НС приело 34 закона за четири месеца

Депутатите два пъти са викали за изслушване премиера
24
НС приело 34 закона за четири месеца
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

От началото на годината 47-ото Народно събрание е приело 34 закона, 42 решения и една декларация. Това сочи справка, подготвена от дирекция „Пленарни заседания, парламентарен контрол и финални текстове“ на Народното събрание и парламентарния пресцентър.

От 1 януари до 20 април 2022 г. в Народното събрание са постъпили 73 законопроекта, като 41 от тях са внесени от народни представители. Предложените проекти за решения са 71, от които 67 са на депутати. От народни представители са внесени три проекта за обръщения и декларации.

През втората си сесия 47-ото Народно събрание е провело 48 пленарни заседания, четири от които извънредни.
Сред приетите от Народното събрание нови закони за периода от 1 януари до 20 април 2022 г. са Законът за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Законът за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г., Законът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. и Законът за покритите облигации. Парламентът е гласувал промени в Закона за съдебната власт, Закона за пощенските услуги, Закона за българското гражданство, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за насърчаване на инвестициите, Закона за защита на потребителите, Закона за енергетиката и др.

Използваното време за осъществяването на контролната функция на парламента през втората сесия на 47-ото Народно събрание е 79 часа и 37 минути, като парламентарният контрол е провеждан в 13 от петъчните пленарни заседания. Едно извънредно пленарно заседание е било посветено на парламентарен контрол. Членовете на правителството са отговорили на 993 въпроса и 57 питания.

В Народното събрание от 1 януари до 20 април 2022 г. са постъпили 1470 въпроса и 78 питания. В този период е имало десет изслушвания, две разисквания по питане и пет пъти е осъществяван т.нар. блиц контрол по чл. 104 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

През втората сесия е имало две изслушвания на министър-председателя Кирил Петков - за последствията от неговото посещение в Република Северна Македония и проведеното съвместно заседание на правителствата на двете държави и за конфликта Русия-Украйна, напрежението НАТО-Руска федерация и ролята на България в процеса на вземане на решения в НАТО по темите, както и по разполагане на съюзнически въоръжени сили на територията на Република България. В изслушването по втората тема участваха и министърът на външните работи Теодора Генчовска, министърът на отбраната Стефан Янев, председателят на ДАНС Пламен Тончев, председателят на ДАР Антоан Гечев и директорът на служба „Военно разузнаване“ Венелин Венев.

Останалите осем изслушвания са на министъра на вътрешните работи Бойко Рашков, на министъра на енергетиката Александър Николов, на министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков, на вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, на министъра на външните работи Теодора Генчовска (две изслушвания), на председателя на Държавна агенция за бежанците Петя Първанова и на управителя на Националната здравноосигурителна каса Петко Салчев.

По време на втората сесия на 47-ото Народно събрание са проведени две разисквания по питания на народни представители – към министъра на отбраната Стефан Янев за ролята на Министерството на отбраната по опазване на държавната граница и поддържане на защитната инфраструктура и към министъра на здравеопазването Асена Сербезова за политиката на правителството за преодоляване на недостига на лекари в определени специалности и на медицински сестри и за задържане на млади лекари и медицински сестри в България.

Най-много въпроси и питания са били внесени от народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС - 694 въпроса и 30 питания.  От ПГ на „Демократична България” са отправили 229 въпроса и 10 питания; от ПГ на ДПС – 203 въпроса и 7 питания; от ПГ „Продължаваме промяната“ – 134 въпроса и 10 питания; от ПГ на партия „Възраждане“ – 81 въпроса и 20 питания; от ПГ „БСП за България“ – 75 въпроса и едно питане и от ПГ на „Има такъв народ“ – 67 въпроса и 1 питане.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


24
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
0
 
0
 
! Отговори
Значи преди 2 години
Освен всичко друго, някои хора в парламента не могат и да броят....То ме е само да броим точки и алинеи и да даваме статуси. Има ли резултат от работата ви или са са о празни обещания за запълване на дупки в храмове
16
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е и .закон болни един не работи.
15
0
 
2
 
! Отговори
КЕЛ ФАЙДА преди 2 години
Няма ни една Бг все бедни и последни
14
0
 
1
 
! Отговори
П.К. преди 2 години
Нали Българското Народно Събрание е начело на БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА? Във властта, взетите от него решения са закон за изпълнение от всички властови позиции. Сега виждаме ли Българското Народно Събрание да е ПЪРВАТА ВЛАСТОВА ПОЗИЦИЯ? Категорично не я виждаме. По-скоро Народното Събрание е натикано в девета глуха и от него не зависи нищо. Защо е така? Кои сили, какво задкулисие измести неговата ПЪРВОСТЕПЕННА РОЛЯ В УПРАВЛЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ? МОЛЯ, ОБЯСНЕТЕ, ОТХВЪРЛЕТЕ С АРГУМЕНТИ ПУБЛИЧНО ТВЪРДЕНИЯТА
13
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Всичко е ТОП. Това е най- доброто правителство управлявало до сега.
12
1
 
6
 
! Отговори
Смешници преди 2 години
Закони, които ще бъдат ревизирана от следващия парламент, защото не са работещи.
11
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
къде е благоденствието за една година насам само мизерия
10
0
 
5
 
! Отговори
ИМИТИРАНЕ НА ДЕЙНОСТ преди 2 години
ТОЛКОВА НЕКОМПЕТЕНТНИ И НАГЛИ АМАТЬОРИ ЛЪЖЦИ НЕ СМЕ ИМАЛИ НА ВЛАСТ - ЗАДМИНАХА И КОМУНИСТИТЕ!!!ОСТАВКА
9
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Приели били изменение в закона за пощенските услуги... Предполагам, че както и на мен, така и за вас това беше много, много важно? Голям проблем ви беше законът за пощенските услуги, нали? Оставка, мизерняци!
8
0
 
4
 
! Отговори
баба мара преди 2 години
няма решение за референдум за оставане или излизане от нато и ес изб законтрябва да се преработи чужди граждани да ми определят бъдещето след 30 годтази аномалия трябва да се прекрати децата на малцинствата задължително вградините и училищата закон за здравето търг дружества лични лекари направленияи други прос-то-тии
7
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Лобистките законотворци.
6
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
У нас законите се менят като въздуха, като водопода, който си тече, ей така у нас се менят и законите - като водата, върви си и никой не може да я спре. Най-динамичното законодателство е у нас, хем се мени, хем не се спазва.
5
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И ко?!
4
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Трябва да ги излъчват непрекъснато по телевизията. Тия си наместват законите както им е удобно. Утре ще осъмнем като Американски щат.
3
0
 
10
 
! Отговори
Айде бе преди 2 години
И какви закони се приемат а?Закони подобни на Мая Манолова 414 против хората .Вижда се законите селата опустяха ,младите забегнаха ,запали застинаха ,пенсии геноцид станаха Развитие 0 кражби много милиони .
2
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, повечето свързани с увеличение на личното им богатство.
1
0
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да, повечето свързани с увеличение на цени