Проф. Червенякова: Не достигат кадри в здравната система

Пациенти в средно тежки и тежки случаи отказват да постъпят в болница
1 сеп 2021 16:30, Елка Василева
40
Проф. Червенякова: Не достигат кадри в здравната система
Кадър: БНТ

"Приемаме ситуацията напрегнато, защото данните, които излизат, показват, че има заболели лекари, медицински и немедицински персонал, който е в лечебните заведения. Трудно е, защото наистина има хора и не достигат кадрите в здравната система". Това каза пред БНТ проф. д-р Татяна Червенякова, изпълнителен директор на Специализираната болница по инфекциозни и паразитни болести.

Тя каза още, че се намираме в трудна ситуация, защото вирусът е по-заразен, ваксиналното покритие е ниско, а хората не могат да бъдат убедени, че на определени места трябва да се спазват мерки и всичко това води до увеличен приток на болни в лечебните заведения.

Още по темата
По думите ѝ опитът през изминалите 18 месеца ще бъде от полза. В Инфекциозна болница са ангажирани между 50 и 60 от общо 96 легла. Обикновено хоспитализацията е на средно тежки и тежки случаи.

"Много често пациентите дори в средно тежки и тежки случаи отказват да постъпят в болница. Аз категорично мога да кажа, че леките форми ние няма как да ги приемаме, защото ангажират легла, които са необходими на пациенти, които са в критично състояние", каза проф. Червенякова.

Няма съществена разлика в клиничната картина на новия щам на вируса. Типичните симптоми са засягане на горните дихателни пътища, висока температура, суха кашлица. Професорът подчерта, че умората и липсата на апетит са по-специфични симптоми.

Инфекциозна болница приема деца с COVID-19 още от първия ден на пандемията.

"Към момента има две деца. Разполагаме с достатъчно легла за такива пациенти. Едното дете е на около година, другото - малко по-голямо, състоянието им не е критично. Нямаме леталитет в детската и кърмаческата възраст. Общо взето децата не боледуват толкова често и при тях клиничните симптоми бързо се овладяват", каза проф. д-р Червенякова.

Според нея се спекулира с науката и практиката. Възможно е ваксинирани пациенти отново да се заразят, но те ще прекарат болестта много по-леко. Проф. д-р Червенякова заяви, че в Инфекциозна болница има достатъчно количество ремдесевир.

"Клиничните проучвания ясно показват за ремдесевира, че той може да скъси симптоматиката, да намали престоя в лечебното заведение, но в никакъв случай няма да предотврати развитието на тежки форми. Трябва да се прецизира неговото даване рано, а пациентите пристигат в болниците късно, на петия-шестия ден", подчерта лекарят.

Проф. д-р Червенякова подкрепя ваксинирането, тъй като в момента не разполагаме с друго оръжие и посъветва рисковите групи хора да се имунизират. Тя подчерта, че доброволният принцип ще остане, но обясни, че трябва да се намери път към хората.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


40
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За да има ефект от ремдесевира се почва възможно най-рано, за да спре размножаването на вирусите. На практика човек отива в болница като се влоши,обикновено след 10 ден, когато е вече късно за ремдесивир. Освен ако те си депутат, при първото вдигане на температура те приемат, включват ремдесивир венозно и на 5 ден излизаш като нов.
11
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Комунистическа и посткомунистическа България е странна държава. Хората бягаха и по времето на комунизма (с риск за живота си) и сега (когато вече границите са отворени). Навсякъде във всички области на живота в България липсвали кадри, но заплатите не се вдигат. А какво става? Вдигат се цените на всичко. Т. е. хората получават мотивация още повече да се махнат. Ако искаш да привлечеш кадри вдигаш заплатите. Правиш нещо. А тук се прави точно обратното, ниско възнаграждение, високи цени и инфлация
10
0
 
7
 
! Отговори
До 7 преди 2 години
Ваксинираните с Джонсън правят само х 1 доза. Затова.
9
13
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Затова беше важно всички лекари и сестри да са ваксинирани за да могат да се грижат за болните. Не стига, че са малко, ами и болни! Затова ги задължават в другите държави да се ваксинират.
8
0
 
3
 
! Отговори
Т. Живков преди 2 години
Пари немъ, действайте!
7
5
 
13
 
! Отговори
Е преди 2 години
Що така бе, нали уж ГЕРБ правеха всичко зле, а.вие бяхте добрите и способните, които идват да променят нещата към по-добро ?!!
6
1
 
11
 
! Отговори
Смешник преди 2 години
В грешка сте недостигат заплати във всяка сфера
5
13
 
1
 
! Отговори
Ние сме за преди 2 години
Доброзорно ваксиниране на всички медицински кадри. Как да отида на преглед при неваксиниран ***?!
4
3
 
10
 
! Отговори
майнатайм преди 2 години
Някой боедувал ли е скоро от грип?
3
5
 
12
 
! Отговори
Може ли преди 2 години
да престанете да представяте различни лица с титли "професори", които се пробват по един или друг начин да убедят хората да се ваксинират....Ако са лекари да лекуват...
2
5
 
22
 
! Отговори
Ха-ха! преди 2 години
Брех тия "средно и тежкоболни" защо така отказват да влязат в болницата, за да вдигнат статистиката на хоспитализираните и да подплашим овцете да идат да се боцнат? А може би им е мил животът и не им се умира с лекарска помощ? Много теми за размисъл.
1
7
 
2
 
! Отговори
антиваксър преди 2 години
Ремдесевирът е много скъп и прави само едно - пълни джобовете на фармафията и източва НЗОК. Така и не си променихте лечението, въпреки лошите резултати. Протоколът Зеленко сложи всички проф.ани в джоба си.