"Галъп": 59% у нас смятат, че заплахата от коронавируса е преувеличена

Ще се върнем ли към нормалността до края на годината?
166
"Галъп": 59% у нас смятат, че заплахата от коронавируса е преувеличена
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Страхът от зараза с коронавирус остава висок по света, но се откриват и някои симптоми на намаляване. Въпреки че в САЩ, Великобритания и Италия са регистрирани 40% от всички смъртни случаи в световен мащаб, кривата на заразата в тези държави вече е под контрол и забраните за движение се отменят.

Все пак шокът остава на високи нива – 71%, 70%, и 79% съответно сa страхуващите се, че те или член на тяхното семейство може да се заразят с Ковид-19. Сред всичките изследвани 19 държави 67% от респондентите се страхуват от заразяване, а 30% не изпитват страх.

Хората по света като цяло продължават да изразяват широка подкрепа за своите правителства, макар и не на нивата, регистрирани в началото на кризата. Същевременно общественото мнение е разделено по въпроса дали животът ще се върне към нормалното през 2021 г.

Това са някои от изводите от третата вълна на глобално изследване, проведено от водещата световна асоциация "Галъп интернешънъл" – в 19 държави, включително САЩ, Русия, Великобритания, Индия, Италия, Япония и др. Първата вълна през март, а втората през април. 

Филипините и Индия, в които изглежда заразата расте, са и двете държави, които показват най-високи нива на страх: съответно 53% и 49% силно се опасяват, че те или член на тяхното семейство може да се заразят с коронавирус.

54% в изследваните държави не намират заплахата от вируса за преувеличена, а 41% са на противоположното мнение. Възприятията, че заплахата е преувеличена, са най-силно изразени в Босна и Херцеговина (66%), Казахстан (61%), България (59%) и Молдова (58%).

За сравнение, само 15% от запитаните в Южна Корея (която скоро преживя пандемията SARS) вярват, че заплахата от коронавирус е преувеличена.

Подкрепата за работата на правителствата по овладяването на кризата остава висока – 63% одобряват, 34% не одобряват начина, по който техните правителства се справят със ситуацията. Все пак наблюдават се и някои значителни промени в сравнение с първата вълна на глобално проучване по темата в началото на кризата.

В държави като Република Южна Корея, Малайзия и Швейцария подкрепата за начина, по който правителствата се справят, изглежда дори расте. В Казахстан и България стойностите, достигнати в периода между март и април, остават и днес.

В същото време, в Япония (33%), Босна и Херцеговина (36%) и Великобритания (38%) се регистрират значително по-ниски нива на одобрение за работата на правителството спрямо предходните вълни на изследване. А какво е отношението към работата на президента Тръмп? 40% в САЩ продължават да я одобряват, а 55% не одобряват.
Одобрението за правителствата по света е повлияно отчасти от възприятията за това дали вирусът е под контрол.

Тук глобалното мнение е разделено – 44% казват, че ситуацията вече е под контрол, а 49% - че още не е. Но има поразителна разлика във възприятията в различните държави по света – от 15% от японците, които мислят, че вирусът е под контрол, до цели 95% от запитаните в Грузия.

Една тема, по която мнозинствата в повечето държави са единодушни, е финансовото влияние на кризата. В 14 от 19 изследвани държави мнозинството казва, че доходите на домакинството им са намалели. Семействата във Филипините (88% признаващи обедняване) и Пакистан (87%) са най-притеснени.

А какви са вижданията за бъдещето? Няма ясно изразени очаквания за връщането на живота към нормалността. Повече от двама от всеки пет (41%) запитани вярват, че до края на годината животът ще се завърне към нормалния си ход, а 47% не са съгласни. Хората в Казахстан (65%), България (61%), Малайзия (60%) и Пакистан (59%) са по-големи оптимисти в това отношение, докато три от членките на Г7 – Япония (11%), САЩ (28%) и Великобритания (20%) изглеждат най-загрижени.

