НС вади следствието от прокуратурата, улесни разследването на главния прокурор

Едва ли този парламент ще приеме окончателно законовите промени
49
НС вади следствието от прокуратурата, улесни разследването на главния прокурор
Снимка: БГНЕС

Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за съдебната власт, внесени от „Възраждане“.

Те предвиждат възможност за разследване и отстраняване на главния прокурор, както и извеждане на Националната служба от прокуратурата и обособяването й като отделна власт.

Дали поправките ще станат факт е трудно да се прогнозира, защото последното заседание на 48-ото Народно събрание ще се състои на 2 февруари, а тепърва трябва да се правят предложения между първо и второ четене на промените, както и правната комисия да обсъди проекта и той да влезе за разглеждане в пленарна зала.

Въпреки това дебатът на първо четене на закона беше ожесточен.

Според лидера на ДБ Христо Иванов става въпрос за ценности и стандарти и те предвиждат независимост на съда. Радомир Чалоков от ГЕРБ посочи, че през годините субективни проблеми са били решавани със структури реформи и това е довело до сегашното състояние на съдебната власт.

Бойко Рашков от ПП коментира, че идеята следствието да не е подчинено на прокуратурата е от преди 30 години.

"Още тогава се настояваше, че следствието не трябва да бъде вливано и подчинявано на когото и да било. Увлечени в демократични промени след 90-те години, допуснахме съществени грешки с целта да бъдат разрушени всички структури от миналото, за да станат промените по-бързо. В проекта на „Възраждане“ се поставя съществен въпрос и това е подкрепено от гилдията, така че да се осигури на разследващите органи оптимална независимост както изисква Конституцията. Сливането на следствието в прокуратурата унищожава тази относителна самостоятелност, тя подчинява цялото разследване на един прокурор. Унищожи се инициативата на разследващите органи с това подчиняване на прокурорите, те изчакват пасивно указанията на прокурорите и няма никаква инициатива. Това неправилно политическо танго, което се изигра повече от 25 години доведе до това положение“, коментира той.

Според нето трябва да се възстанови независимостта на следователите и окръжните следствени служби да разследват самостоятелно.

„Нужно е да има две мнения - едното ще бъде на прокурора, което ще бъде водещо, но и на разследващите, защото те сега са дори с отнето право да възразят на указания, които смятат за неправилни. Вместо да разследват всички органи чакат един човек, който с единият крак е в разследването, с другия в съдебната зала“, каза Рашков.

Йордан Цонев от ДПС припомни, че Конституцията е променяна 5 пъти , 4 от тях в частта за съдебната власт.

„Това ставаше по един начин от един кръг, който получи своята сила и легитимност от това, че приватизира евроатлантическата идея, ние също сме виновни заради това, че мълчахме, но това беше стратегическия избор на България. Ние сме будували по цели нощи, за да влезем ЕС и НАТО, но хора които стояха отстрани, приватизираха идеята. Този напън в момента е същият, никой не говори за механизми за разследване на главния прокурор, има само един механизъм за този кръг и техните проксита и това е съдия да го разследва, не следовател, това е така, защото чрез Съюза на съдиите те успяха да овладеят голяма част от системата, а може да е прокурор, който да е независим от главния прокурор, може и да е следовател, ако следствието излезе от прокуратурата“, каза той.

Христо Иванов му отговори: „Може ние да кажем, че вие държите тази част и ние искаме да я освободим, само че този разговор не води до никъде, това е част от театъра на сенките“.

„По време на предприсъединителния период вие не сте спали, писали сте закони, само че те се оказаха недостатъчно убедителна за ЕК, защото ние сме под три мониторинга“, каза той.

Депутатите приеха и проекта за промени в закона, внесени от МС.

С тях се задължат двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) да приемат Кодекс за етично поведение на българските съдии и съответно Кодекс за етично поведение на българските прокурори и следователи.

Въвежда се и законово задължение Инспекторатът към ВСС да организира и провежда антикорупционни обучения и обучения за укрепване на почтеността и за конфликт на интереси, както и и да преме образец за отчитане на приключването на делата в срок.

Предложените от кабинета промени са част от пакета промени в законодателството, свързани с парите по Плана за възстановяване и устойчивост.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


49
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За Баневи, Арабаджиеви, Миньо Стайков, Васил Божков и подобни е много важно главният прокурор да стане просто един администратор. Това е официално изявление на Васил Божков в негово интервю пред БиТиВи.
36
5
 
7
 
! Отговори
Въпрос? преди 1 година
Факт е, че откакто *** заграбиха властта престъпността е скочила петкратно. Жертвите на грабежите, убийствата и изнасилванията на разбират защо се иска ликвидирането на главният прокурор Иван Гешев след като преди началото на атаките срещу него подобни престъпления в България на практика нямаше?
35
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен 8 преди 1 година
Стига с този главен прокурор платените черепи закриха спец съда и делата на олигарсите заминаха реформа няма има само интереси
34
3
 
