Почти 50 % от българите имат доверие в Църквата

53 % от българите се обявяват за религиозни
Обновена: 3 май 2024 08:10 | 3 май 2024 07:51, Елка Василева
69
Почти 50 % от българите имат доверие в Църквата
Снимка: „Галъп интернешънъл болкан“

Близо 50 % от българите имат доверие в Църквата, показва проучване на „Галъп интернешънъл болкан“.

Изследването е проведено за БНТ между 28 март и 5 април 2024 г. сред 805 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от цялата извадка е равен на около 54 хиляди души.

Данните показват, че 49,7% от запитаните българи отговарят, че имат доверие в Църквата, 34,1 на сто отговарят отрицателно, а останалите не могат да преценят.

Църквата е сред институциите, които традиционно се ползват с високо доверие сред обществото ни, тези нагласи се запазват стабилни през последните години, като доверието варира между 40 и 50 на сто, коментират социолозите. Те констатират, че последните месеци показват запазване на добри нива на доверие в Църквата като институция в по-скоро горните граници на традиционното за обществото ни. На фона на отношението към други институции, особено тези на държавната власт, това са впечатляващи стойности,  отбелязват от "Галъп интернешънъл болкан".

Църквата сякаш остава встрани, нагласите към нея са стабилни, без резки пикове и спадове, макар че наличието на скандали и обвинения не е изключение и за тази сфера на обществените процеси у нас и назад в годините е давало своето отражение. Показателно е, че погребението на патриарх Неофит през март тази година беше определяно като едно от събитията, които в най-голяма степен обединиха обществото ни, посочват анализаторите.

Те обясняват,  че сравнително положителните нагласи към църковната институция обаче не могат да бъдат приравнени към отношението към религиите въобще или вярата в Бог. Глобално изследване, проведено в периода август – октомври 2022 година от Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ показва, че обществото ни е сред умерено религиозните – 53 % от българите се обявяват за религиозни, при средно за света 61 на сто и средно за Европейския съюз – 43 %.

Близо една трета или 29% от сънародниците ни не се възприемат като религиозни хора, а една десета са атеисти. Други 10 на сто не могат да преценят как да отговорят. Страната ни е по-скоро в средата (или дори малко под нея) на „класацията“ по декларирана религиозност – под средните нива в глобален мащаб, но далеч от крайно ниските нива, които са наблюдават в други държави. България е близка по нагласи до другите източни държави от ЕС.

Тези нагласи и у нас се запазват по-скоро стабилни през последните години – делът на определилите се като религиозни остава същият, но и атеизмът като че ли расте, става ясно от данните. Минимален спад има сред дела на заявилите, че по-скоро не са вярващи.

През 2014 г. отново една втора - 52% от българите се определят като религиозни. 36% тогава казват, че не са вярващи, а три на сто са атеисти. Няколко години по-късно, през 2016 г., нагласите са на практика същите – 51% се определят като религиозни хора, 36% – като нерелигиозни, три на сто са атеисти, а останалите не могат да отговорят.

И у нас, както и в повечето държави по света, вярващите в съществуването на Бог  - 58%, изглежда са повече от определящите се като вярващи изобщо, обобщават анализаторите. Близо една четвърт смятат, че Бог няма, а 15% не са съвсем сигурни. Малцина не знаят как да отговорят. Отговорите на българите отново се доближават до средните, регистрирани за ЕС – по-близко до тези на респондентите от източните държави на Съюза. Вярата в съществуването на Бог у нас се запазва на същите декларирани нива през последните години, сочат данните.

Глобалното изследване на Световната асоциация „Галъп интернешънъл“ обхваща общо 57 768 души, интервюирани в 61 държави от целия свят. Във всяка държава през периода август-октомври 2022 г. са интервюирани около 1000 души по метода „лице в лице“, по телефона или онлайн. Статистическата грешка в изследването е в диапазон ±3-5% при доверителен интервал – 95%. В България изследването е финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ за световната Асоциация „Галъп интернешънъл“.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от Общество
Разпети петък е – най-тъжният ден за християните
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
39
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Никакво доверие към поповете ръководени от бивши агенти и доносници на ДС, църква придатък към руската на КГБейщника Гундяев.
38
0
 
