Реален ли е коефициентът на смъртност от COVID-19 и каква е истината?

След време ще се окаже, че не всички починали са убити от вируса
2 апр 2020 13:40, Нели Христова
121
Реален ли е коефициентът на смъртност от COVID-19 и каква е истината?
Снимка: БГНЕС

Въпросът със смъртността от COVID-19 тормози много хора, най-вече факта, че процентите са различни, в различните държави. В Италия числото е отрезвяващо - цели 11%, ала в Германия същия този вирус убива едва 1% от хората. В Китай, където започна всичко, статистиките показват смъртност от 4%. В Израел нивото е най-ниско - 0,3%, по-малко и от сезонен грип.

Тази огромна разлика на пръв поглед е изненадваща, тъй като COVID-19, който се разпространи по цялото земно кълбо, дори не мутира кой знае колко. Но няколко са факторите, които водят до разминаване в цифрите, а разглеждайки ги, може би ще достигнем и до реалния процент на смъртност от коронавируса.

Различен вид "смъртност"

Всъщност има два вида смъртност. Първата е на хора, които са починали, след като са дали положителна проба за COVID-19, а втората - на тези, които издъхват след цялостната инфекция.

"С други думи, първият коефициент на смъртност описва колко хора докторите са сигурни, че са убити от вируса, спрямо колко хора издъхват след инфекцията като цяло, казва Карл Хенеган, епидемиолог и директор на Центъра за медицина в университета на Оксфорд, пред BBC. Той също е личен лекар, който се възстановява от предполагаема инфекция от COVID-19.

За да имате ясна представа каква е разликата, представете си 100 човека, които са заразени с коронавирус. 10 от тях имат толкова тежки симптоми, че са приети в болница, където дават положителна проба за COVID-19. Останалите 90 изобщо не се тестват. Един от тези пациенти умира, останалите 99 оцеляват.  Така погледнато, смъртността ще е 10%, тъй като е починал 1 от 10 души. Истината е, че е починал 1 от 100 души, които прави реалната смъртност 1%.

Някои болници тестват само онези, които имат симптоми, каращи ги да посетят лечебно заведение. Те не провеждат тестове на онези, с по-леки симптоми или дори без - така, държавите, които имат масово тестване, като Южна Корея и Германия, имат по-малък коефициент на смъртност, тъй като тестват и онези, без симптоми. Страните като Великобритания пък имат по-висок процент, тъй като тестват само онези, които се чувстват достатъчно зле, че да потърсят лекарска помощ.

Влияние на тестовете

Много е лесно да се види, как тестването на по-малко или повече хора променя резултата.

"Всъщност липсата на широко разпространени, систематични тестове в повечето страни е основната причина за несъответствия в смъртността в международен план", казва Дитрих Ротенбахер, директор на Института по епидемиология и медицинска биометрия в Университета в Улм в Германия.

По думите му, данните от различните държави в момента са абсолютно несравними, тъй ктато тестването се провежда по различен начин. Ротенбахер твърди, че за да ни е ясно как COVID-19 се отразява върху обществото, не трябва да тестваме само болните, но и тези без симптоми. Това може да ни помогне и да ограничим разпространението на вируса.

Перфектен пример за това е градчето Во в Италия. Когато е обявен първият случай на коронавирус там, цялото население от 3300 души е тествано. Тогава става ясно, че 3% от тях вече са заразени, но нямат абсолютно никакви симптоми. Подобен резултат има и след масовото тестване в Исландия - страната вече е тествала 3% от населението си от 365 хил. души, като това включва и тези, които нямат симптоми.

"Чрез екстраполиране на резултатите програмата за тестване изчисли, че 0,5% от населението на Исландия вероятно е заразено с COVID-19. Но дори тази цифра може да е прекалено ниска, тъй като по-малко вероятно е хората без симптоми да отидат да се тестват, отбелязва Хенеган. Той смята, че реалната цифра може да бъде по-близка до 1% от населението на Исландия, което би означавало около 3650 инфекции.

А това, което представлява допълнителна трудност е, че данните идват не от рецензирани проучвания, а са почти клинични данни в реално време - които често са сбъркани или с много въпросителни. Това, което ще ни даде пълна и ясна картина, са масовите тестове на обществото.

"Ако всъщност нямате симптоми, но сте се сблъскали с вируса, това все още се води инфекция, но тя е неизчисляема до момента, в който имаме тест за антитела", казва Шейла Бърд от отдела за биостатистика на MRC на Университета в Кеймбридж. Тестовете за антитела са именно тези, които показват как се е преборил организмът с инфекцията и дали някой е бил заболял от COVID-19 без да разбере. Те също така показват кой е развил имунитет срещу вируса и може да се върне обратно на работа, без да се страхува, че може да се зарази отново. А по думите на Бърд, масовото производство на такива тестове е от голямо значение.

