Батман би могъл да лети над Готъм сити, но кацането ще го убие

До колко фантастиката се доближава до реалността, отчитат британски студенти
10 юли 2012 16:09, Петя Славова
9
Батман би могъл да лети над Готъм сити, но кацането ще го убие
Снимка: Reuters

До колко фантастиката се доближава до реалността се опитват да пресметнат британски студенти по физика от университета в Лестър, съобщи в "Дейли телеграф".

Те установили, че добре познатия от комиксите герой Батман би могъл наистина да литне с плаща си, но не би оцелял при кацането.

Според бъдещите физици, човекът-прилеп би получил прекалено сериозни наранявания заради високата скорост при приземяването.

22-годишният Дейвид Маршал и неговите състуденти от факултета по физика и астрономия са написали анализ, кръстен "Траекторията на падащия Батман". Те са проучили от гледна точка на аеродинамиката епизод на филма на Кристофър Нолан "Батман: Началото". Там главният герой полита надолу от висока сграда.

При движението във въздуха Батман използва специална пелерина, изработена от тъкан, притежаваща "ефекта на паметта". Когато тя среща поток въздух, се разтваря и става по-твърда, удържайки тялото във въздуха като делтаплан, обобщават БТА.

Групата студенти по физика са изчислили всички сили, които действат на човек по време на подобен полет и са приложили получената формула и по отношение на пелерината, използваната от Батман във филма от 2005 г.

Според изчисленията наметалото с размах от 4,7 метра и свързаната с него подемна сила са достатъчни, за да бъде извършен полет на един около 90-килограмов Батман над Готъм сити от 150-метрова сграда. Батман би могъл да прелети 350 метра за 3 секунди, като максималната му скорост би достигнала 109 км в час, а в земята би се врязал със скорост от 80 километра в час и съответно би загинал.

Маршал пояснява в труда си, че "Ако Батман иска да оживее след такъв полет, при всички положения ще му трябва по-голямо наметало. Ако пък не иска да променя стила си, може да се възползва от реактивна тяга, за да продължи полета".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
5
 
! Отговори
ined преди 11 години
Тея нищо не разбират от реактивна тяга, Батман редовно си хапва по една паница "Добруджански боб" от Китай и реативната му тяга е налице.
7
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
На първо място студентите не познават материята, от която е направено наметалото. Това значи, че не познават и свойствата му напълно. А това значи, че наметалото може просто да изпуска въздух при определени обстоятелства, което силно би облекчило кацането и маневрирането. Какво да се прави - студенти...
6
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Това на снимката е рогатия, който се прави на добър за да му харесваме образа на подсъзнателно ниво. Ако искаха наистина да е човекът прилеп, трябваше да му сложат едни големи уши като чинии.
5
0
 
1
 
! Отговори
Рудолф Хес преди 11 години
Жуковски може да бъде поставен до Ото Лилиентал, а британските учени до човека пингвин пак от батманските филмчета.
4
0
 
6
 
! Отговори
студентЪ преди 11 години
Хората на запад учат и прилагат наученото с експерименти. А нашите студенти са в чалготеките, пият в общежитията и не помнят утре по какво им е изпита.
3
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Това младите физици са голяма напаст - могат да убият каквото и да е желание да използваш въобръжението си! Следващите им изчисления сигурно ще са на тема "Може ли Червената шапчица да повали 120 килограмов вълк и пасва ли структурата на вълка с тази на бабата, че Червената шапчица не е открила разликата?"
2
1
 
2
 
! Отговори
Който съм преди 11 години
Моля, моля, я не ни обиждайте образованието! Та нали от наесен децата ще учат за епохалната роля на г-н Бойко Борисов в историята на България - какво по-прекрасно, съвременно и перспективно от това?!...
1
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
ето я разликата в образованието - в нашите университети учат крилен профил на Жуковски, а на запад учат за наметалото на батман