Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме

Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират
25 яну 2024 07:03, Елка Василева
180
Пием и ядем пластмаса на воля, а дори и не подозираме
Снимка: архив, БГНЕС

Пием пластмаса на воля, без да подозираме това. Ново проучване показва, че бутилираната вода съдържа 100 пъти повече микропластика, отколкото е установявана досега в подобни изследвания. Колко опасно е това за здравето?

Микропластмасата вече е проникнала до всяко кътче на света - от дълбочините на океана до висините на Еверест. "Откриваме микропластмаса в почти всички видове, които сме изследвали", казва Тамара Галоуей, професорка по екотоксикология в Университета в Ексетър, Великобритания, цитирана от Дойче веле.

Малките пластмасови частици, обикновено невидими с просто око, могат да бъдат открити в питейната вода, вътрешностите на риби и морски птици, в земеделските продукти и дори в човешката кръв.

Ново проучване показва, че с водата хората дори поглъщат повече пластмасови частици, отколкото сме смятали досега. Според изследването бутилираната вода съдържа 100 пъти повече такива частици, отколкото са били откривани при предишни проучвания.

100 пъти повече пластмаса в бутилките за вода

Резултатите от изследването са публикувани в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences. Според него водата в пластмасови бутилки съдържа средно над четвърт милион пластмасови частици на литър. Деветдесет процента от тях са наночастици.

Изследователите са използвали нова технология, която позволява да бъде направен по-прецизен анализ. Наночастиците представляват микроскопични късчета пластмаса, чиито размер не надвишава един микрометър. Представете си нещо, което е 80 пъти по-малко от диаметъра на човешки косъм. Смята се, че нанопластмасите са по-вредни от по-големите от тях микропластмаси, тъй като могат да проникват по-лесно в човешкото тяло.

430 млн. тона нови пластмасови продукти годишно

Всяка година в света се произвеждат около 430 млн. тона пластмасови продукти. До 2060 г. това количество може да се утрои. Само около 9% от пластмасите на практика се рециклират. Останалата част от тях се изгаря, попада в сметищата или в околната среда, където разграждането им може да отнеме векове.

Дори и тогава обаче тя не изчезва напълно, а продължава живота си под формата на отпадък, състоящ се от мънички фрагменти с диаметър под 5 милиметра.

Микропластмасата обикновено започва своя път на сушата, но в крайна сметка се пренася в океаните от реките и вятъра. Тя би могла да идва от козметичните продукти, градския прах, пътната маркировка и изкуствените пластмасови украшения. Но според Международния съюз за опазване на природата по-голямата част от първичната микропластика в световните океани идва от прането на текстил (35%) и от износването на гумите на автомобилите (28 процента).

Микропластмасите са в храната, водата и въздуха ни

Веднъж попаднали в околната среда, микропластмасите могат да се натрупат в животните, включително в рибите и ракообразните. След това те биват поглъщани от хората заедно с храната, която консумират.

И това не се отнася само за морските продукти. Отпадъчните води също съдържат микропластмаси. Проучвания показват, че всяка година до 42 000 тона микропластика попадат в земеделските земи на Европа, тъй като замърсените с тях утайки от отпадъчните води се използват като тор в земеделието.

Микропластмасите могат да бъдат открити и в останалата ни храна. Проучване от Италия, проведено през 2020 г., е установило, че ябълките имат най-високото съдържание на микропластмаса от всички видове плодове. Най-замърсеният зеленчук са морковите.

Анализ на чешмяна и бутилирана вода от 14 държави открива микропластика в 80% от взетите проби. Средно на литър вода се падат по 4,34 пластмасови частици. САЩ са начело в негативния списък с 94% от пробите, съдържащи микропластмаса.

Влияние на малките пластмасови частици върху здравето

Тъй като пластмасовите частици са навсякъде - във въздуха, който дишаме, в храната, която ядем и във водата, която пием - те неизбежно попадат в телата ни. Проучвания са установили микропластмаси в кръвта и майчиното мляко на хората. При мишките частиците преминават кръвно-мозъчната бариера.

Екотоксиколожката Тамара Галоуей отбелязва, че отдавна е известно, че в човешкото тяло има пластмасови добавки като Бисфенол А и фталати. Но фактът, че в организма ни вече се откриват и малки пластмасови частици, вече е изненадващ. "Онова, което ние не знаем, е какво те правят там. Имаме няколко предположения, но все още не сме успели да докажем нито едно от тях", обяснява Галоуей.

Не съществуват надеждни данни за ефектите на микропластмасовите замърсявания върху човешкото здраве. Трудно е частиците да се изолират и да се докаже директното им въздействие, тъй като всички ние влизаме в контакт с редица химикали и вещества в нашето всекидневие.

Тамара Галоуей смята за доста вероятно малките пластмасови частици да предизвикват дразнение и възпалителни реакции, веднъж станали част от човешката тъкан. Възможно е също така от пластмасата бавно да се освобождават химическите добавки - в това число пластификатори, киселини, добавки, антиоксиданти и оцветители.

Какво да направим срещу разпространението на микропластмаса?

