Шаламанов: Бойната група на НАТО у нас ще е като в Полша и Прибалтика

Вигенин: Ще има отлагане на политиките по отношение на въглищата
Обновена: 28 мар 2022 19:27 | 28 мар 2022 18:50, Анисия Иванова
69

"Четирите нови бойни групи в България, Унгария, Румъния и Словакия не се различава много от вече развърнатите групи от трите балтийски републики и Полша. По-важното е, че тези групи, освен че са многонационални, се свързани с цялостната система на архитектурата на силите на НАТО. Т.е. системата за управление, която е и система за разузнаване, позволява връзката на тези групи с авиация, с военноморски сили, с ефективно използване на космическите технологии, на всички елементи, които са разположени в космоса, а в изявлението на лидерите се говори и за разширяване на способностите за кибер-отбрана. Войната e в Украйна я виждаме през космическите системи. Комуникацията е базирана на космоса, така че новите технологии определено променят начина, по който се води войната. За съжаление, бруталното бомбандиране на граждански обекти, болници, училища, ни връща по-скоро в ХХ в., вместо да се движим напред в ХХI век," каза в предаването "Брюксел 1" бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов.

"Според мен вече всички смятат, че изходът от войната няма да е бърз, може би такива очаквания имаше в първите дни на войната. Но сега вече се вижда, че много трудно една от страните ще постигне пълно превъзходство или победа, нека да го кажем, в кратки срокове. Като че ли усилията на самата Украйна да се защити доведоха до възможността респективно на НАТО, на ЕС, на редица други страни да окажат необходимата подкрепа, да подсилят Украйна. Това със сигурност означава, че ако няма бърза развръзка на дипломатическото поле, военно решение скоро няма да има и това се вижда по ежедневните сводки, които идват и от двете страни," заяви зам-председателят на НС Кристиан Вигенин.

"Видимо е, че тези действия имат тежки последици, преди всичко за самата Украйна, тъй като виждаме едни масови разрушения, на практика на територията на цялата Украйна, особено Централната, Източната, Южната част, съпроводени с много жертви, при това от цивилното население, което наистина започва да тежи изключително по отношение на опита на Русия да представи тази война като оправдана, правилна, прецизна и т.н, това очевидно не е така.

Но струва ми се, че един от изводите, който може да си направим от срещите и на НАТО, и на ЕС е, че докато в началото първоначалните реакции бяха по-скоро емоционални, сега вече виждаме един доста по-сериозен, задълбочен подход за това какви са предизвикателствата пред нас, какви са стъпките, които трябва да предприемем и в рамките на НАТО, особено в рамките на ЕС, и видимо е, че ЕС се подготвя за една, бих казал, дългосрочна политика, да не кажа, дългосрочна конфронтация по отношение на действията на Руската федерация.

И включително това се отнася за усилията за бързо прекъсване на енергийната зависимост от Руската федерация и опитите Съюза най-после да действа единно по отношение на договарянето на доставките за периода, в който те ще бъдат необходими. Виждаме, че започва сериозна работа по това да се гарантира хранителната сигурност, ако мога така да израся, тоест произвеждането на достатъчно храни в рамките на ЕС за тази, за следващата година, предприема мерки Европейската комисия в тази посока, тъй като виждаме, че тази война засяга две страни, които са основни износители на пшеница на пример, което е ключово. Ясно е, че за пшеницата тази година не можем да направим повече, тя се сее през есента, но се предприемат ред други мерки. Виждаме, че идеите за Зелената сделка, включително, като че ли претърпяват известна корекция," заяви Вигенин.

Според Вигенин вероятно ще се наложи известно отлагане на политиките по отношение на въглищата, тъй като те биха могли да заместят поне временно част от природния газ, от който имаме нужда. "Съответно една от препоръкките, примерно, свързана с това да се гарантира хранителната сигурност е още тази година по-малко да бъде производството на биогорива, защото тези площи трябва да бъдат насочени към продукция, която е хранителна. Така че виждате колко в дълбочина се навлиза и аз бих искал този сериозен подход да го видя и на нашето равнище, разбира се, ние сме част от ЕС част от тази обща политика, но бих искал да видя и нашето правителство да поработи малко повече върху това, което да успокои българските граждани, които естествено са притеснени от тази ситуация," заяви Вигенин.

