Защо бустерните дози предпазват повече от първите две дози на ваксината?

Учените работят по препарат, който задейства Т-клетките
15 дек 2021 22:00, Нели Христова
268
Защо бустерните дози предпазват повече от първите две дози на ваксината?
Снимка: БГНЕС

Това, което сме научили досега за COVID-19, е, че е движеща се цел. През есента въвеждането на бустерни дози за по-възрастните групи беше спорно. Сега те са най-големият фокус. Но защо бустерните дози помагат толкова значително в сравнение с първите две и дали в бъдеще ще имаме нужда от все по-честа имунизация?

Дори преди Омикрон беше ясно, че ще са необходими бустери, за да се поддържат нивата на защита срещу инфекция, въпреки че защитата срещу тежки заболявания изглежда се поддържа добре.

Ваксините карат тялото да произвежда неутрализиращи антитела, които прихващат Covid, преди вирусът да зарази клетките ни, но циркулиращите антитела могат да намалеят с времето. Данните от Израел, една от първите страни, които ваксинираха голяма част от населението си, показват спад в защитата срещу инфекция само след три месеца. То разкри, че хората са около 15 пъти по-склонни да бъдат заразени шест месеца след втората доза, в сравнение с няколко седмици след нея.

Дори повечето хора да останат защитени срещу сериозно заболяване, този отслабващ имунитет представлява значителен проблем за общественото здраве, когато част от възрастните хора все още са неваксинирани или имат имунни състояния, които ги правят уязвими.

"Омикрон" направи нуждата от бустери по-спешна. Мутациите във вируса означават, че неговият шипов протеин сега изглежда доста различен от този на оригиналния щам, появил се в Ухан, за който са предназначени всички настоящи ваксини. Това от своя страна означава, че антителата от предишна инфекция и ваксинация ще бъдат по-малко ефективни при прихващането на "Омикрон". Тъй като те се придържат към вируса по-малко енергично, се изисква по-голямо количество антитела, за да се компенсира по-малкото им съответствие.

Проучванията показват, че бустерната доза повишава нивата на антителата значително над нивото, наблюдавано след две дози, което кара някои учени да се надяват, че отслабването на имунитета ще настъпи по-бавно след трета доза, въпреки че не е минало достатъчно време, за да се определи дали това е така.

Ранните проучвания също показват, че качеството на антителата е по-високо след бустер. Имунната система продължава да прецизира точно кои антитела се избират и амплифицират въз основа на последващи срещи с вируса или ваксината и проучванията показват, че има по-широк, по-мощен имунен отговор след трета доза.

Има и причина за известен оптимизъм, че ваксините могат да издържат по-добре срещу тежки заболявания, отколкото срещу инфекции. Имунната система има втора линия на защита в Т клетките, които атакуват вече заразени клетки. Те са склонни да се задържат по-дълго и разпознават части от вируса, които са по-силно запазени, което означава, че е по-малко вероятно мутациите на "Омикрон" да ги избегнат. Така че, ако антителата не са достатъчно добри, за да предотвратят инфекцията, Т-клетките могат да нахлуят, за да поставят болестта под контрол, преди тя да инфектира човешкият организъм сериозно.

Лабораторните данни изглеждат обнадеждаващи, но резултатите от реалния свят се следят отблизо в Южна Африка, Обединеното кралство и другаде, за да се отговори на този въпрос, който остава една от най-големите несигурности относно това как ще се развие тази вълна.

Засега производителите на ваксини работят върху варианти, които могат да бъдат готови за внедряване още през март, но коригирането на настоящите ваксини ще остави същите уязвимости, ако след "Омикрон" се появи нов вариант.

