Задава се аншлус на Беларус? Последната авантюра на Кремъл

"Взаимопроникването" не се очертава като лесна разходка за Москва
11 яну 2019 21:45, Елка Василева
438
Задава се аншлус на Беларус? Последната авантюра на Кремъл
Александър Лукашенко и Владимир Путин. Снимка: архив, Reuters

Задава се аншлус на Беларус, казват не само опоненти на Кремъл, но и хора, спечелили неговото доверие. Алексей Венедиктов например сподели неотдавна размисли за "взаимопроникването" между икономическите, военните и политическите структури на двете страни. Отреждайки какви ли не съдби на Александър Лукашенко: от вицепрезидент на "обединената държава" до пенсионер в Крим. Венедиктов допусна впрочем и някоя "трагична история". Не е зле да се вслушаме в думите му - шефът на радио "Ехото на Москва" е persona grata в руските коридори на властта, нещичко подочува там и после го преразказва на любознателната аудитория.

"Взаимопроникване" звучи по-прилично от "аншлус" или "анексия", но смисълът е все този. Русия поглъща Беларус, появява се нова държава и естествено й трябва нова конституция, която превръща Путин в пожизнен владетел. Това е най-разпространеното, но не и единствено обяснение за действията на Кремъл.

Беларус е много важна за Москва от военно гледище. Това е държава с ключово положение в геополитическото пространство "между Русия и НАТО" - присъединяването й към Русия коренно ще промени стратегическата конфигурация в тази зона, ще засили руските позиции, съответно и заплахата за съседните страни, пише Юрий Фьодоров, радио "Свобода", руска редакция.

На Запад често виждат в Беларус стратегически буфер, смекчаващ военнополитическия натиск от Русия. През октомври 2018 г., малко преди посещение в Минск, американският помощник-държавен секретар Уес Мичъл изтъкна, че "именно държавният суверенитет и териториалната цялост на гранични държави като Украйна, Грузия и дори Беларус са най-сигурна крепост срещу руския неоимпериализъм". Изненадващо изявление, но и вярно.

Русия и Беларус са съюзници. Създадени са единна групировка за противовъздушна отбрана и съвместна групировка сухопътни войски. В мирно време войските, включени в тях, се намират в местата за постоянна дислокация, под обичайното си командване. При заплаха от война руските части ще пристигнат в Беларус и командването ще поемат беларуски генерали. Редовно се извършват общи учения. Министерствата на отбраната разработват всяка година планове за съвместни прояви, подсигуряващи функционирането на тези групировки.

Благопристойната фасада обаче прикрива сериозни разногласия.
Центърът за стратегически и външнополитически изследвания в Минск, близък до беларуското ръководство, посочи в доклад, че стратегията на Русия предвижда превръщане на Беларус "в източник на многобройни предизвикателства и заплахи за сигурността и стабилността на страните от НАТО и Украйна". С тази цел Москва настоява за "неограничен едностранен достъп на руските Въоръжени сили на територията на Република Беларус, включително, за да действат от нейна територия към трети страни" - освен това цели да подкопае "стабилността на Беларус и дееспособността на беларуската държава, да отнеме от Минск възможността ефективно да контролира собствената си територия", за да действат оттам против съседни и близкоразположени страни вредителски и криминални групировки*.

С други думи, Минск е наясно с целта на Русия - да превърне Беларус в плацдарм за военна експанзия и "хибридна агресия" срещу Полша, Литва и Украйна. Перспектива, която не блазни беларуското ръководство. Ще посочим за пример случая с разполагането на руска военна база в тази страна. В началото на десетилетието Москва постави въпроса за постоянно военно присъствие, включително за създаване на въздушна база в Беларус. Минск направи всичко възможно това да не се случи. За известно време въпросът сякаш изчезна от дневния ред, но през последните месеци пак стана актуален с оглед на предстоящото излизане на САЩ от Договора за ракетите със среден и малък обсег. На Кремъл му се ще да сложи ядрените си ракети със среден обсег  най-близо до границите на натовската зона.

Тази перспектива не изпълва Минск с възторг. "Нашите военни могат ефективно да действат, ако трябва, срещу всяка агресия и конфликт на територията на Беларус (. . .) Затова нямаме нужда от никакви бази", заяви Александър Лукашенко.

