Ще спре ли Европа да бъде енергийно зависима от Русия?

Това не може да стане за една нощ
193
Ще спре ли Европа да бъде енергийно зависима от Русия?
Снимка: Pixabay

Сякаш пандемията и нарастващата инфлация не бяха достатъчни, европейците са изправени пред друг източник на зимно недоволство: енергийна криза. Скъсяването на доставките накара цената на електроенергията да достигне рекордни нива, точно навреме за най-студения сезон. Освен това рискува да изостри тревожната ситуация в Украйна. Тъй като Русия натрупва сили на границата, зависимостта на Европа от руския газ ограничава възможностите на Запада за спиране на инвазията, пише bloombergtv.bg.

Европейските лидери трябва да отговорят. Намаляването на вноса на руски газ и подобряването на достъпа до алтернативни енергийни източници ще бъде от полза за региона като цяло, а също и за климата. Това означава допълнително инвестиране в съхранение на газ и друга енергийна инфраструктура, ускоряване на приемането на възобновяема енергия и разширяване на използването на ядрената енергия. Чрез по-тясно координиране на политиката европейските нации могат да изградят по-устойчив енергиен сектор и да попречат на руския държавен глава Владимир Путин да използва енергията като оръжие за разделяне на Запада.

Тъй като Европа се намира в процес на загърбване на въглищата, а газовите ѝ залежи се изчерпват, регионът се нуждае от външни доставки. В тази връзка Старият континент разполага с регулации за намаляване на влиянието на руския енергиен гигант „Газпром“, но въпреки това Русия остава най-големия доставчик на газ за региона, който представлява близо 47% от вноса на природен газ в Европейския съюз (ЕС) през първата половина на тази година.

Зависимостта е особено забележима в Централна и Източна Европа. „Газпром“ също разполага със значителен капацитет в европейските подземни газохранилища, особено в Германия, което дава на Москва още по-голямо влияние върху способността на континента да се справи с нестабилните пазари и смущенията при доставките.

Това руско влияние ще нарасне със завършването на газопровода "Северен поток 2", който трябва да транспортира газ под Балтийско море до Германия. Въпреки че проектът ще подобри капацитета на „Газпром“ за директно снабдяване на Западна Европа — и следователно на теория ще облекчи бъдещия недостиг на енергия — той също така ще увеличи влиянието на Русия върху европейските доставки и (може би контраинтуитивно) ще направи ЕС по-уязвим. Като минимум, новото правителство на Германия трябва да гарантира, че процесът на сертифициране на газопровода остава на пауза, докато Русия продължава да заплашва Украйна.

Енергийните предизвикателства на континента обаче надхвърлят сегашното противопоставяне. Въпреки че природният газ остава от решаващо значение за отоплението и промишлеността, Европа ще трябва да подкрепи повишаването на енергийната ефективност, подобряването на инфраструктурата за втечнен природен газ и по-специално разширяване на капацитета за съхранение на газ, който остава неравномерно разпределен в целия континент и затруднява покупките, когато цените са ниски.

Най-важното е, че правителствата трябва да ускорят преминаването към по-чиста енергия. Насърчаването на съществуващите предложения на ЕС за увеличаване употребата на водород би помогнало на страните и индустриите да се откажат от природен газ, както и допълнителното съхранение на енергия, произведена от възобновяеми източници. Но както признаха държави като Франция, Нидерландия и Великобритания, засилването на енергийната независимост на Европа — да не говорим за постигането на целите ѝ за климата — просто не е правдоподобно без значителни нови инвестиции в ядрена енергия. Ядрената енергия вече е част от плановете на Полша за премахване на въглищата от енергийния ѝ микс и може да помогне на други страни да направят същото. Лидерите в държави, където ядрената енергия е изправена пред обществен скептицизъм, като Германия, трябва да направят повече, за да разсеят погрешните схващания относно рисковете и разходите, особено след като по-безопасните, по-малки реактори започнат своята търговска дейност.

Европа не може да прекъсне зависимостта си от руския газ за една нощ, но може да избегне да бъде държана като заложник. Чрез приемането на координирана стратегия за диверсификация на своите енергийни ресурси, европейските лидери могат да намалят както своята уязвимост към прекъсванията на доставките, така и способността на Путин да влияе на региона.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


193
Още по темата: РусияЕвропа
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
91
6
 
4
 
! Отговори
Пристанище Бургас преди 2 години
Американските танкери с евтина газ акостират, цената на газта пада!
90
4
 
2
 
! Отговори
Ваня преди 2 години
До ...!-57: Без колониите си Нидерландия е пълен въздух!!! То за 7дни затвориха Суецкия канал и магазините на Англия се изпразниха!
89
2
 
7
 
! Отговори
независими преди 2 години
Русия иска от ЕС да се развива, европейците да работят и да произвеждат ширпотреба за Русия, а Русия е готова да продава газ на умерени цени за да може ширпотребата да е на по ниски цени. Германската ширпотреба е най-добрата в целия свят, и руснаците искат да купуват европейскат ширпотреба. Но ако ЕС не иска, Русия ще продава газ на Китай, и всичко което купуват от ЕС може да се купи от Китай, а и вече доста развиха собсвеното си производство.
88
2
 
