Всички градове губят население, но три все още са магнит за "добър живот"

Само София, Пловдив и Варна привличат хора
10 окт 2022 16:21, Нели Христова
127
Всички градове губят население, но три все още са магнит за "добър живот"
Снимка: БГНЕС

Всеки един от 10-те най-големи градa в България губи население през последните 10 г. Това е видимо от окончателните данни от преброяването на населението през 2021 година. Досега се знаеше, че населението се свива с над 800 хил. души, но липсваше разбивката по населени места. Тя дава възможност да погледнем към развитието на големите градове, които концентрират огромна част от икономическата и социалната енергия в страната – както и близо 40% от населението. В случая оставяме настрана погледа към областите и общините и гледаме конкретно данните за градовете. За първи път в историята на преброяванията всички големи градове губят население – в периода 2011-2021 г. 10-те най-големи града в страната са изгубили над 6% от своето население, пише Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

Класацията на 10-те най-големи града в България може условно да се раздели на четири групи. Това са:

1. София като отчетливо най-голям град в страната и единствения с население над 1 млн. души – границата е премината още от 80-те години на XX век;

2. Пловдив и Варна, които вървят заедно и поддържат население над 300 хил. души – също още от 80-те години на миналия век;

3. Бургас, Русе и Стара Загора, които продължават да са категорично над 100 хил. души;

4. Плевен, Сливен, Добрич и Перник, които са под 100 хил. души и допълват десетката. Нека погледнем към всяка една от тези групи.

Населението на София остава около 1,2 млн. души

Първенецът е ясен, като преброяването от 2021 г. отчита население в София от близо 1,2 млн. души. В данните за София обаче безспорно имаме изненада, като населението на столицата не се повишава и дори леко спада (с около 20 хил. души). Това развитие е провокирано от поне три фактора. Първият е, че застаряването в България вече натиска населението и в най-големите градове надолу – дори и да привличаш млади и активни хора, както е случаят със София, естествените процеси при възрастното население започват да тежат в повече. Вторият фактор е свързан с това, че мащабите на механичен прираст в столицата вече са по-обрани, тоест притокът на население не е в мащабите, които се наблюдаваха в началото на века. Третият фактор е пандемията, която не просто влоши естествения прираст – много висока смъртност през 2020 и 2021 г., но обърна и миграционните процеси – големите градове (и София в това число) загубиха население в посока периферията си непосредствено преди преброяването. Това е вярно само за 2020 г., но ще отнемат години на положителна миграция, докато се възстанови ефектът от еднократната корекция в пандемията. Отделно от това спадът на населението в София не е прецедент – това се е случило и в периода 1992-2001 г., когато преброяванията отново отчитат намаляването на населението в столицата, тогава най-вече вследствие на отварянето на границите.

Пловдив запази второто място пред Варна, но и двата града губят население

Един от големите въпроси при това преброяване беше дали Варна може да изпревари Пловдив и да заеме позицията на втория най-голям град. Разликата между двата града през 2011 г. беше изключително малка – едва 3-4 хил. души, и това създаваше очаквания за евентуална промяна в класирането. Интересно е, че до момента Варна беше единственият град, който неизменно увеличава своето население при всяко преброяване, докато Пловдив в няколко поредни преброявания не успяваше да увеличи своето население. Въпреки това преброяването от 2021 г. показа, че и двата града губят население от порядъка на 18-24 хил. души, като Пловдив остава втори – с население от близо 320 хил. души спрямо около 311 хил. души във Варна. Въпреки че и двата града също привличат млади и активни хора през последните 10 г., устойчиво негативните естествени процеси, както и ефектът на пандемията, в т.ч. отлива на хора към периферията през 2020 г., в крайна сметка водят до спад на населението.

