50-те години на миналия век: Началото на края на българското село!

България сред страните с най-бързо обезлюдяващите се селски райони в света
3 ное 2017 20:16, Елка Василева
373
50-те години на миналия век: Началото на края на българското село!
Снимка: архив, Булфото

Началото на края на българското село започва още през 1950-те, когато в резултат от колективизацията животът на село става непоносим. Хиляда села изчезват от картата на България. А сега предстои смъртта на още стотици, пише Дойче веле.

Преди 70 години комунистическият режим унищожава последните остатъци от парламентаризъм в България и конфискува индустриалните предприятия и банките.

Отнемането на земята на селяните обаче не върви по план. Въпреки масовите фалшификации на изборните резултати през 1946 година над 1 милион жители на селските райони гласуват за все още съществуващата обединена опозиция начело с лидера на БЗНС Никола Петков. Обесването му през септември 1947 г. също не сплашва мнозинството селски стопани, поради което се проваля планът те да дарят доброволно земята и добитъка си на българските колхози - ТКЗС.

В края на 1950 г. таен пленум на ЦК на БКП алармира, че въпреки насилията над селяните и наложените им непосилни „наряди“ от месо, жито, вълна, мляко и много други земеделски продукти по-малко от половината от стопанствата са вкарани в ТКЗС.

Изпратените по селата „групи за натиск“ бият, арестуват, конфискуват реколтата и добитъка и интернират десетки, а в някои случаи стотици семейства от селата, където съпротивата срещу грабежа е най-активна.

Колапсът

Насилието над непокорните „кулаци“ трябва да продължи, настоява новата власт начело с Вълко Червенков. Неговият приближен Титко Черноколев докладва: „На редица места, особено в Добруджа, са били приети много кулаци в ТКЗС. След доклада на др. Червенков сега ТКЗС масово изключват тези кулаци. Съгласно устава на ТКЗС не им връщат добитъка и инвентара, поради което кулаците не могат да обработват оставената им земя. Освен това органите на Финансовото министерство пристъпват да събират данъка по общия доход от тези кулаци, но понеже те не могат да го платят, им описват и вземат къщите, което вече е равносилно на пълно разкулачване".

В книгата си „Преорани слогове“ историкът Михаил Груев е събрал много свидетелства за реакцията на ограбените.“Убиец! Защо ни взимате хляба и го давате на руснаците и търговците?“, крещи разгневена тълпа от 400 селяни при появата на прочутия комунист Иван Тодоров-Горуня в плевенското село Ставерци.

През 1950-те години животът в българските села става непоносим. Срещу надници от 50-80 стотинки за 10-12 часов труд на полето доскоро самостоятелните земеделски стопани не могат да свържат двата края. В Северозападна България, в селата край Пловдив, Асеновград, Първомай и други региони избухват спонтанни селски бунтове. Въоръжената съпротива на горяните е подкрепена от десетки хиляди нови бойци и ятаци. В крайна сметка българската „колективизация“ по съветски модел отнема на комунистическия режим цели 14 години, в планинските райони тя приключва чак през 1962.

Мизерията в селата принуждава над 2 милиона души в активна възраст да ги напуснат и да се заселят в панелните предградия на градовете. Прекъсването на връзката между селския стопанин и земята заедно с вродените дефекти на социалистическата икономика на дефицита довежда селата и селското стопанство до фалит.

Още през 1970-те години натрупаните от аграрно-промишлените комплекси (АПК) дългове и пагубната за бюджета на НРБ натурална размяна на земеделска продукция срещу допотопни съветски машини и въоръжение водят селото и селското стопанство към колапс.

От 1980 г. насетне загубите от тази политика достигат и надминават 1 милиард лева годишно, сочат отчетите на БНБ. От крупен износител на земеделска продукция България се превръща в страна, принудена да внася зърно за изхранване на населението.

Бягството на младите към градовете постепенно превръща селата в един вид „старчески домове" за възрастните поколения. Депопулацията се засилва рязко, когато към демографските загуби се прибавя и отрицателният естествен прираст, който е резултат от превеса на високата смъртност над падащата раждаемост сред бързо застаряващото селско население.