Учените се надяват, че следващото поколение ваксини не само ще бъде подходящо за циркулиращи щамове, но ще осигури много по-широка имунна защита, така че да са ефективни срещу мутации. Една от възможностите е ваксина, специално проектирана да задейства Т-клетъчен отговор към вирусната репликационна машина, за разлика от шиповия протеин, който учените предполагат, че може да доведе до имунитет, който продължава години, а не месеци.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


268
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
3
 
12
 
! Отговори
До 19 преди 2 години
ТИЯ ВАКСИНИ НЯМАТ НИЩО ОБЩО С КОВИД " ВАКСИНИТЕ"
15
2
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И колко пази бустера? 2 месеца ли? Ваксината е биологичен препарат, който създава активен придобит имунитет срещу определена инфекциозна болест. И този имунитет е поне година! Това дето през 2 месеца трябва да се бие очевидно не е ваксина. И очевидно не предизвиква имунитет! Спрете да стресирате и лъжете хората! Вирусът е опасен, но седнете, направете нормални ваксини, изпитайте ги и тогава ги промотирайте! Това е геноцид! Превърнахте хората в опитни мишки!
14
2
 
33
 
! Отговори
Майна преди 2 години
ХОРАТА В БОЛНИЦИТЕ УМИРАТ ОТ ДИСБАКТЕРИОЗАТА, ПРИЧИНЕНА ОТ СРИВА НА ИМУННАТА СИСТЕМА ОТ 2 ТЕЖКИ АНТИБИОТИКА ПЛЮС КОРТИЗОНА!!!
13
1
 
3
 
! Отговори
до 10 преди 2 години
хахаххааааааа
12
37
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На бедняк с 2000лв. заплата няма какво да му обясняваш. Той всичко знае. Ама е пропуснал за домашно да види в имунизационния календар, че има ваксини с по 3 дози, че даже и с по 4. Ама той не знае, няма акъл дори с 2 клика в интернет да провери.
11
1
 
39
 
! Отговори
Вчера преди 2 години
прочетох, че Израел се отказват, поне засега от 4 бустерна доза. Дори и те започнаха да се замислят тези ваксини дали работят и по важното за колко време.
10
2
 
43
 
! Отговори
Ха-ха преди 2 години
Тая ваксинация започна да прилича на целенасочено зарибяване с наркотик. Ако ще има n на брой ваксинации, не е ли по-добре всички да изкараме короната и да се приключи драмата? Впрочем, след тая вълна преболедувалите са повече от ваксинираните.
9
3
 
16
 
! Отговори
Маска преди 2 години
Маските пазят доста повече, особено когато са две от тънките или 1 от 2 лв.
8
1
 
28
 
! Отговори
Израел преди 2 години
Малийййй...3 месеца само трайност на имунитета?!?!!!! Вие го пишете! Антителата срещу Делта НЯМА КАК ДА ПОМАГАТ СРЕЩУ ОМИКРОН, ЗАЩОТО НЕ МУ СЪОТВЕТСТВАТ!
7
4
 
55
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Помните ли миналата година по това време как ни обясняваха, че след втората игла ще сме напълно защитени до живот? А на скептиците разправя а, че са *** и нямало да доживеят, че са убийци и заразяват всичко живо около тях
6
6
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Плацебо ефект се нарича! От нищо не пазят. Топла връхна дреха пази повече!
5
4
 
52
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
След всичко, което се разбра за "ваксините" е ясно, че бустерите действат само на едно място- в главите на получаващите ги.
4
6
 
48
 
! Отговори
шабан шефкет преди 2 години
Оп, докато четохте тази статия още едно милионче попадна в сметката на Пфайзер и Модерна! Благодарим ви!
3
6
 
63
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Много отдавна са смешни с тези ваксини, бустерни дози, след 3 месеца ще ни убеждават, че трябва и четвърта... Но вече ми става мъчно и жалко колко балъци има по света...
2
5
 
43
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Банални стават
1
7
 
67
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Понеже все повече чета, че първичните ваксини не вършат толкова много работа, но бустернанта доза е чудо, смятам направо да си бия бустер, а да пропусна първите 2 дози! Става, нале?