Защо Суецкият канал е по-важен от всякога?

Глобалната търговия е парализирана заради блокирал кораб
26 мар 2021 20:15, Анисия Иванова
41
Защо Суецкият канал е по-важен от всякога?
Снимка: БГНЕС

Суецкият канал, който пресича Египет, за да свърже Средиземно и Червено море, е толкова важен за глобалната търговия, че световните сили се борят за него от завършването му през 1869 г. Тази стратегическа корабоплавателна лента е напълно блокирана на 23 март, когато силно натовареният товарен кораб Ever Given, по-дълъг от височината на Айфеловата кула, блокира морския път, пише Bloomberg.

Каналът, дълъг 193 км, преминава през Египет, за да свърже Средиземно море с Червено море, а оттам и Атлантическия и Индийския океан. Това го прави ключов транзитен пункт за кораби, превозващи стоки между Азия и Европа и източната част на САЩ.

Още по темата

Около 12% от световната търговия преминава през канала всяка година, всичко - от суров петрол до зърнени храни и разтворимо кафе. Без Суецкия канал супертанкер, превозващ суров петрол от Близкия изток до Европа, ще трябва да измине допълнителни 6000 мили около африканския нос Добра надежда, добавяйки около 300 000 долара разходи за гориво.

Усилията за преместване на масивния контейнеровоз Ever Given, блокиращ Суецкия канал, ще продължат поне до следващата сряда. Това е доста по-дълго от първоначално очакваното, като увеличава перспективата инцидентът да предизвика прекъсвания в глобалните вериги за доставки от петрол до зърнени храни и автомобили.

Продължителното прекъсване ще затрудни индустрията за контейнерни превози, която вече работи с пълен капацитет, заплашвайки с повече закъснения за европейските компании, които разчитат на постоянен поток от азиатски внос и за потребителите, които се привързаха към бързите онлайн покупки по време на пандемията, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

"Закъсненията вероятно ще увеличат разходите, добавяйки се към вече широко разпространения инфлационен натиск върху веригите за доставка. Краткосрочните ефекти ще бъдат увеличен потенциал за изчерпване на запасите от потребителски стоки“, каза Крис Роджърс, водещ търговски анализатор в Panjiva на S&P Global Market Intelligence.

Работата от вторник на влекачи и копачи - оборудване, което е малко в сравнение с 400-метровия кораб - досега е неуспешна, а опашката от чакащи океански превозвачи, натоварени с нефт и потребителски стоки за милиарди долари, се е увеличава до повече от 300 от 186 в сряда, показват данни на Bloomberg.

Плавателните съдове, които трябваше да преминат през Суецкия канал, започват скъпи и отнемащи време заобиколки около Африка, тъй като корабоплавателният сектор се бори, за да поддържа доставките в движение. Нарастват и разходите за доставка - цената за изпращане на 40-футов контейнер от Китай до Европа се е увеличила почти четирикратно в сравнение с преди година - добавяйки нова тежест към глобалните вериги за доставки, които вече се разклащат от пандемията, която поражда хаос с недостиг и закъснения.

Южнокорейската компания HMM Co. инструктира кораб-контейнер, който отпътува от Обединеното кралство в понеделник, да се отклони около нос Добра надежда, за да избегне задръстването. Маршрутите на поне седем кораба за втечнен природен газ са били коригирани далеч от канала, според анализатора на Kpler Ребека Чиа, а големи спедитори, включително A.P. Moller-Maersk A / S и Hapag-Lloyd AG, също изучават заобикалящи маршрути.

В момента запушването на канала задържа около 2 милиона барела на ден нефтени потоци, показват изчисленията на Braemar, а също така и превозвачи, които доставят продукти от пшеница до желязна руда. Световните производители вече се подготвят за забавяне както на превоза на готови стоки, така и на материали, които са от решаващо значение за техните производствени линии.

Списък на товари на борда на кораб на HMM Co., който чака извън канала, за да се върне в Азия, дава индикация за обхвата на индустриите, засегнати от прекъсването, със стоки на борда, включително дърво, машини, замразено говеждо месо, хартия, захранвано мляко, мебели , бира, замразено свинско месо, автокомпоненти, шоколад и козметика.

