Вървят ли двете Кореи към официален край на войната?

Сключването на мирно споразумение не е нито нова, нито проста идея
20 апр 2018 22:12, Елка Василева
23
Вървят ли двете Кореи към официален край на войната?
Снимка: архив, Reuters

Преди срещата между техните лидери следващата седмица двете Кореи обсъждат сключването на мирно споразумение, което може официално да сложи край на състоянието на война, продължаващо от техническа гледна точка, откакто Корейската война през 1950-1953 г. приключи с примирие, а не с договор.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че усилията имат неговата "благословия", ако Северна Корея се съгласи да се откаже от ядрения си арсенал.

От техническа гледна точка Южна Корея и оглавяваните от САЩ сили на ООН са все още във война със Северна Корея, а идеята за официално мирно споразумение, което да промени това, не е нито нова, нито нещо, което може да бъде решено на една единствена междукорейска среща на върха, казват анализатори, пише Ройтерс.

По онова време южнокорейските лидери се противопоставиха на идеята за примирие и така полуостровът остана разделен. Те не участваха в примирието, което официално беше подписано от командира на севернокорейската армия, американския командир на Командването на ООН и командира на "Китайските народни доброволци", които по онова време Пекин официално не смяташе за част от своята армия.

Още по темата

"Технически погледнато, не е възможно двете Кореи да обявят край на примирието от 1953 г. на срещата на върха следващата седмица", каза преподавателят от Университета за чуждестранни изследвания "Ханкук" в Сеул Пак Дже Джок. "Но Южна и Северна Корея могат да се споразумеят, че имат намерение да сложат край на войната, да работят за мирно споразумение и да се стремят към обсъждания със замесените страни."

"Стабилно състояние на мир"

По-рано Северна Корея твърдеше, че ще преговаря за мирен договор само със Съединените щати.

Например Ким Ир Сен - първият лидер на Севера и основател на управляващата династия Ким, повдигна въпроса за мирно споразумение с президента на САЩ Джими Картър през 70-те години на 20 век.

Северна и Южна Корея сериозно обсъждаха преди идеята. През 1992 г. двете страни се съгласиха да "се стремят заедно да превърнат сегашното състояние на примирие в стабилно състояние на мир".

Последната междукорейска среща на върха през октомври 2007 г. завърши с декларация на двете Кореи за "признаване на необходимостта от спиране на сегашния режим на примирие и създаване на постоянен режим на мир" и за "съвместна работа за напредък по въпроса за това лидерите на трите или четирите пряко засегнати страни да се съберат на полуострова и да обявят край на войната".

В сряда говорител на южнокорейското министерство на националното обединение каза, че правителството очаква да гради върху тази позиция от 2007 г.

Ново споразумение

Друг неясен въпрос е какво точно може да замени примирието, а нито южнокорейски, нито американски служители са потвърдили как би изглеждало едно ново споразумение.

"Денуклеаризацията и мирният режим са двете страни на една и съща монета, затова Южна Корея сигурно ще повдигне и двата въпроса следващата седмица", каза старши сътрудникът в Азиатския институт за политически изследвания в Сеул Шин Бом Чул. "Проблемът е, че гаранциите за сигурността, за които ключово значение би имало евентуално мирно споразумение, са това, което Северна Корея има нужда да получи от Съединените щати, а не от Южна Корея."

"Можем да мислим за сценарий, при който двете Кореи правят до голяма степен символично обявяване, че войната между тях е приключила, но подобно споразумение не би имало съдържание, докато САЩ не му придадат официален характер."

Напоследък в своите изявления правителството в Сеул често избягва понятието "мирен договор" и вместо това говори за "мирен режим" или "споразумение за спиране на враждебните действия".

В миналото Северна Корея е настоявала за изтеглянето на американските войски от Юга, но има признаци, че Ким Чен Ун може да прояви гъвкавост по този въпрос, каза Пак, въпреки че Китай също така изразява тревога от присъствието на войските на САЩ.

Севернокорейският лидер изненада наблюдателите, като не възрази срещу неотдавнашните американско-южнокорейски военни учения, а бащата на Ким - Ким Чен Ир, бе казал преди време на южнокорейския си колега, че Пхенян може да приеме присъствието на американските войски, ако тяхната роля се промени до чисто мироопазване.

Междувременно някои наблюдатели предупреждават, че Северна Корея може да разглежда евентуално мирно споразумение като начин за подкопаване на съюза на Юга със Съединените щати.

"Това е капан", написа наскоро в анализ Майкъл Рубин от консервативния Институт "Американ ентърпрайз". "Да се надяваме, че Тръмп няма да се хване в него."

В доклад през 2003 г. Институтът за мир на САЩ направи извода, че за да бъде едно споразумение ефективно, е необходимо то да бъде разработено от САЩ, Китай и двете Кореи.

Евентуално уреждане би трябвало да включва споразумения за прекратяване на бойните действия и нормализиране на отношенията между Съединените щати и Северна Корея, признаване на суверенитета на двете Кореи, проверки за съкращаване на въоръженията и ядрените оръжия и гаранции за сигурността от Съединените щати и Китай за двете Кореи, заяви институтът.

Участието на Китай в евентуални преговори ще бъде усложняващ фактор, каза Шин.

"Китай ще има проблеми с оставането на американските войски на Корейския полуостров по силата на един мирен режим. Дори да приеме присъствието им да продължи, той може да поиска Съединените щати да не разполагат ядрени или други стратегически активи като система за противоракетна отбрана", каза Шин.

