Осем прости правила за политиците изреди Плевнелиев в Харвард

"Основните проблеми с кризата трябва да се решават на национално равнище"
28 сеп 2012 13:40,
62
Осем прости правила за политиците изреди Плевнелиев в Харвард
Снимка: Прессекретариат на държавния глава

Oсновните проблеми, свързани с преодоляването на икономическата криза, трябва да се решават на национално равнище, а отпускането на допълнителни финансови ресурси все по-често се оказва неработещо решение. Това каза пред студенти в Бостън президентът Росен Плевнелиев, съобщиха от прессекретариата на президенството.

Държавният глава изнесе вчера лекция в престижния Harvard Kennedy School на тема „Пътища на развитие в Югоизточна Европа: българската перспектива”. Росен Плевнелиев за пореден път заяви, че инвестирането в нереформирани сектори не води до икономически растеж.
 
В Харвард Плевнелиев открои страната ни като стабилен партньор и добър съсед в региона. България е и една от малкото държави в Европа, чийто кредитен рейтинг е повишен в условия на криза.

„В тази ситуация най-важно е да намерим стратегически партньори. Инвеститорите няма да дойдат заради един човек, а ще се установят в България, заради наличието на работещи институции”, коментира президентът. Като стъпка за привличането на инвеститори и за подобряване на бизнес средата Росен Плевнелиев посочи промените в Закона за насърчаване на инвестициите, работата по електронното правителство, както и административната реформа, която е в ход.
 
Пред студентите от Харвард президентът очерта осем правила, които според него трябва да бъдат водещи за политиците. „Необходимо е да имаш приоритети, да имаш ценности, да създаваш доверие, да търсиш консенсус, да не обещаваш всичко, а само това, което можеш да изпълниш, да търсиш дългосрочност на целите, да имаш свои инициативи и да приемаш инвестициите на обществените средства не като цел, а като инструмент”, каза Росен Плевнелиев.
 
Запитан с какво България трябва да бъде популярна, Росен Плевнелиев отговори: „Иновации и туризъм”.
 
Президентът отговори и на въпроси, свързани с присъединяването на страната ни към еврозоната, като припомни, че България ще вземе своето решение в зависимост от развитието на процесите в държавите, въвели единната европейска валута.
 
Президентът разговаря с ръководството на Харвард и се срещна с българските студенти там, както и с български възпитаници на MIT, Уесли Колидж и Бостънския университет. Пред тях Росен Плевнелиев сподели мнението си за необходимостта от създаването на база с данни за младите българи, които се обучават в чужбина. „По този начин ще можем повече да подкрепяме вашите инициативи и да показваме вашия успех”, подчерта президентът Плевнелиев.
 
В Бостън държавният глава откри и изложба, посветена на годишнината от спасяването на българските евреи през Втората световна война.
 
Работното посещение на президента в САЩ приключва днес.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


62
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
46
 
! Отговори
до 8 преди 11 години
В грешка си! Той не харчи, а печели кинти, но не за държавата, а за себе си! Тези лекции са законен начин да си получи хонорара за някои услуги, които е направил или ще направи на американците! Тези лекции се тарифират от $100 хил. нагоре и стигат ди милиони! Питай Горбачов! хаха!
5
3
 
42
 
! Отговори
Жълтурков преди 11 години
Бля, бля. Роска, какъв хонорар ти преведоха твойте американски приятели за тези бръщолевини ?
4
1
 
44
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Тоя съмнително избрания с гласове я от одвъдното я на неродени как го демонстрира това самочуствие.Еи винаги съм бил с респект към президентството и да е дори най-омразния ,но тоя се подиграва с тая институция
3
1
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Роската много се отрака.Взе да ги разбира тия работи .....за политиката става въпрос.
2
3
 
47
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
***, къв политик си ти бе, че акъл да даваш, на Боко камериерката.
1
2
 
45
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
върти, сучи все при евреите...