Белене, Ловеч... Българският павилион на Венецианското биенале повдига неудобната тема за ГУЛАГ

И до днес справедливост за пратените в лагерите няма
Обновена: 1 апр 2024 20:22 | 1 апр 2024 20:20, Нели Христова
237
Белене, Ловеч... Българският павилион на Венецианското биенале повдига неудобната тема за ГУЛАГ
Снимка: БГНЕС

Когато Петко Огойски е освободен от ГУЛАГ в комунистическа България през 1953 г., той построява шестетажна паметна кула в родното си село Чепинци. Ядосан от липсата на държавно признание за страданието, претърпяно от него и хиляди други, Огойски – който е хвърлен в затвора за писане на стихотворения, сравняващи съветските управници със Сатаната – го напълни с артефакти, миришещи на задържане и лишения.

Две парчета сух хляб, представляващи дневната дажба. Платнен колан, използвана за преместване на тежки камъни в кариерата, където затворниците са били принудени да работят. Дървено сабо с издълбана пета, използвано за всичко - от държане на моливи до контрабандно изнасяне на бележки от лагера.

Подобни "направи си сам пространства за възпоменание" са често срещани в цяла България, казва Лилия Топоузова, българо-канадски учен, която е прекарала последните две десетилетия в събиране на гласовете на бивши затворници, посещавайки стотици "народни музеи" в домове из цялата страна, включително и този на починалия през 2019 г. Огойски.

"Този на Петко беше най-сложният, но общото между жилищните помещения на всички оцелели е, че в тях винаги има частица от лагера", казва тя пред The Guardian. "Вярвам, че това е така, защото като спомен не е част от публичното пространство, съществува само във вътрешното пространство."

Етюдът на Топоузова, опит, според нея, да "размълчи" затворниците, ще бъде гръбнакът на българския павилион на Венецианското биенале. Изложените музеи разказват премълчаните истории на оцелелите от държавното насилие – от артисти и ЛГБТК+ хора до турски, ромски и мюсюлмански малцинства и безброй други, разглеждани като девианти просто заради това, че танцуват суинг или носят палто в западен стил.

Тези хора страдат и до днес, казва Топоузова, не само заради историческото си преследване, но и заради липсата на обществено и държавно признание и широко разпространеното в България колебание да се сблъскаме с миналото.

Поддръжниците на инсталацията на биеналето казват, че това е отдавна закъснял акт на съпротива срещу забравата, водена от новото поколение. (Топоузова, режисьор на документални филми в Университета на Торонто, е само на 10 години, когато комунизмът рухна; нейните колеги художници Красимира Буцева и Юлиан Чехирян не са били родени.)

Курирана от Васил Владимиров, инсталацията, озаглавена The Neighbours, пресъздава домашния интериор на оцелял лагерист, който на пръв поглед е типичен апартамент, но при по-внимателно вглеждане включва елементи като камъни, пръст, трева и вода, събрани от бивши лагери. Гласовете, въздишките, риданията и понякога смехът на оцелелите предизвикват тяхното присъствие.

Някои казват, че е добре дошъл знак, че културата на паметта в може би най-лоялния към Москва от всички съветски сателити най-накрая се променя, тъй като България, член на ЕС от 2007 г., най-накрая утвърждава собствената си идентичност. Те също така посочват неотдавнашното събаряне 37-метровия Паметник на Съветската армия в центъра на София, предизвикано от възмущението срещу зверствата в Украйна и отбелязващо разрив в традиционно близките отношения с Москва.

За Сабри Искендер, правозащитник, изпратен през 80-те години на миналия век в най-големия бивш лагер Белене, инсталацията трябва да донесе дългоочаквано признание за него и другите, въпреки че броят на оцелелите намалява. "Това не компенсира липсата на справедливост, но допринася донякъде поне за информирането на българите и целия свят за нашата история", казва той.

Други критикуват това, което според тях е негативно изображение на България, докато се готви да представи белезите на историята на международната сцена.

Амелия Гешева, заместник-министър на културата на България, признава чувството на двойственост, но казва, че като цяло страната трябва да се гордее с павилиона. "Това е най-големият подобен проект по тази тема, който някога сме имали", казва тя. "Съседите" представлява всички онези истории, които досега не са били разказвани."

Правителствена инициатива, казва тя, скоро ще даде на Белене, на река Дунав, статут на национално наследство. Досега не е запазен нито един от 40-те бивши комплекса ГУЛАГ. Вместо това повечето са изоставени, оставени на плевелите или в някои случаи преустроени като затвор с висока степен на сигурност, полицейско стрелбище или място за криминалистика на катастрофи.