Както Южна Корея, така и Съединените щати казват, че мирен договор е възможен само ако Северна Корея се съгласи да се откаже от ядрения си арсенал.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


23
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
1
 
3
 
! Отговори
Малките тигри преди 6 години
Силен страх би породило обединение(сътрудничество) между Кореите.И без това трудолюбието на този народ и качествените и стоки (Самсунг, HTC, Киа-Хюндай) - "капиталистите" заляха света с електроника, автомобили, строителна техника, чипове,пристанища, кораби. Това си е един малък Китай. От другата страна - бедните, но дисциплинирани и с добра наука братовчеди,имат ракети,ядрено оръжие.Обединение, като двете Германии,на база Китайска икономика(социализъм).Въобще голям СТРАХ!Дано, ама нада ли...
19
0
 
0
 
! Отговори
Тцъ! преди 6 години
Мирът е за страхливците-войната гради Империята! Тъй рече Агамемнон.Лепилото е на верният си път..
18
2
 
8
 
! Отговори
Лошо преди 6 години
Тръмп тъкмо щеше да продаде на японците и южно корейците оръжие за "защита" от севера за десетки милиарди! Сделката е на път да се обезсмисли....нека да видим каква друга заплаха ще моделират за да не се провали тази сделка.
17
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Точно САЩ имат най-голям интерес от една обединена и силна Корея, техен съюзник и силен конкурент на Китай в района. Без значение какво мислят в Пекин и Москва, север и запад вървят към обединение, въпрос на време е...
16
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
БСП могат да управляват само в коалиция с новата партийка на Рамадан Кънев и Ицо Риформътъ(ако тя влезе в парламента, разбира се!), които са отявлени слуги на Позитано и не пропускат случай да оплюят премиера.
15
9
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най - прясното социологическо проучване показва, че преднината на БСП пред ГЕРБ продължава да расте и вече е близо 10%. Народът обича БСП, защото, освен, че е единствената реална опозиция на престъпниците от ГЕРБ, е и единствената партия, която взима правилните решения в полза на българите, когато е на власт!
14
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Алооо, ГЕРБ! Долу ръцете от Десислава Иванчева!
13
3
 
9
 
! Отговори
Георги Гоцов преди 6 години
Вярвам, че това ще е началото на един нов и по - справедлив обществен строй, който беше оплют по отвратителен начин от казионните проамерикански медии.
12
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
То това ако стане , ще е некакъв ужас за САЩ , те по всякакъв начин се опитват да предотвратят премирието между двете Корей.Но явно в чжната част на полуострова , не се потдават толкова на дресировка , като наш Боко.
11
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Вдигнат ли икономическите санкции и изолацията на севера южнорнокорейците ще им дишат праха.
10
4
 
4
 
! Отговори
Боби преди 6 години
Споко.Няма да има мир.ким захранва надежди.печели време и точки.една година надежда за янките.5години за севернокорейците.всички в надяват на него сега.и като не се случи света Ще каже,ех,ким искаше,а лошата америка непозволи
9
9
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Лоша работа за русофилството. Тамън си мечтаеха как Ким ще унищожи Америка и ето че Ким ги предадекато Горбачов, ще разменя ядреното си оръжие за американски инвестиции (разбирай за долари).
8
5
 
12
 
! Отговори
Adolf Eichmann преди 6 години
Ким не е барлив да се откаже от тоягата която държи в ръка ;) Никой не е :)) В крайна сметка да не се окаже обединена Коря с мощна икономика и ядрен арсенал срещу който страхливите янки само ще могат да плюят хехе :))))
7
2
 
7
 
! Отговори
Трол преди 6 години
До Анонимен 3Реално Корейската война се води от ЮК, САЩ и други държави от ООН, реално те все още са в състояние на война докато не се подпише мирен договор! Ако ЮК сключи мирен договор това урежда мира между ЮК и СК, но не и между САЩ и СК!
6
2
 
9
 
! Отговори
... преди 6 години
Ха ха ха...да се откажат от ядреното оръжие, след това знаем-правата на човека,"химически оръжия" разбомбяне и краварите да "паркират" м/у Русия и Китай...Чукче никога няма да получи разрешение от Москва и Пекин...никога.Същия филм го играят с Виетнам и там Дън Дзиао Пин е шефа.Най-много да си направят хеликоптерна площадка в Тайпе.
5
3
 
16
 
! Отговори
Орбит преди 6 години
САЩ няма да разреши двете Кореи да бъдат дружелюбни една към друга,това не им влиза в плановете в завземенето на света.
4
16
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
След като *** се изпокриха в Сирия, на горкия Прасчо не му остава друго освен и той да подвие копитцата.
3
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Значи краварите трябва да дадат разрешение за сключване на мирно споразумение между двете Кореи, гледай ти. A ООН за какво са там. Ким и тука показа на света, че са едни васали и слугинаж на краварите, а зрителите бурно ръкопляскат.
2
4
 
27
 
! Отговори
факт преди 6 години
Докато САЩ съществуват и там мир няма да има,мирът не е в тяхна полза.....САЩ са като вампир те се хранят от смъртта и конфликтите.
1
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
не зная защо най -въоръжената страна сащ говори и иска разоръжаването на някой друг,много по-слаб от нея.Това като ситуация ми прилича все едно в стая с разхвърлени по пода различни оръжия са пуснали няколко човека и първия който е набарал най-мощното,да речем картечницата истерично крещи на останалите да хвърлят оръжието хахаха и после???- какво следва???,любопитна ситуация,после според мен той ще почне да налага волята си докато не се превърне в тиран и сатрап