"Речта на краля" – историята на Джордж VI

Лентата за заекващия баща на Елизабет Втора очаква истински триумф
26 фев 2011 20:10,
47
"Речта на краля" – историята на Джордж VI
Том Хупър. Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Със своите 12 номинации за най-престижните кинонагради в света филмът на Том Хупър „Речта на краля” определено са нареди в елитната група на класиките. 

Едва ли някой се съмнява, че „Оскар“-ът за главна мъжка роля ще отиде именно при Колин Фърт, който изигра ролята на краля, изпитващ ужас от микрофони и речи. 

А по отношение на „Филм на годината” нещата вървят към успех за „Речта на краля”, ако се вярва на букмейкърите, които бъркат доста рядко.

С други думи триумфът май ще бъде пълен. А голяма заслуга за това има наистина интересната, леко загадъчна личност на британския крал Джордж VI.  

Предупреждаваме читателите, които не се гледали „Речта на краля”, че в следващите редове ще разкрием част от съдържанието на филма.

Какво говори истинската история, на която е основана художествената постановка на Хупър, Фърт и компания?

Албърт Фредерик Артър Джордж е роден на 14-ти декември 1895 година. Като втори син на Джордж V той живее в сянката на по-големия си брат Едуард и няма особени аспирации и надежди за възкачване на трона.

Служи във флота по време на Първата световна война, а през 1923 година след продължително ухажване успява да склони Елизабет Боулс-Лайън (която няма наследствена благородническа титла) да каже „да” на предложението му за брак. 

Раждат им се две дъщери – Елизабет (бъдещата кралица Елизабет II) и Маргарет.

И докато живее относително спокоен живот като херцог на Йорк, Албърт не може да се отърве от паник-атаките, които получава при мисълта, че трябва да държи речи. Заекването му определено не помага. 

Така се стига до датата 31-ви октомври 1925-та година, когато херцогът говори по време на мащабното търговско изложение на Британската империя, в което участват над 50 страни.

Речта е истинско мъчение за заекващия Албърт и аудиторията и става символ на неспособността на бъдещия крал да запази харизмата на своите баща и брат, които се отличават с чудесни ораторски умения. 

Тук трябва да се отбележи, че според Филип Зиглер – биограф на Едуард, по-големият син никога не е парадирал с по-добрите си PR умения и двамата братя (противно на показаното във филма) всъщност са били доста близки. 

Кинокритикът от в-к Philadelphia Inquirer Кери Рики констатира пред Би Би Си, че  „словото на Джордж V е топло и сладко като пудинг от сливи, докато синът му Джордж VI (Албърт) говори все едно устата му е пълна с костилки от сливи”.

Тъй като няма запазен запис от прословутата реч на херцога на Йорк на „Уембли” по време на изложението, добиваме аудиовизуална представа от изпълнението на Колин Фърт във филма „Речта на краля”. 

В дълги периоди той стои безмълвен, мига непрекъснато и навеждана глава постоянно. Психозата пред микрофона е очебийна. 

След този срам с проблема на Албърт се заема роденият в Австралия логопед Лайнъл Лоуг (в ролята влиза Джефри Ръш). Специалистът и съпругата на Албърт (Хелена Бонъм-Картър) обединяват усилия, за да помогнат на херцога да превъзмогне своята езикова парализа.

Първият тест е сравнително успешен – херцогът изнася реч пред Австралийския федерален парламент в Канбера през 1927 година. Забелязва се лека неувереност, но прогресът след фиаското две години по-рано е явен. 

Драматичните времена за Албърт настъпват в края на 1936-та година, когато след едва 325 дни на трона брат му Едуард VIII абдикира, за за се ожени за красивата представителка на американския хайлайф Уолис Симпсън (с два развода преди да сключи брак с кралската особа). 

Така Албърт е коронован като Джордж VI – крал на Великобритания и доминионите на Британската общност на нациите. А като крал за него речите стават задължение, от което няма измъкване. Неувереността пак обзема монархът, въпреки напредъка от сесиите с Лоуг.

През 1938-ма (година преди да направи емблематичното си обръщение към нацията в навечерието на Втората световна война) Джордж VI открива изложение в Глазгоу, където паузите и моментите на затваряне на очи за концентрация доминират речта му. 

Говори се, че Колин Фърт гледал автентичен запис и бил толкова развълнуван от кралските неволи, че се разплакал. 

Така стигаме до въпросната триумфална реч на краля за повдигане на духа на нацията пред лицето на неизбежния военен конфликт, която е и кулминацията на филма на Том Хупър.

Това, което прави силно впечатление още в първите думи на Джордж VI, е трудното произнасяне на буквата R (р). Фъфленето също е отчетливо. 

Речта продължава 6 минути. Дългите паузи са не просто за засилване на ефекта от думите, те са проявление на проблема със заекването, което в голяма степен е преодоляно, но „заплахата” да вземе контрол върху речта на краля винаги е налице. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
40
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
"Речта на краля"Не съм го гледал и само като му чуя заглавието и ми се отглежда.Какви ли не помии взимат Оскарите.Храна за ***.
6
4
 
12
 
! Отговори
Мария преди 13 години
до 5Коко, ти си *** и на всичкото отгоре и злобен !
5
51
 
9
 
! Отговори
коко преди 13 години
Как филм за ***, немски монарх може да спечели нещо.Разбирам, актъорите са супер но историята е повече от глупава.Това че някой се е родил с власт не значи че е нещо повече от другите. Маргарет Тачър е имала проблем с гласа и също е ходила на логопед а и нейната история е далеч по-интересна.Но нали на американците, като има кажеш че има, крале , принцеси и вече пощуряват!
4
2
 
40
 
! Отговори
11 преди 13 години
Даниеле батко, гледай го пак след 10-20 години и вероятно тогава ще го разбереш/харесаш. Той е за по-зрели хора; статичен е, за да имаш време да го осмисляш.
3
4
 
38
 
! Отговори
Поли преди 13 години
Филмът е чудесен.Заслужава оскарите.
2
3
 
18
 
! Отговори
Калин преди 13 години
точно пък .. за да ти хареса .. е направен филма :)
1
41
 
10
 
! Отговори
Даниел преди 13 години
Гледах го, не съм възхитен. Генезис ми хареса в пъти повече. Този филм е без никакво действие, толкова е камерен и стачен без абсолютна динамика.