ЕС започва преговори за членство с Украйна, но помощта от 50 млрд. евро не мина

Унгария се възпротиви за пакета помощ
15 дек 2023 06:25, Александър Попов
126
ЕС започва преговори за членство с Украйна, но помощта от 50 млрд. евро не мина
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Лидерите на Европейския съюз се съгласиха да започнат преговори за членство с Украйна, въпреки че тя продължава да се бори с инвазията на Русия. Не бе постигнато обаче съгласие за пакет от 50 милиарда евро финансова помощ за Киев поради съпротивата на Унгария, предаде Ройтерс.

На срещата на върха в Брюксел лидери от общността се справиха с възраженията на унгарския премиер Виктор Орбан като уредиха той да напусне залата, докато те предприемат историческата стъпка на съгласие за започване на преговори за присъединяване на държава във война.

След това обаче, 26-те не можаха да преодолеят съпротивата на Орбан, който поддържа тесни връзки с Русия, за преработване на бюджета блока, за да насочат жизненоважна финансова подкрепа за Украйна и да предоставят повече пари за други приоритети на ЕС, като управленитое на миграцията.

Днес лидерите от ЕС приключиха разговорите по финансовия пакет, който изисква единодушие на ръководителите на 27-те държави от ЕС, в ранните сутрешни часове и казаха, че ще разговорят отново през януари, като някои изразиха оптимизъм, че в началото на идната година може да бъде постигнато единодушие.

Официални лица казаха, че лидерите на 26 от 27-те страни членки на ЕС са доволни от предложеното компромисно бюджетно предложение, представено от председателя на срещата на върха Шарл Мишел.

„Все още имаме малко време, Украйна не е без пари през следващите няколко седмици“, каза нидерландският премиер Марк Рюте пред журналисти при напускане на преговорите. „Смятам, че можем да постигнем съгласие в началото на следващата година, имаме предвид края на януари“, каза Рюте.

Орбан настоява, че Украйна не трябва да получава толкова голяма сума от бюджета на ЕС, тъй като не е част от блока.

Други лидери са уверили Киев, че ще насочат помощта към Украйна по канали извън бюджета на ЕС, ако Будапеща не свали блокадата.

Въпреки че членството вероятно ще стане факт след много години, решението на срещата на върха в Брюксел приближава Украйна една крачка по-близо до нейната дългосрочна стратегическа цел да се установи на Запад и да се освободи  от орбитата на Москва.

Германският канцлер Олаф Шолц е изиграл ключова роля за това да накара Орбан да напусне залата, за да освободи пътя за решение, разказаха дипломати и официални лица.

Шолц заяви, че решението е „силен знак за подкрепа" за Украйна.

ВЪЗРАЖЕНИЯТА НА ОРБАН

Орбан цитира корупцията и други проблеми, обосновавайки защо Украйна не е готова за преговори с ЕС, но дипломати от ЕС подозират, че той използва въпроса като разменна монета, за да се опита да деблокира средства от ЕС за Будапеща, замразени поради опасения за състоянието на върховенството на закона в Унгария.

В сряда Европейската комисия – изпълнителната власт на ЕС, възстанови достъпа на Унгария до 10,2 милиарда евро за икономически проекти, след като се установи, че Будапеща е изпълнила условия за гарантиране на независимостта на съдебната власт.

Орбан обаче запази възраженията си срещу преговорите за членство с Украйна дори след вземането на това решение.

„Позицията на Унгария е ясна, за нас Украйна не е подготвена за започване на преговори за членство в ЕС“, каза той, наричайки решението за започване на разговори "нерационално" и "неуместно".

Белгийският министър-председател Александър Де Кро, изразявайки разочарование от Орбан, каза, че е време унгарецът да смекчи тона.

„Ако сте част от решението, сте съгласни с решението или след това просто трябва да си държите устата затворена", каза Де Кро.

Географски по-голяма от всяка държава в ЕС и с население от 44 милиона, в разгара на война, Украйна създава някои уникални предизвикателства за приемането й в 27-членния блок.

Преговорите за членство вероятно ще отнемат години и няма да започнат веднага.

ЕС първо ще трябва да приеме преговорна рамка, което също ще изисква единодушие.

Лидерите казаха, че ще предприемат тази стъпка, след като Украйна изпълни изискванията, свързани с демокрацията и върховенството на закона./БТА

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


126
Още по темата: украйнаВиктор ОрбанЕС
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
15
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Ние сме за помощи, да го питат този брадатия жендат с цайсите 200 еврака пенсия за един ден няма да му стигнат нали? Догодина "привнесена" рецесия и стагфлация, 80% работещи бедни които спонсорират отровните храни на "модерната търговия" на Лидл и Кенефланд!
14
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
България да напусне тази яма ес,който иска да остава в агонизиращ ес да си носи последствията, дори хората в ес не са добре само върхушка ес печели от вноските на страните членки..
13
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Орбан има топки, и защитава интересите на собствената си държава. А Денков и компания имат....и защитават интересите на.....
12
2
 
16
 
! Отговори
абе преди 4 месеца
абе, лъжат ги бе - янките ги лъгаха за нато, запада ги лъжат за ЕС - прелъстена и изоставена!
11
3
 
32
 
! Отговори
Toi преди 4 месеца
Украйна не е част от блока, защо да и се дава такава голяма сума, никой не излиза да обясни.Какви са ни на нас украинците,освен с бруталната си наглост не са известни с нищо друго.
10
3
 
38
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Сащ се отказаха да дават пари и веднага робите от Ес ще поемат сметката
9
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
50 милиарда... а за вас аборигени дето си фантазирате, че запада ви обича колко ще ви дадат
8
15
 
8
 
! Отговори
Христо Христов преди 4 месеца
Какво ревете бе, про'с'таци неграмотни? На 2 Април 85% гласувахте да почнат плащанията за Украйна!
7
5
 
31
 
! Отговори
ФАКТ преди 4 месеца
Във фашистка украйна е забранено изучаването на български език от 2014 г
6
6
 
18
 
! Отговори
БАНко преди 4 месеца
Украйна и ..... върховенство на законите - несъвместими !!!
5
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тези пари ги плащаме ние, ЕС само ги пренасочва към място което е бездънна яма. Иначе догодина ЕС ще пие една студена вода, дано да има на нея кой да дава (няма).
4
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
ЕС започна преговори за членство с Турция преди повече от 50 години и какво? Днес Тусция в ЕС ли е?
3
0
 
50
 
! Отговори
Хаа дообре преди 4 месеца
Освен да е като сигнал, не виждам как преговаряш за членство с държава, която е във война и източната й част вече е част от друга държава. Та, хайде първо да изчакате кое точно ще е Украйна ли? Държави без такива проблеми, като Турция, кандидатстват от 50 години, но не са приети.
2
10
 
39
 
! Отговори
хаха преди 4 месеца
Украйна ще разори и разтури ЕС. Пак сме на губещата страна. Четвъртия райх пак ще се сгромоляса и пак Русия ще го нареди. От Прусия до сега Германия не си научи урока. Руснаците обичат Родината си и православието. Който тръгне срещу това яде бой.
1
4
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
А, недейте се стиска така, че ако ги приемете в ЕС, ще се наложи да налеете трилиони в бездънна каца.

Спонсорирани публикации