На мястото на лагера Ловеч в Северна централна България, импровизирани мемориали, поставени от оцелели в каменна кариера, където затворниците са били принудени да работят и където мнозина са загинали, са единственият показател за това, което някога е било смятано за най-суровия трудов лагер. В миниатюрна керамична църква са поставени пластмасови бутилки с ракия и свещи в чест на жертвите. Върху руините на лагера, които все още се виждат, някой е нарисувал един от лозунгите, с които някога са се сблъсквали затворниците: "Ако искаш мир, трябва да работиш".

Там, където се е намирала казармата, е полицейски участък за разследване. Гардовете на МВР вдигат рамене на въпрос какво знаят за Ловеч. "Не сме учили за това в училище, така че това, което знам за него, е от това, което съм гледал по телевизията", казва един, на около 50 години. "Беше затвор за врагове на държавата и престъпници."

66-годишният Христофор, който живее в близкия дом за възрастни, построен от затворници със скала, изсечена от кариерата, се идентифицира като бивш член на комунистическата тайна полиция. "Повечето обикновени хора не знаеха за съществуването на лагера", казва той. "Това беше умишлено."

Съдебната система не е донесла обезщетение за жертвите на Гулаг. Единственият процес, свързан с лагерите – по който бяха съдени петима души за издевателства, извършени в Ловеч, беше прекратен, тъй като се сблъска с 35-годишната давност. Един от основните му свидетели, Надя Дункин, актриса, изпратена в Ловеч през 1961 г. и показана в документален филм на BBC Panorama, е намерена убита в дома си през 1994 г.

Гешева не смята, че съдебните процеси биха помогнали. "Мисля, че в един момент оцелелите просто искат да оставят всичко зад гърба си", казва тя.

Искендер, който беше затворен за отказ да се подчини на насилствената асимилация на турското население на страната от правителството, не е съгласен.

"Биха чме толкова жестоко, че гърбът ми заприлича на печен патладжан. И до днес страдам от кошмари и болки в рамото. Няма, не мога да го оставя зад гърба си", казва той пред The Guaridan. "Знаем имената на тези, които ни биеха, тези, които стояха зад насилствената асимилация, които са още живи, но са защитени и няма воля да ги преследваме. Много бих се радвал да ги видя да се явят в съда, но се страхувам, че това никога няма да се случи."

Една от последните оцелели от гулаг, починали през февруари, е Цветана Джерхерманова, на 96 години, която е арестувана през 1948 г. в кампания срещу анархисти и изпратена в принудителен трудов лагер, където е държана три години.

"След това преживяване нищо в живота не смущаваше майка ми", казва дъщеря й Елза.

Елза вярва, че е потиснала голяма част от собствената си болка. "Години наред нямаше с кого да го споделим", казва тя, намеквайки за липсата на дискурс в обществото. "В сравнение с майка ми, аз не страдах, но сега осъзнавам трансгенерационната травма."

"Надяваме се, че "Съседите", които се сглобяват в индустриален склад в София, ще имат живот и след биеналето, тъй като повечето българи няма да успеят да го видят във Венеция. Биеналето трябва да е само отправната точка на този разговор", казва Топоузова.

Тя очаква с нетърпение деня, когато музеите +направи си сам" и премахването на мълчанието на жертвите вече не са необходими. "Надявам се, че в крайна сметка ще успеем да излезем от тези стаи, тъй като спомените вместо това стават част от публичното пространство."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


237
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
175
5
 
11
 
! Отговори
При комунизма преди 1 месец
Имаше концлагери. Днес няма. Само има само един дин голям концлагер - Република България.
174
6
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Пак ли вадим от фризера стари манджи, за да замажем украинските "успехи" на фронта и провала на целокупния запад с огромните военни бюджети и техника? Защо някакъв мърсолив журналист в медийна колоака с АйКю по ниско от нашето с 50-60т. си мисли, че пропагандата му ще хване декиш точно в България? Плямпайте си глупостите в негърските гета в САЩ, там номера може да мине сред наркоманите.
173
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Има и много неудобна тема за Гуантанамо, там са затворени хиляди хора без съд и присъда. Тръмп щеше да ги закрива, но ЦРУ го увериха, че се е объркал. Гуантанамо е хиляди пъти по-страшен от Белене и Гулаг, най-малкото защото съществува от 2 пъти по-дълго време и е още там, докато Гулаг и Белене са от друг строй. Явно и демокрацията се нуждае от лагери, не само соца!!! А, какво да кажем за затворите на ЦРУ в цяла Европа?
172
4
 
