Биткойнът поскъпна рекордно

Халвингът може да го изстреля още нагоре
17 мар 2024 19:00, Стела Стоянова
60
Биткойнът поскъпна рекордно
Снимка БГНЕС, архив

Цената на биткойна достига нови рекордни върхове през последните седмици. В началото на февруари цената му беше малко над 43 000 долара, а към средата на март вече се движи около 70 000 долара.

В началото на годината Федерална комисия за ценните книжа и фондовите борси (ФКЦКФБ) на САЩ одобри първите в света борсово търгувани фондове (ETF) за биткойни. Това, както и очакванията, че централните банки ще намалят лихвените проценти, доведе до значителен приток на средства в борсово търгуваните фондове (ETF) за биткойн и към криптопазара като цяло.

Наскоро и британският орган за финансов надзор (FCA) одобри пускането на борсово търгувани облигации, обезпечени с криптоактиви, за професионални инвеститори в Обединеното кралство, припомня БТА.

Вниманието на инвеститорите сега се насочва към предстоящия халвинг (halving) на най-популярната криптовалута, пише Ройтерс. Това може да бъде събитие, от което биткойнът и криптопазарът да се възползват, или просто техническа промяна, разглеждана като повод за спекулации и неоправдано вдигане на цената.

Какво е халвингът?

Халвингът е промяна в основната блокчейн технология на биткойн, предназначена да намали скоростта, с която се създават нови биткойни.

Събитието намалява наполовина възнаграждението, което получават "копачите" на биткойни - участници в системата, които на доброволен принцип чрез специализирано оборудване валидират трансакции в мрежата и създават нови токени. Целта е да се намали броят биткойни, които се вливат на пазара.

Биткойнът е проектиран от самото си създаване да има ограничено крайно предлагане от 21 милиона. Досега на пазара са пуснати около 19,6 милиона токена.

Халвинг се случва приблизително на всеки четири години или всеки път, щом към блокчейна бъдат добавени 210 000 "блока".

В момента "копачите" получават 6,25 биткойна за всеки блок, който обработят успешно. Това означава, че компютрите им имат достатъчно изчислителна сила, за да разрешат криптографските "пъзели", които подсигуряват биткойн мрежата и не позволяват тя да бъде компрометирана.

При халвинга количеството биткойн, налично като награда за копачи, се намалява наполовина. Това прави добива по-малко печеливш и забавя производството на нови биткойни.

Кога ще се случи халвингът и как ще повлияе на биткойна?

Няма точно определена дата за момента на халвинг, тъй като той зависи от това кога броят на добавените "блоковете" достигне 210 000. Това обаче се очаква да се случи към края на април.

Според някои по-трудното създаване на биткойни повишава стойността им. Колкото по-ниско е предлагането на дадена стока, при равни други условия, толкова повече цената ѝ се повишава, ако търсенето е достатъчно високо.

Намаляването на предлагането на биткойни трябва да повиши цената, казват някои анализатори и търговци на криптопазара. Други обаче оспорват тази логика, като отбелязват, че всяко подобно въздействие вече е калкулирано в текущата цена.

Предлагането на биткойни на пазара до голяма степен се свежда до активността на "копачите", но секторът не е непрозрачен, а данните за запасите и доставките са оскъдни.

Ако "копачите" продадат резервите си, то това може да окаже низходящ натиск върху цените.

Какво се случи при предишните халвинги?

Няма ясни доказателства, които да предполагат, че предишни халвинги са довели до покачване на цената на биткойн.

Когато последното преполовяване се случи на 11 май 2020 г., през следващата седмица цената на биткойн се повиши с около 12 на сто.

По-късно през годината дигиталната валута започна рязко да расте, но зад това седяха различни обяснения - включително и покупките от много малки инвеститори по време на локдауните, свързани с пандемията.

След халвингът, който се случи през юли 2016 г., биткойнът поскъпна с около 1,3 на сто седмица по-късно, преди отново да поеме надолу.

Финансови регулатори многократно са предупреждавали, че пазарът на биткойн е спекулативен, движен от рекламиране и желания за бързи печалби, заради което представлява реална вреда за инвеститорите. Въпреки това регулаторни органи вече одобряват продукти за търговия с биткойни.

Бързите скокове и стръмните спадове са често срещани при ценовото развитие на биткойна. При предишния си "бичи" пазар през ноември 2021 г. криптовалутата премина границата от 68 000 долара. Приблизително година по-късно вече се търгуваше под границата от 20 000 долара.

По сходен начин цената на биткойн през последната седмица се покачи до рекордните над 73 000 долара към даден момент, след което отстъпи за кратко до 66 000 долара, и завърши в петък на ниво около 70 000 долара.

Пазарната капитализация на биткойн към петък, 15 март, е 1,38 трилиона долара, сочат данни на специализираната платформа "Койнмаркеткап" (Coinmarketcap).

Втората най-популярна криптовалута след биткойна - етера, който има капитализация от 455 милиона долара, достигна цена от малко над 3700 долара към петък.

