Очаква ли се промяна на имотния пазар в България?

Експерт: Балоните в най-надутите сегменти на пазара започнаха да се пукат
21 фев 2022 18:50, Анисия Иванова
39
Очаква ли се промяна на имотния пазар в България?
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Има сериозен ръст на пазара на недвижими имоти в Европейския съюз, особено в Словакия, България и някои от прибалтийските държави заради ниските лихви и достъпността на кредитите. Украинската криза и противоречивите новини за случващото се са причина за голяма волатилност на пазарите, но едва ли ще има санкции срещу руските доставки на петрол и газ. Завръщането на иранския петрол няма да доведе до трайно поевтиняване на суровината заради изключителния недостиг. Това коментира Даниел Дончев, изпълнителен директор на "Експат Асет Мениджмънт", в ефира на предаването "Клуб Investor" с водещ Ивайло Лаков.

"Ако лихвите започнат да се повишават в еврозоната, това ще оскъпи кредитите и ще се отрази на пазара на недвижими имоти. Поради голямата ликвидност това е естествен избор на хората в България и други страни - да инвестират свободните си средства в имоти заради очаквания за поскъпване."

Ако тенденцията се обърне, това може да провокира негативен ефект и инвеститорите, които са закупили имотите си само с цел инвестиция, да започнат да разпродават, смята Дончев.

"До 2008 г. в България не беше интуитивно, че имотите могат да падат - през 2008 - 2009 г. цените на жилищата паднаха с близо 50%."

Още по темата
В един момент такъв спад става вероятен, каза Дончев и допълни, че макар строителните разходи да са се повишили през 2021 г., фирмите са до някаква степен предпазени, тъй като продават имоти с добър марж.

"По-скоро е вярно, че предвид огромното предлагане и може би в един момент задържащо се търсене, това със сигурност би означавало, че предлагането ще превиши търсенето и цените биха коригирали надолу. Това може да е валидно за България и други европейски държави, но не и в САЩ, където има недостиг на предлагане."

Украинската криза и противоречивите новини за случващото се са причина за голяма волатилност на пазарите.

"В краткосрочен план това оказва сериозно влияние на пазарите, особено на тези, които са зависими и близко до конфликта."

Рублата и руския пазар на пазар реагират предимно негативно заради евентуалните санкции от Запада срещу икономиката на страната. Ограниченото предлагане и неяснотата за доставките на руски газ и нефт са основна движеща сила за цените в Европа, каза Дончев.

Тези доставки няма да са обект на санкции, защото "практически, това е автогол за европейците", смята той.

"Винаги при подобни конфликти петролът е печелившият", коментира Дончев поскъпването на суровината тази седмица. "Доставките се затрудняват, по-трудно достигат танкерите, и това води до по-високи цени - това се е случвало винаги, така се случи и сега."

Надеждите за възобновяване на ядрената сделка с Иран и завръщането на страната на петролните пазари е причинило поевтиняване с около 2% в последните дни.

"Очаквам това да има сравнително не много дълготраен ефект върху цената - в момента търсенето е високо, а предлагането е много ниско. Все още има голям недостиг - дори добавянето на такъв ключив играч няма да доведе до трайно поевтиняване на петрола. Възможно е да се постигне баланс на още по-висока цена."

Акциите в САЩ са повлияни най-вече от рязката промяна в политиката на Федералния резерв, като пазарите реагират на очакваното повишаване на лихвения процент.

През септември - октомври 2021 г, очакванията бяха за едно и две повишения на лихвите, а в момента пазарите очакват около седем повишения с 0.25% всяко през 2022 г., каза Дончев.

"Ако това се сбъдне, в края на годината лихвите биха били около 1.6%, което е много стръмно покачване."

Нагласите на Фед за инфлацията се промениха от временна към продължително висока, което пазарът интерпретира, че политиката ще бъде затегната. "Председателят Джером Пауъл каза на пресконференция, че най-вероятно през март лихвата ще се вдигне за пръв път и ще приключат с програмата за обратно изкупуване на активи съвсем скоро. Единственото неясно е с колко ще бъде вдигната лихвата през март."

През последния месец се наблюдава засилване на еврото спрямо долара, породено от пресконференция на Европейската централна банка, на която президентът Кристин Лагард даде сигнал, че стимулирането ще бъде намалено.

"Очакванията на пазара са много минимални, почти никакви за увеличение на лихвата от ЕЦБ, и една малка промяна в тази посока има силно влияние върху евро/долар."