5
 
! Отговори
Файтона русофили преди 1 месец
които останаха да ги изпратят да изживеят мизерния живот в тези места немедлено.
171
4
 
4
 
! Отговори
Надзирател преди 1 месец
Комунистите на каймица с лук и риган и на вкусни кюфтаци
170
10
 
10
 
! Отговори
24 концлагера! преди 1 месец
24 концлагера има в България преди 1944 година! Има пак тогава и Държавна сигурност! В която бият, пребиват и убиват хора, за най-малкото несъгласие с властта преди 1944 г.
169
2
 
15
 
! Отговори
че само той ли е? преди 1 месец
Петко Огойски хвърлен в затвора за писане на стихотворения, а Гео Милев направо отвлечен от дома си и жестоко убит в полицията и тогавашната Държавна сигурност. Заровен под строящо се шосе без гроб и надгробен камък. Открит случайно през 50-те години. Само защото тогава вече комунистите са били на власт. Иначе щше да остане потулен случая. А Гео Милев губи на фронта едното си око в Балканските и Първата световна. Йосиф Хербст също убит. Сергей Румянцев също. Братът на АЛ.Стамболийски-убит на 9 ю
168
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Да си каже и хонорара Топузова- тия неща ги правят за бая пари, а е редно за памет пари да не се вземат!
167
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
И Ястребино ,детската Голгота ,повдига неудобни въпроси , и убития на 1 година и 7 месеца с автомат Никола Чампоев от Русе ,и Кокарешкови , убити и насечени повдигат неудобни въпроси . И сще над 400 малолетни,убити от 1941 до септември 1944 година убити повдигат неудобни въпроси ,много неудобни .
166
2
 
12
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 месец
Сега ще ви кажа една новина уважаеми българи - данъците ви са похарчени за следващите двадесет години напред ... Без да питат за какво и може ли? И нищо почти няма да видите от собствените си данъци!
165
0
 
2
 
! Отговори
До Американеца преди 1 месец
Послушай човека бе шMeuл
164
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 месец
Абе не е лошо тази Топузова като е в Италия и презентира това събитие да разкаже и за съдбата на Сергей Антонов! След бая години затвор, но в Италия! го бяха тъпкали с психотропни вещества и го бяха смачкали зверски и човека се побърка! Невинен! Папата го каза! Като се върна тук беше психично болен и почина! Такава жестокост и комунистите не причиняваха!
163
6
 
5
 
! Отговори
Легасито преди 1 месец
На комунизма е мизерията
162
4
 
1
 
! Отговори
Варненец преди 1 месец
Какво стана ве, смеееешник? Разбра ли къде се намира кв. Петлешев и кв. Трошево във Варна ве, скаааапаняк?
161
1
 
3
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 месец
Един Blizzard лаф да пусна:By three they come, by the blood of the willing ....Лафа е ясен , че не са доброволци, а за кинти са я гръмнали Света Неделя ...ама не зная, че ще бъдат "саможертва и" някво зло да се развихри....
160
1
 
5
 
! Отговори
Много обичате преди 1 месец
Да разправяте че Костов бил виновен незнам си кой бил виновен краднал политиците били корумпирани.Е те са с комунистически корени бе аутисти!
159
7
 
6
 
! Отговори
Американеца преди 1 месец
Хората пращат космонавти в космоса а БеГето още се бори с глада корупцията мафията и мизерията.Това ви е наследството от комунизма.
158
1
 
3
 
! Отговори
Vol'Jin преди 1 месец
И големият въпрос е как ония тримата *** дето гръмнали Света Неделя уж комунисти нямали пари и за тютюн, но в един момент се оказват с три бурета барут военно качество, което няма как да са свили баш по онова време и субсидия от Москва не са имали?
157
4
 
5
 
! Отговори
България е била преди 1 месец
Една голяма и смръ длива руска база и донор на руската содомитска блатна св0лоч
156
4
 
1
 
! Отговори
Варненец преди 1 месец
Аааа, нещо напълнихте гааащите от безпомощност и започнахте да пишете от мое име? Що се осраааахте бе? Щото няма какво да ми кажете. Срещу истината всико мълчи и се осиииииираааа. Красотаааа!