Бургас пада под 200 хил. души, а Русе и Стара Загора вече са в рамките на 120-125 хил. души

Шестицата на големите градове у нас традиционно се затваря от Бургас, Русе и Стара Загора - това са шестте града, които имат население над 100 хил. души в страната. След преброяването от 2021 г. Плевен вече официално е извън тази категория след над 40-годишна история на град с население над 100 хил. души. В своя пик (през 1985 г.) в България и 10-те водещи града са с население от над 100 хил. души – сега вече остават само водещите шест града. От трите града, които затварят шестицата, Бургас има различна тенденция, като до 2011 г. увеличава своето население, достигайки над 200 хил. души. Сега обаче се отчита спад – поради комбинация от вече коментираните фактори, населението и на втория морски град пада до под 190 хил. души. Русе и Стара Загора от своя страна продължават да губят население, при това със сериозен темп – съответно с 11% и 17% за 10 години. Към 2021 г. населението на двата града е под 125 хил. души, като в исторически план спадът на населението в Русе след 90-а година е по-значим. Последното е в тон с тежките демографски тенденции във всички крайдунавски градове.

Топ 10 се допълва от Плевен, Сливен, Добрич и Перник

Плевен остава на традиционната седма позиция, но вече извън клуба на стохилядниците – населението на града е 92 хил. души през 2021 г. След Плевен вече се нареждат градове, които са сходни като мащаб и близки до повечето областни центрове – Сливен (80 хил. души), Добрич (74 хил. души) и Перник (68 хил. души).

Перник се завръща след около 40-годишно отсъствие в топ 10, като изпреварва Шумен с около 300 души. След тях, съвсем близо до топ 10, е и Хасково. Общото между тези градове е не просто намаляването на населението, а сериозният темп, с който това се случва – те губят по около 10-15% от населението си за десет години. При тях не просто има отчетлив негативен естествен прираст, но и механичен отлив на население. Докато при първите шест града има различни примери, градовете извън топ 6 устойчиво губят млади и активни хора през годините.

Миграцията е лакмусът за развитието на градовете

Данните от преброяването потвърждават наблюдението, че българският град масово губи население, при това в големи размери. Трудно е да говорим за истински социално-икономически подем в регионите, когато дори и най-големите градове в страната губят устойчиво население. И докато естествените процеси са в някаква степен предпоставени – заради влошената възрастова структура, то миграционните процеси са тези, които най-ясно определят доколко един град е привлекателен и дава възможност за развитие – било то в образователен, икономически, или по-широк социален план.

София, Пловдив и Варна са трите града, които общо взето успяват да привличат хора през последните 10 години, изключвайки ефекта на пандемията към периферните населени места от 2020 година. При другите градове този процес или не е устойчив, или по-скоро въобще го няма.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


127
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
46
6
 
2
 
! Отговори
Хахахахахахахахахаха преди 1 година
До заради пустото ИТ, това е абсолютна глупост! Варна и Пловдив са водещи и там можеш спокойно да си работиш. Има и някои ентусиасти като мен, коикто вече повече от 10 години работим да привличаме ИТ сектора в Бургас. Последните години има сериозно раздвижване и с гордост мога да кажа, че Бургас има сериозни компании. Нека всеки си разбира от специалността и да не пише коментари по теми, по които няма никаква информация или знания. Така само се излагате!
45
6
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Видимите резултати от управлението на герберските мутри в статистика. За периода от 1991 до 2008 ясно имаше тежки кризи, фалити много дори държавата фалира на два пъти, но след това какво стана - България в ЕС трябваше да дръпне, реформи да прави, но цоцнаха се герберите и ни закотвиха на последно мястожв ЕС най корумпирани и най бедни
44
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То и на други места има евроатлантизъм, ама такова чудо като при нас няма. Проблема е липсата на контрол в държавата, а защо няма реформа, който може да се сети.
43
6
 
18
 
! Отговори
заради пустото ИТ преди 1 година
Всичко младо иска да е ИТ специалист , програмист и подобно. Ама такива позиции има само в София и всичко се изнася на там. По-старите още работят като механици , майстори , земеделци - ама до кога ще издържат не е ясно. Тогава България ще се срине съвсем.
42
12
 
11
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
33 години евроатлантизъм-това е резултата. После се чудят що има референдуми. Че и се възмущават на референдумите. Те нещата следват своя естествен ход.
41
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Таня, права си! То и интелект вече не се намира тук. Това вече не е града на адидаса, а на диагоналката и спортния клин(сложен на четирибуквие, което от училище не е виждало спорт). Положението в града е трагично. Така и не можах да разбера как го измислиха "Най-добър град за живеене". Бургазлии превърнаха града в гето.
40
5
 