"От правителството очаквам това, което се говори и се обсъжда в ЕС, много бързо да се превърне в дискусия и решение тук на наша територия. Бяха предприети някои стъпки, но смятам, че трябва министър-председателят, правителството да изложат много ясен план пред българските граждани какви мерки предприемаме за справяне с тази ситуация, пред която сме изправени и по отношение на енергийната сигурност, по отношение на други рискове, които очевидно започват да стават сериозни. Да се опитаме да направим един анализ какво вече наложените санкции означават за българската икономика, съответно контрасанкциите от страна на Руската федерация, да има предвидимост, защото според мен в момента има насаждане на едни страхове и трябва да има достатъчно адекватен отговор от управлението," каза Вигенин.

По отношение на допълнителната помощ от 500 млн евро от ЕС за Украйна, Шаламанов коментира: "Казано е, че тези пари са специално за въоръжение, но много повече въоръжение се предоставя от Съединените Щати, Великобритания и други страни, така че не е това основния въпрос. Мисля, че трябва да сме много наясно, че ако градим нашата политика на това да очакваме логика и дипломатически решения от страна на Русия, може да се окажем в същата ситуация, когато разчитахме, че Путин няма да нападне Украйна и няма да разрушава системно граждански обекти и да избива мирно население. Така че, когато планираме по сценарии, трябва да има и сценарии, при който Русия не е фактор в международните отношения, икономически включително, и ние трябва да се справим без Русия. Аз бих бил малко по-амбициозен от г-н Вигенин. Мисля, че България не просто трябва да чака това, което се говори в Брюксел да бъде приложено в България, понеже ние сме страната с най-висока степен на риск от развитието на ситуацията," каза Шаламанов.

На въпрос на водещата Милена Милотинова има ли риск от използване на химическо оръжие в Украйна, след като в помощта е от ЕС от ЕС са включени и средства за радиологична, химическа и ядрена защита, Шаламанов отговори:

"Има висок риск, тъй като Русия досега е използвала химически оръжия, включително на територията на Великобритания, България (б.р.- случаите с Новичок), Сирия, заедно с Асад. В същото време виждаме, че конвенционалната война не върви добре в полза на Русия. Така че може да допуснем използване на такъв тип операция, за ескалация за създаване на нови предпоставки за засилено използване на разрушителни средства. Но ми се иска две много важни неща да споделя. Между дипломацията и отбраната се намира разузнаването и неспособността на ЕС да създаде разузнавателна общност, да обменяразузнавателна информация е фатална за взимането на решения.

Виждаме, че цялата разузнавателна информация идва от САЩ и Великобритания. Това трябва да го решим. България е особоено тежък случай, защото нашето разузнаване подведе премиера и президента да заемат позиции, които се оказаха крайно неверни. Второ, това, което ЕС трябва да направи е в България да се произвежда въоръжение и техника по линия на индустриалното сътрудничество. Не е възможно да имаме силен ЕС, ако оръжейните компании са само във Франция, Италия, Испания и Германиия," смята Шаламанов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


69
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
30
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
33 защото на запад имат нужда от чистачки и гледачки на старци, ей за това!
29
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
28 те хората искаха като влязат в ЕС да имат работа и равен живот на европейците, но имаме само задължения, а равния живот се състои в продукция от ЕС но с много по-ниско качество. Искахме права и защита, а получихме изнудване за *** политика и книжки в които Червената шапчица е лесбийка! Та не знам кой какво иска, но ако питаш българина дали е доволен от живота си, едва ли ще ти отговори позитивно!
28
6
 
6
 
! Отговори
Защо ли е така ? преди 2 години
За последните 30 години 2 милиона българи са емигрирали от България в чужбина и нито един в Русия. Защо ли е така ?
27
9
 
4
 
! Отговори
Русия в изолация преди 2 години
Никой не се съобразява с Русия, защото тя е военен колос на глинени крака, тъй като е икономическо джудже, а и джудже и е президент...
26
3
 
10
 
! Отговори
100% преди 2 години
неутралитет на България....другите варианти не са в наша полза.....
25
9
 