Преброени ли са дните на селото?

Към обезлюдените по времето на комунизма близо хиляда села до 2050 година ще се присъединят навярно половината от все още съществуващите 5 000 селски селища.

Заедно с Русия, Беларус и Украйна България е страната с най-бързо обезлюдяващите се селски райони в света. Според прогнозата на Фонда на населението към ООН до 2050 година селското население ще намалее от 1,8 милиона души понастоящем до 800 хиляди, а делът на селските жители в общото население ще спадне от 26% към момента до едва 14 на сто.

За същия период селското население на Полша например ще намалее само незначително. Експертите на ООН предвиждат, че през 2050 година всеки трети поляк ще продължава да бъде селски жител. Случайно ли е тогава, че вече целогодишно българите консумират внесени от Полша домати, ябълки, лук, картофи, месо и още редица земеделски продукти?

Демографските прогнози сочат, че поне 800 български села имат потенциал и ресурси да оцелеят и да се развиват в дългосрочен план. Стига, разбира се, да се превърнат от места за напускане в привлекателни селища с условия и стандарт на живот, доближаващи ги до показателите за градовете.

България обаче се оказва единствената страна-членка на ЕС, в която разликите между доходите на селските и градските жители продължават да растат. В началото на българското еврочленство доходите на селските жители са представлявали 70% от доходите на градските обитатели. Днес това съотношение силно се е влошило - десет години след присъединяването към ЕС средният доход на селските жители е едва 53% от този на гражданите. За сравнение: средностатистическият селски жител в ЕС изкарва като цяло 80% от доходите на градските жители.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


373
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
243
10
 
14
 
! Отговори
bolbov преди 6 години
1958 г.с решение на ЦК на БКП баща ми беше изпратен да стане Председател на ТКЗС.За информация нашето семейство живееше на ул.Бенковски гр.София.Когато пристигнахме в селото имаше само едно селейство,което беше извън ТКЗС.Никой не ги притесняваше.Пари имаше малко ,но продукти и храни бяха в изобилие и прекрасно качество.След две години България конкурираше Италия по производство на домати.Училището беше пълно с деца.Все още сталинския социализъм беше жив,.
242
12
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
ядат храни *** и генетично изменени зеленчуци. В този смисъл едно от най- духовно лишените и безплодни поколения са 1950 - 1960. Това са хора, които вместо да запазят духовното, природата, наследството- избраха пошлост и абсолютно безхаберие, според мен повечето от тези хора дори изобщо не знаят, защо са раждали деца..
241
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Срашен стандарт на живот е имало по българските села преди национализацията - едно семейство е имало 20 ина дка земя, обработвани на ръка и две крави- че те в Зимбабве в момента живеят така бе...
240
0
 
14
 
! Отговори
тъй ще е тя туй щее преди 6 години
Те хората в градовете изчезват.В селата какво остава.Голямо пост комунистическо демократично изчезване.
239
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Най - ужаснотот беше, като падна комунизмът, и върнаха земи и *** на хората, в нашето село изклаха стотици крави - много хубави бяха, баба ми я гледаха нашата една година и понеже се разболяха, и те я заклаха след една година. Селото е благодат, но българите станаха граждани - лесен живот, кафета, цигари, алкохол, любовници..,Гераците, в действие, освен това изпокараха се за къща и имоти след като баща им почина и всичко сега е разрушено на село..благодарение на тъпотията им внуците им
238
5
 
12
 
! Отговори
до 283 преди 6 години
Какви евроатлантици те гонят бе , жалък?Евроатлантиците направиха от държавите си рай - а твоите другари - от РАЯ направиха kочина!Разбра ли ***?Дреме им на Европейците за посткомунистическата ти последна дупка на кавала!
237
2
 
11
 
! Отговори
До До 276 преди 6 години
Надявам се, че си просто наивен и затова мислиш така. Разбира се, че има как върхушката да предаде богатствата на децата си! Ха-ха, и оше как!!! Колкото до "фактите"- в никакъв случай не бих определил като "факти" каквито и да било статистически данни от периода 1944 - 1989. Надявам се, че знаеш защо. Хайде, аз ще ставам. Хубав ден и със здраве!
236
7
 
