Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България

Това заяви министърът на икономиката Никола Стоянов
14 яну 2023 13:50, Петя Славова
128
Затварянето на въглищните мощности означава деиндустриализация на България
Снимка: БГНЕС

Много трудно би се случило предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

По думите му, обаче то е необходимо и постижимо. Според него, не е добре за България, че мени позицията си през няколко месеца.

Той изрази мнение, че затварянето на въглищните мощности в сегашната ситуация би означавало деиндустриализация на България.

 "Като служебно правителство без дълъг хоризонт свикнахме да ни се поставят задачи, които са дългосрочни. Истина е, че ще е трудно и за България е лошо, че си меним мнението през няколко месеца. Все пак този план е приет и изведнъж коренно се приема. Подкрепям, обаче, решението за предоговаряне, защото няма икономика без енергия, а енергийната криза проявава много компании да проявяват интерес към България, защото ние имаме налична енергия, да си затваряме мощностите и да ги откажем, ще е двоен удар върху българската икономика. Друг е въпросът, че ще е много трудно и премиерът е прав.

 Дали е реално - всичко е възможно. Ако затворим въглищните мощности, това със сигурност означава деиндустриализация на България, но когато са ми поставени задачи не мисля за противния случай. Ще се справим и това е!", посочи той.

Министърът прогнозира, че след Нова година цените на хранителните стоки ще тръгнат надолу предвид продължаващия спад на инфлацията. Амбицията е до април размерът на инфлацията да се сведе до едноцифрено число, за да изпълним критериите за еврозоната.

Статистиката показва, че малко хора са се възползвали от мярката 25 ст. за литър гориво.

    "30 млн. на месец някъде е струвала тази мярка при положение че беше за всички без ограничения в количеството на зареждане. Ако хората се бяха възползвали масово, много повече пари щяха да се изразходват за тази мярка", изтъкна той.

Министерството на икономиката продължава разработването на подоходни критерии за получаването на помощ при ползването на горива.

Реализирането на инвестиционното намерение за построяване на плаващ фотоволтаичен парк в яз. Огоста все още не е сигурно, а крайното решение ще бъде взето след приключването на проверките.

Това заяви пред БНТ министърът на икономиката Никола Стоянов.

Днес в Монтана е насрочен протест на рибари и граждани срещу изграждането на фотоволтаична централа в язовир "Огоста". Според министъра гражданското недоволство се използва с политически цели. Той уточни, че в момента има заявено единствено инвестиционно намерение, което мотивира държавните институции да започнат процес по проверка.

 „Протестите се използват от политици и други интереси, но дали ще има инвестиция ще се реши на следващ етап“, отбеляза Стоянов.

Министърът изясни факта, че язовирът в момента се държи на ниски нива, тъй като има проблеми със стената и според експерти има нужда от между 20 млн. и 30 млн. лв. да се инвестират в ремонта на язовира.

Той уточни, че ако се окаже възможно на язовир „Огоста“ да се построи плаващ фотоволтаичен парк, условието към инвеститора ще бъде да направи ремонт на язовира.

Стоянов увери, че дори ако се изгради фотоволтаична централа, язовирът ще продължи да се ползва по презназначение. Ще има и условия за риболов, защото централата няма да покрива цялата площ на водоема, а ще заема по-отдалечено място.

Планираната инвестиция за яз. "Огоста" е за над 1 млрд. евро.

Министърът на икономиката разказа и за второто си посещение в Саудитска Арабия.

    „Стремим се към общ проект съвместен проект между държавната „Ел Би Булгарикум“ и саудитска компания в сектора на млечните продукти. Тази компания има сериозни позиции на пазара в целия Персийски залив и вече са започнали да продават българско сирене. Идеята е през тази инвестиция да осигурим сериозно производство, което да можем да покрием всички пазари в залива“, каза той.

Стоянов съобщи, че е поканил следващия месец саудитският икономически министър Файсал Ал-Ибрахим да дойде в България с бизнес делегация, която ще включва представители на компанията за млечния бизнес, на минната индустрия и на туризма.

Министърът на икономиката изрази надежда следващото правителство да продължи в тази посока.

    „В момента работим върху изчистване на текста за спогодбата за защита на инвестициите между двете държави. Без подобна спогодба реално инвестиции не може да очакваме. Също така готвим първото заседание на смесената междуправителствена комисия. Проектите, за които говорим, те биха били подписани на фона на случилите се документи между двете правителства“, коментира той.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


128
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
13
1
 
13
 
! Отговори
Ха ха ха преди 1 година
До Анонимен 9. Понеже добивната индустрия е най-примитивната, Дънди Прешънс не се отказват от златото в Челопеч, а увеличават непрекъснато добива.
12
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
свариха жабата, ахо-ихи хахо-хихи , дори дето крадяха ще им го вземе цру чрез световната си съдебна мрежа
11
3
 
7
 
! Отговори
Бай Дън преди 1 година
България най-накрая ще изпълни плана РанЪт!! Плахо дарение на нашите момчета завършили Харварда!
10
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Не разбрахте ли, че западните неолиберали не искат в източна Европа да има нищо освен евтини бели роби. Ние за тях сме не втора а десета ръка хора и можеби са прави щом позволяваме 30г. да ни мачкат
9
2
 
1
 
! Отговори
Вьзмутен преди 1 година
Бойко Борисов, министър-председател на България: Нашите разчети бяха до 40% таван на въглеродните емисии. Това беше пределът на нашите сили да се справим сами. Моите политически опоненти в България се надпреварват да говорят как искат да запазят миньорите, мините и тецовете, но доколкото разбрах в ЕП социалдемократите, десните извън ГЕРБ, либералите от ДПС, от БСП са гласували за 60%
8
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Кирчо,голяма беля си направил...От износител на ток ще станем вносител,а пари да плащаме няма.
7
1
 
7
 
! Отговори
Нане преди 1 година
Хвърлете им целият план на жендърята в брюкселса и да приключваме темата... ===)))
6
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Това е най-примитивната индустрия - добивната! Единственото утешение е, че в определени моменти може да поддържа енергийния баланс. Но искрено съжаявам хората работещи в тази индустиря и онези, които са в близост до тези мини. Тровят ги ежедневно!
5
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Каква деиндустриализация бе, то ако се вярва на официалната статистика, цялата България е администрация, колцентрове на ИТ фирми и туризъм.
4
4
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ами тя тая деиндустреялезация и тотално робство на краваршингтон вече е 30 години - от държава на 30 място по промишлено произвадство - 89 година по докрад на ООН сега сметреторазрядна колония управлявана от американски послушници- дето българина си тги избира за да има банани на масата - ама май не само там му ги на-биват-
3
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ей на това му се казва Промяна!!
2
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Тия защо сега се сетиха, тоя процес тече от години и всички си мълчаха, сега всеки обвинява другия
1
8
 
12
 
! Отговори
Ако преди 1 година
Не могат да предоговорят, по-добре да излезем от ЕС. Човекът е прав, това означава деиндустриализация. А селски държави са едва наколко африкански. Загубите от този прословут план за възстановяване са несравними. Политиците отново се дадоха задниците срещу няколко милиарда, които са стотинки в сравнение със загубите. В България просто няма нито честни, нито кадърни хора.