Галъп: Светът готов да жертва свободата си заради страха от COVID-19

67% от жителите на планетата са уплашени от епидемията
Обновена: 23 мар 2020 19:42 | 23 мар 2020 19:30, Анисия Иванова
114
Галъп: Светът готов да жертва свободата си заради страха от COVID-19
Снимка: Галъп интернешънъл

Повече от две трети се боят за себе си и своите близки във връзка с коронавируса. Три четвърти твърдят, че са готови да жертват дори някои от своите човешки права, ако това ще помогне. Повечето народи застават зад правителствата си в тази битка. В същото време обаче близо половината запитани се съгласяват, че заплахата от коронавируса може и да е преувеличена. Хората по света не знаят какво да очакват в близките седмици – лошо или хубаво – като малко по-ясна в момента изглежда лошата перспектива. Не знаят също дали разпространението на този вирус е нечие умишлено дело, но изглежда вярват, че не е. Междувременно, вземат мерки.

Това показва експресно изследване на водещата световна Асоциация "Галъп интернешънъл" във връзка с COVID-19, в което взеха участие близо 25 хиляди души в 28 държави по целия свят. Сред тях са САЩ, Русия и Индия, едни от най-засегнатите страни – Италия, Южна Корея, Франция, Германия, Швейцария и т.н., както и много други държави на различните континенти, а и в нашия регион. Изследването завърши буквално вчера. Дейността на световната асоциация е представена у нас от нашата агенция.

Страхът от COVID-19

Общо 67% споделят, че се боят, че те или техните близки могат да се заразят: 38% декларират, че се страхуват, а 29% признават, че се боят много.

Сред най-спокойните общества остават и немци и швейцарци, както и гражданите на Афганистан – с приблизително равни дялове на страх и кураж. Върховите стойности на боязън, очаквано, са в Италия  – общо 90% малко или много се страхуват от заразата. Сходно обаче изглежда положението и в Индонезия.   

Балканските народи са и онези, които в най-голяма степен намират опасността за преувеличена – общо 73% смятат така в Босна и Херцеговина и Северна Македония, в България – 72%. 49% е общата стойност за всичките 28 изследвани страни. Очаквано, на другия полюс са французи, нидерландци, австрийци, италианци – с над 70% мнозинства, които по-скоро не смятат или дори съвсем не смятат, че опасността е преувеличена.

По този въпрос съществена роля явно и играе броят на официално обявените доказано заразени на глава от населението в дадена страна.

Как се справят правителствата

Положителните оценки за правителствата в изследваните държави са 62%, а отрицателните са 32%. Изглежда, че най-доволни от реакцията на държавната власт са жителите на Австрия с 88%, изразяващи различна степен на одобрение към предприетите от правителството мерки. Следват Индия (83%), Палестина (80%), Нидерландия (79%) и т.н.

Най-недоволни от реакцията на своите правителства по повод коронавируса са в Тайланд – 76% по-скоро или напълно несъгласни с твърдението, че властта им се справя добре в текущата ситуация. Следват Япония с 62% удовлетворени и 23% неудовлетворени, САЩ, където удовлетворените от държавните мерки са 42%, а недоволните са 46% както и Германия – където 47% от анкетираните по-скоро смятат, че държавните мерки са адекватни, но 44% са на обратното мнение.

Удовлетвореността от правителствените мерки явно по-скоро няма връзка с броя на заразените, а с перспективите във всяко едно конкретно общество. Италианското общество, например (72% оценяващи позитивно дейността на правителството си в тази ситуация), е сред най-доволните от  мерките на правителството, още по-доволно изглежда австрийското и т.н. Явно в по-засегнати или застрашени страни личи и най-инстинктивна солидарност с правителствените усилия. Влияние, разбира се, оказва и конкретната политическа ситуация във всяка една страна.

Готовност да се жертват част от човешките права

Независимо дали вярват в заплахата или не, мнозинството от запитаните по цял свят изразяват ясна готовност да се разделят временно дори с някои от правата си, ако това ще помогне да се спре разпространението на заразата. Общо над 75% от жителите на изследваните държави по цял свят са по-скоро склонни да се лишат от някои свободи, докато премине заплахата от COVID-19.

Най-високи нива на готовност в това отношение показват жителите на Австрия (95%), С. Македония (94%) и Нидерландия (91%).

По този показател, сред страните, попаднали в изследването, има на практика единодушие, с известно изключение на японците (32% готови срещу 49% неготови, а останалите – колебаещи се) и американците (45% готови срещу 38% неготови, а останалите – колебаещи се). И по този индикатор личат културните специфики в японския контекст, продължаващото дълбоко политическо разделение на американското общество, а и може би роля играят и силните демократични традиции в тази страна.

Какво ще се случи в следващия месец

Няма еднозначен отговор на въпроса какво предстои в близкия месец. 39% смятат, че най-лошото по отношение на вируса тепърва идва, а 34% % от запитаните вярват, че най-лошото вече е отминало. Останалите предполагат, че ситуацията ще остане такава, каквато е. 1% не могат да дадат отговор.

Най-големи песимисти са жителите на Обединеното кралство (82% смятат, че най-лошото предстои), но също и жителите на Нидерландия (77%), Франция (70%) и Австрия (68%).

Значително по-оптимистични са жителите на Казахстан (73% вярват, че най-лошото е отминало), Турция (63%), Армения (61%), Индия (60%) и т.н.

Вероятно, роля играят и официалните данни за повечето от тези страни – които показват сравнително нисък брой официални случаи на глава от населението. Явно влияят и конкретни културни специфики.