18
 
! Отговори
до 286 преди 6 години
Приятел...........Само който не опитвал български домат преди той не знае вкусът му.... Това не са холнадските сортове . Това бяха сортове създадени в България.....М да наистина за СССр се изнасяше много и хората работеха в Консервните кобинати итн.Къде са сега те а ? Унишожени от евроталантиците
235
6
 
10
 
! Отговори
до 288 преди 6 години
Ъхъ т*пак...Когато западна Европа стана икономически гигант - ти учеше тезисите на партията!Подготвяха те за роб!Какво се чудиш, и на кого се сърдиш бе?На крива ракета...космоса и пречи!
234
5
 
14
 
! Отговори
До 282 преди 6 години
Олигарсите......сега се водят евроталантици и на тях им е много добре защото сключиха сделка с господарите на DW да си разпределят България за сметка на унищожението и.И земята и заводите сега са при тях.. Те определят жълтите стотинки за които работят хората.... Ако не им харесва на хората ще си внесът по-евтина работан ръка
233
8
 
4
 
! Отговори
до 285 преди 6 години
Абе У руспиьо червена - кого се опитваш да излъжеш с тези фантасмагории?
232
10
 
8
 
! Отговори
до 284 преди 6 години
Какво мачка национализирана България бе Овца?Домати с гумени ботуши в консервните фабрики за братското СеСеСере?Мачка ти главата куха!Когато западна Европа - изживя икономическото чудо - България плетеше дамаджани за самагон...и ковеше дървени налъми!
231
8
 
11
 
! Отговори
ДВ пропаганда преди 6 години
Защо никой никога не споменава че 90% от хората са дали всички доброволно . Имало едни 10% който не са искали
230
4
 
10
 
! Отговори
До 276 преди 6 години
Абе приятел във всяко общество има управялваща върхушка само дето преди тази върхушка имаше 2-3 повече блага от другите. Сега има милиони пъти повече.....Това че земята беше на държавата не можеше да се онаследява и върхушката нямаше как да предаде богатствата на децата си.....Фактите говорят и по прозведени зелнчуци и по месо итн.....по всичко национализирана България мачка ....евроталантическата окупирана територия
229
12
 
6
 
! Отговори
до 280 преди 6 години
Олееееее...е те такава ЛЪЖА ДЪРТА - САМО *** МОЖЕ ДА ПОСТНЕ!Уважавалия за високи морални качества!Така *** оправдаваха кражбата!
228
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонимен 273Олигарсите за които пишеш са все същите хора от върхушката, отпреди 10ти ноември. Имащите пари, власт и връзки от социалистическия/комунистическия строй. Нищо не се е променило оттогава.
227
5
 
17
 
! Отговори
До 275 преди 6 години
М да ама не .Хора комунисти при нас нямаше. Баба ми са били едни от най-заможните хора в селото и са си дали абсолютно доброволно както и 90% от хората и земята и животните....Цял живот тя е работила с хората наравно в ТКЗС-то и тя беше уважвана не затова че е била имала преди аз защото беше Човек с морални качества......
226
5
 
2
 
! Отговори
до 277 преди 6 години
Стой в България!Гад!
225
8
 
19
 
! Отговори
а бе,265 преди 6 години
До До 260Ти на село стъпвал ли си по онова време,или си дрънкаш в стил "Наръчник на пропагандиста",м!?Ще дам един-единствен пример!Есента,когато ябълките се беряха,най-хубавите се опаковаха в хартия и кашони за износ по "второ направление"!Задължително пристигаха ченгета,партийни секретари,партизански роднини и т.н.,и директно пълнеха волгите с тях, без всякакви обяснения!На това ли му викаш "имаше за всички"!?Крадливи и алчни мързели си бяхте,и такива си останахте!
224
1
 
5
 
! Отговори
до 274 преди 6 години
Бягай в Гемания