Шансът при хвърляне на монета за "ези-тура" изобщо не е 50/50

Учени установиха, че се появява естествено наклонение
12 окт 2023 11:08, Елка Василева
55
Шансът при хвърляне на монета за "ези-тура" изобщо не е 50/50
Снимка: архив, БГНЕС

Независимо дали става дума за решаване на спор или за определяне на това кой ще започне първи футболния мач, хвърлянето на монета се използва от векове. Когато обаче избирате между „ези“ и „тура“, може би трябва да преосмислите предположението си, че шансовете са 50/50. Това е така, защото учените в Нидерландия откриха, че при хвърлянето на монетата се появява естествено отклонение, съобщава „Дейли мейл“.

След като са хвърлили монети над 350 000 пъти, експертите са установили, че страната, която първоначално е обърната нагоре, се връща в същата позиция в 50,8% от случаите. Това може и да не звучи особено значимо, но експертите, провели новото изследване, твърдят, че това е „неопровержимо доказателство за отклонение към една определена страна“.

Проучването е ръководено от Франтишек Бартош, докторант по психологически методи в Университета в Амстердам, който казва, че значението на отклонението става още по-ясно изразено в света на хазарта. Ако заложите един долар за резултата от хвърлянето на монета 1000 пъти, знаейки началната позиция на хвърлянето на монетата, ще спечелите със сигурност средно 19 долара“, пише той в X (бившия Туитър).

За изследването Бартос и екипът му хвърлят монета 350 757 пъти.

"Преди около година започнахме да търсим отговор на един от най-интригуващите въпроси: Ако хвърлите монета и я хванете в ръка, каква е вероятността тя да се приземи на същата страна, от която е започнала?" - публикува той в X.

Бартош обяви, че резултатите от проучването показват „убедителна статистическа подкрепа“ за „физичния модел на хвърляне на монети“, който за първи път е предложен от математика от Станфорд Пърси Дайаконис през 2007 г.  

Той стига до заключението, че „когато хората хвърлят обикновена монета, тя има тенденция да се приземи в същото положение, от което е започнала“. Дайаконис изчислява, че резултатът от една и съща страна е 51 %.  

Нашите данни подкрепят тази точна прогноза - пише Бартош в статията си, монетите се приземяваха по-често на същата страна от момента на хвърлянето.

Дайаконис за първи път осъзнава, че хвърлянето на монети не е случайно, след като той и колегите му успяват да нагласят машина за хвърляне на монети, така че монетата да пада на „ези“ всеки път.

След това той и екипът му помолили хора да правят същото отново и отново, като записвали резултатите с високоскоростна камера.

Въпреки че резултатите са били малко по-случайни, те все пак са се оказали с разлика от 51-49 %.

Дайаконис отбеляза, че случайността се дължи на факта, че когато хората хвърлят монети, има редица различни движения, които монетата може да направи. Например, той показа как монетите не се движат само от край до край, но и в кръгово движение, подобно на подхвърлена пица. Ученият също така установил, че има начини за хвърляне на монета, при които тя изглежда така, сякаш се мята във въздуха, но в действителност изобщо не се движи.

Поради това той и екипът му стигат до заключението, че при хвърлянето на монетата става въпрос за „физика“, а не просто за „случайност“. „Естествено, хвърлените монети се подчиняват на законите на механиката и полетът им се определя от началните условия“, пишат изследователите в своята статия.

Бартош се съгласява с тях: „Преобладаването на горната страна произлиза от ротации извън оста (т.е. прецесия или колебание), за които обаче може да се предположи, че са различни при различните хора“, пише той и екипът му в предпечатното проучване. „Бъдещата работа трябва да се опита да провери дали „колебаещите се хвърлячи“ показват по-изразено пристрастие към една и съща страна, отколкото „стабилните хвърлячи“.

