Дебатът за Конституцията ли е или за ниските ни доходи?

Анализатори: Може да завалят популистки текстове и глупости!
106
Дебатът за Конституцията ли е или за ниските ни доходи?
Снимка: БГНЕС

С отварянето на Конституцията за редакции и нови текстове има опасност начинът, по който е уреден стопанският живот, да бъде драматично променен. За това предупреди Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика, пред БНР.

Всяка малка редакция на основния закон може да има много голям ефект върху начина, по който оперира стопанският живот, подчерта той.

Още по темата
Според него може де се развихрят популистките предложения в икономическата част на Конституцията.

Ние нямаме мораториум върху писането на стопански текстове в Конституцията. Ако тя е отворена и влезем във Велико народно събрание, всеки ще може да предлага всичко, а популистите по-често предлагат бюджетни и икономически неща, отколкото съдебни, коментира Ганев пред БНР. Той изрази опасения, че "ще завалят предложения за фискални и икономически текстове, които няма да са полезни".

Агенция "Фич" потвърди рейтинга на България на ниво BBB със стабилна перспектива. Реалността в България е отчетена трезво, смята Петър Ганев. Той припомни, че макроикономическата стабилност държи ниво на рейтинга през последните 10 години.

"Фактът, че (то е и директно написано) въпреки удара на коронавируса и кризата, тази стабилност, това, че имаме валутен борд, левът е неприкосновен, това, че въпреки кризата бюджетът все пак изглежда добре - това се оценява като силно позитивно и намаляващо потенциално рисковете пред страната", каза още той.

От друга страна стоят дългосрочните ни проблеми като ниските нива на доходите, посочи икономистът. "Почти директно е казано, че при тази макроикономика, при този бюджет и тези стабилни пари, ако нашите доходи бяха по-високи, ако бяхме по-богата страна, щяхме да имаме по-висок кредитен рейтинг", посочи Ганев.

Като друг важен момент икономистът открои този, че въпреки появата на популистки формации се постига съгласие да не се пипат монетарните и фискалните котви.

Конституционните идеи от години се услаждат на всички. Идеи като мажоритарен избор и намаляване на броя на депутатите могат да доведат до глупости, но хората си ги харесват, коментира политологът Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл".

Първан Симеонов смята, че в момента нужният дебат е как страната да произвежда повече, как да създава повече стойност, какво да прави страната през зимата, когато се очертава тежка икономическа ситуация. Вместо това по думите му си говорим за оцеляването на късния ГЕРБ.

Извън твърдите политически ядра расте търсенето за други опции, нови формации или хората просто казват, че няма да гласуват. Като на футболен мач, в който двете агитки се ожесточават и това кара останалата публика да напусне стадиона, описа ситуацията Първан Симеонов. Според него властта се опитва да отвърне на протестната линия с диалогична атмосфера и се опитва да се възползва от създалата се ситуация, но допуска комуникационна грешка, обявявайки, че ГЕРБ пише и предлага нова Конституция.

"В надлъгването с протеста Борисов вече спечели два месеца. Протестът в момента е доста замрял и видимо партиен", отбеляза Симеонов. По думите му това е нормално за август, но пробният камък ще бъде 2 септември, когато би трябвало да има голям протест за събирането на парламента.

И през 2013 година протестът се превърна в рутина и в част от пейзажа, но тогава общественото мнение беше много по-благосклонно към правителството. Сега ГЕРБ има много по-малък проблем насреща си, но отношението към правителството е много по-лошо, изтъкна политологът.

По думите му Борисов е мислел за обновление на ГЕРБ, но сега ще трябва да го направи и под натиска на общественото мнение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Напиши коментар Коментари
31
7
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Конституцията трябва да се поправи само в частта намаляване на мандата на Гл. прокурор до 3 години и да се запише процедура за контролът и отзоваването му. И второ, да разреши правото на притежание и носене на оръжие от гражданите.
30
1
 
