Какво трябва да знаем за новия коронавирус 2019-nCov?

МЗ пусна пълна информация за новата опасност
Обновена: 3 фев 2020 16:29 | 3 фев 2020 14:51, Красимир Ангелов
30

Какво е ситуацията в ЕС по отношение на вируса 2019-nCov?

1. Колко подготвена е Европа за 2019-nCoV и какво прави ЕС?

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) поддържа постоянен контакт с Европейската комисия, органите за обществено здраве в Китай и Световната здравна организация за оценка на ситуацията. За да информира Европейската комисия и органите за обществено здраве в държавите-членки за развитието на ситуацията, ECDC публикува ежедневни обобщения и непрекъснато оценява риска за гражданите на ЕС. ECDC и СЗО са разработили технически насоки в подкрепа на държавите-членки на ЕС в техния отговор. Европейската комисия осигурява координацията на дейностите по управление на риска на равнище ЕС.

2. Съществува ли риск да се заразя с коронавирус 2019-nCoV в ЕС?

Епидемичната ситуация се променя бързо и оценката на риска също. ECDC непрекъснато оценява риска за гражданите на ЕС и можете да намерите най-новата информация в последната бърза оценка на риска от ECDC.

3. Има ли заболели в ЕС?

Има съобщения за няколко случая в ЕС от началото на епидемията. Предвид неограниченото движение на хора и факта, че вирусът се предава от един човек на друг, се очаква, че в ЕС ще бъдат докладвани още случаи.

Защо броят на случаите нараства толкова бързо?

Двете основни причини за бързото увеличаване на броя на случаите са, че вирусът се разпространява от един човек на друг и че способността за откриване на случаи се подобрява. Внезапно увеличаване на броя на случаите често се наблюдава по време на началната фаза на огнище на нововъзникваща болест.

Информация за пътуващите

 1. Трябва ли да преразгледам пътуването си до Азия в момента, частно или служебно?

Понастоящем повечето случаи се съобщават в Китай, а само спорадични случаи са регистрирани извън Китай. Вероятността да се заразите в други страни в Азия в момента е малка. Въпреки това, ситуацията се развива много бързо и рискът от инфекция се променя. Следвайте съветите за пътуване, предоставени от органите на обществено здраве във вашата страна на пребиваване.

2. За какво трябва да внимавам най-много при пътуване зад граница, включително до Китай?

При посещение в Китай:

    избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица;
    избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни;
    прилагайтe общите хигиенни правила по отношение на ръцете и храната;
    измивайте ръцете си със сапун и вода ИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа преди хранене, след използване на тоалетната и след всеки контакт с животни;
    избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения.

Където и да пътувате, прилагайте общите правила за хигиена на ръцете и храната.

3. Какво да правя, ако скоро съм бил в Китай и съм се разболял?

Ако сте били в Китай и в срок от 14 дни от завръщането ви се почувствате неразположен или имате треска, кашлица или затруднено дишане, тогава:

    Потърсете незабавно медицинска помощ. Преди да отидете в лекарския кабинет или спешното отделение, се обадете и им кажете за скорошното си пътуване и вашите симптоми.
    Избягвайте контакт с други хора.
    Вземете мерки да не пътувате, докато сте болни.
    Покрийте устата и носа си с тъкан или ръкав (не с ръце), когато кашляте или кихате. Ако имате достъп до хирургични маски за лице, използвайте такава и я изхвърлете след  това безопасно. Не забравяйте да миете ръцете си след изхвърляне на маска.
    Следвайте подходящи правила за дезинфекция / измиване на ръцете, за да избегнете разпространението на вируса на други хора.

4. Какво да правим в самолет или на летище?

Ако се установи, че случай на 2019-nCoV е бил в самолет, здравни власти ще се свържат с хората, изложени на риск. Рискът от заразяване в самолет не може да бъде изключен, но в момента се счита за нисък за отделните пътници.

Рискът да се заразиш на летище е подобен на всяко друго място, където се събират много хора.

5. Защо завръщащите се от Китай хора не се проверяват за коронавирус 2019-nCoV на летището?

Доказателство, че проверката на хората на летището (известна като скрининг при влизане), не е много ефективна за предотвратяване на разпространението на вируса, особено когато хората може да не проявяват симптоми или симптомите на заболяването са много подобни на тези за други заболявания и времевата линия съвпада с повишената активност при сезонен грип в ЕС и в Китай. Обикновено се счита за по-полезно да се предостави на пристигащите на летищата ясна информация какво да правят, ако развият симптоми след пристигането си.

2019-nCoV при животни и хранителни продукти

1. Какво ще кажете за животните и животинските продукти, внасяни от Китай?

Поради ветеринарно-санитарната ситуация в Китай, по-специално наличието на заразни болести по животните, само няколко живи животни и непреработени животински продукти от Китай са разрешени за внос в Европейския съюз. Няма доказателства, че някое от животните или животинските продукти, разрешени за влизане в Европейския съюз, представлява риск за здравето на гражданите на ЕС в резултат от наличието на 2019-nCoV в Китай.

2. Какво ще кажете за хранителните продукти, внасяни от Китай?

Както при вноса на животни и животински продукти, поради ветеринарно-санитарната ситуация в Китай, само няколко продукта от животински произход са разрешени за внос в ЕС от Китай, при условие че отговарят на строги здравни изисквания и са подложени на контрол. По същите причини пътниците, влизащи на митническата територия на ЕС, нямат право да носят в багажа си месо, месни продукти, мляко или млечни продукти.

