Поредният скандал с руски шпиони: Какво знаем за тайните служби на Русия?

България е пряко замесена в един от случаите
25 апр 2021 17:08, Нели Христова
219
Поредният скандал с руски шпиони: Какво знаем за тайните служби на Русия?
Снимка: БГНЕС

2021 е годината на руските тайни служби. За по-малко от пет месеца научихме за четири зрелищни руски тайни операции: в Берлин беше разкрит електротехникът с агентурно, ЩАЗИ-минало Йенс Ф., хванат да продава строителните планове на германския Бундестаг на тайни агенти от руското посолство в Берлин; в България беше разкрита руска шпионска мрежа около бившия шеф във военното разузнаване Илия Илиев; в Италия беше задържан Валтер Биот, капитан на фрегата, за продажба на секретна военна информация; и накрая в Чехия вътрешното министерство идентифицира офицери от руското ГРУ като извършители на експлозията в склад за боеприпаси във Врбетице през 2014 година - същите офицери, стоящи зад отравянето с Новичок първо на българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев през 2015, а три години по-късно и на Сергей Скрипал. Българските власти разследват дали ГРУ не стои и зад неразкритите експлозии в оръжейни складове на фирмата на Гебрев "Емко", случили се по същото време.

Не са забравени и отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални през август 2020, кибератаката срещу "Solar Winds" от 2019 и тази срещу Бундестага през 2015 година. Въобще руските тайни служби предизвикаха огромни вълнения. DW изброява шестте поуки, които можем да извлечем от всичките тези скандали:

1. Руските тайни служби се намират във война

Руските тайни служби, и най-вече военното разузнаване ГРУ, се намират в състояние на война. Сирия, Либия, Централна Азия, Кавказ и преди всичко Украйна - в тези райони Русия е във война. Акции като тази във Врбетице или отравянето на Гебрев е трябвало да подпомогнат военния ангажимент на Русия в тези конфликтни райони чрез прикрити специални операции. Те са насочени срещу поддръжниците на военните врагове на Русия. След 2014 година отпадат и всякакви задръжки да се извършват тежки актове на насилие на територии на западните съюзници. Това обаче не означава безразборно убиване - руските тайни служби са във война, но не водят война на тайните служби.

2.  Нищо ново

Тези тайни операции от последните няколко години не са нищо ново: Йенс Ф. в Берлин, Илия Илиев в София, Валтер Биот в Рим - всички тези случаи са класически шпионаж. Новост е само броят на разкритите случаи за сравнително кратко време. Не е новост и това, че руските тайни служби са замесени в дезинформационни кампании: такива е имало и преди - например тази на КГБ и ЩАЗИ от 1980-те години, приписваща на американските военни създаването на СПИН като биологично оръжие. А атентати срещу тайни агенти, преминаващи към чужди служби, или двойни агенти е имало много преди нападенията срещу Александър Литвиненко или Сергей Скрипал: през 1925 година ГРУ отравя в Майнц бившия свой агент Владимир Нестерович, след като той решава да смени работодателя си. Дори и най-новата форма на тайни операции - кибершпионажът не е нищо ново: киберекспертът от американския университет "Джонс Хопкинс" Томас Рид твърди, че кибератаките на тайните служби по същество представляват традиционна шпионска дейност, саботаж и пропаганда, облечени в нова, дигитална форма. А "новата Студена война", чиято фронтова линия сега преминава през Украйна, само съживява старите традиции в това отношение.

3. Разкрити са методите на руските тайни служби

Подробностите около акциите на руските тайни служби разкриват и техните методи. Руските посолства служат за хотспот, откъдето ГРУ и сие задвижват шпионските си мрежи в Германия, България или Италия. Основна движеща сила са парите, а в случая с Германия и България роля играе и това, че участниците имат общо агентурно минало, свързано със социалистическите тайни служби. Когато задачата гласи убийство или саботаж, екипи на междувременно разформированата специална част на ГРУ, известна като 29155, биват командировани в трети страни, откъдето пътуват из цяла Европа, за да изпълнят задачата си. Използването на обиколни маршрути за придвижване, фалшивите самоличности, при които личното име остава същото, а датата и годината на раждане са много близки до истинските, са познати още от съветските тайни служби, както и привилегиите, раздаването на награди и програмите за почивки и грижи за разкритите агенти и техните най-близки. Известен е и арсеналът, който използват руските тайни служби: от отрови като Новичок или полоний, през огнестрелно оръжие, чак до взривни вещества и инсценирани нещастни случаи.