Цените на металите тръгнаха нагоре след март 2020 г. заради повишено търсене и ограничено предлагане. Като основен производител случващото се на китайските пазари до голяма степен определя състоянието на световните.

"През 2021. Китай малко намали търсенето и цените се закрепиха на нивата си, но напоследък се забелязва подем на по-специфични метали като литий, никел, алуминий."

Производството на тези метали, както и на мед, в следващите до три години няма да могат да задоволят търсенето на пазарите и това ще причини допълнителен ръст на цените.

"Предвид малките инестиции в добивни мощности за тези метали през последните години, ще мине известен период преди компаниите да компенсират това изоставане."

Facebook (вече Meta) все още не е успяла да се възстанови от срива в цената след обявения спад в ежедневните потребители, като в момента се търгува на 45% под върха си от миналата година.

"Целият технологичен сектор беше най-негативно ударен от обръщането на политиката на Фед... В среда на повишаващи се лихви и висока инфлация акциите на големите технологични компании не се развиват достатъчно добре, защото паричните им потоци са изтеглени много напред във времето и всяка една малка промяна на лихвения процент има много високо влияние върху текущата им цена."

Биткойн и някои от най-иновативните компании и сектори също са коригирали надолу с около 40% - 45%, каза Дончев. "Балоните в най-надутите сегменти на пазара започнаха да се пукат."

Каква би била реакцията на пазарите при още по-агресивна политика на Фед, какво може да се очаква при суровините и на имотните пазари може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


39
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А стига бе. Днес друг експерт каза, че търсенето многократно надвишава предлагането и няма балон. На кой сега да вярваме. "Експертите" си спрягат каквото е изгодно на фирмите им. Хвала на такива "експерти".
13
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
породовам апартамент баш пернишка панелка партерен със екстри: смрадлив канал, крадливи парно(порно) съседи, течащ комин (май иде от последния етаж или някой е правил така де преустройство...", врата пред асансьора (гарантирано ще сте в час със всеки разговор!), екстра гледка от ниско, и щедри стари сметки. Давам го ефтино 150 хиляди евра и си е само ваш може коментар по цената ама не много че качеството иска паре. Заинтригувани?
12
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Виц:Защо няма рапър от Манастирски ливади? Защото няма улици,на които да израсте!
11
9
 
7
 
! Отговори
До 11 преди 2 години
То пък в чужбина цъфнало и вързало - видяхме ги с Ковида, България се оказа рай по време на пандемия.
10
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Пазар няма в страната. Хората бягат в чужбина и бягат само чакат края на корона за да потеглят към ЕС столиците на Брксел Амстердам и Париж.
9
19
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Естествено, че ще растат. Докато лихвите са ниски, а инфлацията висока - най-сигурната инвестиция е в имот.
8
27
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като брокер с дългогодишен опит мога да ви кажа - купувайте! Купувайте! Купувайте! Сега! Цените тепърва ще растат и то главоломно поради инфлацията и евтините кредити и някои колеги не изключват дори 15-20% увеличения годишно така че знайте ако не купите сега може да стане невъзможно после. Не ви го казвам защото очаквам че ще купите от мен нещо - малшанс. Не съм от големите. От искреност ви го казвам защото много пъти съм виждал как хора съжаляват купувайки по-малко жилище заради чакане.
7
14
 
5
 
! Отговори
До 5 преди 2 години
А не е ли по-балъшко инфлацията да ти изяжда спестените пари в банката ?
6
0
 
1
 
! Отговори
Stoyanov преди 2 години
До Анонимен# Не е само в Софето.
5
2
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато има балъци, който да купуват, тарикатите ще застрояват Софето с холокухни,докато не остане и една зеленинка.
4
7
 
2
 
! Отговори
Stoyanov преди 2 години
До До 1.....# 2022 не е 2012 , ти скоро в магазин за стройтелни материали ходил ли и?
3
1
 
20
 
! Отговори
До 1 преди 2 години
2012-та продаваха на загуба. Историята се повтаря, спокойно.
2
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ahahahh шефа на Генералния щаб на Руската армия, по body>националната телевизия онлаин пред целия свят ,на съвета за сигурност на Руската федерация каза:Според него , Русия не граничи с Украйна, защото такава държава вече няма, а граничи със САЩ. ахахахах *** психопата ахаххахах ще разберете до 1 месец
1
23
 
7
 
! Отговори
Stoyanov преди 2 години
Досега не съм видял нещо което се е вдигало да падне, пък незнам как си го мисли тоя това. С тия цени на стройтелните материали - инвестоторите строят сега , не ми се вярва да продават после на загуба.