Днес почитаме празника на храма "Св. Александър Невски"

Той е посветен на пренасянето на мощите на светеца
Обновена: 30 авг 2012 08:08 | 30 авг 2012 08:08, Петя Славова
25
Днес почитаме празника на храма "Св. Александър Невски"
Снимка: Булфото

Православната ни църква почита на 30 август  "Пренасяне мощите на благоверния велик княз Александър Невски". Това е един от двата храмови празника, посветени на пренасянето на мощите на светеца.

На 18 октомври 1998 г. частица от мощите бе пренесена и положена за поклонение в катедралата "Св. Александър Невски". Ценната светиня бе дарена от руския патриарх Алексий Втори на българския патриарх Максим при посещението му в Москва, припомня БТА.

Александър Невски е роден през 1220 г. в княжеско семейство. На 16 години баща му го оставя да управлява Новгород. Княз Александър повежда в началото на 13-и век руските войски срещу шведското и германското нашествие. Решаващата битка става край бреговете на река Нева, откъдето идва и прозвището му Невски.

След смъртта на Александър Невски през 1263 г. тленните му останки са положени в храма "Успение на Св. Богородица", близо до град Владимир. През 1723 г., по времето на Петър Велики, мощите на княза са пренесени в построената в негова чест и памет "Александро-Невска" лавра, където се съхраняват и до днес.

На този ден се почита паметта и на Св. Александър. Той е бил архиерей при първия Константинополски патриарх Митрофан. Александър е участвал в Първия вселенски събор в Никея заради преклонната възраст на патриарх Митрофан. След смъртта му от 325 г. до 340 г. е бил патриарх на Цариградската църква.

Александър умира през 340 г. на 98-годишна възраст.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


25
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
19
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Пореднато българско недоразумениие , хубаво е било че сме искали по този начин да проявиме признателността си към падналите за нашето освобождение руски войни , но точно този техен владетел е меко казано противоречиив и да не говориме че няма абсолютно никаква връзка с България , явно русофилството у нас е било виинаги символно недоразумение , справка Дядо Иван - Иван Грозни покорителя на Волжко-Камска Бтлгария.