При Живков ли беше по-добре или сега? Какво казва статистиката

Колко е живял и живее Стати, какви са били и какви са доходите и разходите
Обновена: 16 ное 2019 09:37 | 16 ное 2019 09:32, Елка Василева
1158
При Живков ли беше по-добре или сега? Какво казва статистиката
Снимка: архив, Reuters

Българите, които вярват, че при Живков е било по-добре, са двойно повече от отричащите това твърдение. Дойче веле сравни живота тогава и сега. Без емоция, само чиста статистика.

Само 22 на сто от българите смятат, че твърдението "При Живков беше по-добре" не е вярно. Така поне излиза от изследване на „Галъп интернешънъл“, резултатите от което научихме тази седмица. Въпросното допитване тества отношението на българите към клишетата, загнездили се в колективното съзнание след 1989 година. От изследването научихме и това: 45 на сто от анкетираните българи смятат, че по време на дългогодишното управление на Тодор Живков в България се е живеело по-добре, а 33% казват, че нямат мнение по този въпрос. И още: 54% смятат, че демокрацията ни е отнела много.

За целите на този текст нека да създадем един средностатистически хомункулус и да му вдъхнем живот с данните на Националния статистически институт и на Световната банка. Ще го наречем Стати. Той е едновременно дете, мъж и жена, учащ се, работещ и пенсионер. Тоест, неговият образ е представителен и за хората без собствени доходи.

Продължителност на живота

През 1960 година Стати е доживял 69,25 години, през 1980 - 71,16 години, през 2000-та - 71,66 години, а през 2016 - 74,61 години.

Тоест, днес Стати живее с 5 години повече, отколкото когато Живков започва да израства в кариерата си.

Доходи и разходи

През 1962 година Стати е имал годишен доход от 487 лева, от тях - 225 лева от заплата. На година е харчел 461 лева, от които 211 лева за храна. Статистиката не издава никакви детайли за доходите извън заплата и пенсия, но бързо става ясно, че нашият средностатистически българин едва ли е живял много добре, след като почти цялата му заплата отива за храна, за която е чакал на дълги опашки.

Още по темата

Към края на “зрелия социализъм” - през 1985 година, нашият герой вече се е позамогнал. Печели 1990 лева на година, от тях 1203 лева са от заплата. Харчи общо 1836 лева, а за да напълни хладилника си “Мраз”, са му необходими 752 лева. След хиперинфлацията по Виденово време и деноминацията на парите при Иван Костов, през 1999 година Стати прави чудеса: има доход от 1502 лева, 629 лева от тях са от заплата, харчи 1301 лева, от които 1112 лева отиват за храна. В наши дни, през 2018 година, общият годишен доход на Стати е 6013 лева. От тях той харчи 5772 лева, като за храна отиват 1714 лева.

Казано иначе: от статистическите данни излиза, че българите, според които при Живков е било супер, не са съвсем прави. Даже хич. Разбира се, трябва да направим следното уточнение: както знаем от популярния виц, статистиката е наука, при която ако главата е във фурната, а краката във фризера, температурата на тялото се оказва съвсем нормална. И все пак - ето още интересни данни.

Днес българинът пътува в пъти повече

1980-та е една от годините по време на соц-а, през които най-много българи са пътували извън страната - тогава цели 756 631 българи са били зад граница, като можем да се обзаложим, че повечето от тях са ходили в СССР. За сравнение - само през септември 2019 българите, пътували в чужбина по работа или като туристи, са били 653 570, като повече от половината са ходили в страни от ЕС.

Лъжливото усещане за сигурност

Казват, че по време на соц-а българинът се чувствал много по-сигурен - за работата си, за бъдещето си, за своя живот и живота на децата си. Но не е било точно така - просто властите са създали такова възприятие. Благодарение на мощната пропаганда и липсата на свободни медии. Едно време новините по единствената телевизия започваха с успехите на партията и на трудовите колективи, а днес слушаме и гледаме кървави подробности за инциденти с човешки жертви. Така се създава впечатление за все по-ожесточена война по пътищата на България. Но и това не е така.

Най-черната година по българските пътища е 1990-та. Тогава са загинали 1567 души. Десет години по-рано, през 1970, загиналите на пътя са 1066. А през 2017 година, според официалната статистика на МВР, жертвите на пътя са 682. Като имаме предвид, че в наши дни регистрираните автомобили са около 3,5 милиона, а през 1973-та само 1 милион, можем да направим извода, че при соц-а смъртността на пътя е била в пъти по-голяма. И още един интересен извод от статистическите данни: със затварянето на индустриалните гиганти се е подобрило и качеството на въздуха.

