Си Цзинпин пристигна на посещение в Париж

Това е първата му визита в Европа от 2019 година
109
Си Цзинпин пристигна на посещение в Париж
Снимка: БГНЕС

Китайският президент Си Цзинпин пристигна в Париж, като това е първата първата му визита в Европа от 2019 г. След Франция той ще посети Сърбия и Унгария, припомнят Франс прес и Синхуа.

Европейската обиколка на Си ще бъде под знака на балансираната дипломация. Очаква се във Франция той да разговаря с френския президент Еманюел Макрон по-разнородни теми от двустранно значение. Макрон има намерение да подчертае пред Си значимостта на фактора на реципрочността в търговските отношения, посочва Франс прес. Що се касае до въпроса за войната в Украйна, агенцията припомня, че китайският президент продължава да афишира подкрепата си за Русия.

Франция от година призовава Си да използва влиянието си, за да вразуми Русия във връзка с Украйна. А същевременно Сърбия и Унгария, които са други етапи от обиколката на Си, си остават близки с Москва.

В понеделник Си Цзинпин ще има среща с френския президент Макрон, който преди това се консултира относно тези разговори с германския канцлер Олаф Шолц. Макрон и Си ще отбележат и 60 години от установяването на дипломатически отношения между Франция и Китай по време на тази двустранна среща.

По този повод още днес при пристигането си в Париж Си заяви, че отношенията между Китай и Франция са модел на мирно съжителство и на взаимоизгодно сътрудничество между страни с различни системи, предаде Синхуа.

В понеделник сутрин председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще се присъедини към двамата лидери в Елисейския дворец за дискусионна сесия, на която ще бъдат повдигнати въпроси, свързани с търговските разногласия между Китай и ЕС, допълва Франс прес. А тези разногласия са много. ЕС в последно време умножи разследванията за китайски държавни субсидии в няколко индустриални сектора, по-специално този на електромобилите.    

В интервю за "Трибюн" днес Макрон признава, че европейците не са единодушни относно стратегията, която трябва да възприемат спрямо търговския дисбаланст с Китай, който продължава да изнася масово стоки към Европа.

Макрон пледира да се защитава по-добре националната сигурност, европейците да бъдат много по-реалистични в защитата на европейските интереси и да се стремят да постигнат реципрочност в търговските отношения с Китай. Пекин от своя страна възприема подобни мерки като протекционистки и китайските власти започнаха свое собствено разследване във връзка с държавно субсидиране, насочено по-специално към френския коняк. Макрон има намерение обаче да изрази възражения срещу тази стъпка.

На този етап не се очертава двете страни да подпишат някакъв значим договор, но дискусии за инвестиции ще има докрая. За утре е предвиден и икономически френско-китайски форум в театър "Марини".

В понеделник следобед ще има протоколна церемония за тържествено посрещане на Си в Париж, която ще се състои в историческия комплекс Дом на инвалидите. После двамата лидери ще говорят пред медиите.

Франция има намерение да поиска от Китай да подкрепи олимпийско примирие  във всички конфликти по време на Олимпийските игри в Париж това лято.

След официалните срещи утре, във вторник Макрон ще отведе Си в Пиренейте, на място, което френският лидер е посещавал с баба си и дядо си по майчина линия, когато е бил ученик. Там двамата лидери ще бъдат придружавани от техните съпруги.

В Сърбия и Унгария Си ще бъде от сряда до петък. (БТА, Габриела Големанска)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


109
Още по темата: ПарижСи ЦзинпинМакрон
Още от Свободно време.
Как да не изглеждате отчаяни в любовта?
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
62
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Тези цинцириминцири ги слушам от 1971!
61
6
 
3
 
! Отговори
Хан Татарин преди 3 седмици
Колко български земли завезла Русия, в поречието на река Болга. Другари май че взимат Това на сериозно.
60
7
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
И да подчертая за мики мауса, най големият пазар на Китай е самият Китай, вътрешният пазар. Опорки от тип ако не изнася еди си кво щяло да стане са абсурдни Ти нямаш, те имат.
59
8
 
13
 
! Отговори
Хи хи преди 3 седмици
Добре, че е комунистически Китай да произвежда компютри, на които пишат даже евроатлантиците, плюейки по Русия и Китай !
58
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Защо не пишат Русия, колко китайска територия е завзела? Например, Якутия!
57
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Лешперче,ама и твоята не е лесна,може ли да си обладано с толкова злоба та цяла вечер да търчиш след мен и да ми цензурираш постовете?
56
5
 