И ако в Полша бъде създадена американска военна база, Беларус ще отвърне не с разполагане на руски войски в страната, а с разгръщане на собствени ракетни оръжия. Беларусите наистина започнаха да произвеждат по китайски лиценз ракети М20 (наречени там "Полонез"), чиято далекобойност може да се повиши до 500 километра. Според беларуски експерти Китай е потърсен, защото Русия не дава на Беларус модерни оръжия, разчитайки във военен план Минск изцяло да зависи от Москва. А Лукашенко по думите им убеждава САЩ да не засилват военното си присъствие в региона, не защото вижда опасност в това, а защото това ще отслаби позициите на Минск в преговорите с Кремъл за руска база.

Накрая, трудно съвместими са ключовите стратегически ориентири на Русия и на Беларус. Кремъл се стреми НАТО да бъде отслабена, в идеалния случай - да се разпадне. А Лукашенко е убеден, че здравото трансатлантическо партньорство е "основна опора на нашата планета и не дай боже да я разрушим. Убедени сме, че от сплотеността на страните в региона и от запазването на военнополитическата роля на САЩ в европейските дела зависи сигурността на целия континент (. . .) Без Америка тук за жалост няма да решим нито един въпрос, включително украинския конфликт". Подобни изявления само озлобяват Москва.

За дистанцирането на Минск от Русия обаче Кремъл трябва да вини само себе си. Ако новата студена война, започната от Москва, прерасне в гореща, Беларус, Полша и балтийските държави ще станат главен театър на военните действия с всички последици от това. И независимо как изглежда в нечии очи, Лукашенко изобщо не се кани да вади за Москва кестени от огъня, особено с риск да бъде разрушена страната му.

Беларуският лидер естествено не поставя под съмнение съюза с Русия, но същевременно отправя сигнал, че няма да воюва с НАТО. А Русия схваща, че беларуският плацдарм е от критично значение за успех на евентуална военна авантюра в южната част на Балтика. Това мотивира и все по-твърдото й намерение да погълне Беларус.

Но аншлусът на Беларус не се очертава като лесна разходка за Москва. Макар почти всички беларуси да хранят добри чувства към Русия, едва 5-6 на сто подкрепят идеята за влизане във федерацията. Беларуските елити, включително армейският генералитет и службите за държавна сигурност, чудесно разбират, че след "взаимопроникването" Кремъл най-напред ще сложи проверени кадри от Русия на всички що-годе значими постове в беларуските провинции на "обединената държава".

Твърдо ще реагира и Западът. Поява на ударни руски дивизии в Беларус ще е крещящо доказателство, че следваща цел на Русия ще бъдат Варшава, Вилнюс, Талин, Рига. Тогава НАТО няма да има друг изход, освен да неутрализира твърдо експанзията на Москва. Прочее, аншлусът на Беларус ще стане последна авантюра за Кремъл.

* Юрий Царик, Арсений Сивицкий. Беларусь в контексте противостояния Россия Ц НАТО: Угрозы и вызовы для суверенитета, независимости и национальной безопасности. Центр стратегических и внешнеполитических исследований. Минск, 2016. Стр. 12.
Бел. на радио "Свобода": Мненията в рубрика "Блогове" може да не отразяват гледната точка на редакцията.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


438
Още по темата: Русияаншлус на Беларус
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
3
 
16
 
! Отговори
не син преди 5 години
Оставете, че новината е фейк ! Авторката е фък по цялата глава !
56
4
 
16
 
! Отговори
Пак преди 5 години
Поредната фек нюз...
55
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Единна русия е колаборационистко единение на 3 партии което е на работа (назначено и фининсирано) благодарение на метрополията.. Путин влияе върху политическите процеси в страната благодарение на своята харизма и изграденото от него директно личностно управление (междуличностни договорености) вклчително чрез политици в определени партии (предимно в единна россия)
54
19
 
11
 
! Отговори
Толкова разбират преди 5 години
Толкова разбира руснакът - или си подчинен ,или си враг.Естествено българските 'приятели' на московията са подчинени до пълно задоволиение на всички потребности на господаря.Русофилите са срамната част от анатомията на българското общество.
53
17
 
