БТПП против 10-годишната абсолютна давност за длъжниците

Промените в закона насърчавали сивата икономика
31 авг 2020 07:30, Анисия Иванова
47
БТПП против 10-годишната абсолютна давност за длъжниците
Снимка: БГНЕС

Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е против въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за длъжниците, която е заложена в промени в Закона за задълженията и договорите.

В становището си работодателската организация посочва, че абсолютната давност ще е в нарушение на конституционния принцип за защита на частната собственост на добросъвестните кредитори, които щели да понесат неблагоприятните последици най-вече поради недобросъвестното поведение на длъжниците и бавната административна и съдебна процедура по събиране.

Според БТПП бавното и продължително събиране на дължимите вземания се дължи на факта, че не е налице контрол при призоваването на длъжниците и спазването на Закона за гражданската регистрация, както и на Закона за търговския регистър по отношение на постоянния и настоящия адрес на физически лица.

Предварителната оценка на въздействие не давала информация за приблизителния размер на загубите на добросъвестните кредитори и евентуалния риск те да не успеят да получат сравнително бързо своите вземания, посочват още от БТПП.

Освен това, така написан, законът щял да насърчи сивата икономика, тъй като според тях ще освободи от отговорност физическите лица от изискуемостта на дадено вземане по кредит, пише "24 часа". Предложението щяло да въведе и дискриминационно ограничение между фирмите и физическите лица, извършващи дейности по занятия, за които е необходимо сключване на граждански договор.

В становището, подписано от председателя на УС на БТПП Цветан Симеонов, се посочва още, че през последните години са въведени редица промени в законодателството, които са увеличили правните възможности за всички частни лица да оспорват своите задължения и тяхната процесуална равнопоставеност. Това водело след себе си недобросъвестно отлагане на действия в процеса и опити за постигане на бавно правораздаване.

Против законопроекта се обявиха и от Асоциацията за отговорно небанково кредитиране, в която членуват фирмите за бързи кредити. Те посочват своите доводи, един от които е, че предложението за 10-годишната абсолютна давност е против основополагащи принципи на гражданското право и не би могло да постигне така заявените цели. Според тях такова законодателно решение би навредило на вторичния пазар на необслужвани кредити и на банковата дейност.

Министерството на финансите и Министерството на правосъдието, Асоциациацията на банките в България и Сдружението на колекторските агенции също изразиха силно негативна позиция в своите становища по закона, който цели да се спасят 600 хиляди души от кредиторите. Според правосъдното министерство измененията не са съобразени с продължителността на съдебните производства и изпълнителния процес, а според ведомството на Кирил Ананиев законовите поправки могат да доведат до нежелани ефекти като например кредиторите да притискат длъжниците за допълнителни обезпечения.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


47
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Цялата работа е че доста народ са се набълбукали с кредити и сега немогат да си ги съберат банките и другите кожодери. Ако се приеме, чакайте масови гърмежи на фирми за кредит
19
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Вие първо потърсете тези фирми,които са теглили заеми и са си прехвърлили натрупаните дългове на бедни хора или роми,за да не ги съдят или да търсят парите!Обикновените граждани не са проблема,а фирмите.
18
2
 
15
 
! Отговори
Аз преди 3 години
Няма да теглите кредити а ще харчите според чергата си!
17
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До ИстиАма още като си теглиш заем,банката ти взема част от сумата като гаранция и не ти я дава да се ползваш от нея,само се води,че уж си ги взел тези пари,но де факто не си, така,че винаги клиента е ощетен,така че не ги защитвай тези! И в западните държави има срок на давност,дори по-кратък от българския!
16
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До КрайЗакъсал си го! Образователната система има дълг към тебе (като ти гледам правописа) и ако си излязал преди 10 г. от училище - изгаряш.
15
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Лихварите реват! Ами да си намерят почтен бизнес.
14
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Всъщност аз като добър платец страдам сега, защото се раздават кредити на куцо и сакато и цените на имотите са надути до безкрай. Тази мярка ще ограничи раздаването на кредите и ще спука имотния балон и аз като добър платец, ще съм доволен. Вероятно лихвите ще се вдигнат малко но цените на жилищата ще са много надолу.
13
8
 