Най-популярните мерки за ограничаването на заразата в световен мащаб са по-често миене на ръцете, ограничаване на преките социални контакти и използването на дезинфектант за ръце. 9% не са предприели никакви мерки. Процентите надхвърлят сто защото запитаните са давали повече от един отговор.

По-голямата част от запитаните обаче споделят, че не са решени да останат вкъщи. Най-сериозен е техният дял в Турция (89%), Пакистан (80%) и Афганистан (66%).

Медицинските маски и ръкавици се оказват по-малко популярни мерки за предпазване. Това може да е и ефект от това, че тези мерки са по-трудни за осъществяване, от изчерпването им на пазарите в много от страните или пък от недоверието към ефикасността ми. Забелязва се също, че жителите на държавите, в които заплахата се смята за преувеличена, са склонни и в по-малка степен да ползват маски и ръкавици.

Произход на вируса

По-скоро надделява мнението, че вирусът е естествено появил се. 45% от запитаните споделят това мнение. 32% обаче смятат, че чужда сила или държава умишлено причинява разпространението на заразата. 22% не могат да преценят.

Сред поддръжниците на теорията за умишлена зараза са, например, България (мнозинство от 58% смятащи така), Армения (56%), Македония (53%) и Еквадор (52%).

Жителите на Пакистан (мнозинство от 72% смятащи, че заразата е естествен процес), Германия (59%), Афганистан (58%), Обединеното кралство (58%), Тайланд (58%), САЩ (56%) и т.н. са по-склонни да вярват в естественото зараждане на вируса.

Като че ли личи закономерност – западните демокрации по-малко вярват в теорията, че някой е създал и разпространил умишлено вируса.

-------------------------------------------------------

Методика: Това изследване е проведено от световната асоциация “Галъп интернешънъл“ в сътрудничество с УИН в 28 страни по целия свят. Общо 24 652 души бяха интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна е реализирана представителна извадка: лице в лице, телефон или онлайн. Теренната работа в различните страни е проведена в последните десет дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


114
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
65
0
 
5
 
! Отговори
Края на глобализма преди 4 години
Свободата да се бутнете сами в панделата - никой не може да ви я отнеме!
64
6
 
7
 
! Отговори
SS преди 4 години
Много юнаци,много навити глави бре! А да ви видим бре юнаци с накривени калпаци ,айде излезте утре и протестирайте! Айде бе дайте да видим докъде ви е куража.Поплювковци!
63
1
 
4
 
! Отговори
Края на глобализма преди 4 години
Добре дошли в комунизъмът, другари!Да приветстваме и плановата икономика!
62
2
 
5
 
! Отговори
мишо бирочето преди 4 години
с учените, галапистите, глобалистите, псевдо лекарите, продажните политиченца и цялата им пробита свита ще се пуцаме. кръв повръщам свобода не връщам.
61
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Терорът на пъзльовците продължава.
60
3
 
17
 
! Отговори
Пупата преди 4 години
Учените доказаха че никой не е готов да си даде свободата дори и частично освен ако не е малумняк. Тия лъжи в махалите пишете
59
1
 
6
 
! Отговори
Айдуци преди 4 години
На тази галъп Кънчо и Първанчо и откраднаха името .
58
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
6077 Починали в Италия ! - Боже помилуй !Хора ,спрете да пишете глУпости , обичайте ближния си !
57
0
 
10
 
! Отговори
1984 преди 4 години
"здравият разум не се поддава на статистика" - Дж.Оруел
56
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не си играйте с търпението на народа
55
8
 
4
 
! Отговори
Аз не съм готов преди 4 години
От както има извънредно положение, само ЕДИН ДЕН съм си седял вкъщи. През останалите дни бях в офиса - ТОЧНО КАКТО ВСЕКИ ДЕН.А ако ме накарате да седя вкъщи, ще ви ПОБЪРКАМ!
54
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 65 ти го свърши и се размириса до 68 смешен колата ми е танк и 100 те души ще ги смажа като мравки ако и това не ги смаже бомбата ще ги довърши много си отворен явно си поредния спукан балон при първата смазана кука те сами ще се откажат а вожда ти тива ще хвърли оставка отворко
53
1
 
4
 
! Отговори
препърс преди 4 години
До SS Така си е ,щраусите които си завират главата в пясъка ,нямат шанс в новия свят.Успех братле,да видим дали годините на подготовка са били отполза!
52
3
 
15
 
! Отговори
Гробокопач преди 4 години
Не знам за света, но аз не сменям Свободата заради своето кратковременно земно съществуване. Дали ще живея 10 години повече или по-малко е без значение за самият мен, когато не ги живея свободен! Слава на Тангра!
51
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 61Отивай до тоалетната да свършиш нещо полезно за себе си.
50
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На Захариева да се наложи забрана за напускане на страната докато не се разбере подписала ли е за дерогацията. Ако подпише и духне върви я гони. Каскета да остави медицинските книги и да действа.
49
1
 
1
 
! Отговори
Иванов преди 4 години
Подстрекателство!!! Сигурно сте овен, който иска да води "овцете".
48
3
 
4
 
! Отговори
ПроСоТо преди 4 години
До Анонименбе той и Нютон нито е "живял в 21-век",нито е жив.Но Законите,открити от него,си действат....Та както казват из габровския вилает:-"Койет сий право,сий право"..
47
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мишките нямат права...Само тук (под статията) се правят на кучета и си мислят, че някоя котка ще им обърне внимание.
46
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мисля, че хегемонът губи почва под краката си след мощните руско-китайски офанзивни ходове, санкциите и заплахите му, че ще платят висока цена, имат съмнителен резултат. Короната е последният му шанс да ни вземе във вечен заложнически плен, като ни отнеме правата и така се спаси от агонията.