2010 г. в НС – опит за импийчмънт, вот №1 срещу Борисов

Бурните парламентарни страсти пък родиха десетки бисери
Обновена: 28 дек 2010 15:13 | 28 дек 2010 11:46,
179
2010 г. в НС – опит за импийчмънт, вот №1 срещу Борисов
Цачева в ритъма на шевиците. Снимка: БГНЕС

С първия за страната ни опит за импийчмънт, актуализация на бюджета, нов Изборен кодекс и дълги извънредни пленарни заседания до полунощ ще се запомни отиващата си парламентарна година.

Почти без почивка минаха за депутатите седмиците преди Коледа, след това обаче се отдадоха на полагаща се ваканция (12 януари 2011 г. – първият им работен ден).

Изборният закон беше една от големите амбиции на ГЕРБ, обявена още в началото на мандата. Управляващите държаха да го приемат до края на годината, за да има ясни правила за вота през 2011 г. и да се избегне повтарящата се практика изборното законодателство да се променя в "12 без 5". Материята обаче предизвика дълги дискусии, наложи извънредни и удължени заседания, някои от които приключваха в полунощ, пише БТА.

Наложилият се ритъм "роди" шеговитата идея парламентът да кандидатства в "Гинес" заради работното си време.

Не толкова на шега обаче бяха репликите, които депутатите си отправяха при "престрелките" помежду си, и политическото говорене зазвуча като пазарски жаргон.

Развихрилите се страсти родиха бисери като "едно си Мая знае, едно си лае", "монтафонки", "парламентът заприлича на пазар за банани" и други  "цветни попадения".

На няколко поредни заседания, едно от които отново до полунощ, беше гледан и Кодексът за социално осигуряване.

Сред "най-горещите" моменти в него беше вдигането на възрастта и стажа за пенсиониране, отпадането на точковата система, както и казусът с професионалните фондове за категорийните работници, които по закон излизат по-рано в пенсия.

Президентът Георги Първанов подписа указа за обнародването му, но спорни текстове в него обединиха политически опоненти като БСП, Синята коалиция, ДПС и РЗС.

Депутатите от четирите парламентарно представени формации атакуваха пред Конституционния съд разпоредбата в КСО, която предвижда индивидуалните партиди на категорийните работници да бъдат прехвърлени от професионалните пенсионни фондове към фонд "Пенсии" на държавното обществено осигуряване.

В законодателните активи на парламента за тази година НС записа и промени в Закона за съдебната власт, които въвеждат т.нар. специализирани съдилища.

В последния ден преди коледната ваканция – 22 декември, обаче липсата на кворум в пленарна зала спъна приемането на поправки в НПК, които разписваха правилата за тяхната работа.

С дълги заседания ще запомним и приемането на държавния бюджет за 2011 г.,  на бюджетите на ДОО и НЗОК също за догодина.

При ненормиран работен ден (12 часа дебати) премина и актуализацията на републиканския бюджет за 2010 г. Това стана през юли и беше посрещнато с много критики от Коалиция за България, от ДПС и от Синята коалиция. Десните припомниха, че за първи път след кабинета на Жан Виденов се налага актуализация на бюджета.

Законите, които Народното събрание приемаше на бързи обороти, бяха спирани от президентско вето 7 пъти. В два от случаите върнатите текстове са били подкрепени от мнозинството – промените в закона за отбраната и въоръжените сили и в закона за събранията, митингите и манифестациите.

Други два от законопроектите, върху които президентът Първанов наложи вето, са били оспорени пред Конституционния съд и той е спрял действието им -  законът за развитието на академичния състав и промени в Кодекса на труда, свързани с отпуските.

Парламентарната година ще се запомни и с първия в България опит за импийчмънт – на президента Георги Първанов.

ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и РЗС събираха подписи за прекратяване правомощията на държавния глава заради оповестена пред медиите стенограма от разговора му с вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. В последния момент обаче РЗС се оттегли от инициативата и импийчмънтът не мина, тъй като нямаше необходимите 160 гласа.

През 2010 г. кабинетът "Борисов" преодоля единствения до момента вот на недоверие, внесен от опозицията заради провал в здравната политика.

Вотът обаче съвпадна със смяната на здравния министър и на рубежа попадна новоизбраният Стефан Константинов, който по неволя трябваше да "поеме" критиките в пленарна зала.

В началото на мандата си 41-то НС прекрати политическото номадство, като забрани отцепили се от парламентарна група депутати да образуват нови парламентарни групи.

В края на тази година обаче гражданственост доби нова група, по-по-известна като ПГ "VERTU", в която попаднаха 16 народни избраници с различен политически цвят.

В ядрото й бяха осем депутати от ГЕРБ. До скандала се стигна, след  като журналисти "поканиха" 38 народни представители от всички групи на "презентация" на изключително скъпите телефони в работно време с обещанието да получат един от тях като подарък. А в същото време в пленарна зала се обсъждаше бюджетът на НЗОК за 2011 година.