"Няма съмнение, че в глобален мащаб връщането към нормалността започна без провъзгласеното "ново нормално". Хората са по улиците, магазините са отворени, самолетите са в небето и границите се преминават, макар и не всички. Новият стар вирус още не си е отишъл и в известен смисъл никога няма да си отиде, тъй като вирусите са част от живота на нашата планета. Мнозина смятат, че надценихме опасността и така причинихме много повече щети (включително и загуби на живот) в сравнение със самата болест. Години ще изминат докато разберем защо, години ще изминат, докато се възстановим. Нещо ново се случва не в нашите тела, а в нашите глави, и то много наподобява нова религия - нов егалитарен култ", коментира Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация "Галъп интернешънъл".

Къде е България?

У нас страхът от коронавируса постепенно намалява от април насам. Но тревогата още е тук, а данните у нас са регистрирани преди ескалацията на случаите от последните седмици.

В началото на юни за мнозинството от българите ситуацията с коронавируса вече е под контрол. Данните за разпространението на заразата в последните седмици обаче са силно динамични и са възможни промени и в усещанията за тревога и контрол над ситуацията, които ще бъдат установени и анализирани в следващите вълни на проучвания на "Галъп интернешънъл".

В същото време българите са убедени, че отговорността за решенията относно здравето е лична (84%), а не на държавата (10% са склонни да прехвърлят отговорността на държавата). В последните седмици след отпадането на редици мерки у нас и в много държави по света тази отговорност бе поставена на тест.

Подкрепата за правителството във връзка със ситуацията около пандемията остава стабилна и се запазва на нивата, регистрирани в най-тревожния период за нашето общество (през април) – от 77%. Тенденцията за силна подкрепа към правителството по отношение на ситуацията с коронавируса е обща за повечето държави, участвали в изследването.

Българите изглежда са сред най-силно убедените, че заплахата от коронавируса е преувеличена. 59% от запитаните у нас смятат така. Съмнението в сериозността на заплахата все пак намалява през последните месеци, но въпреки това България е сред водещите в това отношение.

Българското общество е сред тези, които в най-голяма степен очакват или по-скоро се надяват за нормализация на живота до края на годината – 61% от запитаните. До голяма степен това би могло да се свърже и с икономическия ефект на пандемията, който е усетен в доходите на една втора от домакинствата у нас.


В глобален мащаб са интервюирани близо 19 000 пълнолетни души. Във всяка от държавите изследването е проведено онлайн, по телефон или по метода CAPI сред представителна извадка от мъже и жени през юни 2020 г. Абсолютна максимална грешка е 3-5% при 95% доверителен интервал.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


166
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
88
2
 
3
 
! Отговори
59% преди 3 години
С едната ръка ни бият задвратници, а с другата носят хляб и сол и табли с ракиени чаши за *** и Пульо, дошъл от айната си да им пълни хотелите...
87
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много хора са наистина притеснени и затова, ние като общество трябва да се погрижим за тях, като ги изолираме в обезопасен трудов лагер, обграден с бодлива тел и охраняван от въоръжени войници и дресирани кучета и да не допускаме никой да не преминава за да не се разнася заразата. Останалите *** навън да си живеят както си искат.
86
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Подзаглавие: "Ще се върнем ли към нормалността до края на годината?"=========================================================По график парламентарните избори са догодина. Така че за тази година шансовете са малки.
85
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всички трябва да ходите с маски и да излизате от вас само като ви повикам за нещо. Само така ще ме предпазите да не ме заразите.
84
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Страхувайте се бе, кой ви пречи?
83
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не на здравните осигуровки! Лъжат ни и ни правят на маймуни!
82
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Да се спре финансирането на всички болнични заведения! Излишни са и няма нужда от тях!
81
2
 
5
 
! Отговори
Факт преди 3 години
Та какво чакате - никой няма да ми отговори - защото няма какво да дочакате - от страх ще си стоите затворени по дупките доживот. Факт.
80
4
 