3
 
! Отговори
До заклет атеист преди 4 седмици
А, то сега има доста хора, които учат, но нищо не научават и разбират.
37
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Феминистките нямат доверие към никой! Те ще унищожат света!
36
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
50% били религиозни? Интересно и опасно явление, предвид че църквата ни е по руско-съветски модел.
35
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
"Църквата"- много отдавна няма нищо общо с религията и вярата в буквалният смисъл"Църквата" е мултимилиардер от към имоти и пари - безотчетни,безконтролни и необлагаеми.."Църквата" е една черна дупка от към публичност,информираност и грижа към ближния и нуждаещият се..С много ...много малко изключения- на хора отдадени от душа на вярата и религията.."Църквата" е бизнес - необлагаем и безконтролен в настоящето и то от много много години
34
3
 
9
 
! Отговори
Заклет атеист преди 4 седмици
Немога да си обясня как така, човек който е учил физика, химия, биология и др. може да бъде религиозен. Въпросът не е за християнството, исляма, юдеизма и т. нт. Как образован човек, който е учил може да бъде изобщо религиозен, и да вярва в измишльотините на средновековни необразовани хора. Моето семейство въпреки това празнува църк. празници като обичай и изразяваме идентичност с народа си. Църквата е изиграла огромна положителна роля по време на турското робство. Но да вярваш, че има господ е
33
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Църквата и видовете й както и вярата в Бог са изкл.важни за хората от всички религии. Проблем е когато членове на тази най-висша институция се поблазнят за материалното и започнат да нарушават всичко това което проповядват на околните хора. Но всеки ще си плати някой ден вероятно. Днес по тв даваха репортаж за хора които от 30г събират дарения да си построят църква и още не са успели до край. При все че Църквата в БГ притежава имоти за млрди как пък не успяха да помогнат на тези хора и на други
32
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Православието греши като допусна толкова източни практики в своят ритуал.Това с божествения огън си е зороастризъм от Персия.Брадите отново показват по скоро персийско асирийско влияние отколкото западно.Не случайно католиците и протестантите се възмущават от остарялите езически практики в православието.
31
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Като цяло православието е на грешен път.Бъдете християни, защото това е нашия гръко римски арерал и култура.Ако изгубим християнството, или то се предаде на исляма свършено е в Европа, която имаме.
30
2
 
7
 
! Отговори
11 преди 4 седмици
Когато ви дойде времето да идете на оня свят и видите какво е бая ще се стреснете!Бил съм и знам!Радвайте се на живота тук!
29
0
 
13
 
! Отговори
Българин преди 4 седмици
Аз в Църквата имам доверие, но в Ники Ролекса НЯМАМ!Който разбрал - разбрал...
28
2
 
19
 
! Отговори
VD преди 4 седмици
Малко си отворете очите и прогледнете, хора мили! Църквата е прекрасен параван - няма такова нещо като ценностна система там - това е параван за ******ти и педофили - явно хората не знаят какво се върши всеки проклет ден зад стените на коя и да е църква, камоли храм - това е Содом и Гомор!!!
27
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
това е половин България хора с християнски ценности .... не мисля така
26
1
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Това всъщност означава че близо шестдесет процента,ненавиждат брадатите доносници и търгаши.
25
1
 
14
 
! Отговори
Хашим Фашиста преди 4 седмици
А след църквата на кръчма на ракийка със Азис и салатка със Фики!
24
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Бой се от бога, почитай царя!Свещена глупост! Векове целиразум и совест с нея се борят;борци са в мъки, в неволи мрели,но, кажи, що са могли да сторят!Светът, привикнал хомот да влачи,тиранство и зло и до днес тачи;тежка желязна ръка целува,лъжливи уста слуша със вяра...
23
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
До Анонимен 21В началото на Бългрия народа на страната е вярвал в Тангра
22
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
Ботев добре го е казал за православните скоттове.
21
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 седмици
В падащия самолет и най-големите атеисти стават вярващи.Необходимо е да се въведе вероучение в училищата.
20
2
 
6
 
! Отговори
Юсуф помака преди 4 седмици
Да,бе!Колкото помачките вярват във Всевишния!