2023 година е най-топлата, регистрирана в България от 1930 г. насам

Единствено пролетта е с температури под нормата
5 яну 2024 19:45, Елка Василева
16
2023 година е най-топлата, регистрирана в България от 1930 г. насам
Снимка: архив, БГНЕС

По предварителна оценка на Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ) средната годишна температура за 2023 г. в България е 12.9 °С. Това е най-топлата година, регистрирана в страната, от 1930 г. насам. Тя е с около 0.4 °С по-топла от 2019 г. – втората най-топла в този период. Зимата и есента на 2023 г. са най-топлите сезони зима и есен за същия период, а лятото е третото най-топло. Единствено пролетта е с температури под нормата, съобщават от НИМХ.

Температури

С най-голямо положително отклонение от нормата е месец януари, следван от месеците октомври, декември и септември. Септември се отличава с летни температури, въпреки че всъщност е първият месец от метеорологичната есен. Броят на летните дни през септември (дните с максимална температура над 25 °С) е 25, което е повече от броя на летните дни през юни – първият летен месец. На 23 септември в 12 станции са измерени температури ≥ 36 °С. Необичайно топло е и през месец октомври, когато също има продължителни периоди с поредни летни дни. На 20 и 21 октомври в областите Плевен, Ловеч, Велико Търново, Търговище, Русе, Добрич и Варна са измерени температури ≥ 34 ℃. Относително най-студен месец е май, следван от април и юни.

През втората половина на юли е една от най-тежките горещи вълни в страната за последните десетилетия. Има периоди от по 8–12 дни в Северна България и по 16–17 дни в Южна България с регистрирани максимални температури ≥ 34 °C. В 38 метеорологични станции на НИМХ температурите са достигнали или надвишили 40 ℃. На 25 и 26 юли в областите Плевен, Ловеч, Велико Търново, Русе, Варна, Ямбол и Стара Загора са измерени температури ≥ 42 ℃.

Най-ниската измерена температура е минус 24.7 ℃ на 7 февруари на връх Мусала, а най-високата – 43.0 ℃ на 25 юли в Русе.

Валежи

По предварителна оценка на базата на данни от оперативните станции на НИМХ средната за страната годишна сума на валежа е 634 mm. Тя е близо до климатичната норма. Месечните суми обаче варират в широки граници. Например след изключително сухия октомври, през който валежите са едва около 12% от месечната норма, следва най-валежният месец за годината – ноември, със среден сумарен валеж около 232% от климатичната норма.

Най-големи щети от проливни валежи има в крайните югоизточни части на страната, където на 4 и 5 септември са наводнени редица населени места в района на Странджа и по най-южното черноморско крайбрежие. Най-много щети са нанесени в района на Царево, където е обявено бедствено положение. Компрометирани са стените на два язовира, реките са излезли от коритата си, разрушени са 12 моста, наводнени са улици и хотели, активирани са свлачища, затворени са пътища. На 5 септември четирима души са загинали във водната стихия в района на Царево. През месец юни в района на Берковица два пъти е обявявано бедствено положение заради проливни валежи, наводнения и нарушена инфраструктура.

На 25 и 26 ноември в цялата страна са регистрирани силни валежи от дъжд, преминаващ в сняг, като количествата на много места са надвишили месечните норми. Снеговалежите блокират страната. Стотици населени места остават без ток, в редица селища е спряно и водоснабдяването. Част от старопланинските проходи са затворени за движение, а в областите Силистра и Разград пътищата са напълно затворени. Тежкият сняг и силният вятър са довели до образуване на преспи, прекъснати са далекопроводи и са съборени клони и дървета главно в Северна и Западна България. Отделни общини на 13 области от страната са обявили бедствено положение.

Силен вятър

Значителна е честотата на ветровите бури през годината. Почти през всички месеци има информация за нанесени материални щети от силни пориви на вятъра в различни райони на страната. На 4 ноември торнадо отнася покривите на над 100 къщи в община Исперих. Най-сериозни са пораженията в село Лъвино, където напълно са разрушени покривите на над 30 къщи.

На 18 ноември във Варна и София двама души са загинали, затиснати от паднали дървета вследствие на ураганен вятър. Бурният вятър, на много места със скорост над 20 m/s, нанася щети по паркове и сгради почти в цялата страна. Община Варна обявява бедствено положение във връзка с ураганния вятър в града и региона. Най-голяма скорост на вятъра в метеорологични станции в населени места е регистрирана в Русе на 23 декември – над 40 m/s от запад-северозапад.
(БТА)

 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
14
0
 
2
 
! Отговори
aaa преди 3 месеца
Ами супер, какво друго може да се каже. След 10 години няма да има зима, ще се гледат зеленчуци целогодишно, 2 реколти жито и тн. Някои острови също няма да ги има.
13
1
 
2
 
! Отговори
Глобален Затоплист преди 3 месеца
В момента глобалното затопляне е най-силно в Скандинавия!
12
0
 
2
 
! Отговори
Ветропоказател преди 3 месеца
Ау, тъкмо се притесних да не предстои глобалното затопляне, и чета ние 1930 година сме го изкарали.
11
0
 
4
 
! Отговори
МАМИЦАТА ВИ ПРОПАГАН преди 3 месеца
'За България официално е приет Садовският летен температурен рекорд от 45.2 градуса, поставен през 1916 година'
10
0
 
2
 
! Отговори
хъмммм преди 3 месеца
А защо ни е студ? Още малко да се стопли и климатът ще е супер. Дори няма да ни изненадва снега през зимата.
9
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Аз малко на данни от преди 60-те много не вярвам, преди това е имало 2 метерологични станции с допотопна техника и неточни уреди, както и примитивни методи за измерване и слаби изисквания, изобщо няма как да се сравнява с данни от тогава.
8
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Според топлофикация, сме в ледников период.
7
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Смешно е да ми излизате със статистика за 90 години назад. Земята и на милиарди години, има естествени природни цикли на затопляне и охлаждане. Случвало се е преди, случва се и сега. Това няма нищо общо с човека, затопляне е имало много преди индустриалната епоха. Тока че зелената шарлатания виси като прани гaщи.
6
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
От статията разбираме, дръжте си шапките да не паднат, че най-високите температури били засечени в разгара на лятото, а най-ниските- на връх Мусала през зимата. Човешката дейност ни докара до този хал.
5
7
 
1
 
! Отговори
Студент – екология преди 3 месеца
Сезоните се изместиха. Това е от глобаното затопляне. Мислите ли. Вместо да ми говорите глупости, измислете алтернатива на сегашните горива. Само аз инвестирам в тази насока.
4
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Слава на Вальо Топлото :)))
3
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Като си гледам сметките за парно и нещо не вярвам..
2
0
 
8
 
! Отговори
цветкова бара преди 3 месеца
Но за сметка на това ще бъде най-Студената от тука натам!!
1
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Топлoфeкция НЕ хареса това...