След  нашумялата "презентация" осемте депутати на ГЕРБ бяха порицани от ръководството на партията заради "недопустимото им поведение", което било "в разрез с ценностите на ГЕРБ".

Въпреки това обаче осмината запазиха депутатските си места, но се разделиха с половината от декемврийската си заплата. В декларация те заявиха, че парите ще отидат за благотворителност.

По-рано през годината двама депутати от ГЕРБ – Лъчезар Иванов и Геновева Алексиева, се простиха с постовете си в парламентарни комисии.

Иванов беше сменен и като заместник-председател на Народното събрание, след като се опита да спре репортаж за негов приятел - митничар. Преди този скандал името на Иванов беше замесено и в друга злоупотреба - пътуване заедно с тогавашния здравен министър Божидар Нанев до САЩ на разноски на две неправителствени организации, свързани с компания за биологични транспланти.

Геновева Алексиева пък подаде оставка като заместник-председател на здравната комисия, след като се разбра, че е журирала дъщеря си в конкурс за доцент в болница.

Не само управляващите бяха на прицел през 2010 г. Работата си приключи временната анкетна комисия, която проверяваше дейността на предишното правителство. Кабинетът "Станишев" пред последната година от мандата си е харчил ударно и непрозрачно, бяха констатациите в доклада.

Със свое решение комисията за борба с корупцията в края на мандата на ротационния председател Димо Гяуров изпрати на съд за конфликт на интереси лидера на ДПС Ахмед Доган, заради получени хонорари в размер на 1 500 000 лева като възнаграждение по консултантски договори.

Отиващата си 2010 година донесе на парламента и технологични нововъдения. Най-важната модернизация беше монтирането на новата система за гласуване, която отчита пръстовите отпечатъци на депутатите и така гласуването с чужди карти е по-трудно, но не невъзможно.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


179
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
4
 
32
 
! Отговори
човек от народа преди 13 години
Ох дано новата 2011 година ни донесе нови парламентарни избори и ново можещо праравителство,а не безхаберници като тия.
9
8
 
30
 
! Отговори
Посетител преди 13 години
Наглата Цецка
8
17
 
12
 
! Отговори
KALT преди 13 години
Другаря Гоце фон трипер мисли каквото решат другарите, така си мисля аз.
7
21
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
а Гоце фон Трипер какво мисли по въпроса?
6
7
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 13 години
След провала на Правителството се разбира, че Цветанов е червен агент внедрен в приятелския кръг на Бойко Борисов. Бойко Борисов не може да побере това в главата си, но понеже това му е коствало провала вика англичаните да разследват.Идват Шерлок Холмс и д-р Уотсън и почват разследване. След прочита на пресата и преглед на откритите източници Уотсън почва да се вайка:- Ооо Хоолмс как е възможнооо. Как е възможно червените така навътре да внедрят Цветанов и толкова добре да го законспирират. Холмс отвърнал:- Елементарно Уотсън.- Как така елементарно ? Кое е елементарното ? попитал Уотсън.Холмс отвърнал:- Не кое, а кой ?
5
1
 
35
 
! Отговори
галактика преди 13 години
Поздравления за снимката / текста няма да чета, за да не си развалям настроението /
4
13
 
5
 
! Отговори
izmoren_mitnichar преди 13 години
Като знаеш толкова много защо не ни оправиш дережето бе, професоре? :)
3
2
 
18
 
! Отговори
duhku4e преди 13 години
На тях заплатките си им вървят,ами какво да правят хилядите безработни,които няма какво да сложат на новогодишната маса....да бяха помислили за създаване на нови работни места,а не да си чоплят носовете,чакайки да им свърши работното време и да дойде ваканцийката.!!!
2
1
 
22
 
! Отговори
Иво Христов преди 13 години
Тъжното е, че точно тези, които употребиха прехода с всичките му прелести и инкасираха икономическите му и политически резултати, сега изтикват на преден закъснелия рефрен за накърнената справедливост. Всъщност далеч по-важният въпрос е защо манипулации като тази намират такава широка подкрепа. За да се отговори обстойно и съдържателно на този въпрос, следва да се види що за общество има в България понастоящем, какво се случи с потомците на селяните второ и трето поколение, пребиваващи в панелните гета на постсоциалистическа България, и как структурата на патриархална България, насилена от комунистическия експеримент, роди социалните *** на днешния ни ден. А обяснителните схеми въобще не минават през елементарните пропагандистки клишета комунизъм капитализъм и тоталитаризъм демокрация. Истината е, че ние продължаваме да не познаваме обществото, в което живеем (както казваше Андропов в началото на 80-те години).Само че кой изобщо се интересува от истината
1
1
 
24
 
! Отговори
Иво Христов преди 13 години
Чака ни не експлозия на нагнетени обществени противоречия, а имплозия и спихване на всичко, което е останало от обществения интегритетИзкуствеността на паянтовата конструкция, наречена български политически живот, по определение изисква всекидневните дози масиран медиен наркотик и систематична обработка на популацията, чиято глава бездруго е натикана дълбоко в миазмите на катадневното икономическо оцеляване