17 ВУЗ-а вдигат таксите за обучение за 2016/17 г.

В 32 направления от шест области приемът е завишен
Обновена: 27 апр 2016 15:06 | 27 апр 2016 14:30, Анисия Иванова
14
17 ВУЗ-а вдигат таксите за обучение за 2016/17 г.
Архив: Булфото

Министерският съвет утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации в България, съобщиха от правителствената информационна служба.

49 596 студенти ще бъдат субсидирани от държавата през следващата учебна година. За първи път държавата утвърждава и приема на студенти срещу заплащане в държавните ВУЗ, като за учебната 2016/17 г. са предвидени 8784 студенти. Броят на приеманите студенти в частните висши училища е 16 373 студенти.

В 32 професионални направления от шест области на висшето образование приемът е завишен

Министерският съвет утвърди 2594 докторанти. Увеличени са местата за обучение на наши сънародници от чужбина в български висши училища на ОКС "бакалавър“ и „магистър“ от 400 на 1000 и от 12 на 20 за образователната и научна степен „доктор“. По този начин се затвърждава водената от правителството политика по отношение на нашите сънародници в чужбина.

Решението е съобразено с целите, заложени в приетата Стратегия за развитие на висшето образование в Република България за периода 2014-2020 година и новия модел на финансиране на висшите училища, ориентиран към резултатите от обучението и потребностите на пазара на труда.

С акта ще се ограничи финансирането на определени професионални направления, в които дадено висше училище не успява да се конкурира успешно с останалите. Това ще го мотивира да фокусира усилията си главно в направленията, в които обучението е с достатъчно високо качество и добра реализация на студентите. Така по естествен начин ще се укрепят професионалните направления, подготвящи най-добрите специалисти.
Правителството утвърди и таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища за новата учебна година.

Утвърденият от Министерски съвет документ е въз основа на предложенията на академичните ръководства на държавните ВУЗ, които са съобразени с ограниченията, установени в закона за висшето образование – таксите да не надвишават 2/3 от диференцираните нормативи за издръжка на обучението.

17 висши училища увеличават размера на таксите средно със 17,8% (от 15 лв. до 370 лв.) спрямо размера на таксите за обучение за учебната 2015/16 г.

Софийският университет "Св. Климент Охридски“ увеличава таксите за новоприети студенти – от 40 лв. до 240 лв. в редовната форма на обучение и от 15 лв. до 370 лв. – в задочната.

Намаление на таксите има при две висши училища – Великотърновският университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и Югозападният университет „Неофит Рилски“. Намалението е от 100 лв. до 230 лв. спрямо таксите за учебната 2015/16 г. при редовна форма на обучение на студенти по определени специалности.

При 14 държавни ВУЗ-а няма промяна в размера на таксите.

При девет държавни висши училища размерът на таксата за обучение на докторанти се увеличава средно с 38,% (от 19 лв. до 739 лв.). Намаление с около 50% има при задочното обучение на докторанти в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”. В 23 ВУЗ и в БАН размерът на таксите за докторанти не се променя.

Проектът на постановление беше публикуван за обществено обсъждане в интернет страницата на МОН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
2
 
2
 
! Отговори
Anavatanbeni преди 7 години
Zasto mojesh da si kupish elektronen samoleten bilet za London,Istambul, Bruxelle ili NY..., a za bg e-referendum i bg e-izbori e nevazmojno?!:-):-):-):-)Nerde bulgar injenerlar, doktorlar?!:-):-):-):-)Kitap problemlar?!:-):-):-):-) harti problemlar?!:-):-):-):-)
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Може ли някои защитници на т.н. безплатно образование да ми каже какво значи това . Безплатно е само сиренцето в капана за мишки . От нашите данъци се плаща всичко , така че аз не съм съгласен някой да щтрака с пръсти по цели нощи в чалготеката и да се прави на студент , защото го мързи да работи . Такива са поне 50 % от т.н. студенти . Затова като му се учи ще си плаща .
11
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен "Не е логично това завишаване. На много места немогат да се запълнят специалностите и едвам успяват да запълнят местата." Точно за това повишават таксите. защото не могат да си изпълнят плана за прием и им пада субсидията, която е на глава.. Друг е въпроса защо си правят разчетите като за 5000 студента прием, след като знаят че няма как да запишат повече от 3000....
10
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Не е логично това завишаване. На много места немогат да се запълнят специалностите и едвам успяват да запълнят местата.
9
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Икономиката , финанси , човешки ресурси това не са специалности за университет , за някое религиозно училище медресе ,цялото обучение се състои да повярваш в определени религиозни догми за грабеж .. Домашните работи , проектите , презантациите трябва да бъдат представени нахъсано и фанатизирано..
8
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
А пък с диплома за финансист от Великотърновският университет Св. Св. Кирил и Методий е най-голяма вероятността да станеш клошар...
7
5
 
2
 
! Отговори
bebok преди 7 години
дигнете повече, образование е само за елит,не за матряла
6
3
 
10
 
! Отговори
До 1 преди 7 години
В добрите университети отличници няма , в Германия отличници няма , има стипендия на Германския народ за отличници такава взимат на 1000 един..
5
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Лекар , Инженер и дасскал всичко друго трябва да е платено..Най-вече икономиката - тя е религия за грабеж , който иска да става шев и началник да извади мангизи да плати
4
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В БАН са със заплати от 450 лв. а чистачка на летище София е с 1000 лв. заплата.
3
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Най-много клошари по улиците са с дипломи за средно и висше образование.
2
1
 
2
 
! Отговори
SD преди 7 години
За 2015-2016 ????????
1
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Най справедливо е висшето образование да се плаща 100 % от студентите . Така ще учат само тези , които могат и искат , а за отличниците да е безплатно . Сега държавата издържа излишни ВУЗ-ове само заради разни изкукали професори и преподаватели .