Economist: Войната в Украйна роди ера на високорискови икономически войни

Не било изненада, че Русия първоначално не прие сериозно заплахата от санкции
7 мар 2022 15:06, Петя Славова
76
Economist: Войната в Украйна роди ера на високорискови икономически войни
Снимка: БГНЕС

Инвазията на Русия в Украйна може да се превърне в най-голямата военна акция в Европа от 1945 г. насам, пише Матийо Фавас за "Економист". Тя също така бележи нова ера на високорискови икономически войни, която може да раздроби още повече световната икономика. Мерките, които Западът наложи на Русия, са толкова силни, че предизвикаха хаос в нейната икономика на стойност 1,6 трлн. долара и накараха президента Владимир Путин да отправи ядрени заплахи. Незабавното обезсилване на една голяма икономика е безпрецедентно и ще предизвика тревога в целия свят, не на последно място в Китай, който ще преизчисли разходите за една война за Тайван. Приоритетът на Запада трябва да бъде да спечели икономическата конфронтация с Русия, предава БГНЕС.

Още по темата

Фактът, че Русия първоначално не прие сериозно заплахата от санкции, не е изненада. В продължение на години те бяха многобройни, но неефективни. Нежелаейки да използват твърда сила, Америка и Европа посягаха към икономическите санкции. Около 10 000 души или компании са обект на американски санкции, които засягат над 50 държави с 27% от световния БВП и обхващат всичко - от наказания до криптовалути. Често те не водят до особена промяна. Автократите могат да избягват целенасочените мерки. Пълното ембарго върху Иран и Венецуела осакати, но не свали режимите. Възпиращият ефект е слаб, тъй като злосторниците предполагат, че Америка никога няма да приложи "максимален натиск" върху голяма икономика. На 26 февруари този Рубикон беше пресечен, когато бяха наложени санкции на 11-ата по големина икономика в света. Като се забрани на западните фирми да работят с големите руски банки, освен в търговията с енергия, и като се изключат от системата за глобални разплащания, паричните потоци през границите се прекратяват. Действията срещу руската централна банка означават, че тя не може да получи достъп до голяма част от огромните си чуждестранни резерви на стойност 630 млрд. долара. Доверието се изпарява. Рублата поевтиня с 28% тази година, тъй като капиталите бягат, заплашвайки с покачване на инфлацията. Цените на руските акции спаднаха с над 90% в офшорната търговия, а мултинационалните компании напускат. От Москва до Мурманск руснаците се редят на опашки пред банките.

Шокът може да доведе до преврат или до недостиг на парични средства, който да затрудни военната машина. Но Путин може да отвърне на удара със свои собствени икономически оръжия, включително да задуши притока на газ. След като през 1945 г. бяха използвани ядрени бомби, бяха необходими години, за да се разработи доктрина, която да регламентира как да се действа при ответни действия. Сега, в условията на хаос, няма време за еквивалент на санкциите. Един принцип обаче е ясен: всяко руско икономическо отмъщение трябва да бъде посрещнато с по-разрушителен отговор от страна на Запада, който да направи този акт на отмъщение ирационален. Чрез способността си да спъва износа на технологични услуги и петрол (от който Русия печели четири пъти повече, отколкото от газ) Западът има предимство.

Ако Западът се изправи срещу Русия и затвърди възпиращата сила на новите оръжия, дългосрочните последици ще бъдат плашещи. Колкото повече се използват те, толкова повече държави ще се стремят да избягват да разчитат на западно финансиране. Това ще направи заплахата от изключване по-малко силна. Това ще доведе и до опасно фрагментиране на световната икономика. През 30-те години на ХХ век страхът от търговско ембарго се свързваше с порив към автокрация и икономически сфери на влияние.

Автокрациите ще бъдат най-ядосани: те притежават половината от 20 трлн. долара резерви и държавни активи. Въпреки че Китай може да причини огромни икономически рщети на Запада, като блокира веригите за доставки, вече е ясно, че в случай на война за Тайван Западът може да замрази китайските резерви на стойност 3,3 трлн. долара. Дори някои демократични държави като Индия, която избягва да съди руската инвазия, може да се притесняват, че са по-уязвими от западния натиск. През следващото десетилетие технологичните промени могат да създадат нови платежни мрежи, които да заобикалят западната банкова система. Опитната версия на цифровата валута в Китай има 261 млн. потребители. Днес е трудно да се съхранят трилиони долари извън западните пазари, но с времето все повече държави може да се стремят да диверсифицират резервите си, като инвестират повече на други места.

Част от тази фрагментация е неизбежна. Но прилагайки санкции към все повече държави през последните две десетилетия, а сега и увеличавайки потенциалната им тежест, Западът рискува да принуди повече държави да се откъснат от ръководената от Запада финансова система, отколкото е желателно. Ето защо, след като кризата в Украйна отмине, Западът трябва да се стреми да изясни как ще бъдат контролирани санкциите. Непрекъснатото въвеждане на санкции от нисък ранг трябва да бъде ограничено, въпреки че целенасочените мерки срещу отделни лица и фирми за нарушаване на човешките права остават легитимни, макар и рядко да дават резултат. И трябва да се изясни, че санкциите, които обхващат цялата икономика и са опустошителни, каквито се използват срещу Русия, са запазени за най-тежките актове на агресия и война. Западът използва икономическо оръжие, което доскоро беше немислимо. То трябва да бъде използвано разумно.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


