30 години от подвига на Христо Проданов на Еверест

Той е първият света, изкачил върха по "Жестокия път" без кислород
Обновена: 20 апр 2014 08:35 | 20 апр 2014 08:14, Александър Попов
44
30 години от подвига на Христо Проданов на Еверест
Снимка: Reuters

Днес се навършват 30 години от покоряването на Еверест на Христо Проданов, извършено по "Жестокия път" - по Западния гребен.

Властите на Непал декларират, че за 1984 г. единственият свободен маршрут на Еверест е само по Западния гребен. Друга възможност няма чак до 1990 година.

Българинът Христо Проданов е първият човек в света, който изкачва най-високия връх на планетата по западната стена, който е най-дългият маршрут, без да ползва кислороден апарат. Той е и първият, който го изкачва през месец април. Всички други пролетни изкачвания са осъществявани през месец май.

Подготовката за експедицията "Еверест '84" продължава 22 месеца. През това време Христо Проданов за 24 дни изкачва четири седемхилядника. Дотогава никой друг алпинист не е правил подобно постижение. Първи към Еверест на 10 февруари 1984 г. заминават двамата заместник-ръководители Христо Проданов и Огнян Балджийски.

Основната група отпътува на 20 февруари 1984 г. Към българския екип се включват 10 шерпи и 4 души кухненски персонал. Наети са 152 носачи, които помагат при бавното изкачване стъпка по стъпка към върха, което започва от Катманду на 3 март 1984 г., припомня БТА.

При изтеглянето от Катманду багажът е неимоверно голям - 470 кашона по 30 килограма всеки. Носачите им помагат до Намче Базар - столицата на шерпите. На 18 март 1984 г. основната група пристига в базовия лагер, който се намира на височина 5350 м. По пътя към върха са изградени общо пет лагера - лагер 1 на височина 6050 м, лагер две на 6770 м, лагер три - на 7170 м, лагер четири - на 7520 м, лагер пет - на 8120 м. Изграждането на лагерите се осъществява много трудно.

"Изграждахме лагер след лагер. Ураганът ги помиташе. Пак изграждахме. Отново биваха унищожени. Палатките за изграждането на лагерите намаляват. Май ще трябва да се копаят пещери. Копаехме. Трудно е, просто е невероятно трудно да се бориш с твърдия лед по Западния гребен", споделя ръководителят на експедицията Аврам Аврамов.

За дата на щурма към върха е определена датата 14 април 1984 г. Христо Проданов и шерпът Джоуанг Ринджи (Джон) са избрани първи да тръгнат към върха.

"Там, където има воля, има и път!" - казва самият Христо Проданов.

На 20 април 1984 г. в 2:30 ч. радистът Стефан Калоянов събужда по радиостанцията Христо Проданов и шерпът Джоуанг Ринджи (Джон). Отнема им над 3 часа да се подготвят за тръгване от лагер пет. Твърде много е, но те са без кислород и всяко движение на такава височина, изисква неимоверно големи усилия на волята.

В 9:00 ч. Христо предава по радиостанцията: "Над първата камина съм. Джон не може да мине и реши да се върне. Аз реших сам да продължа изкачването". В 11:10 часа той съобщава, че се намира на около 8500 м.

И времето спира за хората в базовия лагер. Повече от седем часа радиостанцията на Христо мълчи въпреки настойчивите опити да се свържат с него. В 18:15 часа нещо пропуква и така дългоочакваният глас развълнувано и отчетливо изрича паметните думи: "Аз съм на върха, на върха съм - Христо!". Малко след това световните осведомителни агенции предават новината.

Както в базовия лагер, така и в България следват минути на неуписуема радост. Христо остава на върха 33 минути. В 18.48 часа съобщава: "Тук на върха няма нищо. Опитвам се да снимам, но камерата не работи, започвам слизането".

Предстои трудно и опасно спускане през нощта. В 21:10 ч. Христо предава: "Стъмни се вече, става много опасно, не искам да рискувам и ще търся място да нощувам".

На 21 април сутринта Христо се обажда, но звучи много зле и трудно се разбират думите му. Ясно е, че е в тежко състояние след прекараната на открито нощ, без кислород, при температура минус 42 градуса, на приблизителна височина 8600-8700 м.

Цели две денонощия алпинистите Людмил Янков, Иван Вълчев, Трифон Джамбазов и шерпът Джон извършват спасителна операция, движейки се нагоре, след като им е съобщено за тежкото състояние на Христо. По време на спасителната операция най-близко до него е Людмил Янков, но нощта пада и му е наредено да спре издирването.