А социалното неравенство?

Преходът, който според усещането на мнозина сякаш никога няма да свърши, рязко разтвори ножицата на социалното неравенство. Особено, ако за база за сравнение служи еднаквата бедност по време на соц-а. По данни на Евростат пpeз 2008 гoдинa paзлиĸaтa мeждy дoxoдитe нa нaй-бoгaтитe и нaй-бeднитe 20% oт нaceлeниeтo e 6,5 пъти. Πpeз 2017 гoдинa тази paзлиĸa вeчe е 8,2 пъти. За сравнение: сpeднaтa paзлиĸa зa Eвpoпeйcĸия cъюз e 5,2 пъти.

Накрая да кажем и това: за усещането, че днес сме много по-зле, вина носи същата тази пропаганда, която никога не си е тръгвала. Друга причина е липсата на знания за процесите и за истинските виновници. Да не забравяме и носталгията по отминалата младост. Според свидетели, дори Живков е казвал, че "вече нищо не е като едно време, дори шоколадът”.

Лошото е, че с тази своя носталгия възрастното поколение очевидно е създало сред младите погрешни представи за живота в НРБ. А тези погрешни представи по всяка вероятност ще окажат влияние върху решенията им в бъдеще. Като например за кого да гласуват, пише Дойче веле.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


1158
Още по темата: Тодор Живковживот
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
810
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Май сте забравили какви времена бяха през 1990-1994 години, как всяка нощ банди разбиваха колите и ги крадяха. На паркинга до моя блок в София от 70 коли, бяха останали 3, като и тях ги разфасоваха взелите властта демократи. По магистралите вилнееха други банди и без въоръжена охрана, там не беше за пътуване. Помня през 1992 как се опитаха да ограбят една полицейска кола за охрана без обозначения и чак когато видяха автоматите на полицаите се оттеглиха. Чак след 2000 година нещата се поуспокоиха
809
12
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само посредствените хора могат да изтъкнат като предимство равенството. Аз не искам да сме равни, да уча да бачкам да се боря и накрая да съм равен с поредния мързел даващ акъл. Само като чуя някои да каже че е имало равенство и ми е ясен неамбициозен завистлив човек с малко акъл, и понеже чака на държавата а не разчита на себе си и сега го е яд че има успели хора и не иска той да е добре защото знае колко е немоач а да няма по добре от него. Тва приключи свиквайте, хаиде по обектите и такситата
808
4
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен1942 е имало 450 партизани а 1944г стават 2000. Днес са милион комунисти
807
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Един съсед си беше купил жигула през 1974 година и я караше до 2014 година, когато катастрофира с нея по негова вина. Минаваше по 20-30 хиляди километра на година.
806
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Викате не се крадеше при бай Тошо а??? Съседа шофъор в градския крадеше нафта, на баща ми приятел в БДЖ крадеше нафта, друг негов приятел шофъор в детска градина крадеше от продуктите които караше, крадеше се от предприятията кои каквото може, крадеше се от ТКЗС-тата, от тавана ни бяха откраднали бормашина елпром уредена с връзки и т.н. На вилта един съсед си построи къща с крадени матеряли, и всеки се хвалеше пред прителите си а иначе мишкуваше. Населението си окраде държавата защото беше бедно
805
8
 
4
 
! Отговори
лекар до 931 преди 4 години
Ако си мислиш,че тогава не е имало такива случаи-лъжеш се! Тогава просто е нямало как да се чуе!То за Чернобил скриха,та камо ли за такива случаи!И тогава и сега лекарски грешки е имало и ще има.Природата на човека понякога да греши няма как да се промени.
804
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Коя заплата е по-голяма? Ако получаваш 500 лева бруто и плащаш само данък за дохода, а осигуровките ги плаща работодателя, както беше при соца и до около 2000 г. или 560 лева бруто, от които си плащаш сам 77,17 лева осигуровки и после данъка, както е сега?
803
4
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Абе това ли са ви били проблемите, че в магазините имало малко продукти и трудно се купувало кола - ок.А сега - 3 годишно дете не искат в няколко болници да го приемат и то умира. Човек за човека е звяр или това не е важно, важното е нова кола човек да може бързо да си купи.
802
9
 
6
 
! Отговори
Bad Company преди 4 години
продължениеНа петата година предния кош на заветното жигули тотално е ръждясал и започва да се "разчеква". И пак започва ходене по мъките. Вадиш мотора и тенекеджията я захваща. Подкалници, калници, предна престилка и т . н.....На практика сменяш всички ламарини до предното стъкло:) Така и така си свалил двигателя пак му правиш основен ремонт. Боядисваш жигулчето, "качваш" мотора и газ!! Газ към смрадливото профсъюзно бунгало 2х2 м. на морето:)
801
9
 
