77% "За" строгите мерки срещу COVID-19 на фона на икономическите проблеми

22% вече са загубили част от доходите си, 9 на сто останаха без работа
174
77% "За" строгите мерки срещу COVID-19 на фона на икономическите проблеми
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Българите продължават да оценяват положително предприетите мерки срещу разпространението на коронавируса, но в същото време признават, че се задълбочават потенциалните социални и икономически проблеми. Това са основните изводи от проучване на „Галъп интернешънал“.

Общо 77% от анкетираните приемат, че правителството се справя повече или по-малко добре по отношение на коронавируса.

Още по темата

22% са на противоположното или дори крайно противоположното мнение. Има и незначителен дял на колебаещи се.

Преди близо месец, непосредствено преди извънредното положение, в тогавашния сондаж на световната Асоциация„Галъп интернешънъл“ с идентичен въпрос, 60% намираха действията на правителството за добри или много добри, 37% бяха на обратното мнение или дори бяха крайно негативно настроени.

Десетина дни след въвеждането на извънредното положение пък, друг сондаж на „Галъп интенешънъл“ показа вече над 70% ситуационно одобрение за действията на властта.

Както разкриха наскоро и данните за десетки страни по света, заразата кара хората да стискат палци на текущата власт в своята страна. Затова и кризата дава ситуационен „бонус“ на правителствата, който в българския случай се допълва и от усещането за сравнително рано взети мерки.

Задълбочават се обаче потенциалните социални и икономически проблеми.

22% от запитаните, свидетелстват, че са загубили сериозна част от доходите си.

В 14% от случаите се споделя временно спиране на работа, а при 8% работният ден е намален. Респондентите са давали повече от един отговор. 
 
9% казват, че дори са загубили работа. Това е сериозен ръст спрямо предишните две седмици – в края на март онези, които декларираха, че са загубили работа, бяха 3%, седмица по-късно, бяха 6%. Дори декларациите на респондентите да не са докрай прецизни или да съдържат повече уплаха, близо една десета от пълнолетното население явно намира, че е загубило основен източник на доходи. И този дял устойчиво расте в последните седмици, анализират социолозите.

69% от пълнолетните българи в една или друга степен се страхуват, че те или техни близки могат да се заразят с коронавирса. Преди месец – непосредствено преди ръста на заразените и началото на извънредните мерки – този дял беше сходен и леко по-нисък: 62%. 27% сега не се боят от вируса, при 38% в средата на март.

Има и известен дял, които се колебаят. Очевидно, преди месец обществото още не е осъзнавало възможните размери на заплахата. 
 
В същото време обаче 55% у нас днес смятат, че опасността е преувеличена или дори силно преувеличена.
 41% пък не мислят така или даже съвсем не мислят така. Останалите се колебаят. Преди въвеждането на извънредното положение обаче онези, които намираха заплахата за преувеличена бяха много повече от сега – 72%, а на противоположното мнение бяха 27%. Оказва се, че преди разрастването на заразата у нас явно повече хора са я подценявали. Все пак и днес, в разгара на заразата, по-голям дял остават онези, които я намират за преувеличена.
 
57% смятат, че след пандемията светът ще се промени сериозно, 37% са на обратното мнение, а останалите се затрудняват да отговорят. 57% вярват, че в утрешния свят основните сили ще проявяват повече сътрудничество. 31% обаче смятат, че в утрешния свят ще има повече конфронтация.

78% заявяват, че са готови дори да жертват някои свои човешки права, ако това ще помогне за справяне със заразата. 20% по-скоро отказват или съвсем отказват такава алтернатива. Точно преди извънредните мерки съотношението беше 83% срещу 16%. По този показател явно ръст във времето няма, даже напротив. Може би животът при ограничено придвижване е направил така, че малко повече хора да стават критични срещу забрани. Може и да сработва нетърпеливостта на мнозина, която става възможна заради по-скоро плавния ръст на заболеваемостта у нас, в сравнение с други страни в Европа.
 
Нещо повече: само 22% се съгласяват с провокативното твърдение, че демокрацията не е ефективна при тази криза.

