Какви са разликите между българския и италианския "Лукойл"?

Италия обмисля национализация на втората си по големина рафинерия
30 ное 2022 21:30, Йоана Цонева
82
Какви са разликите между българския и италианския "Лукойл"?
Снимка: БГНЕС

Италия се опита да спаси втората най-голяма петролна рафинерия в страната - ISAB. Тя се намира край Сиракуза, Сицилия, и принадлежи на руския концерн "Лукойл". Правителството в Рим е разработило спасителен план за предприятието, пише германският "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Мерките се налагат заради петролното ембарго на ЕС, което влиза в сила от 5 декември. След тази дата ще бъде забранено да се внася петрол от Русия, припомня изданието, предаде DW.

Какво обмисля Италия?

В момента рафинерията преработва почти само руски петрол - около 90% от внасяните количества идват от Русия, остатъкът е от Казахстан. След 5 декември това ще се промени драстично и ISAB рискува да остане без суровина за преработка. На този фон Рим обмисля няколко възможности за справяне с кризата. Сред тях е и национализация на рафинерията или продажба. Вече имало няколко кандидати, заявили своя интерес пред "Лукойл", посочва ФАЦ.

ISAB е петата най-голяма рафинерия в Европа. През миналата година тя е реализирала оборот от 2,6 милиарда евро и печалба от 615 милиона евро - преди облагането с данъци. Кпацитетът ѝ на преработка е между 10 и 14 милиона тона петрол годишно.

Още по темата
Времето обаче притиска италианското правителство, които дори обмисля да поиска от Брюксел изключение от регламента за петролното ембарго. В крайна сметка рафинерията е най-голямото предприятие на остров Сицилия. 1000 души работят в тамошното предприятие, други 10 000 работни места са свързани косвено с рафинерията. Всички те ще бъдат засегнати, ако рафинерията фалира или бъде затворена. Да не говорим за това, че тя осигурява 20 процента от горивата, потребявани в Италия.

Как България се договори с "Лукойл"?

Не само в Италия петролното ембарго създава главоболия на властите и недоволство сред заетите в сектора. В България, където "Лукойл" също заплаши да затвори рафинерията си поради същите причини, правителството прие едно компромисно предложение на руската страна, без обаче да е много ясно дали то не е в нарушение на западните санкции срещу Москва, продължава публикацията на ФАЦ. Изданието припомня, че преработваният в най-голямата в Югоизточна Европа рафинерия петрол се внася през швейцарския посредник Litasco, който е и мажоритарен собственик на "Лукойл Нефтохим Бургас". Поради това рафинерията не плаща данъци в България, което е трън в очите на българското правителство. Сега обаче "Лукойл" предлага от 1 януари 2023 година да започне да облага приходите си в България, а не както досега в Нидерландия и Швейцария. От това се очакват нови постъпления в държавната хазна от порядъка на 350 милиона евро, посочва германското издание. Срещу това служебното правителство в София, което е приятелски настроено към Русия, се съгласява "Лукойл" да продължи да изнася продукцията си. И още по-точно - половината от преработваните 7,1 милиона тона годишно руски суров петрол. Брюксел нееднократно припомни, че въпросните петролни продукти са само за вътрешния български пазар и не могат да бъдат изнасяни в трети страни. А София настоява, че въпросните горива са произведени не в Русия, а в България.

Горивата от "Лукойл" междувременно стигат и до САЩ. Неотдавна "Уолстрийт Джърнъл" написа, че въпреки американските санкции продукти на втория по големина руски петролен концерн стигат до бензиностанциите в Америка. Защото след преработката в Европа те вече не се водят официално за руски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


82
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
24
4
 
22
 
! Отговори
БгДебилиЕвропеиди преди 1 година
Значи целата тая работа с данъците е голямо обиране.... Не руснаците ви обират а приятелите ви от ЕС... По-точно Холандия и Швейцария... Нооо продънихте ушите на българите че Лукойл не плаща данъци ... След има нема 20 години най-сетне дадохте и втората половинка от инфорамцията... ЛукОйл плаща данъците си в Холандия и Швейцария около 350 000 000 евро... А го умножи по 20 (може би 35) и хоп - всичките помощи от ЕС са равни или по-малко от данъците на ЛукОйл платени в Европа...
23
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако няма износ, печалбата ще се търси от вътрешния пазар. Т.е. очакваме повишаване на цените. Ако поради някаква административна причина цените се подтиснат, тогава ще има съкращаване на производство и освобождаване на служители, плюс по-ниски данъчни постъпления в държавната хазна (нали все пак в България ще отчитат данъци). Т.е. няма печеливш за България вариант от това решение. И резонно въпросът тук е българи ли взимат решенията за България и българския народ?
22
0
 