2
 
! Отговори
До 27 преди 3 години
Прав си!Макар че корпорациите са по близко до Геополитика, отколкото до бизнес, но си прав.
29
8
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Много ми е интересен дебе лакът Ал. Йорданов и дебелакът Б. Борисов като кажат, че сегашната Конституция вече е остаряла и била писана в дръг исторически момент и прочие бла-бла-бла.. Търновската конституция е вършила работа 70 години, през това време светът и България са извървели пътя от рогозките до белите чаршафи, от конните ескадрони до въздушните армии и от Морзовия телеграф до радиото и са минали през две световни войни.
28
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 28Абе, не че нещо, ама някой хора си я третираха баш като таолетна хартия, тая нашата конституция ...
27
6
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Другари от ИПИ революционеритнямат социални искания а само врещят оставка,искаха промяна конституцията и съдебна реформа за да осъдели Пеевски и Доган.Борисов просто изпълни желанието им за промяна като инициира дебат но се оказа че те искали превратаджийско правителство да прави ПОДМЯНА!Иначе на Борисовите управления доходите са ахилесовата пета,ниски дългове,бюджетни излишъци за сметка на доходите и така повече не може.Но вие другари от ИПИ подкрепяХте такава политика,сега опозиционнно лаете
26
10
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Кредитният рейтинг се дължи единствено на робското, волско търпение на народа!Малко други народи биха търпяли безропотно безобразията и престъпленията на управляващата през последните 30 години шайка. Навън много добре знаят това и затова ни дават и такъв рейтинг - ще е стабилна България, тоест робският народ ще продължи да влачи хомота си без да протестира.
25
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Дебатът за промените в Конституцията и преди всичко тяхната необходимост, трябваше да предшестват предложението за свикване на Велико Народно Събрание.Не навременното и извън всякакъв контект и необходимост предложение за свикване на Велико Народно Събрание не може да се тълкува по друг начин освен като действие с което се целят решаването на друг тип проблеми, но не и конституционни, което вече е много опасно, защото става въпрос за основополагащ закон, а не поредна поправка на закон в НС.
24
0
 
7
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 3 години
Всякакви ерОдити се упражняват на тема "конституционно право". Важното всъщност е основните пречки за икономическят, правен, и устройствен и т.н. живот, поставени от конституцията писана от стари номенклатурни кадри, да се разрешат. Със стара конституция нов модел на управление-не е съвместимо дори с моралните идеи. Всичко си има лимит и време за употреба.
23
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всяка тоалетна хартия - нова конституция срещу мафиотската диктатура!
22
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 24За съжаление, не си прав ... корпоративна Америка ч/.ука на вратата.
21
10
 
4
 
! Отговори
Патриот преди 3 години
НАТО и ЕС врагове на БЪлгария ,вън ведно с предателите им!
20
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
държавата се издържа от производство и данъци, у нас какво става - всеки гледа да избяга от плащането на данъци, глоби и т.н. Факт! Факт е и че държавата подпомага това... когато има желание - има и начин. С въвеждане на ситемата за връчване на АУАН и НП на границата, за месец са връчени актове за над 6 000 000 лева, при такива за цялата минала година 2.5 млн. И на мен не ми харесва, ама като наруша правилата - ще плащам. но погнаха Черепа и народа "случайно" скочи... след Черепа идват още... те
19
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И как точно промяна на конституцията с маркираните от ГЕРБ идеи, като добавим и тезите от референдума, ще влияят на доходите и икономическия живот.Това бизнесмените не разбраха, че имат бизнес щото има държава, а не обратното. Отделно държавник е различно от бизнесмен, колкото и да им е голям бизнеса, са по малки и от най малката държава.
18
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ПатриотГрабят? АХХАХАХАХ ... ок.
17
8
 
6
 
! Отговори
до Рошковците преди 3 години
"Излизане от НАТО и ЕС". Който го иска, нека си закупи билет до Москви и да ходи там да граби с шепи успехи и пари :D:D:D Тук отдавна е зона "свободно от Роша ..." :D
16
8
 
8
 
! Отговори
Патриот преди 3 години
нато е ес ни грабят всяка година с 3 милиарда и се намесват във вътрешните ни работи ,плащаме си фактически за робството!Този позор трябва да спре!
15
6
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мъдреците са казали: За каквито и промени в конституцията или законите да ти говорят, става дума за пари, за отнемане на права, за ограбване на народа, за още повече експлоатация от работонаемателите и ограничаване на правата на работниците, гражданите.
14
9
 
9
 
! Отговори
Резил Радев преди 3 години
Какъв 2 септември бе Костово!?? Тези, които искат пресрочни избори и слугата на БСП, ДПС, Бобокови и останалата мафия - РЕЗИЛ Радев да прави избори са една шепа Русофилски тъ*паци и още една шепа Костови, които мечтаят за лапачката!!! *** и Ганка, колкото и да са наивни, доста добре "вдяват" ситуацията!!! Костовисти и Русофили няма как да се докопат до властта и отново за започнат да обслужват ОЛИГАРХИЯТА!!! Това вече сме го гледали при ОГЛУШАРСКИ и няма да стане!!!
13
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 11Сори, ама цените на някой стоки и услуги са еквивалентни на тези в Швеция. Сигурно ти е хубавичко, да си взимаш мазната заплатка някъде и да се радваваш, че има слугинаж за по 600 кинта на месец, нали?
12
8
 
5
 
! Отговори
Патриот преди 3 години
Илизане от НАТО ,ЕС единственият път към спасението на България!