4
 
! Отговори
НикогаПовечеСДС-Чума преди 1 година
Главният прокурор трябваше отдавна в Затвора,поне този главен ,не че и преходните бяха по-читави от него .Ако в новия Закон бъде записано това - няма да е грешно и няма да е късно.СДС-Шайката умишлено унищожи държавата и държавността,първо - за да краде безнаказано и второ - за да слугува на господарите си от Козяка.
33
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Глав.Прокурора не трябва да участва в никакви разследвания и дела а да е само административен ръководител на Прокуратурата и съответно отговорен за всички административни правилници извън тези по НПК и да носи отговорност само по административен ред,ако няма криминални прояви по НК.Може да бъде разследван от от друг Прокурор само по решение на висш Съдебен орган и то при условие,че има сигнали и доказателства срещу него само по НК но не и по административно нарушение,което не е престъпление.
32
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прокурорите трябва да бъдат разследвани като обикновените граждани,но за това трябва да нямат съдебен имунитет(а само по определени отЗакон случаи)и това да става само по преценка на СъдътСледствието трябва да в Полицията,както и всички спомагателни(експерти криминолози по експертизата)да са извън системата на МВР.Така се гарантира безпристрастна и не подчинена експертиза,но да носят наказателна отговорност,ако допуснат волна или неволна грешка,защото по експертна оценка Съдът определя наказание
31
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Прод.33защитава и техните граждански права,съгласно НПК Като същевременно ползва всички доказателства събрани от следствието,безпристрастно,по Нак. Дело или Гр.ДелоИ се явява в Съдебното Заседание,като отправя и искания от съда за защита на свидетел/и когато животът им е застрашенПроблемът е,че има съдебен имунитет за разлика от адвокатите и за разлика от тях,Прокурорът трябва да е безпристрастен и да не тълкува а да прилага закона в обвинителната си речТрябва и да носи отговорност за грешките
30
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Дефекто Прокурора се явява защитник т.е.адвокат на Държавата и защитава интереса на Държавата по Нак. Дела и може да участва и в Гр. Дела, когато по време на Гр. Дело се установи,че има извършено престъпление или по сигнал от граждани за извършено престъпление по НК.(по закон всеки гражданин станал свидетел на престъпление е длъжен да осведомява орган на съдебната власт или полицията)Та по Конституция Прокурора трябва да защитава и граждани и да ги"ползва"като свидетели в процеса и фактически
29
3
 
2
 
! Отговори
Анализатор преди 1 година
Тръмп като реши да маха Главният Прокурор на САЩ-прати Секретарката си да му съобщи.И тука трябва така да стане.
28
6
 
3
 
! Отговори
Истината преди 1 година
Прокуратурата няма място в съдебната власт. Независим трябва да е само съдът. Мястото на прокуратурата и следствието е в МВР. Необходимо е също да се прекратят правомощията на разследващи полицаи без юридическо образование. Проблемът е, че за да се случи всичко това е необходимо квалифицирано мнозинство за промяна на конституцията. Само се имитира желание - никой не предлага нищо работещо.
27
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ако не можеш да обясниш нещо сложно с прости думи, значи не го разбираш.
26
6
 
2
 
! Отговори
Инженер преди 1 година
РАДОСЛАВ ще е НОВИЯТ ГЛАВЕН ПРОКУРОР на БЪЛГАРИЯ. Просто защото ги знае законите. А пък съдии има много. ТАКА СА СИ НЕЩАТА С ПРОКУРОРИТЕ И СЪДИИТЕ. Без тяхне може нито една страна. Дори и да се казва БЪЛГАРИЯ.
25
0
 
8
 
! Отговори
До 29 преди 1 година
В съда отиват 2 страни - Обвинител/ Прокурор, който знае законите/ и Защитник / адвокат, който също знае законите и ги ползва както може в защита на обвиняемия/. Следователно - Без Прокурор и Адвокат Не може! Така е НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА.
24
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И последно продължение заключението е че не е нужно разследващия полицай да има наблюдаващ сам да се яви в съда и да защитава работата си както адвокатът сам се явява и защитава своята категорично прокуратурата е ненужна ненужна ненужна
23
4
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Продължавам от преди секунда и този наблюдател прокурор работата му е да се интересува как върви разследването и след това да представя той а не разследващия полицай и да защитава разследването пред съда от друга гадна точка от страна на престъпника в цялото разследване и в съдебното следствие участие взема само адвокат който и извършва всички действия по защитата без да има нужда от някой наблюдаващ и някой да го представлява пред съда оттук считам че всеки разумен човек
22
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
От позицията ми на човек с много опит в областта на криминалистиката затворното дело и правото мога да кажа категорично че прокуратурата не е нужна тоест тя е напълно излишна има много аргументи но ще посоча само един престъпление се разследва и разкрива от криминалисти те предават материалите на разследващия полицай който оформя съгласно против славните изисквания преписката и я вкарва в съда до тука не е видях те да има прокурор това е така защото прокурора е един страничен наблюдател
21
1
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
не им вярвам на бг политиците, не вярвам, че могат да направят кардинална промяна, защото са зависими
20
10
 
1
 
! Отговори
Милионер преди 1 година
Старите прокурори измряха или се пенсионираха. Новият главен ще е г-н РАДОСЛАВ от нотариалната кантора на ГЕЧЕВА. Честита да е новата 2023 г. на обикновените българи.
19
3
 
4
 
! Отговори
бардак преди 1 година
Какво вадиш каквото си вкарал осават старите прокурори и следователи.
18
6
 
6
 
! Отговори
Българин преди 1 година
С "Катерино моме" ще ги изпратим депутатите от поредното НС на България. Честита да ти е, Радославе. Новата 2023 г. Благодаря ти за професионализма.