Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете

Сталинската колективизация съсипа българското село
Обновена: 27 фев 2017 19:27 | 27 фев 2017 15:00,
404
Ефектът ТКЗС: С колективизация към оселянчване на градовете
Снимка: архив, Булфото

Съветският трактор "Сталинец" от края на 40-те години е тежал четири пъти повече от внасяните преди това германски трактори. Но точно неговата безсмислено голяма маса се оказала много полезна за изпратените от комунистическия режим в селата агитатори, които трябвало да убеждават земеделските стопани доброволно да дарят земята, добитъка и инвентара на изгражданите по модела на съветските колхози ТКЗС-та.

Освен изселванията и затварянето в лагери на непокорните, като доста "убедително" се утвърдило едно специално издевателство за публично сплашване: къщите на селяните, които отказвали да се превърнат от стопани в послушни надничари на комунистическия режим, били опасвани със стоманени въжета, а след това дърпани от въпросните съветски трактори, за да ги поразтресат малко. Наблюдаващите отблизо наказателните акции активисти на колективизацията услужливо подавали на ужасените стопани за подпис декларация за "доброволно" влизане в местното ТКЗС.

Независимо от бруталните методи за пролетаризиране на "буржоазното" село, акцията за лишаване на селяните от собственост и повторното им, след края на османското владичество, закрепостяване отнемат на режима 14 години. Мизерията и огромните тегоби принуждават два милиона души да се преселят от селата към градовете в търсене на минимални условия за оцеляване във фабриките и строежите на провежданата по сталински образец допотопна индустриализация, пише "Дойче веле".

Подчиняване на селото

Апологетите на завземането на земята и труда на българските селяни от комунистическата номенклатура и до днес тръбят, че благодарение на българските колхози –ТКЗС и АПК - животът на село се бил подобрил, а механизацията спасила селяните от тежкия труд. В монографията си за колективизацията и социалната промяна в Северозападна България, историкът Михаил Груев доказва, че обитателите на селските райони по време на комунизма са платили огромна цена за "благините" на народната власт. Вероятно много малко българи знаят, че за да се прокара електричество в селата, техните жители са били принуждавани сами да правят електрическите стълбове - в рамките на така нареченото "самооблагане". Допълнително всяко домакинство трябвало да предава по 5 кг медни съдове за жиците до дома му.

Лозунг от недалечното комунистическо минало на България

Съпротивата в селата и засилващото се горянско движение накарало властта да преразгледа някои от най-драконовските мерки. На малка част от насила вкараните в ТКЗС им е било позволено да го напуснат. Достатъчно било да се съгласят земята им да остане за псевдокооперациите. Под угрозата за налагане на жестоки глоби, "освободените" трябвало задължително да полагат труд на "общите" ниви.

Въпреки това терорът срещу селото продължава чак до края на 1962 година. В доклад на ДС от март 1951 г. за допуснатите "извращения и безобразия" при изграждането на ТКЗС в с. Раброво край гр. Кула се  посочва, че отказалите да подпишат заявление за членство в кооператива са били заставяни да вадят по 10 кубически метра камъни.

Плодовете от колективизацията

Заченатата с нечувани насилия "социалистическа модернизация" на българското село започва да дава отровните си плодове още в края на 60-те и началото на 70-те години. Обезлюдяването на селските райони десетилетия наред тече с невиждани в световната демографска история темпове от 2-3%  ежегодно, а в някои райони то надхвърля 4% . Разкъсаната вековна връзка между селяните и земята-кърмилница заедно с мизерните заплати и пенсии от 30 лева на месец икономически демотивират бързо застаряващото селско население. Кражбите от "общото" стават ежедневие - далеч преди съвременните набези по полетата.

Към края на комунизма България внася много земеделски продукти, които преди това сама е произвеждала

От 1980 г. до края на комунистическия режим селското стопанство на НРБ окончателно минава на дотации и търпи ежегодни загуби от над 800 милиона лева, сочат отчетите на БНБ. Когато в края на 1989 г. новият първи в БКП - Петър Младенов - нарежда да бъде спрян всякакъв износ на български храни за "братските" страни, за да не се допусне глад в разпадащата се НРБ, корифеите на социкономиката Андрей Луканов и Огнян Дойнов с почуда му отговарят: "Какво да изнасяме? Че ние вече нямаме натури!"

Страната, която някога е била прочута в цяла Европа със своето селско стопанство, в края на комунизма се оказва вносител на най-необходимите за населението хранителни продукти и селскостопански суровини. В редица случаи те идват от Полша, където обединената съпротива на селячеството и католическата църква осуетяват в зародиш плановете на местните сталинисти за тотална колективизация. Днес полското село процъфтява стопански и демографски, а България продължава да внася значителни количества полски домати, картофи, ябълки, лук, месо и млечни продукти. Съвземането на българското селско стопанство става факт едва след влизането на страната в Европейския съюз и благодарение на фондовете на Общата земеделска политика на Обединена Европа.