Во успява да се справи с разпространението на вируса заради масовото тестване и въведените стриктни мерки. В Исландия починалите са само двама.

Коя смърт се брои като смърт от коронавирус?

Това също е един от факторите, който изкривява коефициента на смъртност. Ако някой умре, докато е заразен с COVID-19, то докторите приемат, че той е починал заради вируса. Това обаче не винаги е така.

Какво се случва, ако пациентът има астма, която е засилена от коронавируса или издъхне от нещо, което е малко свързано с респираторното заболяване, като аневризъм например, докато е заразен? Дори и вътре в самите държави данните може да се различават.

Във Великобритания Здравното министерство обявява смъртта на всички инфектирани, които са починали в този ден. Това включва дори онези, които са издъхнали в следствие на друго заболяване, като рак, но са били заразени с COVID-19. Ала Ноционалният статистически отдел брои за починал от COVID-19 всеки, в чиито смъртен акт е споменат коронавируса. Независимо дали е само "запозодрян" случай или наистина болен човек.

Повечето държави броят починалите по начина, по който ги брои и Италия - всеки, който е дал положителна проба за коронавирус и е умрял, е умрял в следствие на COVID-19. Същата е системата и в Германия, и в Хонконг. В САЩ обаче лекарите имат специална графа, в която отбелязват, дали пациентът е издъхнал в следствие на вируса или заради нещо друго, като сърдечен удар или аневризъм. И все пак - тези данни ще се вземат предвид в бъдещите изследвания. Засега и в САЩ всеки заразен, който е починал, е умрял от COVID-19.

Сложните случаи

"Знаем, че по време на епидемия докторите определят почти ​​всяка смърт, за свързана с вируса. Но това не е така, казва Хенеган. - Винаги, когато хората погледнат назад към записките си, след като всичко е свършило, разбират, че са надценили коефициента на смъртност."

По думите му лекарите винаги избират най-лошия сценарий. Ала епидемията от свински грип показва как по този начин се изкривява процента - в първите седмици на епидемията се говори за смъртност от 10%. По време на заразата отново има разлика в различните държави - между 1% и 5,1%. След като всичко приключва и медиците преглеждат записките си за да направят изводи, става ясно, че коефициентът на смъртност е бил изключително нисък - 0,02%.

Това, което може да окаже влияние, е броят на интензивните легла в болниците по-света. По-малките и по-бедни страни може да се наложи да започнат да взимат по-тежките решения, като кой да лекуват и кой да умре, по-рано, а това да доведе до по-висок коефициент на смъртност. Това може да доведе и до "скрита смъртност", тъй като много хора ще починат дори и без да са тествани за вируса.

Играе ли роля възрастта?

Една четвърт от населението на Италия е над 65 години. В Китай, възрастните са само 11%. Но данните пак трудно се сравняват - групата от хора на възраст между 70 и 79 години в Италия има коефициент на смъртност 12,8%, а в Китай - 8%. За групата над 80 години процентът в Италия е 20%, а в Китай - 14,8%. Причината за това е все още мистерия.

Хенеган подозира, че един от факторите в играта на високите коефициенти в Италия може да не е свързан със самия вирус, а с бактерии. Страната има най-голям брой смъртни случаи поради антимикробна резистентност в ЕС - всъщност, една трета от всички смъртни случаи в ЕС от антимикробна резистентност са в Италия. Докато антибиотиците не правят нищо, за да се справят с вируса, вирусна инфекция често може да отвори пътя за вторични инфекции или усложнения като бактериална пневмония. Ако това не може да бъде лекувано правилно с антибиотици, тъй като бактериите са устойчиви, тогава то може да убие пациента, а не самият COVID-19.

"Това е невероятно важна част от цялата история, казва Хенеган. - И е особено разпространено при възрастните хора.“

Доста се говори и за това, че хората със съпътстващи заболявания са по-податливи на коронавируса. Но това може и да не се окаже основен фактор, тъй като Италия е определена за една от държавите с най-здраво население, а продължителността на живота там е по-дълга от тази в Китай.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


121
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
2
 
21
 
! Отговори
Инструкция преди 4 години
травми от падане и катастрофи,както и самоубииства също да се приписват на ковид.стадото нали мълчи и купува маски и парацетамолче.и вярва ли вярва на всичко.колко безработни остави щаба и правителството за 5 дни,знаете ли?Бурни овации!А знаете ли след 5 дни колко ще са на улицата?Още овации за щаба и правителството!
23
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До tawanБойко ти ли си ?
22
2
 