7
 
! Отговори
350MlnEvroZaES преди 1 година
швейцарския посредник Litasco, който е и мажоритарен собственик на "Лукойл Нефтохим Бургас". Поради това рафинерията не плаща данъци в България, което е трън в очите на българското правителство. Сега обаче "Лукойл" предлага от 1 януари 2023 година да започне да облага приходите си в България, а не както досега в Нидерландия и Швейцария.
21
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да работят браво!, ЕС няма да умира заради Брюксел, щом САЩ внасят преработени от руски петрол продукти, защо не ЕС!?, бюрократите в Брюксел не са целия ЕС!
20
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Рафинериите на Лукойл са в Сицилия и България. Сигурно не е случайно . Но това знае само Дон Корлеоне.
19
3
 
2
 
! Отговори
Случаен преди 1 година
Нямам автомобил и не ме интересува.
18
0
 
22
 
! Отговори
Гражданин - боклук преди 1 година
Италианския Лукойл няма 10-15 партии и 2-3 в Парламента на Италия. За разлика от България.
17
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ликойл е основен концисионер на нефтодобивните полета в Ирак и Либия. Преди това беше френския консорциум Тотал. Но след нелепата смърт на генералния директор на Тотал, когато частния му самолет, бе блъснат от снегорин на летището в Москва. Лукойл се наложи като основен концисионер на нефтените кладенци в Северна Африка.
16
12
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако пипнем от активите на Русия , след време ще платим с Територия. Русия не и пука на кой ще препродадем Нефтохима .. Тя ще накаже крадеца..
15
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До USAСУПЕР КИРО Е НОФЕ тука вече се обърка.Италия си е Италия,а бой сме евроатлантически кавали...
14
6
 
10
 
! Отговори
Неразбирам преди 1 година
Разликата е че Италия го национализира, а ние ще го предостъпим на Сащ, защото на България не и трябва такъв девидент. Ако преди Русия ни управляваше, то сега Сащ също няма да ни простят. Но кой сме ние, че да имаме мнение или интерес за каквото и да е било?
13
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Рафинерият е модернизирана с над 5млрд евро през последните 6 години, това което се говори пак е кьор фишек. Въпроса е, ще заживеем ли нормално някога в България?
12
8
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Италия може да си позволи да открадне активите на Русия , ние не можем Русия от другата страна на Черно Море , ще дойде и ще вземе цялото черноморие , и с право те са платили.
11
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
След началото на войната износа на Руски петрол за САЩ се е увеличил с 40%..
10
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЛукОил бензинстанци има и в САЩ. Последно заредих на Лукойла в Филаделфия. Цените им са наистна по-ниски от Shevron или QT. От началото на годината бензиностанциите на Лукойкл стават все повече в САЩ.
9
6
 
11
 
! Отговори
О хо хо преди 1 година
В статията пише, че Мажоритарен собственик на Лукойл - Бургас е Швейцарската Литаско. Сега питам - Чия е рафинерията? Или без значение чия е - тя трябва да престане да внася руски петрол!!! Но ДЕРУГАЦИЯТА НИ РАЗРЕШАВА ТОВА.
8
5
 
24
 
! Отговори
ъцз преди 1 година
национализация? таван на цените? санкции?.....аааа нещо се обърках това ли е демокрацията и пазарната икономика? щото ужасно много приличи на едни други режими който за заклеймени като диктаторски
7
3
 
20
 
! Отговори
?!? преди 1 година
На българските политици не им стиска. Щот са се продали отдавна.
6
3
 
5
 
! Отговори
До Антон Тодоров преди 1 година
Спри да пишеш глупости - Алекперов,синаму и Федун държат 49,8%. около 10 % се въртят на франкфуртската борса.Лубимата ти ING държи 0,00001%.Техните акции се държат от няколко финландски дружества, а те от своя страна се държат от 3 въгледобивни компании в района на Перм.Ако ти се рови провери го.
5
12
 
34
 
! Отговори
Идкд преди 1 година
И сега по препоръкана US приятелите да си бутнем рафинерията? Те ще ни доставят нафта, споко.