Отбелязваме Атанасовден, зимата си съблича кожуха

Атанасий не спада към групата на българските светци
18 яну 2024 07:19, Александър Попов
14
Отбелязваме Атанасовден, зимата си съблича кожуха

На 18 януари отбелязваме Атанасовден. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството.

И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний, роден е в бедно християнско семейство - за разлика от св. Антоний. Още от малък се увлича по християнските идеи. Това прави впечатление на Александрийския архиепископ Александър. След като завършва своето образование, св. Атанасий е назначен за секретар на архиепископа на Александрия. Няколко години по-късно през 319 г. младият Атанасий е произведен в свещенически сан – дякон. Той е един от участниците в Първия вселенски събор, който се е провел в малоазийския град Никея през 325 г. Една година след това историческо събитие св. Атанасий е назначен за архиепископ на град Александрия. Вече като архиепископ той се противопоставя на Арий и неговото учение.

Самите противници на официалната ортодоксална църква, чийто представител е св. Атанасий, свикват църковен събор в град Трир. Участниците в него и техните решения се противопоставят на официалната християнска догма. Те виждат в лицето на архиепископ Атанасий един върл противник, поради това постоянно плетат интриги по негов адрес. Това оказва влияние върху благоразположението на императора. Той от своя страна на няколко пъти го изпраща на заточение.

В годините, в които прочутия свещеник е в изгнание, той се отдава не само на евангелска проповед, но и на житиеписание. Пише житие, посветено на неговия духовен предшественик св. Антоний. След поредното си завръщане здравето на Атанасий се влошава и той умира на 18.І.376 г. на 76-годишна възраст.

Според народното поверие двамата светци са братя. Но на някои места се среща и вариант майстор-калфа. Свети Атанасий, според народните поверия, е светецът-покровител на зимата, снега и студа. Вярва се също, че зимният св. Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летният св. Атанас го облича, за да дойде зимата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


14
Още по темата: Атанасовден
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Екстра, да почерпи !
12
4
 
2
 
! Отговори
Честит Имен Ден преди 3 месеца
На Генерал Атанас Атанасов
11
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Хубав ден!
10
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Вярвали са, че в деня на своя празник летният св. Атанас обличал кожух и отивал да доведе зимата.
9
0
 
5
 
! Отговори
Към последното преди 3 месеца
изречение няма пояснение по въпроса що е това Летен св. Атанас? Днес този празник е на 5 юли, но в миналото е бил на 18 юли, по стар стил.Празникът се наричал също и Жътвар, защото тогава започвали да жънат нивите. Обръщали внимание на това какъв е цветът на първата пеперуда, която човек ще види на този ден - по това гадаели каква ще е съдбата му през годината.Например, ако види жълта пеперуда, това вещаело болест, но ако по крилете на пеперудата има червен цвят, това било добро предзнаменование
8
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Е тя тази зима, облече ли си кожуха въобще ?!
7
0
 
7
 
! Отговори
Статистик преди 3 месеца
Честит празник на всички!Дотук зимата е малко наужким.
6
0
 
10
 
! Отговори
:) преди 3 месеца
Честит имен ден на всички Атанасовци и Атанаски. Да са живи и здрави и да имат късмет!
5
0
 
9
 
! Отговори
В миналото преди 3 месеца
До Аnоnимеn /1/ - Това е израз, употребяван в миналото от бхаратците-катунари. Онези от тях, които живеели на Балканския полуостров, прекарвали най-студените месеци в района на Беломорието. Щом дойдел Атанасовден, те казвали "Танас тръгва и ние тръгваме!" И бавно се отправяли на север. Стигали до Дунава чак в началота на месец май, а в края на лятото потегляли обратно към Беломорието.
4
0
 
11
 
! Отговори
Поверието преди 3 месеца
В миналото, по стар стил, Атанасовден се е празнувал 13 дена по-късно - на 31 януари. Народът е вярвал, че в деня на своя празник св. Атанас се качва на някой висок планински връх и започва да крещи силно, за да изплаши зимата и тя да си тръгне. След това си събличал кожуха, обличал копринена риза и отивал да доведе лятото.
3
11
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
много бие на рушшко туй антон, като иван или владимир. трябва да се забрани
2
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 месеца
Не зимата си съблича кожуха, а ние ще си съблечем кожусите и не на 18-ти януари, а след като отмине Малък Сечко.
1
4
 
7
 
! Отговори
Аnоnимеn преди 3 месеца
Атанас Гелди Яаз Гелди