Борисов и зелените се ухажват. "Не" на "Белене", но за Банско се разминаха

"Много по-добри сме от Станишев, въпросът е да станем много, много по-добри"
Обновена: 16 яну 2013 14:45 | 16 яну 2013 13:02,
422
Борисов и зелените се ухажват. "Не" на "Белене", но за Банско се разминаха
Снимка: БТА

Комитетът "Зелени алтернативи против АЕЦ" и премиерът Бойко Борисов се обявиха в един глас против строителството на АЕЦ "Белене".

Представители на "Зелените" присъстваха на днешното заседание на МС, след като няколко пъти вече имаха разговори с премиера Бойко Борисов.

„Тезите им са изключително важни и съвпадат с нашите и в лицето на "зелените" ние винаги сме имали партньори. Били сме на различни мнения, но имаме едни и същи политики за зелената енергия, архитектурното наследство и околната среда“, заяви премиерът по време на заседанието на кабинета.

"Зелените" и правителството са на едно и също мнение за спирането на строежа на АЕЦ "Белене", но позициите им категорично се различават относно развитието на Банско. „За Банско за втори лифт сме противници, защото съм убеден, че там трябва да го има този лифт“, обясни Бойко Борисов.

Вчера кметът на Банско Георги Икономов внесе в Министерство на околната среда и водите проект за промяна на ползването на природен парк "Пирин". За разширяване на ски пистите и изграждане на нов кабинков лифт край курортното градче се заговори още преди седмици, когато Икономов внесе в МС подписка с исканията на жители на градчето. Исканията на банскалии бяха съпроводени с протести и блокирането на международния път Е79.

Център на днешните разговори между "зелените" и правителство не беше толкова бъдещето на Банско, колкото проектът АЕЦ "Белене" и ядрената енергетика като цяло и бъдещето на възобновяемите енергийни източници.

Премиерът Борисов обяви, че е поканил Комитета за зелени алтернативи на днешното заседание, за да могат да представят позициите си публично. Комитетът не участва официално в информационната кампания за референдума около бъдещето на ядрената енергетика, защото ЦИК му отказа регистрация.

Борислав Сандов от "Зелените" на няколко пъти акцентира, че позицията му абсолютно съвпада с тази на правителството за отказ от строеж на АЕЦ Белене. Той призова гражданите да гласуват с "не", “да спрат безумието "Белене" и да спрат този риск за цялата ни природа“. По думите му проектът за втора АЕЦ е бавен и неконкурентоспособен. Според еколога Белене е рискова сеизмична зона и трябва сериозно да се помисли какво би се случило при евентуален природен катаклизъм. Той обвини БАН, че извършва скрити репресии спрямо тези учени, които дръзват да се противопоставят на "Белене". „Учени са заплашвани да не изразяват позицията си“, заяви Сандов.

„Много здраве на г-н Станишев, основна роля в оттеглянето RWE изиграха зелените“, заяви от своя страна Албена Симеонова, която е биоземеделец от Никопол и член на Комитета за зелени алтернативи. Изказването й е в отговор на обвиненията на председателя на БСП Сергей Станишев, че правителството на ГЕРБ е виновно за оттеглянето на стратегическия германски инвеститор от АЕЦ "Белене". По думите на Симеонова RWE са решили да се откажат от проекта, след като чули призивите на "зелените" за опасността му. „Нека заедно да спечелим този референдум“, призова тя.

Премиерът Борисов успя отново да намеси в разговора изграждането на пътища, след като чу че биоземеделецът е пътувал 7 часа от Никопол до София, за да присъства на заседанието. „Асфалт не се яде, но без асфалт няма ядене“, обясни стратегията си за развитие на страната Борисов.

По думите на Георг Тупарев, който е съпредседател на "Зелените", един от основните аргументи против изграждането на АЕЦ "Белене" е невъзможността на страната ни да съхранява ядрени отпадъци.

„Искам да завещая на децата си чисто бъдеще, а не ядрени боклуци“, каза от своя страна Никола Газдов, председател на фотоволтаичната асоциация. По негови думи никой не може да поеме ангажимент какво ще се случва в следващите 100 хиляди години, колкото трябва да се съхраняват ядрените отпадъци. „Включително и аз“, разясни Борисов.

С изказването си Газдов акцентира върху важността на развитието на зелената енергия и в частност фотоволтаиците. Той призова за законодателни промени, които да улеснят поставянето на соларни панели върху къщите. По негови думи в момента за това са необходими същите разрешителни, както за построяването на нова къща.

Искането му беше подкрепено от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, но не и от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Премиерът Борисов от своя страна нареди Добрев, Павлова и Газдов да се съберат и да обсъдят ситуацията. В дискусията си "зелените" и правителството не подминаха темата и за злоупотребите около проекта "Белене" и парите, които дължи страната ни по заеми за проекта. Министър-председателят заяви, че страната ни трябва да заплати 195 млн. евро на банка "Париба" до месец май.