4
 
! Отговори
българин преди 4 години
Карам кола която е карана 8 години в Германия.Аз я карам вече 20,минал съм с нея 120000 км и за ремонти за 20 години съм дал към 1500 лева.Когато руснак направи толкова здрава кола аз ще отида пеша на Луната!Не искам нова кола.Дори BMW когато са участвали във Формула 1 са използвали блокове на двигатели на над 100 хиляди км.Ако е имало някакви дефекти в тази кола да са излезли наяве в Германия.Ако пък е имало такива те са поправяни!
800
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
една забележка за стъкмистиката 1714лв за храна означава 4,70лв на ден?,мен само дюнера на обяд ми е толкова.Нормалното е 3лв закуска, 7лв обяд, 3лв кафета, 7лв вечеря=20лв на ден при супер икономично меню,20*365=7300лв на година,повече от дохода на стати,ако бях пушач+5-10лв дневно,дрехи,лекарства,обувки,заведения,забавления-явно не се полагат,ежемесечни разходи-вода,ток,телефон,тв,интернет-също
799
2
 
11
 
! Отговори
До 915 преди 4 години
Селското стопанство индустриализира България след 1944 г., както е навсякъде по света. След 1989 година демократите на практика унищожиха селското стопанство в България. Селскостопанската продукция сега е 15-20 пъти по-малка от преди 1989 г. и затова почти всичко е внос, а преди това бяхме голям износител.
798
2
 
13
 
! Отговори
До 914 преди 4 години
Боримс с *** ....и естесвено ДВ която е не по различна от Работническо дело . И аз също съм началните 40 и финасово съм обезпечен . Има обче едно нещо много важно.Огромна част от доходите ми отиват за неща които преди 1989 са били даденост 1. Качественото образование2. Храната (сега трябва да купувам или био или от избрани места белким не ям отрови).3.Сигурност за семейството ми....от тук цената на недвижимото имущество.Ако теглим чертата реално може да взимам по малко от преди
797
9
 
6
 
! Отговори
да бе да преди 4 години
Ако беше толкова добър социализма защо имаше магазини "Кореком".Оттогава помня репликата кое било общото между САЩ и НРБ-че с левове не се купува нищо,а с долари -всичко.И ако толкова много са привържениците на социализма днес защо БСП днес искат да си сменят шефката понеже на последните избори са ие продънили за пореден път.Даже за руснаците живеещи у нас имаше отделен магазин в който се търгуваше с рубли.И в двата вида магазина с левове нищо не можеше да си купиш!Кажете го и това днес !
796
8
 
6
 
! Отговори
Bad Company преди 4 години
Супер си беше едно време!! :)) Купуваш си след 10 г. чакане заветното Жигули. В къщи софра, гости........Всички цъкат с език, поздравяват и тайна завист се чете в очите им. Още на другата сутрин го килваш на една страна и мажеш обилно с "Антикор" или смес от блажна боя и гумени стружки белким го спасиш от ръждата. "Кауза пердута", разбира се. И се започва.......на 10 000 км -шарнирина 30 000 км -разпр. вал с кобилицина 60 000 км, -основен ремонт с нови буталав това време два предни моста :)
795
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
През 1938 година е България е имало 2538 автомобила.....
794
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименСелското стопанство на пълна загуба въпреки доброто качество!
793
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Никакъв каскет смачкан не съм. На 43г съм - с високи доходи и престижна професия, знам че краят на социализма сигурно е бил необратим. Но помня колко спокойни бяха хората по онова време - работа имаше за всеки. Здравеопазването беше достъпно за всеки. В училищата се говореше за морал и хората не бяха така отчуждени и озлобени един срещу друг. При храните имаше истински контрол на качеството - вярно избора беше малък, но храните бяха качествени. Битовата престъпност беше много ниска и още и още
792
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
три фалита по времето на Живков!
791
3
 
12
 
! Отговори
До 901 преди 4 години
Всичко в капитализма е престъпление 1.От натрупването на капитала2. Законите които се приемат които са само в услуга на престъпниците капиталисти3.До умишленото подържане на престъпноста защото тя поражда СТРАХ ,а този страх е необходим както за престъпните бизнеси като застраховане така и в името на страха да изнудват хората и да и предлагат решения против техният интерес..

Спонсорирани публикации