Няма доклад за предаване на 2019-nCoV чрез храни и следователно няма доказателства, че хранителни стоки, внесени в Европейския съюз в съответствие с приложимите разпоредби за здравето на животните и общественото здраве, регулиращи вноса от Китай, представляват риск за здравето на гражданите от ЕС във връзка с 2019-nCoV. Основният начин на предаване е от един човек на друг.

3. Какво ще кажете за контактите с домашни любимци и други животни в ЕС?

Настоящите изследвания свързват коронавирус 2019-nCoV с определени видове прилепи, но не изключва участието на други животни. Няколко вида коронавируси могат да заразят животни и да се предадат на други животни и хора. Няма доказателства, че домашните животни (например кучета или котки) представляват по-голям риск от инфекция отколкото хората. Като обща предпазна мярка, спазвайте основните принципи на хигиена при контакт с животни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

« Предишна12


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
23
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 22. Така представеният ти " тънък хумор" Гаранция че ще приемат буквално превода ти доста хора!-:)
22
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За този който Америка пусна в Китай,За да унищожи икономически ли? Виждайки че Китай икономически дръпна отдавна на пред?-:)
21
0
 
10
 
! Отговори
гост преди 4 години
Ако наистина искате да се предпазите ефективно от вируса стойте близо до гербаджии и евреи защото болестите и вирусите взаимно не се понасят и мразят.
20
0
 
5
 
! Отговори
мишо бирочето преди 4 години
петрола хубаво 20 процента на доле ама аверчетата на тиквочев златев и алекперов са казали криза йе, миждународнуту пулужение, ала бала, от утря 50 стотинки плюс.
19
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
бах в града, където има китайска лаборатория за секретни биологични разработки, отишъл Сорос и си пуснал вируса.Тц. Тц.Тц.
18
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мерси за превода от CDC....В уикипедия го пише същото...
17
2
 
2
 
! Отговори
До 17 преди 4 години
Май вече си заразен с тоя вирус ! Няма да се кефиш дълго
16
14
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Трябва да знаете, че петрола загуби почти 20% от цената си заради намалените доставки за Китай. Па па па, вирус в Китай, а го отнасят руснаците, които са прекалено обвързани с ресурсите. Ох баня, ох кеф...
15
13
 
9
 
! Отговори
Т.Шак преди 4 години
Колкото за теоретиците на конспирацията - те са като религиозните фанатици - няма как да ги разубедиш в заблудата им с разумни доводи. На тях все ще са им виновни, САЩ, Сорос, Израел, Филанкишията, извънземните, рептилите, масоните, илюминатите и т.н, и т.н.Дебилщината ходи по хората, а не по гората.
14
5
 
13
 
! Отговори
До 14 Boby преди 4 години
Да бе , да ! Ние пасене трева, нали ? Зад всяко зло по света стоят службите на САЩ и Англия
13
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не ми се мисли за отговора на Китай
12
3
 
13
 
! Отговори
До 11 преди 4 години
Бъди по конкретен. Лабораторията е тази която разработва и " новичок" с който зарази Скрипал и обвини Русия. За Бил Гейтс не съм сигурен но за Сорос съм сигурен на 100 процента защото наскоро той е отделил един милиард долара за борба с диктаторите та лесно се свързват нещата.
11
5
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На никой ли не му се струва странно как започват странни неща точно когато има проблеми в коварната Малобритания????? Миналата година уж Путин тровил Скрипал. Вече ни омръзна за Скрипал. Ами тогава убийственият триъгълник САЩ - АНГЛИЯ - ИЗРАЕЛ пуска вирус в КИТАЙ . Защото по никакъв начин не могат на честни начала да се съревновават с КИТАЙ. А в Европейския парламент са марионетки на триъгълника
10
7
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какво има да знаеме за този вирус ? Знаеме предостатъчно. Например : разработка на Британска лаборатория за забранени от ООН биологични оръжия с щедрото финансиране на известни личности като Бил Гейтс , Сорос и др. Пуснат умишлено в Китай от британски служби и ЦРУ за да нанесат поражения на Китайската икономика която е номер едно в света но отмъщението на Китай ще бъде жестоко
9
4
 
14
 
! Отговори
Селянин с колело преди 4 години
Яжте чесън....
8
0
 
0
 
! Отговори
до 1 преди 4 години
И какво? Тогава.
7
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Гадинките имали коронки.
6
3
 
8
 
! Отговори
Эврапэйскый Союз преди 4 години
просто правило: ако Комунистите от Брюксел Ви казват нещо, значи истината е точно обратното!!
5
2
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Паника напразно. Еболата преди няколко години беше много по-страшна, защото се случваше в най-несанитарната част на света, а и стана точно по време на пика на мигрантската криза към Европа. Китайците си знаят работата. Кажете ми коя друга държава в света би могла да си затвори градовете и да построи болница за 10 дни при подобно бедствие?
4
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
На 19 юни 2018 г. финансираният от британското правителство Институт "Пърбрайт" подава заявка за патент на коронавируса. Патентът е издаден на 20 ноември 2018 г. от Европейското патентно ведомство под номер ЕР 3172319А1 и наименование Coronavirus. За създатели на вируса са вписани в патента лицата Erica Bickerton, Sarah KEEP и Paul Britton.