8
 
! Отговори
Факт преди 3 седмици
Промишлено производство е едно,а БВП-друго.БВП на Китай е 70% от тоя на САЩ и приблизително толкова от тоя на ЕС.Обаче делът на производството в БВП на САЩ и ЕС е само 30%,а на услугите-70%.При Китай е точно обратното-70% производство,30% услуги.Направете си сами сметката кой колко произвежда.
55
8
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
50 ходи на психиатър. Китай държи повече технологични патенти от ес сащ корея и япония взети заедно. Кали нищо не произвежда. В сащ е останал само сектора на услугите който е напълно и изцяло зависим от производстово на Китай. Черния даже няма да може да се подстриже ако китаеца не произведе инструмента. Камо ли за технолгиите. Още Обама наложи вето на решението на съда при спора епъл самсунг за да може китайско производство на епъл да се внася
54
16
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Китай е световно зло, както и Русия.
53
9
 
11
 
! Отговори
Смех преди 3 седмици
Един истински лидер отиде при Макарона и г3йовете от правителството на Франция. Меките китки могат само да му завиждат на чичо Си. Единственото, което могат да измислят са икономически санкции и мита, иначе производството им е чао.
52
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
49 аз даже не виждам опорки вече от типа че китай правил само чехли и подобни. Преди няколко години на мики маусите още това им спускаха.
51
1
 
2
 
! Отговори
До факт преди 3 седмици
Радвам се, че не разбираш от икономика :)
50
3
 
3
 
! Отговори
ХиХи преди 3 седмици
Чичо Вова не е толкова луд да прави спре дорде му вкарват оръжия под носа
49
19
 
15
 
! Отговори
До 49 преди 3 седмици
Китай произвежда колкото Калифорния и Флорида. Иначе мечтите са безплатни. А, ако САЩ и ЕС ги няма, Китай фалира на момента, защото икономиката му зависи на 90% именно от богатите. Схвана ли или да обясня по-подрижбо?
48
13
 
14
 
! Отговори
Факт преди 3 седмици
Китай произвежда колкото ЕС и САЩ взети заедно,а има и още свободен капацитет,просто няма достатъчно световен пазар.А Макарончо предлага на Китай да се предаде и откаже от собствените си цели...Като как ще стане това?
47
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Вчера един приятел се върна от Китай! Каза, че са над 1 милиард!
46
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
Обемът на търговията между Русия и Китай през 2023 г. достигна исторически рекорд от 240,11 милиарда долара, което е увеличение от 26,3% спрямо 2022 година. Това съобщи ТАСС, като се позова на данни от Главното митническо управление на Китай.През 2023 година износът от Китай за Руската федерация е нараснал с 46,9%, до почти 111 млрд. долара. Вносът на руски стоки в Китай също се е увеличил - с 12,7%, до почти 129,2 млрд. долара
45
5
 
7
 
! Отговори
Дарк преди 3 седмици
Макрон ще си направи пиар за Украйна, а Си ще разбере,че няма нагласа за мир все още при руски условия,но няма да звъни на Путин поради речите на Макрон.А и за оплаквачите на Газпром -Преди пет години сключиха договор за доставка на руски газ за пет пъти повече отколкото Русия снабдяваше ЕС преди войната и тръбите са пред завършване.
44
7
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 седмици
36 пълни глупости. Средна класа има но в ЕС е на изчезване и то заради сащ. В сащ е гето и 1% имат останалото. ЕС е вече гето и даже няма и 1% . Процентите отидоха в Китай. Средната класа в Китай е вече повече от населението на цяла Европа и три пъти повече от американското население. Осен това в Китай има повече милиардери и милионери от сащ.
43
4
 
10
 
! Отговори
Хм преди 3 седмици
Ако Микрон смята да убеждава Си колко велика е Франция и как всичко в ЕС зависи лично от него-едва ли ще му се получи.Нито пък ще намери подкрепа за войната срещу Русия.Логиката е проста-китайците са пределно наясно,че падне ли Русия,падат и те!Поне в близките 10 години ще е така,докато Китай натрупа и военна мощ.