Ще утилизираме чужди боеприпаси и мини, реши НС

БСП предупреди: Страната ще заприлича на руска рулетка!
13
Ще утилизираме чужди боеприпаси и мини, реши НС
Архив: Булфото

Въпреки многото инциденти през последните години и десетките жертви при утилизиция на боеприпаси и мини, депутатите решиха, че ще могат да бъдат внасяни още, за да се обезвреждат на територията на страната.

Това стана с текстове в окончателно приетия от парламента Закон за Конвенцията за касетъчните боеприпаси, внесени от депутати от мнозинството.

"Ако приемем да обезопасяваме чужди боеприпаси ще превърнем страната в руска рулетка и ще рискуваме живота на хората“, предупреди социалистът Румен Гечев.

Милен Михов от ПФ пък смята, че с така приетите текстове в закона има риск България да се превърне във военно сметище, а съпредседателят на политическата формация Валери Симеонов пък обвини ГЕРБ в лобизъм за фирми занимаващи се утилизация, близки до управляващата партия.

Преди дни Министерството на отбраната обяви, че в складовете му всеки момент може да се самовзривят 867 тона артилерийски изстрели, авиационни бомби и други муниции от съхраняваните общо 4734 тона опасни боеприпаси.

Спешно е обявена и специална обществена поръчка, с която се търси фирма, която да унищожи първо 867 тона, чието състояние е "предпоставка за самовъзпламеняване“.

За останалото количество боеприпаси трябва да бъдат намерени пари, за да бъдат унищожени при това най-късно до три години. По предварителни разчети трябва да бъдат дадени около 10 млн. лв.

Това се налага, защото България е ратифицирала Конвенцията за касетъчните боеприпаси на 1 октомври 2011 г. и съгласно нея до 2019 г. трябва да унищожи всички запаси от касетъчни боеприпаси, които в момента на територията на страната са 900 тона, собственост на Министерството на отбраната.

Освен тях има 500 тона, които са внесени на територията на страната за утилизация от частната фирма “Експал“.

Има и около 76 000 тона противопехотни мини, съобщи по време на дебата Валентин Радев от ГЕРБ, един от вносителите на закона.

За да гарантират, че няма да има повече случайни взривове като последния в цех в Горни Лом, при който загинаха 15 души, депутатите затегнаха контрола върху утилизацията на боеприпаси и процесът вече ще бъде следен изкъсо от комисия, съпредседателствана от представител на министерството на обраната и на вътрешните работи.

Отсега нататък отговорни за утилазицята ще са експерти от министерствата на отбраната, на вътрешните работи, на икономиката, на регионалното развитие и благоустройството, на околната среда и водите и четири агенции – ДАНС, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и Главна инспекция по труда и ДНСК.

Досега основната отговорност при контрола на утилизацията беше на вътрешното министерство.

Сега вече тя вече ще е приоритетно на военното министерство, защото там са експертите, посочи Радев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
1
 
! Отговори
vlady преди 8 години
Имаме най-съвременната технология за едновременно обезвреждане на тонове боеприпаси. Досега имаше успешни акции край Челопечене, Петолъчката и Горни Лом.
5
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Дадохте златото и сега утилизирайте ( замърсявайте и обирайте чуждите *** !) т'и
4
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ми чи аз не съм сигурен въобще кога сме спирали!Просто до сега беше нелегално, а сега вече напълно законно. Така че следващите гръмнати заводи - ще гърмят с благословията на парламента
3
0
 
24
 
! Отговори
до 1 преди 8 години
Но заседанията не трябва да бъдат местени в друга сграда. Даже трябва да раздадат и на депутатите по някоя мина да тренират утилизацията.
2
0
 
10
 
! Отговори
Народа Предупреди! преди 8 години
Така като у Миджур ли? Тоя път че има изкрани мутробизнесмени и алчни политици...
1
0
 
33
 
! Отговори
SD преди 8 години
Предлагам в сградата на парламента да се извършва утилизирането.