Така или иначе, следващия път, когато хвърляте монета, може да помислите дали да не погледнете коя страна е обърната нагоре - това може да ви даде малко предимство пред шансовете „50/50“. (БТА, Христо Кьосев)
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


55
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Глупости. Не по тикви, а по кратуни.
28
0
 
3
 
! Отговори
хаха преди 7 месеца
много голямо откритие бе :) само не виждам смисъла и с какво може да е полезно на когото и да било . това ми звучи като да изпържиш яйца на нагорещен от слънцето асфалт или камък :)
27
1
 
24
 
! Отговори
Ужас преди 7 месеца
350 000 хвърляния за 1% разлика. Колко мъка има по тоя свят!
26
0
 
22
 
! Отговори
На ръб преди 7 месеца
За монети да, обаче ако изтървете филия, почти винаги пада с намазаното върху килима, над 90%.
25
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
То си има чалъм да я хвърлиш както си искаш и в 90% ще спечелиш
24
0
 
10
 
! Отговори
Перниканец преди 7 месеца
Не е 50,8% е, защото не сте хвърлили само 350 000 пъти. 50% е при брой опити клонящи към безкрайност, т.е колкото повече пъти хвърляте, толкова повече процентите ще се доближават до 50%.
23
0
 
17
 
! Отговори
О чуден преди 7 месеца
С кви глупости се занимава ученият Кьорфишек!Как досега БАН не са се сетили да направят едно 20годишно изследване на феномена!?
22
1
 
1
 
! Отговори
МАРИЯ преди 7 месеца
Колкото невероятно да ви звучи ако попитате един математик каква е вероятността от 350 000 пъти да хвърлите 175 000 пъти тура и 175 000 пъти ези 50 на 50 той без да се замисли че ви отговори каквато е вероятността да хвърлите 350 0000 пъти само тура или само изи . Или 1 към 350 000.А всички знаем че математиката е точна наука и не греши !
21
1
 
9
 
! Отговори
Бай 100ян преди 7 месеца
По правило Изи-Тура се хвърля от 3ти човек. Двамата участници дават своята прогноза и чак след това се поставя монетата в ръката на арбитъра и хвърля. Така е при всички спортни събития при които се използва тоя метод ! Ако тоя учен бе отделил малко време за нормални човешки забавления като да гледа футбол ,изобщо нямаше да се занимава с тея глупости !!
20
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Ни е разбира са и открихте топлата вода нидерландските учени. Зависи ка ше фанеш монетата. Мога да ти фъргам все ези или все тура поне 90%. Дайте ми нидерландски грант и ше ви докажа !
19
1
 
8
 
! Отговори
У нас преди 7 месеца
И в България шансът в парламента да влязат шарлатани изобщо не 50/50. Направо си е 100/100
18
0
 
12
 
! Отговори
Бай Хю преди 7 месеца
И аз съм готов да ми плащат , за да правя такива изследвания , в името на науката !
17
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Тези разбиха и последната ми представа за справедливост в живота!
16
1
 
6
 
! Отговори
АНГЕЛ преди 7 месеца
Може ли с такига глупост да се занимавате. А тоя учен задавал ли си е въпроса че ако друг достатъчно изперкал учен като него хвърля монетата резултата може да е обратен и баз държа че през тези 350 000 пъти резултата 50 на 50 се е засичал най много пъти от всеки друг резултат.
15
1
 
8
 
! Отговори
Ценности на килограм преди 7 месеца
Без да съм доктор на психологическите науки мога уверено да твърдя, че резултатите от опитите зависят и от извършващите опитите. Определено везните се наклоняват от личността на лаборанта - дали той е в отбора на "колебаещите се хвърлячи" или в екипа на "стабилните хвърлячи". Не хвърляйте пари на вятъра. Приемете моето твърдение и ми преведете няколко млн ойро хонорар.
14
2
 
10
 
! Отговори
Бассси, преди 7 месеца
И им плащат пари за това???
13
2
 
6
 
! Отговори
malgiorno a tutti преди 7 месеца
Всъщност, научната публикация показва чрез физика (динамика) и статистика, че вероятността монетата да покаже същатата страна, с която е хвърлена, е малко по-голяма. Ако началното състояние е неизвестно, тогава вероятностите са си пак 0.5 / 0.5.
12
3
 
9
 
! Отговори
умен даскал преди 7 месеца
Зависи...ако монетата е хамерканска 60/40 от към лицето, турска 50/50...а българска 90/10 от към ду*****то!
11
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 месеца
Бартос и екипът му хвърлят монета 350 757 пъти. Получават заплати и научни степени
10
3
 
9
 
! Отговори
ХИЧО преди 7 месеца
Шансът да нямаш дори една монета в джоба е проблем,който зависи от географската ширина,мързела и от престъпниците ,наречени политици...Проблемът(синдромът) на празният джоб е състояние доста по-тревожно от простата дилема,дали ще се падне ези,или тура....

Спонсорирани публикации