Погубиха ли коронавирусът и войната в Украйна глобализацията?

Свързаността между нациите и компаниите вече е обтегната
39
Погубиха ли коронавирусът и войната в Украйна глобализацията?
Снимка: БГНЕС

Глобализацията, която има както привърженици, така и противници, е подложена на изпитание както никога досега след двойния удар на коронавируса и войната, започната от Русия в Украйна, пише Али Бекатю от АФП.

Пандемията вече повдигна въпроси относно зависимостта на света от икономическия модел, който разруши търговските бариери, но направи държавите силно зависими една от друга, тъй като производството беше преместено през десетилетията.

Държавите и компаниите се бореха да се справят с големи затруднения в глобалната верига за доставки.

Войната на Русия в Украйна породи опасения за по-нататъшни прекъсвания, като под заплаха е всичко - от доставките на енергия и автомобилни части до износа на пшеница и храни.

Лари Финк, ръководител на финансовия гигант BlackRock, заяви категорично: "Руската инвазия в Украйна сложи край на глобализацията, която преживяхме през последните три десетилетия. Вече бяхме свидетели на това как свързаността между нациите, компаниите и дори хората се обтегна от двегодишната пандемия", написа Финк в писмо до акционеритена компанията.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън не е съгласна с това.

"Наистина трябва да се противопоставя на прогнозите за край на глобализацията", каза тя в интервю за CNBC.

"Ние сме дълбоко взаимосвързани в световната икономика. Очаквам това да остане, то е нещо, което е донесло ползи на Съединените щати и на много други страни по света", каза Йелън.

Недостигът на хирургически маски в началото на пандемията през 2020 г. се превърна в символ на зависимостта на света от китайските заводи, произвеждащи всякакви стоки.

Конфликтът между Русия и Украйна породи опасения за недостиг на храни в целия свят, тъй като двете воюващи държави са сред основните житници на света.

Войната постави в центъра на вниманието силната зависимост на Европа - и особено на Германия - от доставките на газ от Русия, която сега е подложена на унищожителни санкции.

"Появиха се редица уязвимости, които показват ограниченията на веригите за доставки, разположени на различни места”, заяви бившият генерален директор на Световната търговска организация Паскал Лами пред АФП.
Напрежението в световната търговия накара Европейския съюз, например, да търси "стратегическа автономия" в критични сектори.

Производството на полупроводници - микрочипове, които са жизненоважни за различни индустрии - от видеоигри до автомобили - сега е приоритет за Европа и САЩ.

"Пандемията не доведе до радикални промени по отношение на преместването (връщането на бизнеса от чужбина)", казва Ферди дьо Вил, професор в Института за международни и европейски изследвания в Гент.

"Но този път може да е различно, защото (конфликтът) ще окаже влияние върху начина, по който бизнесът мисли за своите инвестиционни решения, за своите вериги за доставки", каза той.

Сега целта е да се пренасочи стратегическата зависимост към съюзниците, което дьо Вил той нарича "friend-shoring" вместо "off-shoring".

Споразумението между САЩ и ЕС от петък за създаване на работна група, която да откаже Европа от зависимостта ѝ от руските изкопаеми горива, е най-пресният пример за "friend-shoring".

За Паскал Лами това показва, че "няма деглобализация".

Според него „Глобализацията е "животно, което еволюира".

От друга страна глобализацията вече беше изправена пред екзистенциална криза, когато бившият президент на САЩ Доналд Тръмп започна търговска война с Китай през 2018 г., предизвиквайки размяна на наказателни мита.

Неговият наследник Джо Байдън се позова на необходимостта от "купуване на американски стоки" в своя мащабен инвестиционен план за "възстановяване на Америка".

"Ще купуваме американско, за да сме сигурни, че всичко - от палубата на самолетоносача до стоманата на предпазните огради на магистралите - е произведено в Америка", каза той в речта си "За състоянието на съюза".
Една от концепциите, които се появиха през годините на управление на Тръмп, беше "отделянето" - идеята за развързване на икономиките на САЩ и Китай.