7
 
! Отговори
Читател преди 1 година
На НСИ не може да се вярва мото на социологическите агенции по обясними причини.Реалната картинка е много по зле,реално за 25,30 години сме намалели поне с 2 милиона и половина.За съжаление.
39
8
 
21
 
! Отговори
Демографски срив преди 1 година
Боко ни докара до демографски срив. Помня как 2012 обясняваше " Германия изнася коли , България изнася лекари" . До това положение ни доведе политиката на неграмотника от Банкя.
38
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Гледам отдолу са се, то да е само това :) има такива смешки в "софийския диалект", че дори не зная тези хора ходели ли са на училище :) Както и да е! Всеки е свободен да живее където иска. И мен ме дразнят софиянци когато лятото дойдат на морето и си донесат селския начин на шофиране, хвърлянето на *** по улицата и настойчивото пъчене.... ама ги търпим... та и същото е и за софианци :)
37
3
 
34
 
! Отговори
Таня преди 1 година
В Бургас се разчита основно на туризъм. Там живеят продавачки, сервитьорки, наркодилъри и друга плява, а единствената индустрия е Лукойл. Нормално е да умира.
36
9
 
27
 
! Отговори
Гледам отдолу са се преди 1 година
изцяъкали 2-3 баш Софиянеца да обясняват как не можели да разбират хората от източна България. Как било срамно като учител говорел на мИЕко. А в София как се говори? Всички масово говорят на МЕ. Ще правиМЕ, ще ходиМЕ, ще строиМЕ. Да не говорим за безобразията с ударенията, като например думата повредЕн която се чува в този си вид вече дори в национален ефир. Значи омекотяването на гласните ги дразни обаче отявлените грешки в ударенията, смяна на гласни с Е или МЕ-кането са нормални така ли?
35
3
 
23
 
! Отговори
Петър Танчев преди 1 година
От близо 20 години Бургас се спасяваше да не падне под 200 000 като правеше квартали разни села и градчета, дори такива отдалечени на по 20-30 км. В крайна сметка брадвата падна. Демографската катастрофа се бори с реална политика, а не с празни приказки и декларации. Без социална сигурност, работещи институции, достъпни социални услуги, достойни доходи България ще продължи да се топи, точно както предвиждаха господата Ран и Ът.
34
14
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Абе няма лошо принципно, но ми става все по-трудно да разбирам някои хора. Случва ми се някой да ме пита нещо ..а аз се чудя на какъв език говори - това мйекание не го разбирам просто. По-лесно разбирам руснаци и украинци (от които има все повече поне в София) понякога. Нямам против, но хора - ако искате да си намерите нормална работа, моля ви научете се да говорите на български. Буквата "Е" я има и е добре да се научите да я изговаряте! думи: мИсо, дИбел, повИчИ, мИкици, чИ - НЯМА!
33
4
 
31
 
! Отговори
София с деца преди 1 година
Ако си млад и неженен/неомъжена София е ок. Ако си семеен, с две деца и без подкрепа е кошмар. Караш едното до някъде, другото до другаде. След два-три часа ти звънят да си взимаш първото, второто било болно, утре да не си го водел. Всичко това в ужасен трафик, с изнервени шофьори и кръгли .. Наистина за отглеждане на деца не става. Бих стоял там с деца само в най-краен случай.
32
3
 
9
 
! Отговори
Счети преди 1 година
Любими са тия, дето реват, че София е кочи.на, ама всички институции и работодатели били там и държавата работела за София. Та ако не били заплатите щяла да опустее. Цените на имотите обаче са безсрамно високи. Защо така?
31
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Крадливо и разединено племе го очаква само едно -затриване.
30
14
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пловдив, Варна добре. Сф е ***, унижение
29
8
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Животът в София е много по-лош от този, в останалите градове. Просто там има уж повече работа. Иначе като качество от години там е на опашката.
28
7
 
10
 
! Отговори
Де го чукаш де се п. преди 1 година
На война като на война - хората умират. Германците и Козяк не си поплюват в България. А Русия увеличава населението. А Шотландия иска референдум догодина да се отделя от Великобритания.
27
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами брокерите със средно специално образование (нереализиран сервитьор) не говорят така.Всичко е мед и масло.