Калфин предлага вдигане на вноските и възрастта за пенсия

Борисов даде на министъра отлична оценка за свършеното
Обновена: 31 мар 2015 14:46 | 31 мар 2015 13:50,
87
Калфин предлага вдигане на вноските и възрастта за пенсия
Ивайло Калфин, Бойко Борисов и Владислав Горанов. Снимка: БТА

Плавно повишаване на вноските за пенсия и безработица и на възрастта и стажа за пенсиониране предлага социалният министър Ивайло Калфин в пакета от над 30 мерки за пенсионната реформа. Това стана ясно на пресконференция в Министерския съвет, на която Калфин, премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов обявиха цялостния пакет за промени в пенсионната система.

Калфин беше категоричен, че целта е НОИ да стане по-автономен, така че парите за пенсии да не идват в голямата си част от данъци през бюджета и да се осигури възможност за генериране на ресурс за повишаване на пенсиите.

„Правителството има решимостта да се заеме с трудните реформи и работата ни по този пакет го доказа“, каза Калфин.

„Калфин свърши огромна работа по пакета за пенсионната реформа, давам му отлична оценка“, заяви премиерът Бойко Борисов, като допълни, че се надява предложената рамка да мине пътя през Националния съвет за тристранно сътрудничество, Министерския съвет и Народното събрание.

„Нямаме претенции, че това е най-съвършеният документ, но може да претърпи корекции до края на месеца“, допълни Борисов.

Калфин посочи, че в началото на май промените, които днес предлага, трябва да влязат в парламента.

Предложението за повишаване на вноските е за период от 12 години това да стане с общо 4,5 процентни пункта, като през година се увеличава с 0,5 вноската за фонд „Пенсии“ и на следващата година – с 0,2 процентни пункта вноската за фонд „Безработица“.

Предлага се от следващата година плавно да се повишава размерът на минималния осигурителен доход на земеделските стопани и тютюнопроизводителите до достигане на размерите, определени за самоосигуряващите се лица. Предложението е за повишаване на минималния осигурителен доход на два пъти по 60 лв., т.е. от 300 лв. на 360 лв. и от 360 лв. на 420 лв.

Калфин предлага и плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартната пенсионна възраст на жените и мъжете през 2037 г. на 65-годишна възраст и след това въвеждане на автоматичен механизъм спрямо продължителността на живота.

Предлага се първоначално нарастване на възрастта за пенсиониране на жените с 2 месеца всяка календарна година до 2029 г., а от 2030 г. – с по 3 месеца до 2037 г. Предложението за мъжете е възрастта за пенсиониране да нараства също първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до 2029 г.

Нарастването на необходимия осигурителен стаж за пенсиониране при обичайни условия на труд да става с по два месеца годишно до достигане през 2027 г. на 40 години за мъжете и 37 години за жените, предлага още вицепремиерът.

Министерството на труда предлага и плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране при недостатъчен осигурителен стаж на мъжете и жените до 67 години. В момента минималният изискуем стаж е 15 години. Предлага се нарастване на изискуемия осигурителен стаж с по 3 месеца за календарна година до достигане на 18 години действителен стаж за мъжете и жените през 2027 г. Залага се възрастта за пенсиониране да нараства първоначално с по 2 месеца през 2016 г. и 2017 г., а от 2018 г. да продължи да нараства с по 1 месец всяка календарна година до достигане на 67-годишна възраст през 2029 г.

Предлага се и въвеждане на възможността за отпускане на намалена пенсия на лицата, на които не достигат до 12 месеца възраст, като пенсията се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месец недостигаща възраст.

За мъжете, работещи в условията на първа категория труд, се предвижда плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 2 месеца, а от 2030 г. – с по 3 месеца за календарна година, до достигането на 57-годишна възраст, а за работещите в условията на втора категория труд – до 62 г. през 2037 г.

За жените от първа категория труд се залага плавно увеличаване на възрастта за пенсиониране с по 4 месеца на година до достигането на 57 - годишна възраст и до 62 - годишна възраст за работещите в условията на втора категория труд през 2043 г.

Предлага се да се премахне възможността за зачитане на осигурителен стаж 4 г. за 5 г. при осигуряване на повече от едно основание.

Промени ще има и при индивидуалния коефициент при изчисляване на размера на пенсията. От началото на 2019 г. той ще бъде средноаритметично на месечните индивидуални коефициенти.