Последното обаждане от Христо е в 19:45 ч. на 21 април 1984 г. През цялата останала част от нощта продължава борбата за оцеляването на Людмил Янков. Сам, достигнал 8500 м, около 21:50 ч. прекратява издирването и се установява на бивак.

По-късно Людмил Янков споделя за Христо Проданов: "Той остана завинаги горе, при своя връх, слят с мечтата си!"

Въпреки загубата ръководителят на експедицията Аврам Аврамов обявява решението си: "Експедицията продължава".

След едноседмична почивка на 3 май 1984 г. започва втората атака на върха. На 8 май в 17:15 часа Иван Вълчев и Методи Савов, а на 9 май в 9:11 ч. Николай Петков и Кирил Досков покоряват връх Еверест и затвърждават българското присъствие на най-високия връх на планетата. Те осъществяват и пълния траверс на върха - изкачване по Западния гребен, наречен "Жестокия път" и слизане по Южния склон. Този маршрут влиза в историята на световния алпинизъм като "Българския траверс" на Еверест.

"Има моменти в живота на човека, които оставят трайни следи в неговото съзнание. За нас, алпинистите, това са моментите на върховно напрежение и радост от победата над върха", споделя Христо Проданов в книгата си "Лхоце. По западната стена". Последното изкачване взима най-ценното - живота му.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


44
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
2
 
4
 
! Отговори
СФ преди 10 години
Песимист или "добре информиран реалист" докрая, а? :)Този вид спорове водени задочно, никога нямат резултат за съжаление. Какво ли не бих дал за истински спор на живо с човек, който да може да отстоява позицията си. Хайде останете си със здраве независимо коя гледна точка отстоявате!
13
12
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 16И да предположим че записа може да се манипулира и фалшифицира, това по какъв начин оборва моята теза, че думите на този човек са истина? Откъде знаеш ти какъв човек е и колко е честен? Може цял живот да е казвал истината и вече когато вижда зора да се изкачи до върха просто да не му остане нищо друго и да каже: на върха съм и да се откаже да се катери и да заслиза надолу?????????????
12
0
 
18
 
! Отговори
СФ преди 10 години
До 14 - никога няма да разбереш психологията на хора като тези. Това, че си отрастнал в среда, в която лъжата е нещо съвсем естествено те кара да смяташ, че всичко което не е надлежно документирано е лъжа. Само че в днешно време и записът също може да е лъжовен.
11
9
 
2
 
! Отговори
SS преди 10 години
До Анонимен 7Ей, другарю, надрусан ли си, що ли?
10
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
до 11Факт ли? Това че Проданов е казал че е на върха, значи е ИСТИНА? Това е предположение за хората човече, а не ФАКТ!
9
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
До Tulski4ast ot tezi ***, ne sa izka4ili pe6 i 8-etaznata si panelka, kamo li Everest
8
1
 
20
 
! Отговори
СФ преди 10 години
Тази експедиция заслужава изцяло уважението ни! Който не се е пробвал да направи нещо което е на ръба на възможностите му или даже поне малко отгоре почти няма как да разбере стремежа и усилието, което това коства.
7
0
 
25
 
! Отговори
СФ преди 10 години
"Уважаеми" 2, 3 и 4 - това, че вашите жизнени стремежи са ограничени до ядене, пиене, отделяне и плюене по темите във форума не променя факта, че голяма част от хората са склонни да изпробват къде е границата на издържливостта. Вашите "умни" коментари няма да променят и историческия факт, че Христо Проданов е изкачил Еверест. Моля продължавайте да водите паразитното си съществуване в неизвестност, защото с това ще си останете - никому неизвестни форумни плювачи. Хайде със здраве!
6
1
 
7
 
! Отговори
анонимен преди 10 години
това е подвиг на Людмил Янков
5
2
 
24
 
! Отговори
Монархист преди 10 години
До меките китки в коментари от 1 до 4 -Когато изкачите Еверест, елате ми се обадете. До тогава покажете уважение и свалете глава пред подвига на човека!
4
15
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Ми сиромах човекът, нямал пари за оборудване, кво искате?...
3
25
 
11
 
! Отговори
Венелин преди 10 години
Не подвиг, а идиотизъм!
2
28
 
7
 
! Отговори
Алов преди 10 години
От кога взеха да наричат шапшалите и безделниците герои? Да идеш да се драпаш некаде си вместо да свътшиш нещо полезно и като се е озъбил някъде в снега както казжа колегата под мен медал да чака.Ай сектир !
1
28
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
И от голям героизъм взел че пукнал. Голяма работа, голямо нещо. А дали изобщо е изкачил върха кой ще докаже?