11
 
! Отговори
Дивашка кочина преди 5 години
Това разбират под "съюзник" пияниците - да си им губерния и республика. Нямат пари за заплати и пенсии, но в дрънкането на оръжия, в заплахите и в анексациите са ненадминати. След Беларус да се готви България. В момента се наблюдава засилване на руската агентура и влияние в България каквато не сме виждали от времената на правешкия. Няма друга толкова порусофилчена държава в ЕС и НАТО, неслучайно и най-бедна. Ще се сбъдне мечтата на текезесарите и *** да се превърнем в руска територия.
52
14
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
За СССР трябва КПСС. Путин има само една фашистка Единна Русия.
51
12
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Англо-саксите не разбират руския менталитет. Когато затяга експлуатацията метрополията очаква пълна капитулация . ефекта е обратен... национално освободителните движения в бившите ССР се консолидират което неминуемо ще довете до възсъединяване на голяма Русия. Всичко зависи от битката срещу петите колони в републиките... Отмяна на конституцията от 1993 година в русия ще е най-голямата победа на НОД
50
17
 
7
 
! Отговори
Путкин преди 5 години
Русия е гола вода.Може да върши единствено провокации,нищо друго.
49
5
 
21
 
! Отговори
!!! преди 5 години
Путин всеки ден яде малки деца предимно хамериканчета .. избира президентите на всички демокрации. Путин лично се занимава и с референдумите. Той организира жълтите жилетки в Франция. Путин избра Брексит за Великобритания. Путин е виновен че земята се върти и не е плоска. Ако не е Путин не знам с какво ше се оправдават демокрациите за провалите си... hahahhahahhahaahahhahahhahahaa
48
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Ехото на Москва не се отличава по антирусизъм , клевети и гглупости от ДВ. Благодаря за "информацията". Подбирайте си източниците
47
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Повече от 10 години Русия гледаше,как ФАЩ,чрез слугинското си отроче (ф)ЕС и натирените в него,като стадо овце източноевропейски държави преместваше американските бази и ракетни установки към границите на Русия и чакаше западните бандити да се усетят и спрат!Ама не - нагло и методично вървяха към Русия и Това не беше империализъм!Е,сега вече,Русия,притисната до стената,взе да им го връща,в това число и на нас,генетичните роби и слагачи,с единствените безплатно разположени бази на ФАЩ!!!
46
25
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Крайно време е света да резне гушата на усраната мечка!Джуджагин ептен откачи!
45
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
с две думи, голяма глупост
44
6
 
31
 
! Отговори
Българин преди 5 години
До WTFНищо ново. Да си спомним ВСВ, бомбандировките над София и страната. Винаги избираме грешната страна. Никога не можем да останем неутрални, а все межди шамарите.
43
10
 
20
 
! Отговори
Глупости на търкалет преди 5 години
Литва, Латва и Лутва и Варшава хич няма да са следващите цели Те са дребен ненужен баласт! Но Киев и Астана, а вероятно и Бишкек - Да! Тогава СССР2 е в кърпа вързан! Съюз на Свободните Съветски Републики - Не Социалистически!!! А това вече е една друга бира...
42
10
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
Не дразнете руската мечка, че събуди ли се ще стане страшно....
41
5
 
22
 
! Отговори
пу, пу... преди 5 години
Да не стана верно като в Австрия, има клипове в ютюб с документални кадри как са го постещнали Хитлер австрийците и речта му на Хелденплац във Виена където милиони австрийци го аплодират, може и в Белорусия така, те са си един народ.
40
7
 
21
 
! Отговори
Димитър преди 5 години
Господа коментатори, русофоби и путинофоби, помните ли оная стара приказка за агнето и вълка и кой на кого мъти водата... Къде са руските военни бази, например, и къде са Натовските и тези на САЩ?..
39
19
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 5 години
*** винаги е ползвала Украйна и Беларус като плацдарм за нападенията си срещу Европа. След това тези територии се превръщат в изгорена земя и населението им гине с милиони. 40-милионна Украйна се усети, че идва нова вълна руски империализъм и успя да се отскубне, но горките белоруси пак ще ядат калая. На Путин му остана само едно направление да започне войната - коридора Сувалки за да направи връзка с Калининград.
38
3
 
22
 
! Отговори
Българин преди 5 години
Елчето си мечтае за "взаимопроникване", но не я огрява...