3
 
! Отговори
Край преди 3 години
10 годишната давност :1- няма да засегне банките никък - те си имат ипотеки2. ще ускъпи заемите защото загубите на кредитероти ще се покрият от редовните платци.3. ако вие и аз имаме да взимаме пари ще пием студена вода.
12
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Това е закон против хората,трябва да има давност,също и частен фалит,така както има и фирмен фалит! Иначе всички български граждани ще са прекарани!Освен това е дискриминация спрямо гражданите,защо за фирми да може,а за граждани да не може,това е дискриминация!
11
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Когато един заем не се връща, вина има както този който е взел заема, така и този който е дал заема. Ако знаеш, че няма да имаш вечен длъжник, няма да даваш заеми на някой ***, който е ясно, че нищо няма да връща, а с тая поправка вече става ясно, че и не можеш вечно да го преследваш.
10
8
 
4
 
! Отговори
Край преди 3 години
В България не могат да призоват и уведомят никой който не го иска. Може да е 10г. обаче всички с ел. адрес и пратят ли му съобщението да се счита уведомен/призован.В 21 в. България има "призовкари" дето да ходяят да издирват и кандърдистват някой да си получи призовката.За това делата се точат по 10-20г.Май изключвате възможността на вас да ви се дължат пари и да видите ходене по мъкети тогава.
9
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Напротив, ще дисциплинират даващите заем да дават заеми само когато получателят има реални възможности да връща заема. В момента заеми се дават с ясното съзнание, че получателя няма да ги върне, като се прицелват в имуществото му, което могат да му отнемат впоследствие. Ако са наясно, че давайки лоши кредити, могат след определено време просто да пият една студена вода, ще проявяват повече разум при проверка на кандидата.
8
2
 
18
 
! Отговори
Некъф преди 3 години
Само като видях кои ревът против 10 годишната давност за физически лица ми стана ясно, че даже трябва да се намали на 6 години давността както е в Германия и много страни от ЕС.
7
15
 
2
 
! Отговори
Исти преди 3 години
Давност не трябва да има- иначе всеки може да изтегли заем от няколко милиона,да се покрие за 10 год. в чужбина и след изтичане на давността му да се върне!
6
0
 
14
 
! Отговори
Замислен преди 3 години
БТПП изобщо не ги интересува какво ще се случи след 10 години. За тях е важно да има за лапане ДНЕС и само ДНЕС. Но какво ще правим утре, когато знаещ и можещ човек се е забатачил по някакъв начин, вижда че няма изход за него в България и си бие камшика в чужбина завинаги?
5
1
 
18
 
! Отговори
Брадваря преди 3 години
БТПП са за народен съд
4
2
 
18
 
! Отговори
Защооо? преди 3 години
Що да са против?!? Защото раздавали като невидяли и мародерски лихви скубали?!? Или защото са застраховани и полицата им покрива лошите кредити? Много е сладко да се скубе до кокал и до безкрай. Банките и бързите кредити трябва да имат и задължения и отговорности, а не само да рекетират длъжници! Като отпускат кредит трябва да са си направили сметката как ще си го вземаъ в ОБОЗРИМ СРОК, не до живот!
3
1
 
14
 
! Отговори
хахахаха преди 3 години
ТАКА трябва,бълХарчето да плаща доживот,а хелекторато въобще не го търсят,не за 10 годишни ами и за едногодишни дългове,че и ток и парно не плащат,да не говорим за вода.Все някой трябва да им покрива сметките.
2
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Как в другите страни го има а при нас все е бякакъв проблем
1
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мазни много.