76
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
35
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Западът може без руски газ и петрол, но Русия без западни инвестиции и без да изнася гориво е сбогом, прощавай. Стоите и гледате катастрофата на Русия. Подобно като при СеСеСеРе.
34
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мерките, които западът наложи на Русия, са толкова силни, че предизвикаха хаос в самия Колективен запад - цената на нефта достигна планката на $139 за 1 барел.
33
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Мерките, които западът наложи на Русия, са толкова силни, че предизвикаха хаос в самата Еесовска Зона - днес борсовата цена на газа достигна нечуваната планка от $4 000 за 1 000 м3.
32
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Чудя се колко ще издържи напъна да не купуваме газ за $200-300 от тръбата,а да е по $800-1000 от терминала. Журналята като пишат по зададена тема, изгубват чувство за реалност. Световната икономика ще е друга. Тук някой написа, че си държал "авоарите" на запад в акции и крипто. Ами да погледне, че днес спрямо 01.01.22 е 30% надолу. т.е., загубил е 1/3 от авоарите си. Ако кризата продължава и световният пазар се преконфигурира, добре е да помисли за алтернативни инвестиции.
31
2
 
4
 
! Отговори
до 35 преди 2 години
Далеч не си прав. Не само идват насам, ами от КОВИД Кризата компаниите у нас тип New Logo (демек са нямали офиси у нас) са стотици. Търсенето е огромно. А все повече и повече компании търсят кадри у нас без да имат физически офиси тук и се работи изцяло дистанционно, но данъците се плащат тук, защото са ниски и е win-win положението и за служител, и за работодател.
30
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Страхотни анализи. Направо да се утепеш. Ама за какви смо таняци се залепихме да слугуваме! Тепърва ще се види Ама си помислихме, че истината е в пробития долар. Само забравихме, че американците едва не са изпопукали по време на рецесията, което не е било толкова отдавна. А Русия по онова време е процъфтявала. Малко история не е зле да понаучите, друзья. Американците ги възроди 2-рата световна като прибраха немските учени-нацисти и уж гонеха нацистите.
29
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Интересно ми е, защо официални курс на рублата е 130 рубли за долар. Обаче човек ако поиска да си купи долари се бърка с повече 200 рубли за долар. Това говори много зле за управителите в кремъл. Иначе се интересувам от всякакви валути и търговия с тях
28
2
 
4
 
! Отговори
Гларус преди 2 години
Спирам да купувам руска водка в знак на протест. Спирам да плащам и на рускините по морето. Ще го лапат без пари.
27
5
 
4
 
! Отговори
до 35 преди 2 години
В огромна грешка си и това показва яркото ти незнание колко нови компании идват тук и до такава степен се увеличават работните места, че конкуренция за тях няма, а заплатите растат до небесата. Незнанието ти на този факт ясно показва какъв е социалният ти статус. Наистина съветвам да замълчиш. Жокер- търсенето е толкова голямо, че последните ни наети колеги са от Полша, Украйна и Уелс. Идват с кеф тука да си работят от вила в планината.
26
0
 
5
 
! Отговори
До33 преди 2 години
Ха дано си прав и ние като едни от най бедните в ЕС излезем на Кяр от тая криза,ама по скоро ми се струва че съвсем ще я втасаме с тия нови цени на въглеводородите и ел-енергията!
25
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Който е правил бизнес с Русия, ще духха супата. Руснаците ще си плащат дълга с тоалетна хартия (рубли). Русия ще се срути икономически през следващите месеци.
24
4
 
6
 
! Отговори
до 33 преди 2 години
Ако си мислиш, че някой се е затичал да дойде тука за да прави бизнес дълбоко грешиш. Първо у нас отдавна няма достатъчно специалисти и то във всички сфери и второ дори бежанците като ни видят хала не искат да остават тука.
23
0
 
5
 
! Отговори
до 30 преди 2 години
Ще го изпия, няма проблем. Пия ти топлото мляко, а за тебе само една студена водица и нафта 5лв..
22
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В интерес на истината бедните държави ще спечелят от тази война. Обяснявам защо. Наред се изнасят огромни компании от Русия, които имат офиси там заради евтината работна ръка. Масово ще се насочат насам и ще разширят офисите си. Да, всички големи компании, които напуснаха Русия, имат офиси и у нас (3 от The big 4 напуснаха, редом и Луксофт. Чакаме и още много). Интересното предстои. Огромно търсене на пазара на труда, глад за квалифицирани кадри. А мрънкачите ще си мрънкат де. Те са аутсайдери.
21
2
 
1
 
! Отговори
Шафьор на самольот преди 2 години
До Анонимен Аз нафтата по стар български обичай я краднем...подпис Р.Р.
20
4
 
4
 
! Отговори
До27 преди 2 години
Ха сега си изпий млякото и си полегни!!!
19
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
почват фалитите на руски банки; ще изгорят много хорица; тепърва предстои голям ад
18
5
 
5
 
! Отговори
до 25 преди 2 години
Аз не губя нищо- моите авоари са в американски компании, криптовалути, фондове. Губиш ти.
17
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Какво ви касае рублата бе шилеета?Каква е цената на петрола днес,каква е цената на горивата днес,каква е цената на газта днес,каква ще бъде цената на електроенергията утре,каква ще бъде цената на всички стоки и услуги които потребяваме утре следствие това?
16
5
 
2
 
! Отговори
до 22 преди 2 години
Мильони?! Нещо, като медальони ли, русофил неграмотен?