4. Човекът остава в центъра

Русия е една от водещите сили в световния кибершпионаж, но последните акции на тайните служби показват колко важен си остава човешкият фактор. Дори кибершпионажът, както при кибератаката срещу Бундестага през 2015 година, сполучи благодарение на човешка грешка - в случая отварянето на прикачени към мейли файлове. В шпионските истории от Германия, България и Италия пък в центъра стояха подкупени с пари хора. Отново човешки грешки, допуснати от офицери на службите, са виновни за провала или разкриването на тайни операции. Така например офицери от елитната част на ГРУ 29155 са пътували с едни и къщи фалшиви самоличности и фалшифицирани паспорти до Чехия, България и Англия. След атентата срещу Сергей Скрипал през 2018 същите тези офицери изхвърлиха опаковката на отровата в кофа за боклук и така причиниха още една смърт - тази на британския гражданин Даун Стърджис, който стана неволна жертва на атентата срещу Скрипал.

5. Държавната тайна е в криза

Днес, в ерата на социалните медии, видеонаблюдението и тоталната онлайн-комуникация, неща като защитата на личните данни и личната сфера се намират в тежка криза. Но същото важи и за тъмните държавни тайни на службите, когато те извършват убийства. Това показват разследванията на британската платформа Bellingcat. Именно социалните медии, качени снимки в тях, видеозаписи и запаметени в интернет данни за водени разговори или за пътувания позволиха на разследващи журналисти като Елиът Хигинс или Христо Грозев да реконструират важни детайли от действията на офицерите-агенти, вкл. фалшивата им самоличност, маршрутите на движение и водени от тях телефонни разговори. С разкритията си те показаха и още нещо: колко сходна всъщност е дейността на дигиталната разследваща журналистика и на тайните служби: и в двата случая се търси в интернет публична или полупублична информация, възстановяват се комуникации, съставят се профили на движение и се плаща на информатори, за да се стигне до въпросните данни.

6. Демонстрация на сила или знак за слабост?

Руските тайни служби доказаха, че могат да оперират навсякъде в Европа. Бившият директор на британското вътрешно разузнаване МИ5 Джон Сойерс смята, че биват разкривани не повече от 10 процента от операциите на руските тайни служби. И въпреки това не бива да се заслепяваме от този техен успех. Защото в същото време те са и знак за слабост. Но не само заради многото им оперативни провали. Това, че отново и отново тези операции се извършват от едни и същи офицери, показва, че службите разполагат с ограничени ресурси. А опитите чрез трети страни да се набавят информации за планове на САЩ и НАТО, което е много трудоемко, скъпо и рисково начинание, говорят също и за слабости на Вашингтон и Брюксел. Освен това загубата на политическа репутация и санкциите ни дават основание да се съмняваме в успешната равносметка на тези операции на руските тайни служби.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
138
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Какво знаем за тайните служби на Русия?Знаем че са изключително некадърни. По некадърност надминават и Путин.
137
2
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
И къде е правдата сеги.... да защитаваме снабдителите с оръжия на бандеровските бандити и убийци на свободни хора или да защитаваме хората които предотвратяват това като им унищожават оръжията... а сега, де!!!!Аз бих предпочел второто и това са положителните герои във филма!!!!!
136
15
 
3
 
! Отговори
Втора отечествена преди 3 години
До Анонимен 163Много факти и много неща не ти са изобщо ясни от германо-съветската война не ти са ясни и няма а ти се изяснят никога докато възприемаш единствено лъжите на руската страна. Няма никаква отечествена война както я нарекоха комунистите. Има германо-съветска война, вследствие пълен раздор между съюзниците СССР и Германия поради изключителната алчност на Сталин за разграбване на чужди територии. Комунистите са я нарекли Отечествена както е била наречена войната с Наполеон.
135
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До МислетеПълни глyпости. И ти не си наясно какво искаш да кажеш, но се напъваш нещо да съставяш изречения. Еми не ти се получава.
134
5
 
5
 
! Отговори
ЧИЧО СКРУЧ преди 3 години
750 000 000 000 ДОЛАРА ЗА ВЪЗПИРАНЕ НА РУСИЯ, КОЛКО ТРОЛЧЕТА МОЖВШ ДА СИ КУПИШ
133
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
КГБ чипира голяма част от населението и за това сега гласуват за БСП и са руски шпиони няма друго обяснение.
132
10
 
