Църквата почита Св. Св. Константин и Елена

Нестинари играят върху жарава на църковния празник
Обновена: 21 май 2013 09:06 | 21 май 2013 08:26, Веселина Йорданова
9
Църквата почита Св. Св. Константин и Елена
Снимка: архив, Булфото

Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на  неговата майка Елена.

През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. ЦарицаЕлена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.

Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Цариград, а градът 16 века носи името му – Константинопол.

Според народните вярвания на този ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал".
Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазении досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.

Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата. На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг. Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Св. Св. Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени.

Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.

Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
9
0
 
1
 
! Отговори
някой си преди 10 години
До МиркоЦърквата като институция е приела доста "езически" обичаи и ги е преплела с християнската религия съвсем умишлено и целенасочено ;) Това е само един от примерите, ако и да е вярна статията
8
1
 
5
 
! Отговори
Мирко преди 10 години
Много неграмотно... и защо винаги медиите са толкова невежи, че бъркат каша от противоположни неща и вкарват все някакви ЕЗИЧЕСКИ народни вярвания... сякаш се прави някакъв опит да се пробутат отдавна умрели дори и по селата безумни окултни , езически ритуали!? В случая с нестинарството става въпрос за явен демонизъм и именно за това Църквата категорично предупреждава всички да се пазят от всякакви подобни безумни изстъпления още в старозаветно време определени като "гнусота пред Бога"
7
5
 
2
 
! Отговори
Мо Нти преди 10 години
До Анонимен"Пречистени пред новия Патриарх"??? По-скоро - козируващи пред новия Патриарх (о.з. полковник от ДС).Аман от религиозни инфантили, които сляпо вярват на всичко, което им се каже от висока трибуна. Включително и в това, че Вселената е направена за шест дни от говорящ дух, който се възпроизвежда, оплождайки девици и има еврейско самосъзнание.
6
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Честит празник Българио!Нека на този велик ден, България да тръгне по правилния път.Може би това е знак за всички политици.Бъдете нови с ново мислене, пречистени пред новия Патриарх на България!Обединете се, а не да се разделяте - това очаква народа. Обединете се в името на нашите велики деди.
5
12
 
4
 
! Отговори
Уейлън преди 10 години
Религията е суеверие, а отбелязването на религиозни празници - признак на примитивност.
4
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ходенето по жарава няма нищо общо с религията или вярата - нашата учителка по физика едно време го правеше същото. Номерът е в начина, по който стъпваш. Ат анците с иконите са просто карнавални трикове.
3
7
 
1
 
! Отговори
Да преди 10 години
"Най-голямата трагедия в цялата човешка история е заграбването на моралността чрез религията"Сър Артър Кларк
2
3
 
4
 
! Отговори
Даката преди 10 години
Най-окултният празник който няма нищо общо с Христос! Демонизирани хора(нестинари) изпадат в транс и говорят с мъртвите. Посветените християни знаят,че това е мерзост пред Бога. Абсолютна ерес е да канонизираш мъж и жена които са имали политически цели за да бъде прието християнството. Ако днес хората отдаваха по-голямо внимание на Христос,а не толкова на хората,днес Бог щеше изобилно да благославя България,и нямаше да сме свидетели на цялата тази помия.
1
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
честит празник на всички именници