Скок на заплатите на университетските преподаватели

Средното възнаграждение ще е поне 170% от средната заплата
29
Скок на заплатите на университетските преподаватели
Снимка: архив, БГНЕС

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за висшето образование, според които средната заплата на преподавателите в държавните висши училища не трябва да бъде по-ниска от 170% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца.

Минималната заплата за най-ниската академична длъжност пък трябва да бъде  не по-ниска от 125% от средната заплата за страната за последната година.

Повишение има и за стипендиите на докторантите, които не трябва да са по-ниски от 125% от минималната работна заплата за страната.

Според вносителите на промените – депутати от ДПС и ГЕРБ, недостатъчното материално стимулиране представлява сериозна пречка пред привличането и задържането на талантливи и мотивирани млади преподаватели в много висши училища.

От ИТН обявиха, че между първо и второ четене на законовите поправки ще предложат стипендиите за докторантите да са по-високи.

Андрей Чорбанов коментира, че няма как докторант, отдаден на работа си, да се издържа с тези средства.

Румен Генчев от БСП попита риторично кой ще е този доктронат, който ще се опита да оцелее с 1000 лева и ще прави наука.

Той обаче настоя депутатите да помислят и кога държавата трябва да плаща.

"Българската държава плаща бакалавър, магистър, а сега и доктор и каква ни е гаранцията, че този докторант няма да си хване самолета за Брега на слоновата кост. Трябва да помислим как да се разграничи и да се плаща на тези, които ще останат да работят за български бизнес и наука от тези, които просто искат да получат докторска степен тук и да заминат", настоя той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
4
 
12
 
! Отговори
Лоши порядки - 1 преди 4 месеца
Знаете ли, че в днешно време всеки университетски професор стои на щатна длъжност докато навърши 70 г., а след това го причисляват към контингента "Хонорувани преподаватели". Ако не познавате нито един университетски преподавател, за да го попитате и да ви каже, че това е истина, влезте в сайта на което и да е висше училище, кликнете върху думата "Структура" и ще видите с очите си имената и снимките на преподавателите на щатни длъжности, както и солидния списък на така наречените хонорувани.
7
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
помпат инфлация само
6
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
за да дърпат ушите на децата ли ? :))))))
5
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Това плащане на калпак прецаква честните , работещи учени . То и Румен Гечев се води професор , но извън БСП никои не е чул дори за минимален научен принос от него през последните 20 години . Поне за безценния си опит по съсипване икономиката на България през Виденовата зима да беше написал два реда , а то нищо
4
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Помним как Румен Гечев оправи икономиката през 1997 . Сега се е заел с образованието .9 пъти депутат - хора като Румен Гечев са проклятието на България . Под тяхното вещо управление дълбаем дъното
3
5
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
ПРЕДЛОЖЕНИЕТО Е ВНЕСЕНО ОТ ПП-ДБ! МАЛКО ДЕПУТАТИ ОТ ГЕРБ СА ГО ПОДКРЕПИЛИ, ПОВЕЧЕТО СА ПРОТИВ.
2
5
 
20
 
! Отговори
Доктор Сър Пичук преди 4 месеца
Поредната огромна грешка на парламента е това. В никакъв случай не трябва да се обвързват преподавателски заплати със средната, а вместо това да заплатите в университетите да са индивидуални и зависещи от приноса на дадения учен. Трябва да има връзка между заплатите на учените и патентите и иновациите, които те са създали за да може само работещите наистина учени да получат увеличение, а не всички.
1
8
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 4 месеца
Поредната лъжа!!!