4
 
! Отговори
Мислете преди 3 години
До Анонимен 155Припомни си откога започнаха бомбандировките на германската индустрия още от пролетта на 1940 и продължиха без прекъснане до май 1945 година. Бомбандировките почнаха още докато СССР беше съюзник на Германия и всеки ден изпращаше хиляди вагони с продоволствие, горива и суровини за Германия. Ами ако тая индустрия работеше нормално какво щеше да остане от твоята изостанала с 50 години както и сега Руския? Ако не бяха изгонили Хитлер от Близкия изток знаеш ли какво щеше де се случи
131
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Българите от съпротивата по времето на ВСВ взривяваха складове с немски оръжия и продоволствия и избиваха немски войници на територията на България и те ли бяха терористи?
130
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
ЕС съвсем се разпадна, след дивангейт Урсула и Шарл почнаха да се бият и да се карат на кой ми е по-голям/голяма в есето за да седне у фотойло на Ергоган! Единия искал среща да да се разберат на кой ми е по-голям/голяма, а другия не отишъл защото бил на среща с президнета на Сенегал! И сега като се разпадне есето къде ще бегаме свободно да пpocтитуираме и да мием улиците да изкарваме евра, ох дано само като се разпадне да не ни спрът бананите и тоалетната хартия.
129
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Там е имало и оръжия за Алкайда в Сирия. България ги снабдяваше и руснаците тогава го показаха.В Сирия и Донбас е война,а на война хвърчат и складовете на врага.Нормално.
128
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Русия сама не можа да победи Чечня а тука някакви сополонковци ми разрлавят как тя сама се справила с Хитлер.
127
2
 
4
 
! Отговори
SS преди 3 години
До 134 кл Търговците на оръжие са особенна порода хора.В повечето случай те не шумят нито афешират за делата и бизнеса си.През 80 те год.на минал век излезе книгата на ФРГ журналистта Берт Енгелман Моите приятели търговците на оръжие.Които я е чел ще разбере за какво говоря. Вярно е че оттогава има много промени но принципът на анонимност се е запазил.
126
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 148Мисля че ти не си разбрал отговора. Идеологическите противоречия между Германия и демократичните държави са били много по-тежки отколкото между тях и СССР въпреки че комунистическата пропаганда непракъснато се мъчеше да ни натрапи обратното. Хитлер открито е говорел за ликвидирането на демокрацията като начин на управление. Омразата на Хитлер към демокрацията е била пословична. Може би същата омраза към демокрацията днес изпитва само Путин.
125
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен"Очевидно на Русия й се казва, че ще бъде сама срещу Германия."Че тя ако беше оставена сама срещу Германия, отдавна никой нямаше да си спомня нито за СССР нико за Сталин.
124
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
До Анонимен 139"Ми що Англия и Франция не обявиха война на СССР за нахлуване в Полша, ами точно по същата причина обявиха война на Германия?"Ще ти обясня защо. Цялата идеология на Хитлер беше насочена срещу Англия и Франция наречени от него империалисти. Сталин по онова време не знаеше какво е империалист той започна да ги нарича така едва след войната приемайки изцяло идеологията на Хитлер след неговия разгром.
123
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На 18 март 1939 г., по заповед на Йосиф Сталин, съветският комисар за външна политика Литвинов предлага Франция, Полша, Русия, Румъния и Турция да се съберат на конференция, за да изработят споразумение, с което да спрат Хитлер. Британският Чембърлейн се обявява против тази идея.
122
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На 14 април 1939 година, британският външен министър лорд Халифакс казва, че Великобритания няма да разшири съюза си и до Русия, в случай, че Германия нападне. Очевидно на Русия й се казва, че ще бъде сама срещу Германия.
121
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
На 16 април 1939 г., Сталин кара Литвинов да предложи на сър Уилям Сийдс, британският посланик в Москва, Русия, Франция и Великобритания да сключат пакт, който ще свърже трите страни и ще ги принуди да обявят война на Германия, ако те или някоя нация между Прибалтика и Средиземно море, бъдат нападнати. Великобритания и Франция отказват.
120
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Мюнхенското предателство вече е подписано на 30 септември 1938 година, когато Британия позволява на Хитлер да анексира германоезичната територия на Чехословакия, всякаш става въпрос за английска колония, с която Лондон може да се разпорежда както си иска. В добавка към това, Бaнk ъф Ингланд и Банката за международни въпроси, чрез гуверньора на първата Монтагю Норман, позволяват директния трансфер на злато на стойност 5,6 милиона лири към Хитлер, което принадлежи иначе на Банката на Чехословакия.
119
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Поляците искали след войната Лвов - обяснили на Сталин, че никога не е бил част от Русия. Сталин отговорил - Лвов не е бил, Варшава беше.