Борисов не пропусна и критиките си по адрес на предишното управление, които са любима тема на премиера по време на заседанията на МС. „Не е новина, че сме много по-добри от правителството на Станишев, въпросът е да станем много, много по-добри.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


422
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
217
0
 
0
 
! Отговори
Коко преди 11 години
Зелените хич не ме интересуват !!! Това е сбирщина от сбъркани идеалисти и болни мозъци на тема да се покажа на публиката !!! Искащи внимание по цял ден !! Това да не е модно ревю !! Айде сега да видим като се даде казуса за втори лифт, колко ще замърси природата !!! Метрополитни топузи !
216
0
 
0
 
! Отговори
мат'рял преди 11 години
избори избори избориии...
215
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Между 1948 и 1956 г. ядрените отпадъци от електроцентралата в Маяк се изхвърлят директно в река Теча. Ядрени отпадъци са изсипвани и в езерата на Западен Сибир. Едно от тях изсъхва по време на горещо лято и буря разнася ядрен прах върху голяма площ около езерото. През 1957 година избухва един от охладителите в централата в Маяк и в атмосферата попадат радиоактивни вещества, повече от половината на тези от бедствието в Чернобил. През 2001 руското правителство отменя закон, прекратяващ вноса на ядрени отпадъци. В момента се планира там да бъдат закарани 20 000 тона радиоактивни отпадъци.
214
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До Анонимен до 229 тъпанарЗащо се подписваш в началото. За твое сведение енергетиката е в основата на всичко. една авария наистина е страшна и може да се случи на границата с Румъния или с Турция ако не построим АЕЦ първи. Защо ние да носим риска а те ползите. Или мислиш че 1-2 километра ще ни пазят. По границата ни неминуемо ще има още няколко АЕЦ
213
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Интересно ми е с какво предлагат да заменим АЕЦ и ТЕЦ. Соларните паркове и перките нямат ресурса да поддържат цяла икономика.
212
0
 
0
 
! Отговори
Комунисти преди 11 години
Мутрата е по-добрия комунист
211
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
няма ли в форума някой който живее близо до козлодуй, да каже дали наистина са толкова безвредни централите ? .
210
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Бааааси, Цеко явно цака здраво.
209
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До до 237Не смея че то вече не останаха живи фирмиТи кажи имаше ли по голям рекет при тройната коалиция. Имаше ли работа имаше ли растеж. За сведение Германия последните две години има по над 5% растеж - това не е криза а само пропаганда на ГЕРБ за свое си оправдание
208
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Екологията е хубаво нещо но, фактите: Протокола от Киото Канада, която е голям производител на енергия, отдавна се оплаква от неефикасността на Протокола, защото в него не участват страните с най-големи въглеродни емисии САЩ и Китай. Канада, Япония и Русия заявиха миналата година, че няма да поемат нови задължения в Протокола, приет в японския град Киото през 1997 г. за борба с промените в климата. Канада обаче е първата държава, която официално го напуска.Редица страни със силно развита промишленост, сред които Китай и Индия, които произвеждат най-много въглеродни емисии, не приеха никакв
207
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
аз съм за технологичното развитие ама ни е много малка територийката за да я рискуваме цялата .. - bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D1%83%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D1%8F%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D1%81%D1%8A%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B8%D1%8F ако не бачка линка вижте в уикипедия Международна скала за ядрени събития
206
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
229 *** какво общо има ядрената енергетика с развитието на страната , това е само един клон от икономиката и при това твърде рисков , защото една авария наистина би ни върнала в каменната ера , а възможностите за такава авария не са никак малко , само помисли колко реактора има в света , тазза 25 години станаха 2 катастрофи коренно различни , защо да не стане трета и ако тя е в България , какво после
205
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До iwangrozniТова не е верно. Всяко допитване е само за себе си/ Това че на референдума на ГЕРБ с подменения въпрос няма да гласувам не значи че не бих гласувал на друг смислен въпрос в бъдеще. Не обвързвай Герб с бъдещето
204
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
В Банско чекаме еколозите да ги повозим на лифта ама само в едната посока
203
0
 
0
 
! Отговори
до 234 преди 11 години
а кажете някоя от тея прочути малки фирми :D
202
0
 
0
 
! Отговори
малийййй преди 11 години
Помните ли това в Ю туб? .....<youtube/watch?feature=player_embedded&v=QSE2grkfYOk> ......КОгато Бойко в Панорама сърцераздирателно обясняваше защо е нужен Белене и колко е скъп тока от другите централи
201
0
 
0
 
! Отговори
до 229 преди 11 години
Германиците като ги гледам много зле и безперспективни са станали като си затварят аеците бреййй. една сиромашия в тоя берлин .... студуват хората
200
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
До do 216Червените крадат ама поне по-малко от ГЕРБ. А и не пречат толкова на инициативните и малките фирми. При тях рекета беше 15% при герб е над 75%
199
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
220 Това не е отговор на моя въпрос , питам пак къде са инвеститорите , къде е опашката от инвеститори . Капитала както ни е учил дядо Мракс има това свойство , че колкото е по голяма печалбата толкова е по склонен да рискува , дори е готов и главата да си счупи , стига да успее .Та питам защо аджеба при толкова свободен Капитал по света никой не иска да рискува и да инвестира в проекта БЕЛЕНЕ , какво мислите че те не знаят , че има лицензирана площадка.
198
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
Страната ни е с толкова малка площ,че ако стане някаква авария в някоя съседна страна с АЕЦ нищо "еко" няма да видим.След 10-ина години когато цената на АЕЦ ще е двойна или тройна а използването на ел енергия ще е лукс за по-бедните ще се сетите...Германия се отказа от АЕЦ защото парите им са такива,че цените на тока въобще не ги притесняват.Ама вие сте си баровци.Със доходи минимум като на тях.