13
 
! Отговори
Незнам преди 4 години
Според вирусолога Академик ИгорьГундаров епидемия няма,а политиците са"психо био терористи".В закона има текстове за тероризъм и би трябвало Гешев да се самосезира!Интервюто в ютуб:Профессор Гундаров: Коронавирус ни при чм - политика власти провоцирует тотальную пандемию психозаСъмнявам се Академик вирусолог да лъже публично.Май има доста генерали и политици за затвора?Не гледай умно ами свали каскета и се самосезирай,а не да гониш мишки по улиците!
21
9
 
4
 
! Отговори
Чиновник преди 4 години
До Анонимен 5Кой "бизнес", бе мишок? Този, който укрива, данъци, осигуровки и плаща заплатите в плик ли? Този "бизнес" скоро ще бъде само един лош спомен.
20
4
 
17
 
! Отговори
АНТИ преди 4 години
Досега живеехме под Геноци.Сега имаме Геноцид + ковид.
19
4
 
24
 
! Отговори
ivailo преди 4 години
Смъртността от вируса е малка , нооо психозата създавана от политици ,щабове , медии ит.н е доста голяма.
18
2
 
27
 
! Отговори
Смях преди 4 години
След 380 000 заразени в Германия и срамно ниска смъртност от 0.6 процента,говорим от вече заразените Робърт Кох институт не вижда пандемия.Матеметическият модел показва,че има от 5 до 20 повече от регистрираните заразени в Гер.Извода бил,че тези хора са ВЕЧЕ с имунитет.Няколко немски и австрийски вирусолога обявиха,че пандемия нямало,а истерията води до жертви,заради неадекватно лечение.
17
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това не е вирус смъртта не е причинена от вируса той е съпътстващо заболяване Колко хора умряха от САРС-Ковид-2 ? Симптомите при всички хора са различни, а някои умират без симптоми. Умират главно хора, които са възрастни или имат други заболявания общото между тия е че пият по една шепа хапчета. Смъртта е причинена от медикамент във хапчетата в комбинация със вируса.
16
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
коронавируса е точно толкова истинска колкото 11ти Септември 2001
15
6
 
37
 
! Отговори
МАЙМУНСКИ ГРИП преди 4 години
Според ген. Мутафчийски от Националния оперативен щаб (НОЩ), ако човек е блъснат от влак, но има положителнапроба за Covid-19, причината за смъртта е вирусът.
14
2
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най интерсното е че според различни източници в нета публикувани в нета до 2018 жертвите от пневмония са три милиона за 2016
13
4
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Данните са различни щото е трудно да синхронизираш такава измама чак до такава точност. Но са решили че когато сведат съзнанието на хората до степен първично заради страха, на никой няма да му прави впечатление. Чак когато се пооспокои съзнанието на хората тогава ше почнат да разпознават абсурдите и че всички тези измислици са дълеч от здравия разум
12
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Съсипаха Света с медийната си истерия и долнопробната сензационна манипулация и сега почват да се питат каква била истината!?! Един и същ трук всеки път!!!
11
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нито един вирус досега не е убил човек. Вирусите не убиват! Те се размножават в клетките, не ги ядат!!! Заразените с вирус умират или от бактериална, или от гъбична инфекция, защото имунитетът вече не ги спира.
10
1
 
23
 
! Отговори
Пижо преди 4 години
Е как ще е реален, след акто у нас НЕ се правят изследвания дори на живите, какво остава за мъртвите! Видяхте 2-те жени (майката и дъщерята), ако не си бяха платили и направили сами изследванията, сега щяха да са в статистиката "умрели от пневмония" или "трип"! Джипи-тата те "преглеждат и прослушват" по телефон и пак по телефон пишат смъртните актове!
9
2
 
14
 
! Отговори
Много прав преди 4 години
Всичко е надута за да може да се вземе заем и да се о....... Е
8
3
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Медицината - нищо и половина. Напълно безпомощни! Колко време нищо не могат да измислят. Огромно разочарование. Пазим се като в Средните векове от чумавите с изолация.
7
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ох, правете всичко с нас само ни спасете живота да не ни го отнеме ковида, ох моля ви, спасете ни, спасете ни!
6
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Пробата, при изследване за зараза, може да е само ПОЛОЖИТЕЛНА или ОТРИЦАТЕЛНА.В БГ откриха и нов вид - СЪМНИТЕЛНА.
5
7
 
39
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Всичко е силно манипулирано, преувеличено и изкривено с цел сплашване и контрол. Уж нямаше да теглим заем, след 3 дни заем - далаверите вървят, грабеж. Боко го боли ... на работа не ходят ама си вдигнаха заплатите - нагли до няма и къде. Схемата 60/40 не е работеща, освен за фирмите на богоизбраните - запознати ли сте с условията ... шанс никакъв за бизнеса. Пълен контрол. *** народ се управлява лесно, много лесно - каквото чуе по TV го приема за чиста монета ...