И селяните станаха граждани

Колективизацията има и още един немаловажен ефект – масовото преселение в градовете на милиони селски жители погребва създадената след Освобождението уникална градска култура. "Българските градове се оселянчиха", пише историкът Михаил Груев по повод на повсеместно възникналите бетонни гета, заселени с бивши селски жители и техните наследници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


404
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
148
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
190 не бъди речен камък и ще разбереш. Или не знаеш как изглежда речният камък? Може влез в youtube виж mark dice и неговите интервюта, там ще намериш братята си американци, дето също не са виждали речен камък. Дето ходеха да търсят ресторанта Холокост, да си купят евреки бургер, със специалният им циклон 5 сос. Или пък там дето не знаят на кой е кръстен Вашингтон. Може би и клипът където не знаят какво е станало на 4ти юли, а го знаят като празник на барбекюто и бирата.Избери си разнообразитет
147
5
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Тато из ПравецТова го кажи на някой който не е ял марули след Чернобил. А и още нещо, зеленчуците по време на соца бяха пълни с нитрати. Само че нямаше лаборатории за да ти го кажат.
146
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Джингибито след 45 години демокрация български села няма и да има- само индийски, арабски и еврейски, отделени с бодлива тел
145
9
 
8
 
! Отговори
Тато из Правец преди 7 години
Съсипа,съсипа,ама ядехме чиста храна !!! Сега муаме всички химични елементи в турските,гръцките и македонските плодове и зеленчуци...
144
4
 
5
 
! Отговори
бай ганю преди 7 години
прекрасна страна населена с неподходящите хораима още доста да се напише по темата но младото поколение едва ли ще има представа от тези нанесени погроми върху манталитета на българинанатъпкаха селянина в панелки и фабрики далеч от естественната му среда селотосега българина боледува в замърсения град и вредните градски навици на живот
143
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Защо не кажат, кой изкупи българските предприятия? Половината американци и западняци, другата половина пак те, ама с имената на мутрите. Заводите за леене на тръби, кой ги купи , все американци, за по 20-30 000лв барабар с патента, който и до днес се ползва по цял свят за газови тръби. И после затвориха всичките преприятия като ''не ефективни''. Земята кой я изкупува? Всичко от Кърджали до Варна е на турски ''бизнесмени'' с регистрирани фирми в Германия(с турски имена). Слава на ЕС, купиха ни.
142
2
 
8
 
! Отговори
АБВ преди 7 години
До Андрешко.Ама наистина си Андрешко. Като си живял по това време , не си ли ходил на бригади - летни и в началото на учебната година. Например за грозде, или зеле и каквото се сетиш още. А през лятото например за бали сено? А не си ли брал домати? Или ако си ходил, то е било доброволно, за родину? А как тези ТКЗС -та бяха създадени? Май си живял в друга България?
141
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И като дойде демокрацията, и като върнаха земята в реални граници, и като изклаха телетата и свинете и закриха фермите, консервните комбинати, месо и млеко комбинатите, и като приватизираха винпромите и ликвидираха ТКЗС-тата, и като настана едно всеобщо благоденствие.та чак и до днес.Едни латфиундери лапат милиарди от субсидии годишно за производство на пшеница, слънчоглед, соя и царевица за износ, ние ядем вносни б0кбуци внос, а по селата има само старци и ц*гани, отдавна ликвидираха селскот
140
1
 
8
 
! Отговори
Колио преди 7 години
До 44 година средния добив от жито е бил120-150кг от декьр.Поливни земеделие0%.Дядо ми е отглеждал в Н.Герово 6 декара домати които са му давали по 6 тона от дек.защото. Е изкопал кладенец.В цялаГолямо Конарска околия е бил единствения зарзаватчия.
139
4
 
9
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
поредната простотия на бьлг псевдожурналисти
138
2
 
23
 
! Отговори
хехехе преди 7 години
от 27 години няма ТКЗС, а има крупни арендатори, огромни евросубсидии, супер машинен парк и тн. Аме не съм забелязал нито селото да се е разхубавило, нито хората там да са забогатели. ПАРАДОКС!
137
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
184, нищо не Ви се разбира. Пробвайте отново.
136
3
 
9
 
! Отговори
Андрешко. преди 7 години
Ще ми хвалят в статията "хубавото българско земеделие" преди 9-ти септември с разпокъсаните малки ниви и крантавите волове,с които с месеци си оряха нивичките. Дий воле,дий краста дий, докато умре на браздата...
135
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
168 типичен пример. Закакво ти е медицинско предприятие в селото ... може би за БЪРЗА ПОМОЩ? А не да чакаш по 1 час да дойде линейката. Ама ти не знаеш нещо, когато през 60-те в запада ползваха хеликоптери да обслужват селата, нашите лекари през 60-те фъркаха с летящи чинии и нанотехнология в джоба, толкова назад бяха европейците. Изобщо мислите ли като пишете, или това е прекалено сложна функция за мозъкът ви? От тази демокрация, явно мозъкът става гладък като на американец, сиреч - речен камък
134
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Много простовато, изтъркано и невярно.Не сам съдник.Вие сте по модата и сте религиозни, мислете му - за лъжите, за извратените измислени истории и за манипулациите.Все още има живи хора, все още има хора, които помнят и не може някакво си келешче боряна да заклеймява нещо, което не познава.Апропо, нейният род да не би да е роден на пъпа на София?
133
0
 
4
 
! Отговори
РАН-ЪТ преди 7 години
Разделяй и владей !!
132
3
 
8
 
! Отговори
До 155 преди 7 години
То като спряхме да храним Съветския съюз ние огладняхме бе ДЕТЕ сега кой ни купува продукцията !? Дори ядеш турски домати ако ,не ти гледа баба ти !!!
131
6
 
12
 
! Отговори
Колио преди 7 години
Пълна тъпотия до ТКЗС земеделие в България не е имало.Моя Дядо комунистите са са го били 10години да си даде земята а когато му е вьрнаха плачеше за ТКЗС то защото 35г се бе убедил че по добър начин за земеделие няма и че скоро селата ще се обелюдат и излезе прав лека му пръст.
130
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До ЧОВЕК БЕЗ ЗЕМЯ Е РОБРазликата е че преди нямаше избор, даваш земята или ти я взимат насила и те изселват. Сега ако искаш си я работиш, ако искаш я продаваш, ако искаш я даваш под аренда. Имаш и варианта нищо да не я правиш. Но избора си е твой
129
3
 
5
 
! Отговори
А Н Т И преди 7 години
Ще станете като палестинците.Нежелани на собствената си земя !