В енергетиката България е на прав път

Можем обаче да бъдем по-ефективни, коментира Плевнелиев
Обновена: 27 фев 2015 16:29 | 27 фев 2015 15:33, Елка Василева
123
В енергетиката България е на прав път
Росен Плевнелиев. Снимка: архив, Булфото

Всеки път, когато Русия и Украйна спорят, България може да пострада. Трябва да променим това, заяви пред български журналисти в Брюксел президентът Росен Плевнелиев.

Веднъж вече видяхме, през 2008 г., как Русия и Украйна се караха и на нас ни спряха газа, посочи той. По неговите думи промяната може да бъде постигната само чрез Европейската комисия и благодарение на зараждащия се нов европейски енергиен съюз, макар да зависи и от нас.

Кой ни пречеше в отминалите седем години досега да си направим газовите връзки със съседите, да либерализираме пазара, да дадем възможност на други доставки, попита президентът.

Вярвам, че сме на прав път, но можем да бъдем по-ефективни. Със сигурност в бъдеще отново ще има конфликти, все някой с някого ще спори, посочи Плевнелиев.

Държавният глава заяви, че е обнадежден от постигнатото от България напоследък - от правителството, президента и министрите - заради гостуването у нас на европейски министри на енергетиката и на заместник-председателя на ЕК по въпросите на енергийния съюз. Успяхме да постигнем нещо много важно - Югоизточна Европа е стратегически приоритет за енергийния съюз.

Това означава, че сме защитили националния интерес. Това означава, че който и да спори в бъдещето, с три независими доставчика на газ ще спим спокойно - това е нашата цел, заяви президентът.

Попитан за причините енергийните връзки и разнообразяването на доставчиците за нашата страна досега да липсват, президентът коментира, че това е въпрос на приоритети и у нас липсват достатъчно средства за всички проекти. Президентът определи като най-смисления приоритет за себе си разнообразяването на енергийните източници, както и отварянето на енергийния пазар и повишаването на енергийната ефективност. България е на прав път, но можеше да бъдем по-бързи, обобщи той.

По повод днешното си изказване на конференция, организирана от Центъра за европейски политически изследвания, в което коментира действията на Русия в разрез с установения международен ред, държавният глава отбеляза, че не е той този, който разделя българската нация на русофили и русофоби.

„Истината никога не разделя. Коректната позиция, базирана на върховенството на закона и на правила, не би следвало да разделя. Трябва да имаме обективна оценка за това кой в момента спазва международното право и кой не. Трябва да си даваме сметка, че мирът е възможен само тогава, когато има защита на човешките права и на правилата. Няма как да има мир в Европа, ако правилата не се спазват. Не може да има мир в Европа, ако една държава, колкото и голяма да е тя, може със силата на оръжието да превзема територии и да анексира чужди граници“, каза Плевнелиев.

Затова съм категоричен, моята позиция не е нова, няма и да се промени. Тя не е срещу някого, тя не е срещу руския президент или някой друг световен лидер. Моята позиция не е против, тя е за, в интерес на върховенството на закона и на правилата, заяви президентът Плевнелиев.

Плевнелиев изрази надеждата България да успее да усвои 90 на сто от фондовете на ЕС, които й се полагат по бюджета до 2013 година.

България изобщо не е последна, ние сме в златната среда (на допуснатите грешки по проектите с европейско финансиране) и това трябва да ни помогне да изградим своята позиция на основата на ясни факти, за да можем да пробием по света, посочи държавният глава. В Брюксел трябва да действаме със самочувствие, да имаме теза. Фактите сочат, че в България днес управляваме много по-добре, по-прозрачно и по-ефикасно еврофондовете за периода 2007-2013 година, отколкото други държави, допълни той.

Президентът отбеляза, че според оценката на Европейската сметна палата (ЕСП) количеството на грешки по проектите у нас, финансирани от ЕС, е около три процента. Той добави, че за Италия и Испания грешките са около 15 на сто, а за Чехия – 10 процента. Можем да излезем и с достойнство да кажем, че сме пет пъти по-прозрачни и по-ефективни, и има пет пъти по-малко корупция при управлението на еврофондовете в България, отколкото в Италия и Испания, заяви Плевнелиев.

Европейската комисия е коректен партньор на България в рамките на Механизма за сътрудничество и оценка и показва обективно проблемите, пред които сме изправени,  заяви още държавният глава.
 
Той отново подчерта, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е заявил амбицията си да преустанови действието на Механизма за сътрудничество и оценка за България до края на мандата на сегашната комисия. „За да се случи това, обаче, зависи само от нас. Трябва да завършим реформата в съдебната система, която не търпи отлагане, и не заради Европейската комисия, а защото това очакват българските граждани“, подчерта още президентът.

В бъдеще подобен механизъм за наблюдение на спазването на върховенството на закона може да бъде въведен спрямо всяка държава от ЕС, отбеляза още президентът Плевнелиев и добави, че ефективното правораздаване и демократичните ценности не могат да бъдат приети за даденост.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


123
Още по темата: енергетикаПлевнелиев
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
1
 
29
 
! Отговори
АНТИ преди 9 години
Правата партийна линия на комунистите от ГЕРБ е най-правата линия в света!
3
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Глупости на търкалета от прецедента и действия в полза на Турция. Няма да строим Белене, турците ще строят АЕЦ, няма да строим ЮП, турците ще строят ТП. Това не е нито случайно, нито произволно!По делата ще ги познаете и по нищо друго!
2
3
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
Не вярвам някого да го интересува мнението на жалкото човече със слугински манатилет. То пее, каквото му кажат от Козяк.
1
3
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 9 години
На този няма ли кой да го научи на нови думи! Това приоритети, го споменава сигурно и в ***! Преди да си свали долните ***, приоритет е да си смъкне панталона. Защото иначе, ако.