3
 
! Отговори
Жоро Сороса преди 2 години
На Путин армията му не струва Украинците го пердашат както си искат - само един руски генерал в Украйна е оцелял другите избити като кyчетa. "Кинжалите" му не уцелват и падат върху неговите танкове. Пълна скръб. 150 войска на НАТО е колкото 15000 руска армия алкохолици. Руснака само водка му дай за друго не става.
24
6
 
4
 
! Отговори
по-далече от Русия преди 2 години
Хората искат да станем нормална европейска държава, а не мафиотска руска провинция.Импичмънт на проводника на руските интереси Грипен Решетников Радеф !
23
3
 
7
 
! Отговори
# преди 2 години
България е член на НАТО незаконно..............без референдум, там ни вкара един ционист и антибългарин..................Соломон Паси - национален предател .............един лигльо и ревльо, който се фукаше с един стар трабант!!!
22
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
25 няма пета колона, има българи, които се бореха за свободна и независима държава преди 30 години. Има българи които са ужасени, че сменихме едно робство с друго, едно подчинение с друго, едно обезличаване с друго. Ние отново сме роби. Но този път нямаме нищо. Нямаме своя армия, нямаме производство на почти нищо, зависими сме от всичко и сме отново на колене. И не само това. Хвърляте ни във война, която никой не иска. Това спира. Сега.
21
8
 
5
 
! Отговори
Само НАТО преди 2 години
Вън на петата колона на Русия! Вън на предателите терористи!
20
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
12 защо трябва да ми се отговаря на въпроса какви са правата на американските военни у нас и дали имаме право да ги разследване при престъпление? Ти сериозно ли мислиш, че никой не ни дължи отговор на тоя въпрос? Ние сме независима държава. Гражданите ни имат право на защита от нашия закон. Отказ от разследване и съд означава, че американски войник може да убие сина ти в пиянски свада в дискотеката и да не бъде осъден, да изнасили жена ти или дъщеря ти и да си ходи като пич безнаказано.
19
5
 
14
 
! Отговори
Позор преди 2 години
Малко ли ни беше срамът, че през Втората световна бяхме на страната на нацистите? Сега на никой ли не му пука, че участваме в терористична организация като НАТО, която нахлува и унищожава суверени държави? Ама да сме били на сигурно.. като гледате армията ни, дори Косово да ни нападне ще ни превземе за един ден. Да ни пазела НАТО от Турция.. ало, Турция е в НАТО и няма такава клауза алиансът да ни защитава при нападение от съюзник.
18
2
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Шаламанов е един национален предател и уникален тъ.пак!!!
17
1
 
17
 
! Отговори
България преди 2 години
трябва да запази неутралитет..........тази война не е наша....................но някои БГ-политици май искат да ни вкарат насила в тоя конфликт!!!
16
2
 
16
 
! Отговори
НАТО преди 2 години
е една агресивна военна организация..............без никакви ценности...............който казва, че НАТО имала ценности е един голям лъжец и манипулатор!!!
15
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На този национален предател Шаламанов и онова другото магаре Тагарев трябва да им се строшат про.стите кратуни. Ще ни вкарат насила във война. Все повече ми се ще да падне това правителство и твърдо за Възраждане.
14
3
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
предател до предал напълниха държавата с чужди войски
13
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Леле бойни групи ,че падна от смях ,работил съм в военно форменование до преди три години ,цирка е пълен
12
3
 
20
 
! Отговори
Несигурност преди 2 години
До влизането в НАТО българската армия е 70 000. Днес е 23 000, като едната половина са жени, а другата - пенсионери. До 10 г. всички ще са джендари. Пасито иска да разположим по Черноморието ракети с ядрени бойни глави. Така при адрена война, България ще е една от първите цели. Сега по-защитени ли се чуствате, като сме в НАТО?
11
13
 
6
 
! Отговори
Абе, преди 2 години
До Спеца Ти като "спец" можеш ли да обясниш, какво правим като напуснем НАТО и ЕС?Към Русия ли ще отидем, или никъде? А ако Ердоган реши, че след като сме "неутрални" може да направи нещо каквото Путин направи?