Предвижда се и отпадане от същата дата на трите години по избор преди 1997 г. при изчисляване на индивидуалния коефициент – така наречените три най-добри години. За периода от 01.01.2016 г. до 31.12.2018 г. се предлага обаче въвеждане на възможност за избор на лицето дали да се включат трите години до 1997 г. при изчисляване размера на пенсията му.

Предлага се и отпадане от 1 януари 2019 г. на максималния размер на новоотпуснатите пенсии, както и повишаване от 35 на 40 на сто от максималния осигурителен доход на максималния размер на отпуснатите до 31 декември 2018 г. пенсии.

В пакета е заложено и увеличаване от 1 януари 2017 г. на тежестта на една година осигурителен стаж при изчисляване размера на пенсиите - и за новоотпуснатите, и за вече отпуснатите пенсии с размер – минимум размера на швейцарското правило, до достигане на коефициент от 1,5 на сто.

Още новини от Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


87
Още по темата: пенсионна реформа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
16
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Калфин голяма врачка се направи. Така щяло, онака щяло да стане до 2043 година. Язък за похарчените пари за фантастиката на Калфин, защото тук всяко решение е предпоследно - то и комунизма щеше да дойде през 1980 година.
15
1
 
18
 
! Отговори
макето преди 9 години
мойте извинения ама чини ми се дека по ме бива от политиците секо решение на икономическите проблеми е да се дигат данъци или па да се увеличава възрастта с цел да не се плащат пенсий оно така ако е дали ке има некой жив останал да земе пенцийка и я се питам що ли да плащам осигуровки кат така или иначе нема да доживеем
14
1
 
18
 
! Отговори
ПМ преди 9 години
Защо агентите на дс преди 89г се водят първа категория и взимат тавана на пенсиите. Трябва да им се забрани.....Да си ги търсят от масква -там им е управлението и касиера.
13
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
50+
12
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Първо трябва да осигуриш работа на хората 50*, после да вдигаш възрастта, педа/л ***!
11
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
високи осигуровки и данъциниски заплати и доходиоще по-ниски пенсииняма ли да ви е по-лесно да ни набутате в газовите камери?
10
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Няма "дясна" социална политика. Има дясна секира и още нещо от задната страна.
9
1
 
41
 
! Отговори
zeus преди 9 години
Идеалният данъкоплатец е този, който умира месец преди пенсия, натам ни води и поредната "реформа". Иначе причините са, че частните фондове се окрадоха, сивата икономика е с огромен дял, огромна етническа група не внася нищо в системата, но чака облаги. Вместо да се борим с причините на проблема ние пак каруцата пред коня.
8
3
 
32
 
! Отговори
Пешко преди 9 години
Работещото население у нас е 2,4 млн при население 7 млн - малко над 1/3. Тази 1/3 осигурява освен пенсии, социални осигуровки, детски надбавки и т.н., така и разни екстри на държавните служители и институции, както и, тук внимание - основно плаща данъците, които държавата харчи както намери за добре. В такава ситуация другарите отляво и крайнодясното им гадже искат премахване на плоския данък. Т.е. да натоварят още тези 2,4 млн. Защо не вдигат корпоративния данък ли? Защото те са корпорациите
7
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
казано с прости думи: кога един мъж/жена може да се пенсионира ?преди или след като са ти изпадали зъбите
6
1
 
1
 
! Отговори
пардон преди 9 години
Пардон, до 3
5
2
 
46
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Антисоциалния министър предлага работа до гроб. Кой ще доживее до пенсия в този стрес и с тези "заплати".
4
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Калфииин, вместо да накараш братята да внасят осигуровки, да работят и да не крадат ти искаш да потънем още в блатото..... Кьорав да одиш :) :) :)
3
3
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
И сега какво стана, хем ще трябва да се връща 16млрд дълг, хем ще трябва и по-високи вноски да се плащат. Да се замисли човек къде са интелигентните, симпатичните и ранобудните сега!
2
1
 
45
 
! Отговори
гочо преди 9 години
Пенсионната възраст ще расте с 2 месеца на година,докато навършим 100 години.После ще се пенсионираме и ще го ударим на живот.Пей сърце българско.
1
1
 
42
 
! Отговори
кандидат-пенсионер преди 9 години
Другарю Калфин, бъди проклет до десето коляно барабар с босовете и боските ти! Желая ти всичко най-лошо!