Един от начините за ограничаване на излагането ни на микропластмаси е да консумираме по-малко преработена и пакетирана храна. Както и да не претопляме многократно в пластмасови контейнери храна в микровълновата печка.

Значително по-малко микропластмаси биха попадали в океаните, ако използваме продукти за лична хигиена, които не съдържат пластмаса, както и ако носим дрехи от естествени материали, вместо от синтетични. А да не използваме колата си би редуцирало износването на гумите. Така би намалял друг източник на разпространението на микропластмаса в света.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


180
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Гиб Мелсън Комуниста Не става въпрос за България отворко. В уж комунистически китай също всички опаковки са пласмасови. Аман от селски *** идьотчета.
24
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Анонимен 25. Дрън дрън ерина и пълни глупости на търкалета. Киселото мляко се е правило в съдове и можеш само да се чудиш на качеството му. Пък и прясното и сиренето и кашкавала. Дъвчи пластмаса имитиращ продукт минавая за оригинален като не разбираш и не си виждал и си трай.
23
4
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Бай Дрън. Увиваха всичко в амбалажна хартия, която не замърсява. Всичко в стъклену бутилки които не замърсяват - връщаш - вземаш. Няма колбаси увити в найлон. Да не отваряме дума за качеството понеже имаше БДС. И стоката си беше нашенска а не от Алеутските острови или Мадагаскар.
22
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
До Бай Дрън А прапрапрабаба ти въобще не е виждала пласмаса и е пила мляко директно от козата.
21
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Тя пластмасата е ясна ,само не разбрахме как има грипна епидемия я няма ваканция за децата ,цирка е пълен )
20
4
 
9
 
! Отговори
Бай Дрън преди 4 месеца
Прабаба ми навремето ходеше до магазина с плетена торбичка, а в гората с кошница. Кой ти е ползвал пластмаса. Пластмасови бяха само опаковките на прясното мляко, за други не се сещам.
19
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Оф и тука ли Русия ви е виновна бе ? Ненормални сте бе. Направо сте побъркани.
18
5
 
9
 
! Отговори
Бай Дрън преди 4 месеца
После комунизма ви бил лош. Там 90% от опаковките бяха стъклени, само малка част пластмаса. Къде изчезна стъклото, което се ползваше многократно?
17
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Пием и ядем пластмаса - после отива у WC-то :)))
16
4
 
1
 
! Отговори
Рус0робе преди 4 месеца
15 Ти дано да е възможно по скоро .Амин.
15
1
 
10
 
! Отговори
Проповедник преди 4 месеца
Мери истинските български фермери са хората които си гледат плодове и зеленчуци само за себе си!Така защото не им се позволява от монопола в земеделието да си продават продукцията!Нява и къде!!!Тези от монопола производителите от алчност сеят саво пшеница защото Ива субсидии от ЕС и Държавата просто имат политическо роби в парламента и убиха българското производство.За сметка на далавери!!!Познавам животновъди и зърнари без животни и пшеница само по документи регистирани и живеят от субсидии!!
14
4
 
16
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 4 месеца
Първа стъпка към победата над пластмасата. Забрана на пластмасови торбички в магазините. Втора стъпка. Забрана за пакетиране на храни в пластмаса. Едно време ако си спомняте някои от вас киселото мляко го ядяхме от стъклени бурканчета. Не се ппредлагаше в пластмаса. Имам предвид по времето на "лошия комунизъм". И торбички пластмасови тогава нямаше по магазните.
13
4
 
2
 
! Отговори
х преди 4 месеца
Така или иначе, Всички Ще Умрем
12
4
 
5
 
! Отговори
Ханко Брат преди 4 месеца
Гледайте клипът на Цаната Митница От Ада за да разберете какъв гнусен корумпиран Заддунайски Кен еф про руски е България и е собственост на мафията която се е срастнала с държавата.
11
2
 
7
 
! Отговори
Мери преди 4 месеца
Такова ви се пада. Гадна държава без политици държавници.Продажници, които убиха и убиват всичко малко родно, фермери, фирми, магазини, производители на храни.
10
2
 
5
 
! Отговори
В Радомир преди 4 месеца
Наскоро имаше изчезнало украинче обаче се вдигна голям шум и почнаха са го търсят отвсякъде и тези от служците които го бяха отвлекли да органи решиха да го освободят.
9
3
 
7
 
! Отговори
Психопати полицаи преди 4 месеца
Полицаите (МВР) започнаха да убиват хора за развлечение--Перник, Бобов дол, Дупница!Нокой не реагира!
8
3
 
5
 
! Отговори
БеГето преди 4 месеца
Колко отровни храни и заразена минерална вода от една определена марка са изпили и изяли хората в България + гмота непознати на света но така е като в Бъргария службите са пробити от Русия занимават се с наркотрафик и проституция търговия с органи трафик на мигранти и тн но в никакъв случей с опазване на националната сигурност!На никой те ву пука в тази провалена държава сами сте си виновни всички!
7
6
 
5
 
! Отговори
Домакинята преди 4 месеца
Ааааа нека, нека, че стъкления амбалаж тежи.....
6
14
 
5
 
! Отговори
мда преди 4 месеца
Поредната пропаганда за спиране на пластмасата.

Спонсорирани публикации