Третата по капитализация криптовалута - стейбълкойна тетър (tether - USDT), който е обвързан с долара, който има капитализация от около 103 милиона долара, струва малко под 1 долар за брой.

Високата волатилност трябва да намалее с узряването на критовалутите, надяват се някои анализатори. Появата на борсово търгувани фондове за биткойни, което улеснява по-широк кръг от инвеститори да получат експозиция към дигиталната валута, може да помогне за намаляване на тази волатилност при биткойна, пише "24 часа".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
48
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Биткойнът поскъпна рекордно , побързайте бaлъцu , пирамидата ви чака ...
47
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Тия новини не са даже и от вчера, те са на поне една седмица.
46
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен Я ми обясни, как така ИИ Ето при шаха напр. вече шахматистите са под въпрос.
45
4
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"До Язе ИТ пирамида е и скоро ИИ ще го ликвидира както и 99 % от програмистите." - По броя на "лйковете", виждам, че баят хейтче ис събрал с тоя кметнар. Я ми обясни, как така ИИ, ще ликвидира "ИТ пирамидата". А и програмистите ги "ликвидират" от COBOL насам.
44
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен 34 - Кажи го на всеки с пари в банка ...
43
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
"че като Спре Тока, Спира и Интернета, а с него и Криптото!" - То ако всичкото това спре и не се върне, да ти кажа, и парите ти няма да са особено полезни. Даже и да ги държиш под дюшека и да имаш милиони, тая полиция, армия и служби, като спре да тече заплатката, какво мислиш, че ще направят? Ще те вардят от лошите или те ще станат лошите?
42
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До 38 - Форевър конспорътр, а?
41
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен САЩ и ЦРУ държат повечето биткойни за да свалят правителства и бонбат.
40
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Биткойнът е вързан с цената на доматите в България.
39
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Анонимен (27) Има и ретардиран като теб ама нали си реъард та как да го разбереш.То и на Ружа поклонниците са мислили че са early adopters а пък тя ква стана..
38
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Когато парите са крадени не можеш да ги занесеш в банка и да платиш каквото е необходимо за секунди. Тогава отиваш при разни жетонаджиите да те оправят. Даваш 5-6% от кинтите и готово. Отсреща за да ги кешират и вземат още толкова. Ами БравУс!! Колко трябва да си смотан за да плащаш такива пари за един превод.?!Това е една съвременна Хавала и нищо повече. Въпроса е ЗАЩО правителствата търпят бандити да движат бизнеси с тази врътка?!?!
37
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
До Проблемът е Те са на облаци извън бг.
36
1
 
5
 
! Отговори
аха преди 1 месец
бля бля, биткойна е за аматьорите, който разбера е взел 2010г-2014г когато беше под $100 за бройка, сега мющерията е да се дебнат меме валути разни гущери и лисици поскъпват за няколко месеца с 5000%, а биткойн от дъното преди 12 месеца(16к) 350% с голям зор
35
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Битжетона е термометър на човешката глупост. Колкото по-скъп толкова човечеството е по-глупаво.Или иначе казано Глупомер.
34
0
 
12
 
! Отговори
Пералня преди 1 месец
За измамници
33
5
 
4
 
! Отговори
от Сидней Ав$тралия преди 1 месец
Е, аз разбирам биткоина, и дори припокрива технологиите които работя и създавам. Но аз не ги правя за валутни търговии и спекулации, а за киберзащита и обмен на секретни документи на австралйското правителство. И кво? За мен криптото е базирано на 0 като стойност с 0 обезпечение. Придадена стойност е имагинерна върху 0 и 0 покритие. И от халвингите от предишния краш когато фалираха малки и средни копачи, и останаха само едрите на ръба на фалита, изчислявам че ако падне под 18к мрежата ще изключи
32
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Юрушшшш! На дигиталните нулички и единички, измислени от американското правителство под псевдоним Сатоши Накамото, да си вярвате, че сте независими и невидими в разплащанията :)))
31
6
 
21
 
! Отговори
Проблемът е преди 1 месец
че като Спре Тока, Спира и Интернета, а с него и Криптото! Не Искам, да съм Лош Пророк, но в България най-добре да Инвестирате в Свещи, тъй като 1 ТЕЦ вече Спря, другите ще ги Затворят, АЕЦ-а е до 1вия Ремонт - щото Части вече от Русия - няма! а УестингХаус - ами те за последните 25 години нямат Построен 1 работещ Реактор, така там е по-зле и от Ф-16 на Чертежи, така че нали разбирате на къде Отиваме - Мрак и Свещи!!
30
0
 
8
 
! Отговори
киро брейка преди 1 месец
айде стига с тези пропагандни статии днес поскъпва и митко президента ще си прави клипове у тик тока как бил познал и всички да инвестират и да му плащат че бил познал... а утре рекордно ще поевтинее и аз киро брейка пак познах и ще трябва да ми плащат на мен у моя платен канал...статии за абсолютни баХлъци!!!да има какво да пишете...ама то 95% от статиите в този сайт са копи пейст...наздраве от кирчо от село павел!!!
29
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Борсите блокираха от много завяки за продажба и спяха да приемат заявките .