2
 
! Отговори
Ваня преди 2 години
До Анонимен-51: Същото си го мислехме за соца през 1960-70 години?!
87
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 104"Като спира газта и я пренасочва към изтока, " - там е работата, че не я е спирала. Просто, европро'*** сте бедни и некадърни да си купите газ на ЕС пазара.
86
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Русия постави пред целия свят ултиматум на САЩ и НАТО да се изтеглят от източна Европа. САЩ и НАТО трябва да дадат отговор до 14 януари.
85
3
 
6
 
! Отговори
ще се освободи ли? преди 2 години
А защо реват ЕС, че Русия намалява доставките на газ, а после се оказа, че не намалява, ами не доставят повече от договорените, а после се оказа, че доставили 20% повече, но това било недостатъчно и злият Путин манипулирал цените на газта, като не доставя двойно над договорените количества. Наред ли са европейците!
84
1
 
2
 
! Отговори
Ваня преди 2 години
До Истината е ,-45: Русия е струпала 90 000 войника, а Украйна - 127 000 плюс спец на САЩ и много европейски! Май си скаран с аритметиката...?!
83
7
 
2
 
! Отговори
от Унгария преди 2 години
Абе Днес.бг вие с една седмица назад ли списване новините или само тия дето изнасят на москвичите им давате аванс? 30+ щатски танкера с втечнен газ ( от тях 10 ПРИСТИГНАЛИ!!!!!) са тръгнали към ЕС!!!! Още танкери доставящи газ за Югоизточна Азия от САЩ също са пренасочени към Европа! Причините са ДВЕ липсата на газ в ЕС и ВТОРАТА ВИСОКИТЕ ЦЕНИ НА " ЗЛАТНАТА" руска газ!!! Евро енергийният регулатор твърди, че със щатската газ ЦЕНАТА ПАДА НАПОЛОВИНА!!! Това го пише навсякъде- вкл. из бг сайтовете
82
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"... и разширяване на използването на ядрената енергия." - някой от ес психопатите ще си признае ли, че е некадърен про'стак?! Поне един де. Досега нито един не го е казал.
81
3
 
6
 
! Отговори
Русия е приятел преди 2 години
Русия е приятел на ЕС. Като спира газта и я пренасочва към изтока, прави Европа независима, а Китай зависим
80
2
 
6
 
! Отговори
коко преди 2 години
как с американски шистов газ по 2000$ за 100 кубика.наши е съюз европейски как Германия получава по 180$за 100куб. а на вас продава по 1900$за 100 куб как става това или ви навряла златният пръст отзад и вие крищите да живее Евросъюза смешници
79
3
 
6
 
! Отговори
а защо? преди 2 години
Русия и Белорусия са почти половината площ от Европа и са си мнго добре с руска газ. Останалите да се освобождават и да си развиват вятърни мелници и соларки, никой не ги кара насила да купуват руска газ.
78
2
 
6
 
! Отговори
На вятър преди 2 години
Ще се топлим на вятър. С ЕС към светли бъднини вървим
77
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
германия на 150 години ще казва на Русия която е на 2000 години какво да прави е как ще стане тая мислите не всички са чудели като франция
76
2
 
6
 
! Отговори
Едва ли преди 2 години
Както са тръгнали нещата, по-скоро Русия ще я освободи и ще насочи газта и нефта към Азия. Да правят каквото искат в ЕС, това не е проблем на Русия, Русия е добре защитена и осигурена с всичко, и няма нужда от ЕС.
75
2
 
3
 
! Отговори
Споко преди 2 години
Ще се греем и ще развиваме икономика с вятърни мелници и соларни панели.
74
3
 
5
 
! Отговори
Ваня преди 2 години
До Анонимен-28: Не може да изолираш държава в която има всички елементи на Менделеевата таблица и голяма чак до Владивосток?!!! Та тя може де се огради и така да си живее сама...!?
73
4
 
4
 
! Отговори
Хе хе преди 2 години
Немците плятиха на БЛМ и ДП да свалят Тръмп защото бай Тръмп ги беше почнаш с мита и буквялно щеше да убие прехваленият матор на ЕС за две седмици но те нямат полезен ход така или иначе при Джо Америка ще даде фира а без американският пазар Германия е пътник че нещо на литайският голфчетата почнаха да не се продават толкова както преди
72
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Зеленото правителство в Германия беше голяма победа за Лондон. Сега Лондон трябва да издържи само още две години, докато рухне икономиката на Германия а след нея и ЕС, и тогава британците са печелишвите от Брекзит получавайки лидерството си в Европа. Разбира се, няма да правят никакъв нов ЕС, а Балканите Лондон вече са обещали на Ердоган. Въпросът е, дали самата Англия може да издържи две години докато Германия рухне.