7 от 10 ромчета признават, че искат да станат сводници

Сп. "Икономист" разглежда проблемите на ромите
Обновена: 4 юни 2015 22:28 | 4 юни 2015 22:14,
88
7 от 10 ромчета признават, че искат да станат сводници
Снимка: Архив Reuters

В статия, озаглавена "Изоставени", британското сп. "Икономист" разглежда проблемите на ромската общност в България и още няколко европейски страни. Статията започва с кореспонденция от ромския квартал "Лозенец" на Стара Загора и със среща с двама представители на местната ромска общност.

Звезделина Атанасова е студентка и признава, че съчетанието ром, жена и студент е рядкост в
България, където ромчетата престават да ходят на училище около 15-годишната си възраст. Ганчо Илиев казва, че 7 от 10 ромчета признават, че искат да станат сводници, защото само тази работа може да им донесе хубава къща, скъпа кола и вниманието на привлекателни жени, пише списанието.

Изданието отбелязва, че според официалните данни от преброяването в България ромите са 5 процента от населението, но се смята, че всъщност са повече. Много роми питаят недоверие към местните власти и отказват да се регистрират или лъжат за етноса си заради предразсъдъците, че ромите са изостанали и се занимават с дребни кражби.

В 6 централни и източни европейски страни ромите съставляват 7-10 процента от населението. В Европа половината от ромите не разполагат с удобства като течаща вода, а едва 15 процента имат средно образование, пише "Икономист". Ромското население обаче е младо и бързо се увеличава. Но училищата в
ромските квартали, в които живеят между 30 и 60 процента от ромите, са неприветливи, допълва списанието.

Сегрегацията е често срещно явление. В българските и румънските училища една четвърт от ромските ученици се обучават в отделни класни стаи. В Унгария половината от ромските ученици също учат в отделни стаи. В Унгария сегрегацията на ромите нараства, отчасти поради това, че унгарците бягат от районите, в които живеят големи ромски общности, посочва "Икономист".

В Чехия една трета от учениците в училищата за деца с проблеми в умственото развитие са роми. През септември ЕК започна наказателна процедура за дискриминация срещу Чехия. През април ЕК направи същото и срещу Словакия. Ако двете страни не променят нещата, ги заплашват големи глоби, посочва изданието.

Списанието отбелязва, че в България и Унгария се засилват антиромските настроения, че на словашкия премиер Робърт Фицо не са му чужди антиромските изявления, нито на унгарския му колега Виктор Орбан. В Унгария и Словакия ромите, кандидатстващи за работа, имат по-малко шансове да я получат в сравнение с хора, които не са от това малцинство. Тези перспективи карат ромите, които са успели в училище, да крият етническата си принадлежност и да прекъсват връзките си с местата, в които са отраснали, лишавайки тези населени места от добри примери за подражание, цитира изданието мнението на хърватина Желко Йованович, представител на фондация "Отворено общество".

Няма данни за ромската миграция, но се знае, че ромите присъстват в повечето богати европейски страни, където получават смесен прием. Импровизираните им лагери са сривани с булдозери в Италия и Франция, а в Белгия и Германия им се осигуряват помощи.

Много роми са привлечени към богатите европейски страни от щедрите им социални системи. Някои роми търсят там по-доходоносни дейности, които са в нарушение на закона - от джебчийство до сериозни престъпления.

Но допитвания показват, че повечето от ромите, които мигрират, го правят, за да работят. В около една пета от ромските домакинства в България има член на семейството, който работи в чужбина, казва Алексей Пампоров от Българската академия на науките, цитиран от списанието.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
4
 
10
 
! Отговори
до 7 преди 8 години
До Анонименми ти ако си потресаващо грозен -никоя няма се тресне да спи с тебе,нито ти е длъжна с нещо -това е естествено ,явно си и потресващо *** ,та сбирай парички за проститутките :)
2
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
10 от 10 Българчета искат да станат милионери. Без значение как.
1
1
 
26
 
! Отговори
DVD-ROM преди 8 години
А интегрирайте ги де нали сте паметни!!!! А поле за изява имат с години!!!