Caterpillar Inc., най-големият производител на машини в САЩ, заяви, че е изправена пред забавяне на доставката и дори обмисля продукти за въздушен транспорт, ако е необходимо, докато японската Envision AESC, доставчик на акумулатори за електрически превозни средства, заяви, че разчита на Суецкия канал за внасянето на някои електроди.

Марк Ма, собственик на Seabay International Freight Forwarding Ltd., компания в Шенжен, която борави с китайски стоки, включително играчки, възглавници и матраци, продавани на платформи като Amazon.com Inc., заяви, че компанията му има 20 до 30 контейнера на корабите, които чакат да прекосят блокирания канал.

"Ако движението не може да бъде възобновено след една седмица, ще бъде ужасно. Ще видим отново скок на цените на товарните превози. Продуктите се забавят, контейнерите не могат да се върнат в Китай и не можем да доставим повече стоки ", каза Ма.

Корабите, които в момента са извън Червено море и планират да използват Суецкия канал, ще трябва да решат дали да се придвижват около Африка, като добавят 10 до 15 дни към своите плавания. "Корабите на опашка от двата края на района на Суецкия канал вероятно ще изчакат, за да определят колко дълго проходът ще бъде затворен, преди да се вземе решение за отклоняване", обясни той.

По отношение на контейнерните линии, които са отговорни за около 80% от световната търговия със стоки, продължителната блокада между Европа и Азия рискува да провали графиците на корабите, определени месеци по-рано, така че вносителите да могат да планират своите покупки, да управляват запасите и да поддържат рафтовете на магазините в наличност или производствените линии да работят.

Корабните брокери съобщават, че търговците на петрол все повече наемат танкери с опции „за всеки случай“, които да обикалят Африка, ако блокирането се проточи.

Цените за чартърни петролни танкери в някои региони се покачиха допълнително от появата на блокадата. Ако повече кораби бъдат принудени да плават около южния край на Африка, това ще увеличи още цените с нарастването на времето за пътуване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
5
 
5
 
! Отговори
Мюнхаузен преди 3 години
Трябва корабът да си завърже едно въже за задницата и да се изтегли сам с него. Правил съм нещо подобно.
9
14
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Само Адмирал Кузнецов може да изтегли заседналия кораб от плитчината. Просто товарищ Путин трябва да нацепи повече дърва за котлите и с ряз и обгазяване на канала ще издърпа EVER GIVEN в дълбоките води. Всякакви други опити са напълно безполезни.
8
16
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да го взривят бе, по-добре тоя кораб да потъне отколкото всички да понасят по 300 000 долара загуби, да не е засядал там.
7
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За такива товари има карго полети които са сто пъти по бързи и по евтини. Да обаче корабните превозвачи ще го сопо.лив и ще трябва да си одат на село да копат. А па на тех не им се копа а им се па.пат милиони.
6
8
 
8
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 3 години
Аэ не чакам пратка през канала, та ми не е на тва кога и как за каналите
5
8
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Винаги съм се чудил, наистина ли е необходимо да се возят бира, мебели, месо, шоколад и тн от другия край на планетата? Има нещо сбъркано
4
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много дълга статия, предимно с разтегнати локуми..
3
15
 
6
 
! Отговори
Нато на тор! преди 3 години
Ествествено че е умишлен саботаж ,света е на прага на нова световна война ,от години тече предвоенна пропаганда и демонизация на Русия от страна на запада,самият запад се намира в свободно падане,глад,безработица,нон стоп бунтове озверелите от мизерия и подтисничество маси,запдна Европа гори буквално!Китай и Русия подписаха саюз срещу запдните санкции и това е може би тяхно дело да го дадърт на ФАЩ и робите им от тяхното лекарсто ,икономически и финансов саботаж на икономиките им !Идват ВОЙНАта!
2
10
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Важен е, щото натовците трябва да си возят дебелите ***.Три седмици без петрол и са мат.
1
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Наистина това е умишлен саботаж.