Жива охрана? Не е решение срещу насилието над медици

Законът трябва да бъде по-строг, настоя д-р Десислава Кателиева
Обновена: 4 фев 2019 14:31 | 4 фев 2019 14:30,
18
Жива охрана? Не е решение срещу насилието над медици
Снимка: Архив, Булфото

Живата охрана в Спешните центрове не е решение на проблемa с насилието над медици. Така коментира пред "Фокус" председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ Десислава Кателиева поредния случай на агресия срещу медик в Горна Оряховица.

Още по темата

Десислава Кателиева запита какво ще се случи, когато екипи отидат на адрес, където вече нямат охрана.

Една от мерките, която беше въведена за справяне с проблема -паник бутоните в линейките, остана на заден план без успешна реализация.

Според д-р Кателиева до някаква степен решение на проблема би било въвеждането на радиостанции, които освен радио връзка, имат и „паник бутон“ и GPS. Кателиева посочи и че в защита на медиците има внесени промени в Наказателния кодекс още през 2013г., но не е имало ефект.

"Въпросът е колко от хората, които бяха хванати за агресия срещу спешни медицински екипи, понесоха наказанията си с цялата тежест на закона? Основно го отнесоха няколко рецидивисти, чиито наказания утежниха състоянието им. Като цяло обществото остава с впечатление, че можеш да нападнеш медик срещу някаква парична глоба и срещу някакво порицание и тези хора едва ли не стават герои в медийното пространство. А моите колеги остават със страха и с ужаса, че следващия път отново този човек ще дойде и ще ги набие и ще се държи по същия начин. Законът трябва да бъде по-строг", настоя тя.

Д-р Десислава Кателиева коментира още, че въпреки сериозния проблем с физическата агресия над медиците, вербалната такава е в пъти повече.

Над 360 души вече са извън системата на Спешната помощ, без адекватни мерки за справяне с проблема ще се разруши сектор, граден с години, заключи тя.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


18
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
2
 
! Отговори
Лесно, ясно и просто преди 5 години
1. Гласува се правило - ако в някоя екзотична махала бъде нападнат екип на Спешна помощ или лице от тази махала нападне медик в здравно заведение, през следващите 5 години линейки няма да посещават тази махала, а всички неосигурени жители на махалата няма да бъдат допускани в здравни заведения.2. Това решение се огласява чрез Държавен вестник. Никой не е длъжен да тръгне да го съобщава от къща на къща. Живеем в ЕС и в 21-и век, а не в Бантустан преди векове.Да видите как ще кротнат.
10
1
 
3
 
! Отговори
До 1 преди 5 години
В " пробремен" квартал- без спешна помощТова е решениетоЗакривай филиал Г.Оряховица
9
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ти ли ще казваш как да бъде ***, оди си на село да копаш компири светът е широк вазирай на някъде.
8
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Тазимного я бива да плямпа от екрана, да се качва на една линейка и да ходи да лекува хората не да пръска мозък.
7
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Пълни глупости. В САЩ например, където бях на студентска бригада, като се обадиш, че някъде има пожар, не идва само пожарната, ами идват и линейка (линейки) и полицията. И ако си излъгал, те карат да плащаш не само за едното, ами и за трите. А ако буйстваш и направиш някакво сбиване с медик или полицай, спукана ти е работата. Почти подобно беше и с обажданията за полиция или за бърза помощ. Доста често идваха не само полиция или линейка, ами и двете заедно. И ако направиш мизерия, спукват те.
6
2
 
5
 
! Отговори
Сикрет Сървиз Еър 1 преди 5 години
Пред всяка линейка автомобил с 5-6 яки бабанки вътре и зад всяка линейка автомобил с 5-6 яки бабанки вътре. Дори Папата ходи с охрана, медиците не са по-големи от Папата и те ще ходЯт с охрана.
5
2
 
13
 
! Отговори
Край преди 5 години
Права е докторката. Законът трябва да е по-строг. Е те точно това госпожо е забранено в ЕС. По закон тия ги вкарваш в затвор или глобяваш и двете наказания не плашат този тип хора въобще.При такъв тип хора в много страни има наказание бой, принудителн труд, режат ръце, смъртно наказание има. Тук е ЕС тук - не може. Така си плащаме магистралите.
4
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
До 1. Идеята ти е хубава, но тези 10 здрави, на тренирани мъжаги ще искат по 1500-2000 лв за да изпълняват тези функции, в реалността обаче по болниците са дядовци, които взимат по 400 лв за да си докарат допълнително към пенсията.
3
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ще ходят с охрана и ще бачкат няма не искам, никакво напускане. Hа всеки доктор да се даде и каска ако трябва и танкове ще се турят, това е европейско и демократично.
2
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Живата охрана е точно толкова решение, колкото е и паник-бутонът, и полицейското присъствие, и камерите и тем подобни. Институционални решения няма как да проработят срещу неинституционални хора.
1
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Еми трябва да има охрана винаги.В болницата 10 броя яки мъже в черни униформи,кубинки,тазери и белезници.Да си личи че са мускулести и тренирани.С линейката трябва да пътува още един автомобил с минимум 3 броя пак такива яки и респектиращо изглеждащи типове.Ако линейката е към проблемен квартал освен автомобил и бус с още 10бр такива здравеняци. И така след 10-20г малко по-малко етноса ще почне да свиква да не бие докторите.Големите наказания са малко безмислени защото ония са афектирани.