6
 
! Отговори
Българин преди 3 години
Не вярвайте щом искате. Един ден ще повярвате, като си замине здрав и прав ваш приятел, като се случи при мен. Е тогава ще си зададете сметка за пренебрежението и неглежирането на ситуацията. Да не говорим за неспазването вече на дисциплината.
79
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Подобни, че и далеч по-страшни болести съпътстват човечеството от както свят светува и винаги ще ги има. Още няма да сме преборили ковида, и вече ще мрем от следващия още по-смъртоносен. Нямам нищо против, който желае да живее в страх и изолация, но защо трябва да заставя всички да живеят по този начин? И изобщо това живот ли е и какъв е смисълът от него, ако ще е във вечен страх
78
1
 
2
 
! Отговори
До до Факт преди 3 години
Ми тогава умните и интелигентинте трябва да искате всички остнали да си щъкаме свободно ебз ограничения - така ще дадем фира по-бързо - за има няма 50 години. И ще можете щастливо да излзете от дупката си. Логично нали?
77
1
 
0
 
! Отговори
ДДРОнег преди 3 години
До Господин ХГусин Х, а какво да правим с опасността от метеорити?!Според Вас, ако не газим в метеорити, опасност няма, така ли?!За Ваще сведение, около Земята бъка от метеорити и ни трябва постоянна карантина и не просто да си седим у дома, а в някое дълбоко, дълбоко скривалище дълбоко, дълбоко в земата !!!Нали така, гусин Х ...
76
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
В България има може би над 600-700 хиляди милион диабетици, асматици, хипетоници и хора на химиотерапия. При тях даже няма да е 5-10% смъртността, а повече.
75
1
 
7
 
! Отговори
Факт преди 3 години
До умните и интелигентните:1. Ваксина скоро няма да има2. И да има не е ясно доколко ще е ефективна - тъй като не всички развиват антитела, нито пък е ясно колко време ще действа.3. И да има ваксина в сигурно, че няма да има за всички - поне не в началото.Та да ви питам - до кога ще си стоите наврени в къщи и какво точно ще чакате да се случи?
74
5
 
7
 
! Отговори
Евро-Атлантик преди 3 години
Опасността е голяма направо огромна ! Всички граждани на България да се заключът в мазета бункери изолирани да са до второ нареждане ! Заразата от кашлица е убоийствена ! Самоубийте се по добре от колкото да се срещнете със заразата ! п.с. Един скапан политик няма болен .....това знчи че Бойко и шайката са богове ! Богопомазани !
73
4
 
1
 
! Отговори
българин преди 3 години
В най-голям риск от усложнения от сезонен грип са възрастните хора над 65 години, с онкологични заболявания на химиотерапия, трансплантирани, с исхемична болест на сърцето, болни с хронична сърдечна недостатъчност, диабетици и много други.Усложненията могат да бъдат най-различни, като синузит, инфекции на ухото, бронхопневмония (животозастрашаваща), инсулт, инфаркт, мускулна дистрофия и т.н.Грипът не е "лека настинка", както го сравняват някои видни наши "доценти".
72
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Според социолозите, около 60% от населението е "сивата маса", тълпата, простаците, ограничените хора, които някои наричат в преносен смисъл "стадо".Това е човешката маса, която лесно се манипулира и интелектуалния и багаж не и позволява да осмисля нещата в дълбочина.Тези хора се лъжат по неща които са със силни звуци, блясъци, шарено... тоест шоу, защото решават първо сигнално.Никак не ме учудва, че точно тези считат, че заплахата е преувеличена.
71
4
 
0
 
! Отговори
До Йорданов преди 3 години
Добре, че комшиите ни са прoсти като нас - така, че те няма да ни сложат карантина скоро - не и преди да е свършил летния сезон.
70
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Слънцето като звезда е някакъв много могъщ Бог и най-близката до нас звезда, и на нея може да се молите, но това по небето не знам дали не е визуален макет на Слънце и звезди от САЩ.
69
0
 
2
 
! Отговори
СоцМин преди 3 години
Сачева :"Човек може да се развива във времето", това беше коментарът на Деница Сачева по повод тези нейни оценки за ГЕРБ, поискани от депутатите в парламента по време на дебатите за нейната кандидатура за министър.И така, парите променят хората. Променят даже и Сачева.