Делът не е малък, но почти всички останали са „против“. Всичко това означава, че обществото ни остава готово на жертви, но и не губи демократичния си рефлекс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


174
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
25
3
 
4
 
! Отговори
До Искам преди 4 години
Ами, то не е само до кАсмет, като ти гледам правописа...
24
8
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо не се изселите в Швеция, Великобритания или САЩ? Там забъркаха каша ала Мангъров и сега си патят с изкуствения имунитет или просто от глупост, защото нямаха мерки. Ще направите услуга на цяла България
23
13
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато белият дроб на критиците на карантината започне да става на пихтия тогава умът си идва на мястото, но връщане назад няма. Така че, да не критикуваме правителството в този съдбовен момент. Нека отмине кризата, време за критики ще има, но трябва да оживеем.
22
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е да като са питали държавни служители на бюджетна заплата и програмисти които кодят от вкъщи.Мислиш ли, че изобщо са питали някого? "Галъп интернешънъл", ментето на Кънчо Стойчев.
21
4
 
2
 
! Отговори
1 преди 4 години
До АнонименХаха, да ще ни пусне да си ходим където искаме и после той ще ни спасява в болниците. Глупости!
20
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колко лева стува една такава статия? Питам да видя имам ли толкова да ви платя да напишете нещо?
19
2
 
4
 
! Отговори
а преди 4 години
До И?То и да отворят ресторанти и хотели кой ще ги посещава? Известно време няма да има клиенти за тези места, както и публика в театри, кина и стадиони... Абе лоша работа
18
4
 
15
 
! Отговори
Независим преди 4 години
Лошото е , че нашият щаб е като гърмян заек...Чува истрел и до там...Като слепци в гробище, чакат ПИК на нещо дето го няма...и ...ние сме чули , че по европата взимат по 1500 евро пенсия и 3000 евро заплата , ама не идваме на тяхното...Пик няма да има...и мисля, че се чудят как да премишат някоя смърт на короната....
17
0
 
6
 
! Отговори
кого попитаха преди 4 години
? НОЩ и роднините им, Стоянчо Мерудийкин.
16
2
 
7
 
! Отговори
Ром'с преди 4 години
През 30 минути по ТВ им се говори, колко заразени има и как е опасно, то как няма да са 77℅, добре че не са 99.8%.Това е като рекламата. ..
15
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Целта беше постигната. Масова психоза. Срив на икономиката. Който трябва ще се наяде. Стотици хиляди ще гладуват. Заради 20 бабички. Цирка на века.
14
9
 
9
 
! Отговори
аз-ът преди 4 години
Нееее...тия 70 процента са пенсионери, безработни донакинки и все още неуволнени. Писах го и пак ще го пиша манталитета на Ганеца е , че вижда проблема когато почне му влиза отзад. Гаранция, че колкото и от 70 процента да претърпят финансови загуби от карантината, моментално ще обърнат резбата. Уверявам ви, просто такъв е кофтия български матрял всеки гледа само себе си.
13
2
 
23
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА !!! преди 4 години
Робски народ. Факт !Колкото по-беден и гладен става, толкова по-послушен.
12
1
 
16
 
! Отговори
ivailo преди 4 години
Тая стъкмистика Бочко ли я направи ? Щото , с увеличаването на безработицата, недоволството от мерките - расте.
11
1
 
23
 
! Отговори
Ким преди 4 години
77% - смеят ли да кажат друго по време на диктатура!А промивките по телевизиите са тотална гавра с хората!
10
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"22% вече са загубили част от доходите си, 9 на сто останаха без работа" и въпреки всичко 77 % са "ЗА" строгите мерки...Явно народа си има пари... ИЛИ обича мазохизма !
9
4
 
18
 
! Отговори
И? преди 4 години
Аз съм за отваряне на ресторантите и хотелите штот трябва и ние обикновените хора да има каде да бачкаме. Не може всички да са ИТ специалисти и енжинери штот няма да има какво да ядете.
8
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Е да като са питали държавни служители на бюджетна заплата и програмисти които кодят от вкъщи.
7
1
 
24
 
! Отговори
Ельоменат преди 4 години
Абе пуснете хората в планините и парковете бе серсеми. На 30 градуса след седмица заключен вкъщи ли да седя? Кой ще заразя в тази планина като виждам 2 или 3 човека на път за Ботев.
6
2
 
23
 
! Отговори
прати преди 4 години
правителството може да си поръча какъвто си иска сондаж.както сталин е казал: не е важно кой как гласува, а кой брои накрая.