Заплахата не е отшумяла, особено след като Китай отказа да осъди нахлуването на Русия в Украйна.
Съединените щати предупредиха, че втората по големина икономика в света ще бъде изправена пред "сериозни последствия", ако окаже материална подкрепа на Русия във войната ѝ в Украйна.

Китай вече има и други спорни въпроси със Запада, като Тайван - самоуправляващата се демокрация, която Пекин се е зарекъл да завземе един ден, ако е необходимо, със сила.

"Засега не е в интерес на Китай да влиза в конкуренция със Запада", казва Сяодун Бао, портфолио мениджър във фирмата Edmond de Rothschild Asset Management.

Но войната в Украйна е шанс за Китай да намали зависимостта си от щатския долар. Вестник Wall Street Journal съобщи, че Пекин води преговори със Саудитска Арабия за закупуване на петрол в юани вместо в долари.
"Китай ще продължи да изгражда основи за бъдещето и развитието си", категоричен беше Бао. /БГНЕС/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
0
 
2
 
! Отговори
До 7 преди 2 години
А за каква глобализация си?Глобализация без глобализация?
12
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ние участваме в глобализацията с емигранти в чужбина, ако няма война у нас няма да стъпи и афганистанец , освен лятото някой да пие до припадък на Слънчака.
11
3
 
9
 
! Отговори
Шаши преди 2 години
Света няма да се глобализира. От всичките ядрени държави, все ще се намери някой здравомислещ, който да натисне копчето. Гама лъчението прави всички равни. Това е комунизъм в най чиста форма.
10
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Света неизбежно ще се глобализира защото държавите са обречени на все по-силни връзки - икономически, политически, културни, спортни. Въпросът е в начина, по-който да се глобализира - сегашният е неприемлив. Това го казва не само Путин, а го казват в почти целия свят, който САЩ още не са успели да подчинят.
9
13
 
6
 
! Отговори
1 преди 2 години
Глобализация с диктатори-неандерталци няма как да се изгради.китай и русия търсят само изгодата от глобализацията без да зачитат интереса на другите.Най-вероятното развитие на света ще се случи след падането на новата желязна завеса.русия ще бъде напълно изхвърлена от връзки с цивилизования свят и дълги години ще бъде токсичен партньор за всички,с дребни изключения.китай забогатя от глобализацията,но сега ще трябва сами да решат от коя страна на завесата искат да бъдат.
8
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всеки интелигент аналитик казва,че в новия световен ред няма да има фанатици последователи на Лео Щраус и либералната глобализация! Неолибералните ентусиасти или както масово ги наричат либеррасти изпадат в немилост и ще плащат за греховете на дъртите си ментори!
7
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Zулу, Zулу, Zулу.
6
3
 
11
 
! Отговори
Данчо от Елин Пелин преди 2 години
Аз не съм против ЕС и Глобализацията,но не и в този и вид,закони и правила...
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Амин
4
15
 
9
 
! Отговори
До 3 преди 2 години
Лошото е, че Западът много добре знаеше, че путиновата демонрация всъщност е прикрита диктатура и просто се надяваше, че това няма да ескалира. Е, ескалира. Като всеки диктатор, *** се помисли за най великия. Е, не е. Само заради червеното копче, рекетира целия свят. А те дори не са измислили сами ядреното оръжие. Отново им е предоставено, а част от него е и открадната. Най голямата грешка на човечеството- да предостави ядрено оръжие на русия.
3
5
 
12
 
! Отговори
Шаши преди 2 години
И короната и операцията в Украйна са две еднакви неща. До този момент ускоряват глобализацията и еспургацията на човечеството. Най добре е да питаме семейство, Барух. Те какво ли биха казали?
2
6
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Погубиха ли коронавирусът и войната в Украйна глобализацията?"______Дай Боже. Въпросната "глобализация" започна да ни докарва "ценности" в излишък.
1
5
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глобализацията може да бъде хубаво или лошо нещо, според начина, по който се реализира. Ако се формира като общност от държави с равноправие спрямо функциониращи правила би било добро. За съжаление този модел на глобализация, който ни пробутват се базира на идеята за световна американска империя, където американците държат управлението на света и диктуват правилата, поощряват или наказват васалите и ограбват останалия свят. Борбата не е против глобализацията по принцип, а към сегашния модел.